...................
...................
KHALEJJ’INEN AHÇIPS BEY   -2

CC Kültür-Sanat Departmanı
11 Temmuz 2009

                         
...................
...................

KHALEJJ: Sayın Erhan abi bu Khalejj fazla oluyor artık. Asıl baş mavracı odur. Yani ben Sayın Vunerov olayını çok heyecanlandığım için abartmış olabilirim. Ne yapayım ben öyle gördüm öyle hatırlıyorum. Yalan mı atayım yani aklımda ne kaldıysa onları anlattım.

KHALEJJ :  Ade ade, hepsi gerçek, arı.

Ama ben size bu Khalejji bir anlatayım kim daha mavracı siz karar verin.
Geçen bir yabancı köye geliyor sordum hoşbeşten sonra nereye diye khaleje gidiyorum dedi. Ama adamın kıyafeti bir garip, kışlık kalpağı, yamçısı, yedek battaniyesi yanında. Ağabey af buyur hoş geldin sefalar getirdin de dedim, bu kıyafet ne böyle? Misafir ne dese beğenirsiniz.

Yaw bu khalejj şimdi palavraya başlarsa yazı güzü yetirmez, bu kış burada kalırız diye hazırlıklı geldim dedi, var sen düşün.

Bu khalejın palavracılığı meşhur ya geçen bir Acem geldi, bununla palavra yarıştırmaya. Acemi uyarmaya çalıştım ama hey gidi.

Khalejj hemen Acem’in yaşını sordu oda hemen attı palavrayı; Adem’den önceki canlı neslinin 9 göbek ötesinde doğdum dedi. Kasılıp oturdu başköşeye.

Khalejj başladı ağlamaya hem de hüngür hüngür. Şaşırdık hepimiz ne oldu dedik bir ağızdan. Bu hinoğlu ne dese beğenirsiniz.

Benim 9. gencecik çocuğum tam o sene doğmuştu de kuşpalazından ölmüştü, şimdi aklıma gelince böyle, demez mi. Bizim Acemi Beyi serumla zor yetiştirdik hastaneye.

 KHALEJJ : Zevallı.

Bu khalejın palavraları saymakla bitmez, geçen bir inek almış,
ineğin bir memesinden sadece kaymak çıkıyormuş öbüründen tereyağı. Vallahi korktum ineğin diğer memelerinden ne çıktığını dinlemeden ayrıldım oradan.

KHALEJJ: Ama inek cins idi.

Ya aslında sorun biraz kişisel ben size anlatayım kararı siz verin.
Ben kışları odun ihtiyacını toptan hallederim giderim maktaya 15 en fazla 16 yıllık odun ihtiyacını karşılar gelirim.

KHALEJJ: Maşeleh-maşeleh ne kadar da sürrealist.

Bu güz de aynısını yaptım. Gittim ormana ama orman sarp, neyse buldum bir çift öküz geliyorum, öküzün biri biraz yaralanmış çekemiyor, durdum yanına biraz yardım ettim. Bunu gören khalejj bana çuıkho  dedi, (öküz oğlu). Böyle lakap taktı hemen, her yerde söyleyip beni rencide ediyor. Bende bir şey demiyorum, ya sabır.

KHALEJJ: Hayır ne diyecen, şeref duy, onore olmışındır sen.

Hani o sakatlanan öküz var ya onu da iyileşsin diye ovanın kenarına salmışım, sürüdeki ineklerle otluyor. Bir akşam kahvede oturuyoruz, sürü gelmiş çoban inekleri dağıtıyor. Bu khalejde tam bu sırada bana öküz gücünde adam filan diye takılmaya başladı. Yine sabır dedim.

KHALEJJ: Arı arı, Zığesabır nıne.

Dedim ama benim zavallı öküz kahvenin önünde durup bana minnettar bakışlar la bakmasın mı.  Khalejj çıldırdı tabi, laf sokuşturmaya başladı. Bende öküzün yanına gidip başını okşadım, seni anlıyorum der gibi. Bu Khalejj hemen zıpladı, kahkahalarla güldü, bak bak arkadaşı dedi nasılda anlaşıyorlar. Bütün kahve güldü peşimden.

KHALEJJ: Gülmesin mi?

Bende gülüşmelerin geçmesini bekledim, Allah varya. Ortalık sakinleşince, öküzün bana ne dediğini merak ediyor musunuz diye sordum herkese, hepsi merak kesildi.

Öküz diyor ki dedim;  YAV AHÇIPS BİZ SENİ ÖKÜZ BİLİRDİK BU iNEKLERİN ARASINDA NE İŞİN VAR.

KHALEJ: İmanı zıkocsımılh, kötü mahlûk.

Ondan beridir Aramız serin.

KHALEJJ: Brah yauv.