...................
...................

SOSLAN ANDİEV

www.alanossetia.com

                         
 
...................

.........

Doğum Tarihi : 1952
Güreştiği Kilo : 100 + 112 kg.
Boyu : 1.98
Kazandığı Başarılar : 1976 ve 1980 Olimpiyatları şampiyonu
  1973-75-77-78 Dünya şampiyonu
  1974-75-82 Avrupa şampiyonu
  2 defa Dünya kupası şampiyonu
  7 defa Sovyetler Birliği şampiyonu 
  "Kızıl Bayrak Nişanı"
  "Milletler Dostluğu Nişanı"

Soslan (Sosruko): Nart Destanlarının ünlü bir kahramanının ismidir.
Osetya'daki Yurt Bilgisi müzesinde uzun zamandan beri sararmış olan Osetya güreş takımının bir fotoğrafı varmış. Bu fotoğrafın içerisinde Soslan'ın babası Petr Andiev, dev boyu ile ve güçlü, kuvvetli görünümü ile ayrılıyor. Babasının boyu 2.18 cm, ağırlığı 135 kg.dı.Fotoğrafa bakarsanız
Osetler'in hakikaten güçlü ve dev Nartlar'ın neslinden olduğuna inanmaya
başlıyorsunuz. Aslında Petr Ahmet, oğlunun böyle olduğuna şüphe etmedi ve en küçük oğluna Nart Destanlarının kahramanı olan Soslan'ın (Sosruko)
ismini verdi.

- Spor yolunun başındayken henüz 17 yaşındayken Sovyetler kupasında O
''Asillik'' ödülünü kazandı.

- 1973 yılında Sovyetler şampiyonu oldu.

- 1973 yılında Tegeran'da ilk kez Dünya şampiyonu oldu.

- 1973 yılında New Yorkta olan Dünya güreş kupasında Rusya ve Amerika
takımlarının karşılaşması oldu.

Andiyev 1972 yılında Münih Olimpiyatlarında bronz ödül sahibi Kris Teylor ile karşılaşacaktı, greko-romen tarihinin en ağır atleti ile. Ağırlığı 110 kilo olan Soslan, 220 kiloluk bir güreşçiyle karşılaşıyordu. SSCB'nin antrenörü anlatıyor: "Mindere çıktılar. Soslan için endişelendik. Teylor büyük bir dağ gibiydi. Soslan onu sarmak istedi ama Kris gülümsedi ve tank gibi ilerledi. Halk hayranlıktan heyecanla bağırıyordu. Andiev hiç kıpırdamadı. O anda Soslan "bükme hareketi" yaptı ve "dağ" yavaş yavaş "çökmeye" başladı. Kris mindere çöktü. Bu ZAFER idi!". (Andiyev basit hareketlerle Teylor'ın yenilmeyeceğini anlayınca riske girerek hızlı davranmaya başlıyor. Dev gibi adamı tuttuğu gibi yere çaktı!'')

Soslan'ın şampiyon olması için bütün şartlar uygundu.Olimpiyat finallerine kardeşlerinin hayallerini götürmek zorundaydı. Onlar için zafere ulaşmalıydı. Monreal olimpik minderine Soslan Andiyev 4 kez SSCB şampiyonu ve 2 kez de Dünya şampiyonu olarak çıktı.Altı karşılaşma yapan Andiyev dört tanesinde tuş ile zafer kazandı ve iki tanesini de puanlama usulüne göre kazandı. Uzun boylu, endamlı, pek hızlı, minderde Oset danteli örüyordu, rakipleri ise dantelin zincirinden çıkamıyorlardı.130 kilo olan rakiplerinin yanında Andiev 108 kilo ile zayıf çocuk gibi görünüyordu. Fakat harika güreşiyordu. Hatta finalde Alman Demokratik Cumhuriyeti'nden olan dev adam Rolland Gerke'yi 22:9'la yendi!

Onun güreş davranışları harika ve akıllı tekniği, gücü ve cesareti temsil
ediyordu. O her zaman yoğun kontak kurmayı amaçlıyordu. Bu gerçekten sadece cesur insanlara has bir şeydir.

SSCB Olimpiyatları öncesinde Andiyev'in en büyük rakibi olan 1979 Dünya
şampiyonu olan Moskovalı Salman Hasimov'u yendi. Güçlü ve bodur adam Salman her an birisini yıkmak için hazır, fakat bu sefer dayanamadı 4:7. SSCB'nin Moskova Olimpik salonunda serbest güreş milli takımımızın kaptanı Soslan Andiyev'i çıkardı...

Ter kan içinde kalana kadar antreman yaptı, akşamları ise tez için (Kuzey Osetyanın çiftlik ekonomisi) ders çalıştı ve bir yıl sonra büyük bir başarı ile tezini bitirdi. Bu insan her şeyi başarı ile yapabiliyordu. Andiyev bilgisi, ufku geniş olan entelektüel bir insandı. Çeşitli şeylere meraklı olan Soslan beni şaşırtıyordu. Onu çok şey ilgilendiriyordu; ülkedeki politik olaylar, uluslararası hayat, tarih, ekonomi, müzik, kitaplar. Andiev harika bir hikayeciydi, yumuşak ve mert mizah zevkiyle.

Tezinin konusu zordu fakat onu mükemmel bir şekilde tamamladı. Soslan
objektif, düşünen bir insan bu özellikleriyle büyük bir organizatör olabilirdi. Sporcu özelliği ile bakarsak sadece bir şey diyebilirim: ''Güreş için yaratıldı ve sahasında harika sonuçlar kazandı."

Soslan Andiev şimdi Osetya'da yaşamaktadır ve Kuzey Osetya Devlet
Komitesinde Beden Eğitimi ve Spor Başkanı olarak halen görev yapmaktadır.