...................
...................
ANAVATANA DÖNMEK İSTEMEYENLERE MÜJDE

ŞIX Şamil
14 Aralık 2010

                         
 
...................
...................
Anavatanı sevip de beğenmeyen insanımız çoktur. Şimdi ‘’bu ne acayip laf’’ diyeniniz olacaktır. Maalesef öyle ama. Yıllardır anavatana dönmemek için karalayıp dururlar.
 

Zvirbulis'in şahsıma hedaye ettiği evin önündeyim.
Daha içeri bakamadan bir papağan geldi elime kondu.
Talih kuşu diye buna diyorlar herhal.


Ben de bunun üzerine üşenmeyip, diyar diyar sizler için araştırma yaptım. Sonunda da anavatan beğenmez hemşehrilerimizi için çok beğenecekleri bir vatan buldum. Artık burası için de hık mık ederlerse valla kabahati kendilerinde arasınlar.

Bu vatan Letonya’nın bilinmeyen bir Cennet köşesi Amatciems. Amatciems’in yaratıcısı M. Aivars Zvirbulis beyefendi. Beni çok güzel karşıladı ve hem bu Cennet’i gezdik hem sorularımı yanıtladı. Tabikine ilk sorum, bizim Çerkes milletine kapılarınız açık mı, sorusu oldu. Ne demek dedi, kapınızın kölesi oluruz, diye başını önüne eğdi. Ben de estafirullah, dedim.

Röportaj aralarına bölgeden fotograflar da koyuyorum ki, gözleriniz Cennet görsün. Bu arada unutmadan yazayım, Zvirbulis bana buradan 450 m2 bir ev hedaye etti.


ANAVATANA DÖNMEK İSTEMEYENLERE MÜJDE
CC and CNN Report, 14 Aralık 2010

Şıx Şamil: Sayın Zvirbulis kayıtlara geçmesi için bir kez daha soruyorum. Bizim Çerkes milletine kapılarınız açık mı?

Aivars Zvirbulis: Ne demek efendim. Yeter ki gelsinler. Kapıları açmayı bırakın, size verdiğimiz ev gibi hepsine bedava birer ev veririz.

Şıx Şamil:
Yok, yok... Öyle olmaz. Bana hedaye ettiğiniz ev gibi olursa benim değerim düşer. Onlara 250 m2'liklerden verseniz yeterli.

Aivars Zvirbulis: Siz nasıl emrederseniz...

Şıx Şamil:
Şimdi dönüş yapacak hemşehrilerimizi aydınlatmak için biraz tanıtır mısınız?

Aivars Zvirbulis:
Elbette efendim.  Amatciems, Letonya'nın başkenti Riga’ya 80 Km uzaklıktadır, 20 bin nüfuslu Cesis şehrinden ise 12 km uzaktadır. Dünyada pek bilinmeyen bu gizli yerde ev alanlar genellikle Avrupa'daki milyarderler, kalbur üstü insanlar.
 

Zira en düşük ev fiyatı 700 bin Euro’dan başlıyor. Yani önüne gelen buradan ev alamaz.

Şıx Şamil:
Vay canına! Sorması ayıp bana hedaye ettiğiniz evin ederi nedir, aşağı yukarı?

Aivars Zvirbulis: Valla daha geçen hafta İsveç hanedanından bir aile 2,5 milyon Euro verdi, vermedik. Size kısmetmiş.

Şıx Şamil:
İyi... Fena fiyat değilmiş... Peki buraya dönüş yapacak hemşerilerime hedaye edeceğiniz ev fiyatları ne aralıkta?
 

Aivars Zvirbulis: 700 ila 800 bin Euro arası. Tabikine sizin hemşehrilerinize para almadan ücretsiz vereceğiz. Tapu devir masrafları da bize ait.

Şıx Şamil:
Peki baya dönüş yapan çıkabilir elinizde yeterli ev var mı?

Aivars Zvirbulis: Efendim onlar yeter ki gelsinler. Böyle asil ve yüce bir milletin insanına canımız feda olsun, yaratırız...

Şıx Şamil:
Eyvallah, sağolasın. Şimdi burayla ilgili biraz daha bilgi verir misin?

Aivars Zvirbulis: Elbette efendim... Amatciems de yollar asfalt değildir. Burada inşa edilecek bir evin mutlaka daha öncekilerle uyum sağlaması şarttır. Dış görünüş itibarı ile sadece üç çeşit yapı vardır. Duvarlar doğadan toplanan taştan yapılmış olup içinde özel ağaç kullanılmıştır.
 

Bölgede karacalar, tilkiler, kuşlar ve diğerleri serbestçe gezinirler. Yolda yürürken yol kenarlarında gölleriyle, tarlalarıyla, ormanlarıyla bu şahane bölge insana barışı ve sükuneti hissettirir.

Şıx Şamil:
Peki bir soru daha... Buraya dönüş yapmak isteyen hemşehrilerimizin yol paralarını da karşılayacak mısınız?

Aivars Zvirbulis: Vıyyyy!

Şıx Şamil: Ne vıyyyy diyorsun. Buraya dünyanın en kahraman en asil milletinin insanları gelecek sen vıııyyy diyorsun.

Aivars Zvirbulis: Özür dilerim efendim.

Şıx Şamil: Bir de büyükelçiliğinize bilgi verin, vize mize uğraştırmasınlar hemşehrilerimi.

Aivars Zvirbulis: Derhal... Başka bir emriniz var mı?

Şıx Şamil: Yok şimdilik bu kadar... Tabikine dönüş yapacak hemşehrilerimizin özel istekleri olursa onları da karşılarsınız artık. Unutmadan sorayım. Sizin buralarda bavullarımız çalınmaz değil mi?

Aivars Zvirbulis: Kassssssssss? (Neyyyyyyyyyy?)

Şıx Şamil: Tamam tamam suyunu çıkardım, farkındayım. Ben artık evime çekilip dinleneyim biraz...

(Okuyucuya not: Bu röportajdan 3 gün sonra Letonya Devlet Başkanı telefonla aradı. Uzun uzun konuştuk. Hemen ''Dönüş Yapanların Sorunsuz Yerleştirilmesi Bakanlığı'' kurduklarını söyledi. Telefonla ücretsiz bilgi alabileceksiniz. Ayrıcana da bir Boing 747 uçağı sizlerin emrine vermişler. Önümüzdeki hafta isteyen herkes uçağa binip gelip buradaki evine yerleşebilecek. Cepten 1 kuruş çıkmayacak anlayacağınız. Araştırmacı gasteciniz olarak ben bu hizmete vesile olduğum için teşekkürlerinizi peşinen kabul ediyorum. Aşağıdaki fotograflara bakın eğer beğendiğiniz arsa ya da ev varsa şimdiden seçin.)