...................
...................
İSLAMEY’İ LONDRA’YA UĞURLUYORUZ

YEMT'ITL Nurbıy
Adige Mak Gazetesi, Temmuz 2012
Çeviri: AÇUMIJ Hilmi

                         
 
...................
...................
27 Temmuz'da 30. Olimpiyat oyunları Londra'da açıldı. Kültürel program çerçevesinde davet edilenler arasında dünyaca ünlü İslamey'de yer alıyor. Adige Cumhuriyeti Devlet Akademik Dans Ansamblesi 'Nalmes' ise Almanya'ya gidecek.

Adige Cumhuriyeti Kültür Bakanı yardımcısı, Rusya, Adigey ve İnguşetya Onursal Kültür çalışanı unvanına sahip ŞEVAPTSEKO Aminet ile Cumhuriyetimizin kültürel konulardaki gelişimi hakkında sohbet ettik.
 

ŞEVAPTSEKO Aminat

ŞEVAPTSEKO Aminat: Adigey kültür, sanat ve sporun sayesinde dünyada daha tanınır oldu. Amerika'da, Avrupa'da gerçekleştirilen festivallere çeşitli etkinliklere Nalmes, İslamey, Ruskaya Udal, Kazaçata, Mıyekuape Şafakları ve diğerleri davet ediliyor.

YEMT'ITL Nurbıy: Rusya, Adigey ve Karaçay Çerkes devlet sanatçısı İslamey'in sanatsal yönetmeni NEHAY Aslan'ın söylediğine göre sanatçılar yola çıkmaya hazırlar.

ŞEVAPTSEKO Aminat: Londra'daki olimpiyatlarda, 4-8 ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek kültürel programlarda 'İslamey' birer saatlik üç konser verecek.

YEMT'ITL Nurbıy: Gazetemiz okuyucuları finansal sorunların nasıl çözüldüğü konusunda sorular soruyorlar.

ŞEVAPTSEKO Aminat: Gerçeği öğrenmek istemelerine sevindim. Adige cumhuriyeti Bakanlar Kurulu İslamey'e gereken parayı buldu. Ansamble sanatçıları ulusumuzun, cumhuriyetimizin güzelliklerini dünyaya tanıtacaklar.

YEMT'ITL Nurbıy: İslamey Londranın ardından Soçiye gitmeyecek mi?

ŞEVAPTSEKO Aminat: Soçi'de olimpiyat kültürel programı çerçevesinde etkinlikler başladı, 'Rusya Bölgeleri arasında Marafon' ismi ile düzenlenen etkinlik 11 - 18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve İslamey'de bu etkinliklere iştirak edecek.

YEMT'ITL Nurbıy: Olimpiyat organizatörlerinin İslamey'i seçmeleri hususunda ne söylemek istersiniz?

ŞEVAPTSEKO Aminat: İslamey Rusya Hükümeti Ödülü kazanmış bir grup. Türkiye, Ürdün, İsrail, Yunanistan, İtalya, Moskova gibi çeşitli yerlerde bulundu.Rusya Federasyonu yöneticilerinin katıldığı çeşitli toplantı ve etkinliklerde şarkılarımızı söylüyor danslarımızı icra ediyorlar. İslamey Avrupa kültürünün zirvelerinden birisine ulaştı.

YEMT'ITL Nurbıy: Aminet, İslamey ile birlikte Ürdün'e giden grubun yöneticisi olarak sende Ürdün'de bulundun. O günleri aklına getirdiğinde anımsadıklarını bizimle paylaşırsan memnun oluruz.

ŞEVAPTSEKO Aminat: Hayatım boyunca unutmayacağım günlerdi. Evsahipleri bizi güzel ağırladılar. İslamey'in konserlerini ne ile kıyaslayabileceklerini bilmeden alkışlıyorlardı. Orada yaşayan soydaşlarımızla görüştük, Adige şarkılarını dinlerken gözyaşları akıtıyorlardı. Can yurtlarından uzak, milli kültürden kopuk sürdükleri yaşamdan ve başka şeylerden bahsediyorduk. Kendileri bize bir şey söylemeden biz de onların yaşamını değerlendiriyorduk.

YEMT'ITL Nurbıy: Sohbetimizin sonunda bize söylemek istediğin bir şey var mı?

ŞEVAPTSEKO Aminat: Ünlü ansamblemiz Nalmes'i Almanya'da 27-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak uluslararası festivale davet ettiler. 16 Ağustos'ta Ç'ERAŞE Tembot'un 110. doğum yıldönümü anısına filarmonide gerçekleştirilecek etkinliğe sanatçılarımız katılacaklar. 1 Ağustos'ta ise vatanına geri dönenlerin günü kutlamaları yapılacak.

YEMT'ITL Nurbıy: Anlaşılan söylediklerine göre, Ağustos ayının tatil ayı olmasına rağmen Kültür emekçileri konserleri ile bizleri sevindirecekler.

ŞEVAPTSEKO Aminat: Evet, olimpiyat oyunlarını izlerken, kültür programı çerçevesinde İslamey ve diğer etkinlik katılımcılarının bizleri sevindireceklerini düşünüyoruz.

YEMT'ITL Nurbıy: Tüm iyi niyetlerinizin gerçekleşmesi dileğiyle...

ŞEVAPTSEKO Aminat: Teşekkürler.