...................
...................
PARA VE SAĞLIK

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
Hayat gerçeği ne yazık ki, bu kadar sorumsuzluğu kaldırmaz. Elde ettiğinden fazlasını harcamaya çalışan insan tehlikeli bir gidişin sinyallerini verir çünkü hayat bir program dahilinde gelişir. Sürekli ve gereksiz yere para harcamayı seven bir kadın da kocasına zararı dokunan kadındır. Daha ölçülü ve hesabını bilerek hareket etmelidir. İnsanların geliri ne kadar fazla olursa, dertleri de o kadar azalır. Çünkü paranın ulaşabildiği şeyler hayatın kolaylaşmasını sağlayacak ürünlerdir.
Programsız bir biçimde harcama yapmak bize bir şey kazandırmaz ama başkalarını zengin eder.

Kocanızın başarısı için çalışmanın bir yöntemi de, eve giren parayı planlı ve programlı bir şekilde harcamaktır. Kocanız, para konusunda fazla titiz değilse, siz devreye girmeli, bütün aileyi ilgilendiren bu durumu düzeltmelisiniz.

1) Bir liste yaparak ne kadar para harcayacağınızı planlayın. Bununla, bir bütçe ayarlaması yapabilir ve paranızı nereye harcayacağınızı çıkarabilirsiniz. Üç aylık masraflarınızın ortalamasını alarak aylık olarak bütçenizden ne kadar harcama yapacağınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

2) Ailenin genel ihtiyaçları bütçenizi ayarlamada yardımcı olabilir.
Eğer kirada oturuyorsanız bir yıllık kira bedeli, yemek, senet, elektrik, su ve sigorta masraflarınızı listenin en başına kaydedin. Giyim-kuşam ve eğlence masraflarını da ihmal etmeyin. Bu sayede, bir çok gereksiz masrafın önüne geçebilme imkanına kavuşabilirsiniz.

3) Yıllık gelirin yüzde 10’unu tasarruf edin. İleride paraya ihtiyacınız olduğunda, hazır bir kasanız olmalı.

4)
Bütçe oluştururken aile bireylerinin tek tek görüşlerini almayı ihmal etmeyin.


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde
Yazarı: Dale CARNEİGE