...................
...................
ÇEVREYE NASIL UYUM SAĞLAMALISINIZ?

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
Bazı kadınlar statükocudur. Kocalarının iş yeri ve şehir değiştirmelerini pek istemezler. Alıştıkları çevrenin dışında görünmeyi arzu etmezler. Vern l. Elliott’un bu tür kadınlar için söylediği, “böyle kadınlar kocalarının ilerlemelerinde en büyük engeli teşkil ederler” sözü çok doğrudur.

“Kocam, iki yıl önce deniz kuvvetlerinde faal göreve çağrılmıştı. O günlerde yeni evimize taşınmıştık ve bir de küçük oğlumuz vardı. Bu iş çok canımı sıkmıştı. İki yıl boyuca bunun çekilemeyeceğini düşünmeye başlamıştım ama istemeye istemeye de olsa bize bildirilen yere gittik. İki yıl çabuk geçti ve evimize dönüp tekrar yerleştik ancak inanır mısınız, üstte geçirdiğimiz o iki yılı arıyorum. İyi bir aile ortamının birkaç eşya ile kurulamayacağını anlamış oldum. İnsanlar birbirini sevdikleri zaman, mutluluk her yerde ve her zaman onları yalnız bırakmazmış. Her gittiğimiz yerde kendimize ait dünya kurmasını öğrenmiş oldum.”

Günün birinde bu tür bir yer değişikliğiyle karşılaşırsanız, aşağıda maddeler halinde sunacağım bilgileri hatırlayın:

1- Gideceğiniz yeni yer, eski yeriniz gibi olmayabilir.

Yeni yerler ve işler, insanlara farklı çağrışımlar yapabilir. Kocanızın yeni işinde de eski desteğinizi sürdürün ki başarısına yardımınız dokunsun. Yeni iş, hayatınızın akışını değiştirebilecek sonuçlar da doğurabilir.

2- Rahatınız kaçmış olabilir. Sinirlenmeden yeni duruma uyum sağlamaya çalışın.

Yeni ev ve ortam hiç hoşunuza gitmemiş olabilir.Aradan bir süre geçtiğinde yanıldığınızı fark edeceksiniz ve komşularım bir harikaydı önemli tecrübelerin kapısını aralamaya başlamıştım diyeceksiniz.

3- Yeni girdiğiniz bir çevre hakkında ön yargılı olmamalısınız.

4- Fırsatları değerlendirin ve geride kalan şeylere üzülmemeyi deneyin.

Yeni çevrede yeni insanlarla tanışmaktan korkmayın. Sosyal faaliyetlerin içine girin. Beğenmediğiniz şeyler varsa onlar hakkında kendi doğrularınızı söyleyin ve hatta elinizden geliyorsa ıslah etmeye çalışın. Kocanızın işi, sizi de aynı sonuç için mecbur ediyorsa bunda çekinilecek bir şey yok.


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde
Yazarı: Dale CARNEİGE