...................
...................
ALTI ALTIN KURAL

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
1) İşinizi bütün özellikleriyle öğrenmeye ve iş ilişkilerinizi değerlendirmeye çalışın.

Bazı insanlar, kendilerini bir havuza bırakılmış kurbağa zannederler ve kendilerinden istenen şeyin dışında hiçbir şeyle ilgilenmek istemezler. Bir konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursak, yaptığımız işe karşı da aynı isteği duyarız. Eğer kocanız işine karşı duyarsız ve ilgisizse, bunun sebeplerini araştırın ve problemlerin ortadan kalkması için sizde elinizden geleni yapın. Unutmayın ki, işi hakkında ortaya çıkan problemleri yeterince bilmemesi onu mutsuz edecektir.

2) Hedeflerinizi iyi belirleyip istikrarlı olun.

Herkes kendi hareketlerini iyi tespit etmeli ve kendini ona göre yönlendirmelidir. Ne için çalıştığını, beklentilerini iyi tasarlamalı, planlarını ertelememelidir.

3) Görevinizi benimseyin ve asla küçük görmeyin.

4) Sadece kendimize değil, başkalarına da yararlı olma fikrine alışalım.
Tembel ve hayatta hiçbir zaman başarılı olamayacak işçinin gözü saatte, aklı alacağı paradadır. Bu işçi yalnızca kendisini düşünür.

Bir çok yetenekli insan, sadece yararlı olmak için çok az bir paraya bile çalışmayı göze alır. Bu tür insanların hala yaşadığını biliyoruz. Bu insanlar, kendilerine bol para getiren işleri de seçebilirlerdi ancak, içlerindeki yardım etme dürtüsü onları böyle işlere yönlendirmiştir.

5) Kendiniz gibi işini seven arkadaşlar belirleyin.

“İhtiyaç duyduğum en büyük eksiklik, bana yapabileceğim şeyleri yaptırabilecek dosttur” der, Emerson.

Kocalarınızın iş çevrelerini kontrol imkanını çoğu zaman bulamayız. Onların etrafındaki arkadaş çemberini daha canlı hale getirmek için ilimizden bir şeyler gelebilir. Her yerde, bu anlayış ve yapıda insanlar vardır. Bu tür insanları bularak, kocalarınızla arkadaşlık yapmalarını sağlayın. Hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz gibi, daha ilk günlerden itibaren gelişmelerin olumlu yönde olduğunu görürsünüz.

6) Kendinizi hırslı, istekli ve arzulu gördüğünüz oranda başarı sizinledir.
Bu son maddeyle ilgili görüşleri, Prof. William James, yıllar önce söylemiş. Bir felsefe dersinde öğrencilerin kulağına bir küpe olarak şu sözleri takmıştı:

Heyecan duymak mı istiyorsunuz? Şu anda heyecanlandığınızı farzedin. Bunu düşünmek bile sizi heyecanlandırır. Mutlu olmak ve bir işte başarılı görünmek mi istiyorsunuz? Yine kendinizi böyle hissedin. Göreceksiniz, hissetmekle olmak arasında bir fark yoktur.


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde
Yazarı: Dale CARNEİGE