...................
...................

11 Ekim 2010

Haber Merkezi

CircassianCenter

                         
 
...................
 
...................
 
Gorgol: Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıyarak AB ve NATO'ya girebilir

Polonyalı Siyaset Uzmanı Patrick Gorgol, Redakcja.newsweek.pl Portalına yaptığı açıklamada “Gürcistan, uzun zamandan beri Abhazya ve Güney Osetya üzerinde herhangi bir kontrol oluşturamadı, ancak, Tsinval’i bombalaması ve “Anayasal Düzenin İnşa Edilmesi” ideali sonrasında bu cumhuriyetleri Gürcistan’ın diğer yarısından ayırdı.

Bugün için Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıkları RF , Nikaragua, Venezuela ve Nauru Cumhuriyeti tarafından tanındı. Bizler oldukça ilginç bir duruma geliyoruz, ne zaman AB Kosova’nın Avukatlığını yaparken RF buna karşı Sırbistan’ı destekledi, ve RF bu iki cumhuriyetin avukatlığını üstlendiğinde de neredeyse bütün dünya ona karşı duruyor, bu yüzden ilginç bir durum içerisinde bulunuyoruz.

Gürcistan’ın önünde ayrılan cumhuriyetlerin geriye dönmesi için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan birincisi – Askeri çözüm, Bu çözüm Kafkasya’da bulunan RF Askeri Güçleri bulunduğundan, bugün için uygulanamaz. İkinci Seçenek – Politik Seçenek. Ancak, artık hiçbir şey, bu cumhuriyetleri Gürcistan ile birlik olmalarının daha iyi bir çözüm olacağı anlamında ikna edemez.

Bu sorunun çözümünde bir başka seçenek daha bulunuyor – Bağımsızlıkların Tanınması. Avrupa Birliği, artık birinci heyetini Abhazya’ya yönlendirdi, bütün taktikleri kullandı (Gürcistan ile birleşmesi ve işbirliği kurulması) veyahut hiçbir biçimde (bağımsızlıkların tanınmaması) bu konuda ki haklılığını doğrulayamadı. Elbette, hiçbir kimse, sıradan bir biçimde Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımaz ve RF’nun eline Zaferi o kadar kolay vermez. Diploması pratikte pazarlığı gündeme getiriyor.

Pridnestroviya konusunda RF üzerinde baskı oluşturulmasının gündeme gelmesine olanak verebilirdi. Tiflis aynı biçimde Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarının tanınmasına karşılık olarak AB ve NATO ile birleşmeyi hızlandırabilir. Bu tabii ki tamamen teorik bir senaryodur, bunun gerçekleşebilmesi için tüm tarafların rızasının olması gerekir.” dedi. (Abhazyam.com)
,
 
RF, 52 ton üzümü Türkiye’ye geri gönderdi

Türkiye’den RF’na getirilen 52 ton üzüm geri gönderildi. RF yetkilileri, Türk ürününde Akdeniz sineğinin bulunduğunu gerekçe gösteriyor.

RF’nun güneyindeki Krosnodar bölgesinde Bitki Koruma ve Karantina Koruma Federal Kurumu (Rosselhoznadzor) yetkilileri, Türkiye’den getirilen 52 ton üzüme el koyarak inceleme yaptı. Ürünün Rus işadamı İ. Gonçarov’a ait olduğu da belirtildi.

Rosselhoznadzor yetkilileri, üzümün Türkiye’den RF’nun Karadeniz kıyısı Novorossiysk limanına getirildiğini kaydetti.

Laboratuvar ortamında yapılan araştırmada, ürün üzerinde bitkiler için zararlı sayılan Akdeniz sineği bulunduğu ortaya çıktı. Bunu gerekçe gösteren Rosselhoznadzor, 52 ton üzümün Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdi. (RR)
,

Boris Grizlov

Medvedev’e RF’nun üçüncü ismini belirlemesi için adaylar sunuldu

Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov’un ‘güven sorunu’ nedeni ile Kremlin tarafından görevden alınmasının ardından muhtemel başkan adayları ile ilgili liste RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e sunuldu. 14 günlük yasal sürenin sonunda iktidar partisi ‘Birleşik Rusya’ yönetimi Medvedev’le bir araya gelerek listeyi takdim etti.

Birleşik Rusya Partisi lideri Boris Grizlov basına yaptığı açıklamada dört kişilik listeyi açıkladı. Ulaştırma Bakanı İgor Levitin, Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin, Nijni Novgorod Bölge Valisi Valeri Şantsev ve Moskova Belediye Başkanlığı Birinci Yardımcısı Lyudmila Şvetsova ilk dört kişilik listede yer almayı başardı.

RF Devlet Başkanı Medvedev liste ile ilgili yaptığı ilk değerlendirmede adayların hepsinin başkenti yönetebilecek kapasitede olduğunu söyledi. Kremlin basın sözcüsü Natalya Timakova da yaptığı açıklamada Medvedev’in listede yer alan adaylarla daha önce görüştüğü bilgisini verdi.

Yasalara göre Medvedev’in dört adaydan birini 28 Eylül’e kadar Moskova şehir yönetiminde oylanmak üzere teklif etmesi gerekiyor. Moskova şehir Duma’sının Medvedev’in önerdiği ismi reddetme ve alternatif isim önermesini isteme hakkı bulunuyor.

Lujkov’un ardından vekil başkan olarak atanan Vadimir Resin (74) kendisinin aday olma ihtimalinin olmadığını, kendisinden en az 20-25 yaş daha genç birinin Moskova yönetimine geçmesi gerektiğini söylemişti.

Sobyanin’in ismi ön plana çıkıyor

Putin’in ekibinde yer alan Sobyanin’in Moskova belediye başkanlığının yüksek bir ihtimal olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. RF Başbakanı Vladimir Putin geçen hafta sonunda iktidar partisi Birleşik RF yöneticileri ile başkent Moskova belediye başkanlığına aday olarak belirlenecek isimleri müzakere etmişti. 1,1 trilyon ruble (38 milyar dolar) bütçesi olan kentin yönetimi RF siyasi yapısında Kremlin ve başbakanlıktan sonra üçüncü makam olarak görülüyor.

Kommersant gazetesi parti yönetimi ile bir araya gelen Putin'in idari işler başkanı ve başbakan yardımcısı Sergey Sobyanin'in belediye başkanlığına destek verdiğini duyurmuştu. Hükümet kaynaklarından aldığı bilgileri aktaran gazete Sobyanin'in şansının arttığını yazmıştı. Gazeteye göre Sobyanin göreve çok talip olmasa da parti yönetimi bunun gerekli olduğunu düşünüyor. 52 yaşındaki Sobyanin hukukçu, evli ve iki çocuk babası. (CHA)
,
 
Akdeniz’in en ultra lüks yatı "Sunrise" Rus iş adamına satıldı

Antalya Serbest Bölgesi'nde Alman ve Fransız sermayesi ile kurulan Sunrise Yatçılık tarafından kızağa konulan ve Türk mühendis ve işçisinin emeği ile yapılan ''Sunrise'' adlı ultra lüks yat, adı açıklanmayan bir Rus iş adamına satıldı.

Sunrise Yatçılık Genel Müdürü Özgür Çiğdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında kızağa konulan 45 metre boyunda, çelik alüminyumdan yapılan, içinde 6 kamara, iki salon bulunan lüks yatın, 2009 yılında tamamlanarak denize indirildiğini söyledi.

Çiğdem, 5 bin mil okyanus aşabilecek kapasitedeki yatı, önce İngiltere ve ABD'de finans sektöründe faaliyete bulunan ve adı gizli tutulan Güney Afrikalı bir iş adamının satın almak istediğini, ancak küresel krizden etkilenen iş adamının yatı satın almaktan vazgeçtiğini anlattı.

Küresel krizin etkisini kaybetmesi üzerine ''Sunrise'' adlı yatı geçen ay Cannes Boat Show Fuarı'nda sergilediklerini belirten Çiğdem, şöyle konuştu:

''Antalya Serbest Bölgesi'nde Alman ve Fransız sermayesi ile kurulan Sunrise Yat Üretim Şirketi ilk teknesini 2009 yılında denize indirdi. 120 kişilik bir ekip, yatı 2,5 yılda tamamladı. Kendi klasında Akdeniz bölgesinin en büyük yatını ürettik. Güney Afrikalı bir iş adamına satış için de anlaştık. Ancak araya küresel kriz girince müşterimiz de bu krizden etkilendi ve yatı almaktan vazgeçti. Küresel krizin etkisini kaybetmesi üzerine uluslararası fuarlarda yatı sergilemeye başladık. Cannes Boat Show Fuarı'nda 'Sunrise' büyük ilgi gördü. Adeta müşteri akınına uğradı. Ülkesinde ünlü olduğu söylenen bir Rus iş adamına yatın satışı yapıldı.''

Yat, okyanusu aşabilecek kapasitede ve saatte 15 knot hıza ulaşabiliyor. Adı sır gibi saklanan Rus iş adamına satılan yatın satış miktarı da açıklanmadı. (AA)
,

 

RF’nda otomobil satışları yüzde 55 arttı

RF sanayi sektöründe büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından, otomotiv sektöründen de olumlu haberler geldi. Eylül ayında araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 186 bin rakamına ulaştı.

Avrupa İşletmeler Birliği’nin (AEB) verilerine göre ilk üç çeyrekte otomotiv satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış gösterdi. İlk dokuz ay için ulaşılan araç satış rakamı 1 milyon 320 bin.

Rus yapımı Lada marka araçlar ise RF’nda popüler olmaya devam ediyor. RF’nun Sovyetler Birliği döneminden kalma dev otomotiv fabrikası AvtoVAZ Lada model araçlardan sadece eylül ayında 50 binin üzerinde satış yaparken, yılın dokuz ayındaki satış rakamları da 367 bin 800’ü buldu. Lada yerli model satışları toplam satışların yüzde 28’ini oluşturuyor.

Yerli modeller lider konumunda

Yabancı araç satışlarında ise Kore KIA model araçlar lider konumunda. Yılın ilk dokuz ayında 77 bin 700 otomobil satışı yapan KIA geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 63 artırdı.

Chevrolet model araçlar da çeşitli modelleri ile RF’ndaki Pazar payını yüzde 44 artırarak 10 bin araca ulaştı. AEB’nin verilerine göre RF’nda en fazla satışı yapılan on modelden sekizini yerli araçlar oluşturuyor.

RF 2010’da sanayi sektöründeki büyüme rakamlarının yüzde 7,6 olarak gerçekleşmesini öngörüyor. RF Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre 2011’de yüzde 3,9 büyüyecek sanayi sektörü, 2012’de yüzde 3,8 ve 2013’de de yüzde 4,9 artacak. (RR)
,

Dimitris Hristofyas

"Güzelyurt Kıbrıs Rum'a verilmeden sorun çözülmez"

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakerelerde Annan Planındaki haritaya bakmaksızın daha fazla toprak talep ettiklerini belirterek, "Güzelyurt'un Kıbrıs Rum tarafına verilmeden Kıbrıs sorununda çözüm olamayacağını" savundu.

Rum radyosunun haberine göre, Güzelyurt kökenli Rumların Astromerit Kültür Merkezinde düzenlediği "işgal" karşıtı etkinlikte bir konuşma yapan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının "müzakere sürecine ivme kazandırılması amacıyla" kısa bir süre önce sunduğu önerilerin, Mülkiyet, Toprak ve Türkiye kökenli KKTC vatandaşları konularının ilişkilendirilmesini öngördüğünü kaydetti.

"Bu önerinin direkt olarak 'Omorfo'nun (Güzelyurt) Kıbrıs Rum idaresine geri verilmesiyle ilişkili olduğunu" belirten Hristofyas, "Güzelyurt Kıbrıs Rum idaresine verilmeksizin çözüm olamaz" iddiasında bulundu.

Hristofyas, Rum tarafının ayrıca "Annan Planı'ndaki haritanın ne öngördüğünün ötesinde Kıbrıs Rum idaresi altına girecek toprakların genişlemesini arzuladığını ve talep ettiğini" söyledi.

Hristofyas, çok sayıda Kıbrıslı Rum göçmenin Kıbrıs Rum idaresine verilecek topraklara geri dönmesinin, "Mülkiyet" başlığını çok daha az karmaşık ve çözümünü çok daha kolay hale getireceğini savundu.

Kıbrıs Rum tarafının, "Mülkiyet" konusunda sunmuş olduğu önerilere yönelik eleştiriler konusunda ise Hristofyas, "bu önerilerin merkezinde yasal hak sahiplerinin, mülkünün takasını, tazminat ya da iadesini isteyip istemeyeceği tercihinin bulunduğunu" söyledi.

"Kıbrıs Türk tarafının önerilerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını" savunan Hristofyas, bu önerilerin, "Kıbrıslı" vatandaşların insan haklarıyla çatışma halinde olduğunu ileri sürdü.

Rum Meclis Başkanı ve Demokratik Parti (DİKO) Başkanı Marios Karoyan da etkinlikteki konuşmasında, "Türkiye'nin bugüne kadarki taktik ve davranışının, doğrudan müzakereler sürecine ilişkin herhangi bir iyimserliğe olanak sağlamadığını" iddia etti.

Etkinliğin ardından Astromerit barikatındaki anıta doğru yürüyüş yapıldı.

Etkinlikte, Rumların kendi kendine belirlediği Omorfo (Güzelyurt) "belediye başkanı" Haralambus Pittas, BM yetkilisine bir muhtıra vererek, Güzelyurt'un iadesini talep etti. (Dünya Gazetesi)
,

Hasan Köktaş

Enerji özelleştirilmeleri arenaya çıkıyor

Enerji üretim özelleştirmelerinde izlenecek yol haritası ile dağıtım özelleştirmelerinde gelinen aşama düzenlenecek "Enerji Arenası" ile masaya yatırılacak.

Hamitabad santralıyla başlayacak olan Avrupa'nın en büyük üretim özelleştirme ihalelerindeki takvim ve esaslar ile özel sektörün beklentileri, 14-15 Ekim tarihlerinde İstanbul'da Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenecek Enerji Arenasında ele alınacak.

Arena'da toplam 16 bin 211 megavat ile Türkiye'nin kurulu gücünün yüzde 36'sını oluşturan 46 adet elektrik üretim santrallerinin nasıl özelleştirileceği, dağıtım özelleştirmelerinde gelinen aşama, finansman, tarife gibi konular yerli ve yabancı katılımcılarla değerlendirilecek.

Toplantıların açılışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı konuşacak. Oturumlarda Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu ile özelleştirmeden sorumlu ilgili grup başkanları yol haritası hakkında bilgi verecek. Toplantıya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılması bekleniyor.

Düzenlenecek panellerde İstanbul, Ankara ve İzmir'de 6,1 milyar dolarlık elektrik ve doğal gaz dağıtım özelleştirme ihalesini kazanan MMEKA şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ile Sabancı Enerji CEO'su Selahattin Hakman'ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda şirketin üst düzey yöneticisi değerlendirmelerde bulunacak.

Konuşmacılar arasında SOCAR Başkanı Rognav Abdullayev ile IFC, EBRD, Garanti Bankası gibi yerli ve yabancı finans kuruluşlarının üst düzey yöneticileri de yer alacak.

STEAM tarafından 12'incisi düzenlenen Arenanın bu yılki başlığı "Enerjide Kabuk Değişimi: Yeni Politikalar, Zihinsel Devrim ve Uluslararası İşbirliği" olarak belirlendi.

Üretim ve dağıtım özelleştirmelerinde dünya uygulamaları, Türkiye piyasasına olası etkileri ve özel sektörün beklentilerinin ağırlıklı olarak işleneceği iki tam gün sürecek toplantıların doğal gaz ve petrol oturumlarında ise "Global Gaz Piyasasındaki Trendler", "Avrupa Gaz Piyasası ve Türkiye", "Türkiye ve Azerbaycan: Bölgesel Durum", "Petrol Arzı ve Fiyatların Geleceği" başlıkları ele alınacak. (AA)