...................
...................
KHALEJJ’INEN AHÇIPS BEY

CC Kültür-Sanat Departmanı
12 Haziran 2009

                         
...................
...................

Khalejj: Şu palavralara bir baktım da bu Ahçıp’sa kafam takıldı. Bunlar palavralarıyla meşhur.

Geçen bir ara bu kayboldu. Nerdeydin dedik hemen attı palavrayı. Vunerov Beyin misafiriydim, bana asistanlık teklif etti dedi, palavraya bak.

Yok, Erhan Hapae ile özel yazışıp görüşüyormuş. Yok, benim yazımı ana sayfaya Erhan abiye rica etmiş de koydurtmuşmuş, yani kökten külliyen palavra.

AHÇIPS: Hepısı doğru, hiç yalan yok.

Ben size bu Ahçıpsı anlatayım da siz de tanıyın.

Sabahları nenesi dövmeden yataktan kalkmaz, ata biner ilk adımda düşer, sabah kahvaltıda 3 sepet yumurtayla başlar peşine bir yarı çiğ hindi yer öğlende yiyeceği kuzuya kadar açım diye ağlar zırlar. Mahalleliye gına geldi oburluğundan, zor bakıyoruz. Onun kilosunu tartacak kantar bulamadığımız için kaç kilo olduğunu bilmiyoruz. Adamı tartmayı belediye kantarı kabul etmedi. Yalanım varsa aha kendi burada.

Yav bu Ahçips rüyasında kendini dev olarak görür, kalkar ilk rastladığına çatar, eşşek sudan dönene kadar sopayı yer.  Sonra da, yaw siz beni gençken görecektiniz diye mavra atar. Eşekte sudan dönmez tabi.

AHÇIPS:  Yauv şimdi….

Bu, geçen yıl bir evlek çilek ekti, tutturdu dokuz varil sadece çilek suyu elde ettim diye. Çileğin yanında tesadüfen yetişen kabak kökünden 5 kabak çıkmış, onlardan bir tanesini oymuş mevsimlik cami yaptırmış ve de 1 hafta namaz kıldırmışmış.

AHÇIPS: Bi hafte değil bütün ramezen

Allah Allah, insan bu kadar palavra atar mı? Birde inandırmak için gel senide götüreyim camiye diyor, yaw 40 yıldır ayak basmadığım yere beni götürme dedim neme lazım şimdi. Neyse, bu geçen kaybolmuştu ya biraz hani Vunerov beyle buluşmuştu ya güya, merak ettim dedim, bu Vunerov nasıl bir yerde yaşıyor? Bak şimdi.

.O 3 okyanus ötede 10 kaplan 2 zürafa 5 sivrisineğin koruduğu bir kıtada yalnız yaşıyor dedi. Neymiş, Vunerov’un yaşadığı kıtada bir pamuk yetişirmiş, geçen güz pamuğun dalından bir çinli düşmüş kurtaramamışlar, pamuğun yüksekliği 40 metreymiş. Üst dallar kereste diye ihraç edilirmiş, alt dallardan yacht yapılırmış.
Vunerov o kıtada karada taksi, denizde kayık, havada uzay mekiği olan bir garip arabayla gezermiş. En son o Vunerov’un yanındayken, Kuban by gelmiş ama ona pek yüz vermemişmiş.

AHÇIPS: yauv munzevirlik yapme, aremızı açme, şimdi.

O sözünü ettiği araç kırk tren gücünde 10 apachi helikopteri etkisinde hatta Vunerov onu isterse balistik füze haline getirebiliyormuş ama şifresi varmışmış. Bu kadarla kalsa iyi Sayın Vunerov o kıtada kendine bir Oshamafe yaptırmış yani koca dağ serinlemek istedi mi, kemendi atıp dağı kendine çekip orda ki buzullarla serinlermiş. Hatta viskisine başka buz atmazmış.

 AHÇIPS: Ben Vunerovun yalencısıyim, ade niyapeyım.

Deniz altında, Sayın Vunerov, özel dostu yılanların şahı şahmeranla gezermiş bu şahmeran kıtayı egemen güçlere karşı korurmuş. Son Air France uçağı da galiba bu şahmeranın kurbanı olmuşmuş.

 AHÇIPS: Yauv ne uyduruyon sen, ahe bunlerı musaf çarpsın ben demedım.

Merak bu ya Sayın Vunerovu biraz anlat bize nasıl biri, neye benziyor dedik. Haydaaa, sormaz olaydım. İn desem değil cin desem değil, boyu girdiği ruh haline göre değişirmiş, konuştuğu dil sayısını sayamamışmış, en son Nartcayı öğrenerek, yani onun tarihi temellerini kazarak dil problemini halletmişmiş.

AHÇIPS: Bak bunler doğrı şimdı.

Ha, bazen dış uzaya seyahat yaparmış. Peki, o aracını mı kullanıyor dediğimde, hayır düşünce gücüyle gidermiş diyor. Nasıl yani? Dedim. Gitmek istediği yeri düşünmesi yeterliymiş, Hacj Zekreyi de öyle ziyaret etmiş.

Bu köşede ileri geri yazılar çıkmışmış, Vunerov gereğini yapmışmış. Ya ne diyeyim size bu Ahçıps biraz fazla havalandı artık, palavra malavra bile onu tanımlayamıyor. Ben dayanamıyacam artık, daha sakin bir sitede yazacam ama 7 vakte kadar beklemem lazım.

AHÇIPS: Git git, Yolın açık olsın. Haj Zekreye’de selam söyle. Töbe yarabbi.