...................
...................
KOCANIZ EVDE ÇALIŞIYORSA...

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
Çıldırmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Kocası evde çalışan kadınların hayatları daha zordur.

Don Gillis, eserlerinin çoğunu evinde bestelerdi. Muhteşem evinin üçüncü katında çok görkemli bir çalışma odası vardı fakat o, bu odada değil de yemek masasında çalışmayı severdi.

Karısı bu durumdan şikayetçi olmaz, hatta evin içinde koşuşturan iki çocuğu kocasını rahatsız etmesin diye onları ya susturur veya başka şeylerle ilgilenmelerini sağlardı. Bayan Gillis, evini kocası için iyi bir büro haline getirmeyi başarmıştı. Hem becerikli bir ev hanımı, hem de anlayışlı bir eşti. Yaptığı birbirinden güzel yemekler ve tatlılarla onu motive eder, anlamasa da besteler hakkındaki görüşlerini söylerdi. Evin bütün yönetimi onun elindeydi. Akla gelebilecek her türlü sorunu halletmek onun üstüne kalmıştı.

“Kendimi bu duruma alıştırdım ve kolaylığından ziyade hoşluğunu kabul etmeye başladım. O, her gün evde olmasaydı çok özleyecektim. Bu duruma çok alıştım.”

Siz de kocanızın -eğer işi böyle bir çalışmayı gerektiriyorsa- evde çalışmasını istiyorsanız şu kurallara uymayı deneyin: Kocanızın rahat bir ortamda çalışmasını sağlayın.

Siz, evde yokmuş gibi davranın. Onunla ilgilenin ve nasıl gittiğini sorun.
Evin bazı rutin işleri için ondan yardım istemeyin. Bu işlerin bir çoğunu siz de halledebilirsiniz.

Her şeye sinirlenmeyin, ölçülü ve mantıklı olun. Onun işleri ters gittiği zaman sinirlenmesine bakıp kendinize pay çıkarmayın, aksine ortalığı yatıştırmaya gayret edin.

Sosyal hayatınızı onun çalışmalarını engelleyemeyecek şekilde ayarlayın. Eşiniz rahatsız oluyorsa, ev toplantılarınızı erteleyin veya iptal edin.
Çocukları da ihmal etmeyin ve kocanızla birlikte bir program yapın.
Sağlıklı bir şekilde büyüyen çocukların, büyükler gibi hareket etmesi beklenemez. Böyle bir durumu ne anne, ne de baba kabul edebilir. Öyle bir program yapın ki herkes mutlu olabilsin.

Yukarıda sıraladığımız maddeler, mutlu bir aile hayatının da temellerini oluşturur.

Bizim evliliğimizin sekiz yılı da bu şekilde geçti. Kocam sürekli evde çalıştığı için bu duruma alışmıştım. Siz de mutlu bir evlilik yaşamak istiyorsanız, Catherine Gillis gibi davranmalısınız.


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde
Yazarı: Dale CARNEİGE