...................
WİLLİAM SHAKESPEARE'NİN OYUNLARINDAN BİLGİLER

CC Notu: Bu makalenin yazarı bilinmemektedir. Bilgisi olan okuyucularımızın bizi aydınlatmasını rica ediyoruz.
Fotograf seçimi: CircassianCenter

                         
...................
 
...................
Antonius ve Kleopatra

Antonius ve Kleopatra, İngiliz yazar William Shakespeare'nin tanınmış bir oyunudur.Dünya edebiyatında aşkı en güzel anlatan üç büyük eserin ilki.(Ötekiler Tolstoy'un Anna Karenina adlı romanı, Cengiz Aytmatov'un Cemile adlı romanıdır.) Tutkulu bir aşkı ve tarihsel olayları veren bu tragedyanın tarihi mi aşkı mı birinci plana aldığı hep tartışılır.
 

Mısır'la özdeşleşen Kleopatra'nın Antonius tutkusu, Roma İmparatorluğu içindeki karışıklıklar, Antonius'un Kleopatra'dan hem uzaklaşmak istemesi (belki de bunun için Sezar'ın kız kardeşiyle evlenmesi) hem de her seferinde ona koşması, iki yetişkin insanın birbirlerini vazgeçilmez kılıp aşkı acılarıyla, saplantılarıyla yaşamaları. Antonius ve Kleopatra aşkın başyapıtlarından.


Fırtına

Fırtına William Shakespeare'in oyunlarından biridir. 1610 ya da 1611'de yazıldığı varsayılmaktadır. Türü konusunda kesin bir anlaşma yoktur. Bazı kaynaklarda komedi, bazılarında romans olarak geçer.


Hırçın Kız

Hırçın Kız William Shakespeare'in komedilerinden biridir. 1594 yılında yazıldığı varsayılmaktadır.

Oyun içinde oyun uygulamasının kullanıldığı bir eser olan Hırçın Kız'da iki hikaye bulunmaktadır. Fakir bir adam olan Christopher Sly'ın zengin Lord tarafından şaka amaçlı eve alınması ve burada ona Lordmuş gibi davranılması, oyunun ana anlatısıdır. Hırçın Kız Kate'in hikayesi ise Christopher Sly'ın seyrettiği tiyatro oyunudur.


II. Richard

II. Richard William Shakespeare'in tarihsel trajedilerinden biridir. 1595'de yazıldığı varsayılmaktadır. İngiltere Kralı II. Richard'ın hayatını anlatır.


III. Richard

Kral III. Richard'ın Trajedisi William Shakespeare'in Kral III. Richard'ın kısa hayatını anlattığı oyunudur. Yazarın ilk oyunlarından biri olduğu düşünülmektedir. 1592-3 yılları arasında yazıldığı varsayılmaktadır.


Onikinci Gece

Onikinci Gece Shakespeare'in tahminen 1601'de yazdığı düşünülen bir komedisidir. Tam adı On İkinci Gece, ya da Siz Nasıl İsterseniz diye çevrilebilir. Alternatif bir başlığı olan tek Shakespeare oyunudur. On İkinci Gece başlığının Shakespeare döneminde kutlanan Noel'in On İkinci Günü şenlikleriyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bu şenliklerde her şey "tepetaklak" ya da "tersyüz" olurmuş. Bu da oyunun konusuyla yakından bağlantılıdır. Diğer birçok Shakespeare eseri gibi bu oyunun da birkaç farklı film uyarlaması bulunmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse bu oyun bir "yanlışlıklar komedisi"dir. Illyria Krallığı'nda geçer. Shakespeare’in bu krallığı İtalya'nın Dalmaçya kıyısında hayal ettiği düşünülür.  İnsanların kılık değiştirdiği, kadınların erkek, erkeklerin kadın kılığına girdiği, birbirlerine aşık olan insanların bu karmaşayı anlamaya çalıştığı ve elbette sonunda her şeyin tatlıya bağlandığı bir eserdir. Tarz olarak Bir Yaz Gecesi Rüyası'na benzer. Soytarılar, sarhoşlar, çıkarcılar, mevki düşkünleri, müzisyenler, deliler ve soyluların iç içe; burun buruna olduğu tabiri caizse oyun içinde oyundur.


Othello

Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri ve aynı zamanda oyunun baş erkek kahramanıdır.

Othello İngiliz ordusunun Türklerle Kıbrıs'ta savaştığı bir dönemde çok başarılı ve saygı duyulan bir komutandır. Halk ve ileri gelenler tarafından çok sevilen bu Berberi zenci komutan Desdemona'ya aşık olur. Şehrin ileri gelenlerinden birinin kızı olan Desdemona'da Othello'yu sevmektedir. Önceleri saygı duyulan Othello'nun arkasından bu zenci beyaz evliliği sonucu birçok dedikodu çıkar. Her şeye rağmen evlenen Othello ve Desdemona'nın mutlulukları halkın dedikoduları ve Lago'nun kötülükleriyle bir trajediye döner


Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet (Romeo ile Juliet olarak da geçer.) İngiliz oyun yazarı William Shakespeare tarafından yazılmış bir oyundur. Yazarın en iyi bilinen oyunlarından biri olan Romeo ve Juliet sinemaya da uyarlanmıştır.

Rome ve Juliet birbirine kan davası olan iki ailenin çocuklarıdır. Asla kabul edilemeyecek bir şey yapmışlar ve birbirlerine aşık olmuşlardır. Aileleri bu aşkı kabul etmemektedir. Bu oyun Shakespeare'in yazdığı en büyük trajedilerden biridir ve sonunda Romeo ve Juliet intihar ederler.

 

1      2