...................
...................
DİNLEMEYİ BİLMEK

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
Bir koca eğer karısına güvenmez ve sırlarını onunla paylaşmazsa, bunun suçu sadece ve sadece kendisine aittir. Bu tür insanlar, hayatlarını hep başarı üzerine kurmuş ve hep mutlu haber vermek için var olduklarını zannederler. İşleri kötü gittiği zaman bu durumu anlatmaktan ya utanır veya gururlarına yediremezler. Sonuçta, kendi canlarına kıyacak kadar ileri bile gidebilirler.

Kadınlar için bu durum tam tersidir. Çarşı-Pazar gezip olumsuzluklarını anlatmak için dertleşecek birilerini ararlar.

Erkekler de böyle davrandıkları takdirde, kendi korkularını yenmiş olurlar. Erkeğin bir başka erkeğe derdini anlatmaya kalkması da bir sonuç vermez çünkü, iş hayatında olan herkesin küçük veya büyük problemleri vardır ve herkes kendi meselesiyle meşguldür. Herhangi bir işte çalışan erkek, günlük olaylarla ilgili olarak evde karısıyla dertleşirse, o gecesini huzur içinde geçirebilir.

Kocalarını dinlemeyi beceremeyen kadınlar da vardır. Bazıları için yemek, moda, çocuğun yaramazlıkları, komşunun yeni aldığı eşya daha önemlidir. Bu konuda onlara haksızlık etmemek gerekir. Onlar için dert olan şeyler de bu tip konulardır.

Kadın, kendi düşüncelerini söyleyecek zamanı doğru tespit edemezse yine tatsızlıklar meydana gelebilir. Bu zamanı doğru olarak tespit etmesi her zaman yararınadır.

Due de Morny, kibar birisini : “Hakkında bilgi sahibi olduğu şeyleri başkası anlatsa bile, bilmiyormuş gibi dinleyen adamdır” diye tarif eder. Bu sözler kadınlar için de geçerlidir. Kadın. Bildiği konular hakkında kocasını veya arkadaşını sabır ve dikkatle dinlerse, daha çok takdir edilir.

Peki, iyi bir dinleyici olmanın nitelikleri nelerdir? Kim iyi bir dinleyici sayılır? Bu konuda üç ana başlık sunmak istiyorum:

1- Karşınızdakini sadece kulağı ile değil, vücudunun bütün bölümleriyle dinleyen insanlar...

Samimi bir dinleyici, siz konuşurken parmaklarını koltuğun desenlerinde gezdirmeyen, gözlerini duvardaki tabloya dikmeyen insandır. Bir konu hakkında konuşmaya başladığınızda, karşınızdaki insan size doğru dönüp, hafifçe eğiliyor ve sizin sözlerinize bağlı olarak yüz hatlarında bir değişiklik meydana geliyorsa onu dikkate almalısınız.

2- Soru sormasını bilen insanlar...

Hem iyi konuşan, hem de dinlenen insanlar, dikkatli ve soru soran insanlardır.
Karşınızdaki insanların sizi daha çok dinlemelerini sağlamak istiyorsanız, onlara çeşitli konular hakkında sorular sorabilirsiniz. Zeka unsuru taşıyacak bu sorular, muhatabınız üzerinde olumlu etkiler meydana getirebilir.

Kocanızın hoşuna gitmeyecek şeylerden bahsetmeyin; hele hele istemediği halde öğüt vermeye kalkışmayın.

3- Size karşı güven besleyen insanların bu tutumlarını kötüye kullanmayın.

Bazı kocalar, hanımlarına sırlarını anlatamıyorsa bunun sebebini araştırmak gerekiyor. Aile içindeki güven müessesesinin kaybolması bunun en büyük nedenlerinden biri olabilir. Kadınlar, kocaları hakkında ki bilgileri kendi arkadaşlarına söyleyebilirler veya bir tartışma sırasında sır olarak kalması gereken şeyleri onun yüzüne karşı bir koz olarak söyleyebilirler. Böyle davranan kadınlar, kocalarının kendilerine herhangi bir sırrını anlatmasını beklememelidir.


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde
Yazarı: Dale CARNEİGE