...................
...................
ĞOGUMAF THAKUIŞINE

Dr. YEDİC Batıray Özbek

                         
 
...................
 
 

Bu gün görev devir teslimi yapıldı.

13 Ocak günü yeni cumhurbaşkanı filarmonide yapılan bir merasimle görevine başlamıştır. Rusya Federasyonu ile Adigey Cumhuriyeti milli marşları çalındıktan sonra kürsüye gelen Adigey Parlamento başkanı Hacıbıyeko açılış konuşmasını yaparak gelen misafirleri tanıtmıştır: Kuzey Kafkasya Kazakları reisi, Krasnodar eyaleti valisi, Rostov, Stavropol  valileri, Dağıstan, Çeçenistan, Kuzey Osetya, Kabardey Balkar, Karaçay Çerkessk ve Abhazya Cumhurbaşkanları.

Daha sonra Thakuşıne sahneye davet edildi. İki Adige kıyafetli gencin arasında sahneye gelen Thakuşıne elini Rusya Federasyonu ile Adigey Cumhuriyeti anayasalarına el basarak Adigey Anayasa Başkanı'nın eşliğinde Rusça ve Adige dillerinde yemin etmiştir. Yeminden sonra salonu dolduran konuklar ayağa kalkarak alkışladılar.

Alkışlardan sonra Cumhurbaşkanlığı belgesi ile mührü meclis başkanlığınca kendisine teslim edilmiştir.

İlk söz Kafkasya Kazakların reisine verildi.  Cumhuriyette kavga dövüş olmadan, ekonomisinin kalkınmasını kültürlerin yaşatılmasını çalışmaların yapılması dilekleriyle başarılar diledi.

İkinci konuşmacı olarak Krasnodar eyaletinin valisi Adige müziği eşliğinde kürsüye geldi. ''Her iki bölge aynı köke sahip bir ağaç gibiyiz. Bu dostluk ve beraberliğimiz devamlı olacaktır. Ekonomimizin barış içerisinde kalkınmasını bekliyoruz. Beş milyon insanımız sizi kutluyoruz. Adige atasözü var. Bizler mutlu oluyoruz, eğer  komşularımızda mutlu olurlarsa. Başarılarla bir tablo ortaya çıkar'' dedi. Valiye çiçekler hediye edildi.

Dağıstan Cumhurbaşkanı Alıyev söz aldı: ''Her yere  davet ediliriz. Gidelim mi gitmeyelim mi, diye kendi kendinize soru sorardık. Ama Adigey'den gelen davet için hiç düşünmeden gideceğiz dedik.''

İkinci soru ne söyleyeceğiz -  “Iyı dilekler” tamam. “Ekonomik problemlere dokunmak. Üçüncü soru “ne hediye götürelim”. Önceleri halı ve kama veriyorduk. Size ise Kubaçi sanatının temsil eden bir Vazo getirdik.''

Salonda konuklar arasında bulunan ilk cumhurbaşkanımız Carım Aslan'ın adı söylenince ayakta  alkışlandı.

Rostov eyaletinin valisi Çubov konuşma yaptı. İlk cumhurbaşkanının gelmesi çok sevindirdi. İkincisinin olmaması üzdü. Kavga yakma yıkmaya son vermek gerekir. Artık yeniden kurmamız gerekir. Dostlarda düşmanlar hep beraber olmalıyız.  Thakuşına genç bir başkan Adige halkına yakışıyor ve başarılar diliyorum.

Güney Ossetya başkanı ve tüm Rusya Federe devletlerden Ukrayna”dan  gelen  tebrik telgraflarının olduğu söylendi.

Abhazya Cumhurbaşkanı konuşma yaptı. Adigeler bize yardım ettiler. Çok teşekkür ederiz. Carım Aslan'a bilhassa teşekkür ederek bir tablo hediye etti.

Sanatkar Yevtıx Asıyet

Bayrağımızdaki 12 yıldızı birleştirerek küre yaparak üç okun üstüne oturtarak yaptığı sanat eserini barışın simgesi olarak el ele beraber barış refah içinde bir dünya kurma umuduyla.

Üniversite adına Blegoj Ramazan konuşma yaptı. Üniversite öğrencilerinden biri şiir okudu, Afrikalı bir öğrenci bir talisman hediye etti.

Diaspora Adigelerinden hiçbir etkinliğin sahnede görülmemesi düşündürücüdür. Unutulmuşluğun nereden kaynaklandığını bilemiyoruz.

Avrupa Çerkes Kültür Dernekleri Federasyonu bir e-mail gönderdiğini ve ulaştırıldığını biliyoruz.

En son olarak Cumhurbaşkanı olarak Thakuşıne kapanış konuşmasını yaptı. Problemlere dikkati çekti. ”Topraklarımız yıllardır işlenmediğinden değerini de yitirdi. Bürokrasiyi azaltmak gerekiyor. Küçük esnafı kalkındırmak gerekiyor. Adigey Cumhuriyeti için tarihi bir gün olacaktır” dedi.

Görev teslimi milli marşlar çalınarak bitti.