...................
...................
GERİDE KALMAYIN

Hazırlayan: BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
Haziran 2006

                         
...................
 
...................
Arkadaşım bir gün bana gelerek anlatmaya başladı: “Korkumu yenmeye başlamıştım. Başkaları ile de ilgileniyordum artık. Herkesin kendine göre dertleri olduğunu öğrendim ve insanları daha iyi anladım. Artık en büyük zevklerimden biri dost kazanmak olmuştu. Onların yanında huzur buluyordum. Ev toplantıları düzenliyorum ve kocamla birlikte sosyal hayatın içine giriyorum. En büyük mutluluğum ise, sosyal hayatın bütün yükünü kocamın üzerine bırakmamak.”

Bir insanın mesleği ne olursa olsun, hayatta ilerlemesi ve başarılar kazanması, eşinin sosyal çevresi ile de ilgilidir. Eğer, kadın kendini yetiştirmeyi başarabilirse, çok daha farklı sonuçlar elde edilebilir.
Kocanızın işini önemsiz görüp, onun size ihtiyacı olmayacağını düşünmeniz büyük bir yanlışlık olur. Eşiniz, belki çok önemli bir görev alabilir veya çok farklı bir işin başına geçebilir. Onun için, yardımlarınızı ondan esirgememeniz gerekir. Elinizden hiçbir şey gelmeyeceğini düşünseniz bile, başkalarıyla olan diyaloglarınızı iyi tutmanız, o çevreyi kocanızla paylaşmanız ailenizin yararına olacaktır. İyi bir öğrenim görmemiş olmanız da bir gerekçe değildir.

Kocasının gelişmesine ayak uyduramayan bir kadın, sürekli geride kalır. Tembel ve önüne gelen fırsatları değerlendiremez.

“Bir kocanın iş hayatına ayak uydurabilmek, evlilik hayatının en önemli anahtarıdır.”

Allah, “Yürü ya kulum” der insanlara. Bunun ne zaman hangi şartlarda söyleneceği belli olmaz. Bu sebeple, bütün fırsatları iyi değerlendirmek gerekir.

Dostluğu, iyi niyeti, güler yüzlülüğü kimseden esirgemeyen böylesi kadınlar, kocalarının yücelmesini sağlayabilirler. Yanında, sürekli gülen ve ilgi odağı haline gelen bir eşi olan kişi ne kadar mutludur?

Kadınlar, eşlerinin sosyal hayatlarında yardımcı roldedirler. Toplantılarda, iş görüşmelerinde veya yemeklerde her zaman yeni tecrübeler edinerek kocalarına yardımcı olurlar.


Kaynak: Kocanızın Başarısı Sizin Elinizde
Yazarı: Dale CARNEİGE