...................
...................
ÖĞRENMEYİ TEŞVİK ETMEK

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
Kocanızın daha üst makamlara gelmesini istiyorsanız, onun bu konuda ne düşündüğünü iyi bilmeli ve ona yardımcı olmalısınız. Günümüzde, uzun geceler bile bir şeyler öğrenmek üzere değerlendirilebilir. Kurslar vasıtasıyla değerlendirilebilecek gecelerin sonunda önemli adımlar atılabilir. Gündüz kendi işinde, gece de kurslarda yorulan insanların eşleri de sabırlı olmak zorundadır. Kadın böyle bir olgunluk gösteremeyecek olursa, belki de, önemli bir buluşun önüne engel koymuş olacaktır.

Etrafınıza bir bakın. Başarılı olmuş insanlar dünyaya bu şekilde gelmemişlerdir. Bir insan evlenmeden önce bir yerlere gelmiş olsa da, evlendikten sonra da başka alanlarda veya aynı iş kolunda kendini geliştirmek zorundadır. İnsanlar, geldikleri noktayı bir başarı nişanı gibi görürlerse zarar ederler.

Gece-gündüz çalışmak her yiğidin harcı değildir. Bir meselesi, ideali olan insan bu şekilde çalışabilir ancak. Zaman zaman çok yorulan, artık tükenme noktasına gelen ve fakat büyük bir azimle tuttuğunu bırakmayan bu tür insanların başaramayacakları şey yoktur. Bu kişiler yeni evliyse ve anlayışlı bir de eşleri varsa hayatları daha da kolaylaşır. Bu kadınlar artık, gece kursları sayesinde “dul”gibi yaşamaya alışmışlardır ama mutluluğun ve şansın kendilerinden yana oyduğunu hiçbir zaman unutmamışlardır. Kadın eğer sabırlı ve öğrenme merakı varsa kendisi de bu kurslara veya ilgi duyacağı başka alanların derslerini almaya gayret göstermelidir. Çünkü karı-koca olarak devam ettirilen kurslar, hem zevkli bir uğraş, hem de öğrenmenin en pratik formülüdür.

Bir insanın öğrenimi için harcanan paranın mutlaka geri geleceği ve daha yararlı yatırımlara kapı açacağı hiçbir zaman unutulmamalıdır.
Bir kadın, böyle bir hayatı yadırgamamalı, zevklerinden, eğlencelerinden, gezmelerinden ve giyim-kuşamından uzak kalsa da ödülünün çok anlamlı olacağını bilmelidir.

Eşleriniz öğrenmek istedikçe, ona, aynı konuda çok daha fazla şeyler bilmesi gerektiğini anlatmaya çalışın. Bu tavrınız onun isteklerini kamçılar ve sizinle gurur duymasını sağlar. Böyle bir insanın hanımı olmak da size ayrı bir gurur vermelidir.

“Elde edeceğiniz başarı, harcayacağınız gayret ve eforla doğru orantılıdır...”


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde