...................
...................
KHASAN ORTSUYEV

Çeviri: Buket Bora
www.chechnyafree.ru

                         
 
...................
...................
Dünya güreş şampiyonu ve Dünya kupası sahibi Khasan Ortsuyev bilinen en iyi Çeçen atletlerdendir.

Güçlü karakteri sporda pek çok zafer elde etmesini mümkün kıldı. Babası
bir sporcu olmasını istememişti. Khasan kendi kendisinin koçu oldu ve
günlük 8 kilometrelik koşularında ter akıtırken, uluslar arası yarışmalarda alınabilecek en yüksek ödülleri kazanmayı hayal etti. Sonra hayatına Sovyetler Birliği'nin değerli bir koçu olan Deghi Bagayaev girdi. Bagayev Ortsuyev'in güreşteki yeteneğine odaklandı. Khasan şanslıydı: Bagayev'in güreş okulu Sovyetler Birliği'nin pek çok güreş şampiyonluğunu sağlamış en iyi okullarındandı. Khasan Ortsuyev, Bagayev okulundaki dört yılında ek olarak 40 kilogramlık kas geliştirdi. Güreşte ilk sıklet paylaşımında Khasan 90 kilo geliyordu.

Khasan Ortsuyev'in en başarılı dönemi 70'li yılların ortasına denk gelir. 1973'te ilk başarısını Alma-Ata'da küçükler turnuvasında elde eden Khasan, hemen ondan sonra Sovyetler Birliği'nin güreş takımına çağırıldı. Dünya küçükler şampiyonasında dikkat çekici bir zafer elde etti, fakat iki ciddi sakatlık geçirdi ve ertesi sene iki cerrahi operasyondan sonra sporu bırakmak zorunda kaldı. Bununla beraber, bir süre sonra güreşte başarı için çok daha güçlü olarak profesyonel spora geri döndü. Sovyetler Birliği Güreş Şampiyonası'nda 1977'de gümüş, 1978'de bronz madalya kazandı. 1979 onun efsane yılıydı. O yıl ABD'de Dünya Kupası Turnuvasını kazandı.

Ortsuyev aynı zamanda tüm Birlik yarışlarında çeşitli başarılar elde etti. (8 güçlü güreşçiyi aynı zamanda yendi.) Sonunda, 1980 Dünya Şampiyonluğu'nda altın madalyayı kazandı. Khasan en son 1981'de Grozni'de tanınmış ABD güreşçilerinin bir araya geldiği bir toplantıda görüldü. Yendiği sporculardan biri iki dünya şampiyonluğuna sahip bir güreşçiydi.

Khasan Ortsuyev 1990'da Dinamo Spor Kulübü'nün Çeçen bölümü başkan vekili seçildi.