...................
...................

BAĞAPŞ DÖNÜŞÇÜLERLE GÖRÜŞTÜ

Shapsugh.ru
Çeviri: Ergün Yıldız
Aralık 2005

                         
...................

Президент Абхазии Cергей
...................

Abhazya Devlet Başkanı Serey Bağapş Türkiye'den bir grup dönüşçü ile görüştü.

Regnum muhabirinin Abhazya televizyonuna dayanarak verdiği bilgiye göre Bağapş muhacirlerin Abhazya'ya dönüşü hakkında konukların sorunlarını dinleyerek sorularını cevapladı.

Muhacirler anavatana döndükten sonra karşılaştıkları çeşitli problemleri anlatarak, idari birimlerin meseleyi anlamalarının ve onlara destek vermelerinin dönüşü hızlandıracağını anlattılar.

Özellikle bürokratik engellerden şikayetçi olan ziyaretçiler bir iş yapılmak istendiğinde kontrol mekanizmalarında çıkartılan sorunlar ve karşılaştıkları engeller  hakkında Bağapş’a bilgi vererek  çeşitli sorular yönelttiler.

Başkan gerek kendisinin gerek kendisini temsil edenlerin ve merkezi birimlerin dönüşçülerin sorunları hakkında her zaman anlayış ve kolaylık göstereceklerini belirterek; bu yurttaşlarımız için yüksek öncelikli bir sorundur,kim bu konuda görevini ihmal ederse sorumluluğuna katlanır dedi.

Bağapş bu konuda karşılaşılan sorunların sadece dönüşçülerin sorunu olmayıp cumhuriyetin tüm sakinlerinin sorunu olduğunu da  ifade ederek, çeşitli ülkelerdeki Abhazları evlerine döndürmek Cumhuriyetin yöneticilerinin öncelikli görevidir dedi.