...................
...................
BİSOLT DETSİYEV

www.chechnyafree.ru
Çeviri: Buket Bora

                         
 
...................
...................
Sovyetler Birliğinde iki kez güreş şampiyonu olan Çeçen Bisolt Detsiyev, çocukluğunu geçirdiği Kazakistan'da spora başladı. İlk spor ödülünü  7. sınıf öğrencisiyken aldı ve halk sohbetlerinde ondan Kazakistan'ın küçüklerinin bir numarası olarak söz ederdi. Hiç yenilmeden bitirdiği yarışmalar vardı; örneğin, 1982 Tallinn Turnuvalarında 9 güreşin hepsini kazanmıştı. Detsiyev Sovyetler Birliği'nin şampiyonu olmayı çok istiyordu ve performansı koçları olan Koshelev, Khromov, Psaryov ve Saparbayev'e kredi sağladı.

Ancak, şampiyonluğu elde etmek için ilk girişimi 1986'da yedincilikle sonuçlandı. Bununla beraber, Detsiyev günlüğüne, bir gün bir şekilde Sovyetler Birliği'nin güreş şampiyonu olacağını yazmıştı. O yılın yazında Sovyetler Birliği'nin Halk Oyunlarında bronz madalya kazandı ve 3 ay sonra Prag'da Sosyalist Ülkeler Oyunlarında altın madalya kazandı. Detsiyev Sovyet Kupası Turnuvasını kazandı ve 1987'de Sovyetler birliği'nin güreş takımına katıldı.

Sovyet takımının üyesi olarak, Detsiyev ABD'de Dünya Kupası Turnuvasını ve "Almanya'nın Büyük Ödülü" Turnuvasını kazandı. Mayıs 1988'de Norveç'te Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Tüm ulusal takımlar ödül töreni için verilen partide sahnede bir anda harika bir şova tanık oldular. Detsiyev ve diğer iki Çeçen Abayev ve Amayey Sovyetler adına bir şov sergilediler. Sporcular sahnede Çeçen Lezginka oynadılar ve izleyicilerden gelen bitmeyen alkışlar yüzünden performanslarını defalarca tekrarladılar.

Pek çok zafer elde edildi. Detsiyev 4 kez Dünya Kupası Şampiyonluğunu,
1989'da İsveç'teki uluslar arası turnuvayı ve 1990 ve 1991'de  Sovyetler
Birliği'nde güreş şampiyonluklarını kazandı. Son zamanlarda Chimkent şehrinde bir spor kulübü çalıştırıyor ve yeni nesil şampiyonlarını eğitiyor. Bazı öğrencileri, şimdiden Dünya, Asya ve Kazak güreş şampiyonluklarından ödüller aldılar.