...................
...................

22 Kasım 2010

Haber Merkezi

CircassianCenter

                         
 
...................
 
...................

Dimitri Rogozin

Rogozin "RF, NATO'ya içerisindeki provokatörün Saakaşvili olduğunu gösterdi

Lizbon'da yapılacak olan NATO-RF toplantısına katılmak üzere Lizbon'da bulunan RF NATO Daimi Temsilcisi Dimitri Rogozin, toplantı öncesinde ITAR-TASS Haber Ajansı Muhabiri Denis Dubrovin ile söyleşide bulundu. Aşağıda söyleşinin Gürcistan ve Ağustos 2008 Savaşı ile ilgili bölümü bulunmaktadır.

ITAR-TASS - Denis Dubrovin

Denis DUBROVİN - 20 Kasım'da Lizbon'da Güney Osetya'da ki 2008 Ağustos savaşı sonrasında ve ilişkilerde yaşanan soğuma sonrasında ilk kez NATO /NRC/ Birliği'ne bağlı 29 ülke lideri ile RF Federasyonu Lideri ile buluşuyor. Bu olaylardan 2 yıl sonra, RF ile NATO arasında ki bu dramatik dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dimitry Rogozin - Bu süreç bir sınav dönemi olarak geçti.
Denis Dubrovin - Nasıl bir sınav?!
Dimitry Rogozin - Evet, bu bizim ilişkilerimiz açısından bir sınavdı ve biz bunu başarı ile geçtik.

Birincisi, RF kendi çıkarlarını en temel ve zor koşullar içerisinde koruma kararlılığını ve gücünü ortaya koymuştur. Sonuç olarak RF NATO Ülkelerinin saygısını kazanmıştır. NATO sadece güçlü olanlara saygı duyar. RF Ağustos 2008'de yaşanan sorunu kendi anayasal ve uluslararası hukuk kurallarına göre hareket ederek çözme gücünü göstermiştir.

İkincisi, Bizler, Saakashvili'nin savaşa itme çalışmalarını, organizasyonun içerisindeki provokatörün kim olduğunu NATO'nun kendisine göstermiş olduk.

Üçüncüsü, Gürcistan devlet başkanının bütün provokatif uğraşılarına rağmen bizler Avrupa'da ki barış ortamının yaratılması ve Afganistan konusunda ki stratejik işbirliği çalışmalarımızdan vazgeçmedik.

Son bir yıl içerisinde bütün bu konular temel alınarak ortaklıkların inşaası için hızlı bir çalışma yaşandı. Şimdi ben, NRC ile bu konuları profesyonel bir ortam içerisinde tartışmanın derinlik düzeyinin arttığını belirtebilirim. Bizler Brüksel'e geldiğimizde, bu konuları uzun süre konuştuk, şimdi bizler diyalog için geldik, bizler karşılıklı olarak konuşmak ve dinlemek için buradayız.

NATO-RF Konseyi'nde Gürcistan ve Güney Osetya Sorunu aktif olarak görüşülmüyor. NATO İttifakı içerisinde Bükreş Anlaşması sonucunda Ukrayna ve Gürcistan'ın üyeliğinin kabulünü doğrulamaya çalışılıyor (4 Nisan 2008 NATO Bükreş Zirvesinde Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya üyesi olacağı açıklaması yapılmıştı. ITAR-TASS), ancak bütün bunlar alçak sesle yapılıyor. NATO prensip olarak Gürcistan ile olan sorunlarını taşırken Ukrayna'nın ittifaka katılmasının ciddi yeterliliğinden memnun görünüyor. (Abhazya.com)
,

Medvedev-Obama

Obama ile Medvedev baş başa görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ile RF Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Lizbon'da 15-20 dakika baş başa görüştüğü açıklandı.

Beyaz Saray yetkililerinden Ben Rhodes, NATO zirvesi dolayısıyla Lizbon'da bulunan iki liderin, bir köşeye çekilip 15-20 dakika baş başa görüşme fırsatı bulduklarını belirtti. Rhodes, bu görüşme için ''Gayriresmiydi, öngörülmemişti'' ifadesini kullandı.

Rhodes, her iki liderin de görüşmeden memnun kaldığını kaydederek, 'birbirlerini gördüklerine sevindiler'' dedi.

Obama'nın Medvedev'e, dün Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili ile görüşmesinde ele alınanları aktardığı da ifade edildi.

Saakaşvili, RF ile NATO'nun yakınlaşmasını olumlu bulduğunu söylemişti.

Bir başka Amerikalı yetkili de, Medvedev ile Obama görüşmesinin amacının, istenmeyen sonuçlar doğurabilecek yanlış anlamaları en aza indirmek olduğunu, ayrıca iki liderin silah azaltılmasını öngören START anlaşmasını ele aldıklarını kaydetti. (AA)
,

Lev Tolstoy

Tolstoy ölümünün 100. yıldönümünde anılıyor

Savaş ve Barış”, “Anna Karenina”, “Hacı Murat” ve başka ünlü eserleri kaleme alarak dünya edebiyat tarihinin önemli yazarlarında Lev Tolstoy, ölümünün 100'üncü yıl dönümünde anılıyor.

“Tolstoy’suz yüz yıl” başlığı ile RF dahil dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen anma törenlerinde büyük yazar Tolstoy’un eserleri, düşünceleri ve felsefi görüşleri ele alınıyor. Kendisiyle, yazarlık faaliyetiyle ilgili çeşitli sergiler, konferanslar ve açık oturumlar yapılırken, dünya televizyon kanallarında sunulan belgesel filmler de ilgiyle izleniyor.

Soylu bir ailenin çocuğu olarak 1828’te dünyaya gelen Rus yazar, anne ve babasını erken yaşlarında kaybetti. Almanca ve Fransızca öğrendi. 1851’de Kafkaslarda askeri eğitime başladı. Kırım savaşına katıldı ve yaşadıklarını “Sivastopol Hikayeleri” olarak kaleme aldı. “Çocukluk”, “Kozaklar”, “Hacı Murat” ve başka eserleri yazdı. Daha sonra başta Avrupa olmak üzere yurtdışı gezilerine çıktı.

Memleketine döndü ve doğduğu Yasnaya Polyana’da köy okulu açarak kendini halk eğitimine atadı. Sofya ile evlenen Tolstoy'un on üç çocuğu oldu. 1863 yılında dev “Savaş ve Barış” eserini yazmaya başladı ve altı yılda tamamladı. 1873'te bir diğer klasik eseri “Anna Karenina”yı kaleme almaya başladı ve üç yılda bitirebildi. (AA)
,
 
Atlasjet ve Yenigün inşaattan RF'na dev yatırım

Türkiye'nin RF'ndaki yatırımlarına her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Moskova Büyükelçiliği'nde yapılan Omsk bölgesi tanıtım toplantısının ardından Türk yatırımcılarla Rus ortakları arasında anlaşmalar imzalandı. Atlasjet'le Moskova'nın dev inşaat şirketi Mostovik arasında 110 milyon dolarlık ortak yatırım anlaşması imzalarken, Yenigün inşaat RusAnton firması ile Omsk bölgesinde 1 milyar doların üzerinde maliyeti olacak konut projesi için ön anlaşma parafe etti. Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) de Omsk Bölgesi Ticaret Odası ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin iki ülke toplam ticaret hacmi için belirlenen 100 milyar dolarlık hedefin hayal olmadığını, doğrudan yatırımların ticaret hacminin büyümesine büyük katkısı olacağını belirtti. RF'nun güçlü bir ekonomik potansiyeli olduğuna inandıklarını ifade eden Sezgin, "RF'nun siyasi istikrarına inancımız tam. Serbest piyasa hukukunun yerleşmekte olduğunu görüyoruz. Omsk bölgesi de ekonomik ve ticari açıdan istisnai bir özellik taşıyor" dedi.

Petro-kimya, makine, inşaat ve diğer sektörlerle birlikte Omsk bölgesinin dış yatırım alan 30 bölge arasında altıncı sırada olduğu bilgisini veren Sezgin, "Büyükelçilik olarak Türk işadamları ile RF'nun bölgeleri arasında köprü olmak istiyoruz... Yatırımcılar iyi hesap yaparak, mevzuata uyarak çalışmalarını yapmalı" uyarısında bulundu.

Omsk Bölgesi Vali Yardımcısı Andrey Besştanko da yaptığı sunumda Türk iş adamlarını bölgelerine davet etti. İstanbul'dan 5 saat uçuşla bölgelerine ulaşılabildiği ifade eden Besştanko, "140 bin kilometrekarelik bir coğrafya. Kazakistan'a komşu. 2 milyon nüfusumuz var. Onlarca farklı milletten insanlar bölgemizde yaşıyor" dedi. Vali yardımcısı petrol ve diğer doğal kaynaklar açısından da bölgelerinin zengin olduğunu belirtti.

Atlasjet RF'dan uçacak

Atlasjet, RF'nda havayolu taşımacılık hizmeti sunmak, havalimanı ve kargo terminali inşa etmek ve işletmek üzere NPO Mostovik ve Omsk Bölge Valiliği'yle ortak şirket kurulması ile ilgili anlaşmayı parafe etti. İlk planda 110 milyon dolarlık yatırım öngörülen anlaşma çerçevesinde Omsk-Fedorovka Uluslararası Havalimanı ve Kargo Terminali inşa edilecek. 2013'de sonuçlanması planlanan projeye göre Atlasjet-RF şirketi de kuruluyor. Firmanın önümüzdeki dönemde Omsk Havalimanı işletmesini alması planlanıyor.

Atlasjet RF Temsilcisi Can Akçay Cihan Haber Ajansı'na verdiği bilgide 2011'de Moskova'dan ve Omsk'tan RF'nun farklı kentlerine, Türkiye'ye ve dünyanın bazı noktalarına uçmaya başlayacaklarını söyledi. Akçay, "RF'nda hem iç hat, hem de dış hatlarda uçacağız. RF pazarı büyüyen bir pazar. Önümüzün açık olduğunu düşünüyorum. Yatırımımızla ilgili şimdiye kadar hiç bir zorluk yaşamadık" dedi.

Yenigün inşaattan 1 milyar dolarlık konut projesi

Yenigün inşaat RF temsilcisi Halim Demir de verdiği bilgide Omsk bölgesinde 1 milyon 150 bin metrekare kapalı alanı olan dev bir proje için ön anlaşma imzaladıklarını söyledi. Konut, alış veriş merkezleri, okul ve diğer sosyal tesislerin bulunduğu site alanının maliyeti 1 milyar doların üzerinde öngörülüyor.

Ural bölgesinde çalışmalarını sürdüren Yenigün inşaatın halen bin 200 çalışanı bulunuyor. RF'nda son hak edişlerin tahsili konusunda inşaat şirketlerinin sorun yaşadığını belirten Demir, işçi izinlerin alınmasında sağlanacak kolaylıklar ve bürokratik işlemlerin azaltılmasının daha fazla yatırımın RF'na gelmesine katkı sağlayacağını belirtti. (RR)
,
Dimitriy Medvedev
NATO ile birlikte çalışacağız

Portekiz'in başkenti Lizbon'da iki gün süren NATO zirvesi sonunda basın toplantısı düzenleyen RF Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, "Füze savunma sisteminin kurulmasında NATO ile birlikte çalışacağız" dedi.

Medvedev, NATO ile RF arasındaki gerginlik döneminin geçmişte kaldığını ve "geniş işbirliği projesi yapmak istediklerini" ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Medvedev'in açıklamalarını destekleyerek füze savunma sisteminde RF ve NATO'nun işbirliğinde bulunacaklarını kaydetti.

Medvedev'in NATO'nun davetini kabul ederek Lizbon'a gelmesinden dolayı çok memnun olduğunu söyleyen Rasmussen, RF ve NATO arasındaki işbirliğinin detaylarının daha sonra belirleneceğini dile getirdi. NATO Genel Sekreteri, "NATO ve RF bugün birbirlerine tehdit olmadıklarını biliyor. NATO ve RF'nun tarihinde ilk kez böyle bir işbirliği olacak ve elbette iki tarafın da yararına olacak" dedi.

Medvedev- Obama baş başa görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ile RF Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Lizbon'da 15-20 dakika baş başa görüştüğü açıklandı.

Beyaz Saray yetkililerinden Ben Rhodes, NATO zirvesi dolayısıyla Lizbon'da bulunan iki liderin, bir köşeye çekilip 15-20 dakika baş başa görüşme fırsatı bulduklarını belirtti. Rhodes, bu görüşme için "Gayriresmiydi, öngörülmemişti" ifadesini kullandı.

Rhodes, her iki liderin de görüşmeden memnun kaldığını kaydederek, 'birbirlerini gördüklerine sevindiler" dedi.

Obama'nın Medvedev'e, dün Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili ile görüşmesinde ele alınanları aktardığı da ifade edildi.

Saakaşvili, RF ile NATO'nun yakınlaşmasını olumlu bulduğunu söylemişti.

Bir başka Amerikalı yetkili de, Medvedev ile Obama görüşmesinin amacının, istenmeyen sonuçlar doğurabilecek yanlış anlamaları en aza indirmek olduğunu, ayrıca iki liderin silah azaltılmasını öngören START anlaşmasını ele aldıklarını kaydetti. (AP)
,
 
Kredi kartı borcu nedeniyle 2 milyon kişi takipte

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sicilde ve kredi kartlarında etkin bir yapılandırılmaya gidilmesi gerektiğini belirterek, en kısa süre içerisinde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile konuyu görüşeceğini bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, önümüzdeki günlerde TBMM'ye getirilecek olan yeniden yapılandırmanın başarıya ulaşması için bankaların sorumluluk alarak ellerini taşın altına koymaları gerektiğini ifade ederek, çünkü yaklaşık 2 milyon kişinin 30 milyar liraya yakın kredi kartı borcunun bulunduğunu belirtti.

Daha önce iki kez sicil affı çıkarıldığını ancak bankaların çıkarılan sicil aflarını uygulamadığına dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

"Kısa süre içerisinde çıkarılacak olan yeniden yapılandırmanın istenilen hedefe ulaşması için öncelikle daha önce çıkarılan ancak bankalar tarafından uygulanmayan sicilde etkin bir yapılandırma gerekir. Aksi halde istenilen hedefe ulaşılamaz. İkinci önemli olay ise kredi kartı borcu yüzünden iş yapamaz hale gelen insanlara da aynı şekilde çok düşük faizle yeniden yapılandırma yapılmalıdır. Mevcut yapılandırma esnaf ve sanatkarımızı sevindirdi ve moralini en üst seviyeye çıkardı. Şimdi sıra yapılandırmanın diğer ayağında. Bunlar ise kart ve kredi kartı yapılandırması olmalıdır. O zaman çalışanlar ve esnafımız bitkisel hayattan kurtarılmış olur. Kamu borç yapılandırmasından yaklaşık olarak 7 milyon kişi yararlanacak. Kart ve kredi kartı borcuna getirilecek olan yapılandırmadan ise yaklaşık olarak 2 milyon kişi yararlanacak. Kredi kartı borcu nedeniyle 2 milyon kişi takipte."

Yeniden yapılandırmanın başarıya ulaşmasını ekonominin geleceği için çok istediklerini ve esnaf teşkilatı olarak buna büyük önem verdiklerini belirten Palandöken, "Daha önce çıkarılan sicil yapılandırılması ile ilgili kanunu şu an yürürlükte. Ancak, bankalar nedense bu konuda ellerini taşın altına koymuyorlar. 5-10 yıl önce 500 veya bin lirayı zamanında ödeyemediği için kara listeye girmiş olan bu insanların önü mutlaka açılmalı. Üzerinden yıllar geçmiş olan bu kara listeler artık rafa kaldırılıp temiz sayfa açılmalıdır" dedi. (Dünya Gazetesi)