...................
...................
DOĞAN CÜCELOĞLU

www.insankaynakları.com

                         
...................
 
...................
Ne demek Mış Gibi Yaşam? Düşüncelerinin arkasındaki niyetin farkında olmayan, sözü, gözü, davranışı birbirine uymayan insanların yaşamı demek. Aklı, düşüncesi çocuğuna yardım etmekle dolu olduğu halde asık yüzlü, kırıcı, ilgisiz anne veya babaları; öğretmen olduğunu söyleyen ama hiç kitap okumayan insanları göreceksiniz. Üstelik mış gibi yaşam, insanların bu anlayışla oluşturduğu ya da işlettiği kurumlar yoluyla giderek tüm topluma yayılıyor. Yaşıyormuş gibi görünüp de aslında yaşamamak… Ve yaşamadığının farkında bile olmamak.   "
     
İnsan, İlişkileri içinde sürekli olarak 'yeniden tanımlanan' bir varlıktır. Doyumlu ve mutlu bir yaşam için kendinizi yeniden tanımlamada kullanacağınız bilgi ve becerileri, İnsan İnsana'da bulacaksınız. Çevrenizdeki iletişim kazalarını görebilecek, kendinizi ve sevdiklerinizi bu kazalardan koruyabilme olanağı bulabileceksiniz.  
     
İçimizdeki Çocuk, yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız. İçinde yetiştiğiniz aile ve yakın çevremiz iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı derinden etkilemektedir.  
     
Etkili yaşam, insanın kendi ilkelerini ve değerini, günlük yaşamına ve davranışlarına yansıtabilmesiyle mümkündür. Bu kitap, kişinin etkili bir yaşam kurabilmek için geçmek zorunda olduğu süreçleri ve yapması gerekenleri inceliyor.  
     
Yetişkin Çocuklar, bedenen gelişmiş ama duygusal olgunluğa erişememiş insanlardır. Bu kitap, aslında bildiğimiz, fakat üzerinde düşünme gereğini pek duymadığımız bir öyküyü anlatıyor. Bu öykünün kahramanlarını tanıdıkça çocukluğunuzu, ailenizi çevrenizdeki insanları, en önemlisi de kendinizi daha iyi anlayacaksınız.  
     
Dayanışma bilincinin olmadığı yerde, Sen-Ben anlayışı hakimdir. Evrendeki dayanışma gerçeğinin fark edilmesi Biz Bilincini'nin temelini oluşturur. Bu kitap, Sen Ben anlayışı üzerine kurulmuş aile ve iş yaşamının sorunlarını irdelemekte ve çözümün Biz Bilinci'nde yattığını göstermektedir.  
     
"Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!..."  
     
İletişim Donanımları Cüceloğlu'dan, iletişim ve etkili yaşam üzerine yazılmış bir başucu kitabı daha... Kitabı okudukça ilişkilerinizde farkındalıklar geliştirecek, zihninizin açıldığını ve donandığını fark edeceksiniz.  
     
Bu kitap her çağdaş insanın bilmesi gereken modern psikolojinin temel kavramlarını ilk kez Türk bilim adamlarının katkılarıyla ve Türk toplum yapısının özellikleriyle kaynaştırarak sunmaktadır.