...................
...................
TEMİRBOLAT KANUKOV  (1869-1922)

www.AlanOssetiA.com

                         
 
...................
 

.........

Rusya'da 20. yüzyıl başlarında Oset olan dev yapılı Bola Kanukov'un adı
meşhurdu.2 metre 27cm boyu ile 214 kilogramdı.

10 yaşındayken babası ile beraber hızarhanelerinde çalışmaya başladı.15
yaşındayken dört erkeğin zorla kaldırabildiği direkleri tek başına kaldırıyordu. Diğer Nart devleri gibi Bola da mert ve cesurdu.
  
Bir gün köylüleri ona; onun gücünü sınamak için onun haberi olmadan bir
sınav yapmışlar. Saman almak için tarlaya gideceğini öğrenince köylüleri
büyük sağlam bir ağaç eğrilttiler ve üstüne samanın tınazını bağladılar. Bola gelince tınazı iple bağladı, fakat tınaz yerden çıkmıyordu. Bola sertçe çekiyor ve ip kopuyor. O zaman tınazı iki iple bağlıyor, çekiyor ve hem tınazı hem de ağacı kökleri ile çıkarıyor.
  
1904 yılında Bola Kanukov profesyonel güreşçi oldu ve yaklaşık 10 yıl sirk arenasında yer aldı. Özel tekniği olmadan o bütün rakiplerini gücü ile ve yürekliliği ile mağlup ediyordu.Yendiği kişiler arasında şunlar vardır: ''Peter Yankovsky, Yan Yago, İranlı Ali, Japon Ona, Alman Miller, Fransalı Pons, Amerikalı Bambula, Danimarkalı Peterson ....''

Temirbolat (Bola) Dudarıkoğlu Kanukov (Kazbek Dağı onun takma adı bu
arenada buydu) böyle bir kadere sahipti (Uzun boylu ve kilolu olması
sebebiyle bu söyleniyor)

Bu dev adam son derece hızlı gelişiyordu. Bir yaşına kadar babası onu şapka ile örtüyordu, çünkü çok küçük ve cılız bir çocuktu. Bundan sonra inanılmaz şekilde hızla gelişmeye ve büyümeye başladı. 15 yaşındayken 2 metre 24 cm ve Oset devinin 200 kilogramdan fazla kilosu vardı.
  
Böyle bir pehlivanı küçük bir köy olan Koban'da saklayamazsın ve Temirbolat da öz dağ yuvasında oturamıyordu. Babasından izin alınca Bola, Vladikavkaz'a gider ve orada Trutstsi sirkinin profesyonel güreşçilerinin güreşlerini izler ve en güçlü güreşçilerine meydan okur. Yarım dakika içinde (30sn) sirkin şampiyonu mağlup olur.

Böylece Temirbolat sirk atleti oldu. Bola minderde güreşmeyi seviyordu. 200 küsur kilosu ile rakiplerinin üstüne çöküyordu, damarlı ve esnek ellerini yere serilen rakibinin altına sürüyor, boynundan bağlıyor ve rakibinin sırtını çeviriyor. Böyle bir hareketten sonra Kazbek Dağının rakipleri uzun süre kendilerine gelemiyorlardı..
   
Son olarak Bola 1917 yılında Bakü'de gösteri yaptı. Bu en zor güreşi ve
aynı zamanda veda turnuvasıdır. Kazbek Dağı'nın rakipleri dünya şampiyonu İvan Zaikin ve Klementiy Bul, ünlü Dağıstanlı Sali Süleyman, İngilizlerin yabancı umutları olan zenci Tsips, İskoçyalı Moçur vb.
    
Son kez Bola dar sirk arenasından kahramanca seyircilere selam verdi
zaferin işareti olarak...

Böylece yerli güreş tarihinde efsane güreşçi, şampiyonların gözdağı, acayip pehlivan olarak kaldı.