...................
...................
ANKARA KUZEY KAFKASYA KÜLTÜR DERNEĞİ 25. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Kafdağı
Kuzey Kafkasya Kültür Derneği, Aylık Kültür Sanat ve Haber Dergisi, Yıl: 1 Sayı: 1  Şubat 1987 Ankara

                         
 
...................
 

Geçtiğimiz 6 Aralık’ta (1986) Ankara'nın en büyük düğün salonu olan Maltepe Salon Şato Yazar'da Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği'nin 25. kuruluş Yıldönümü hemşehrilerimizin geniş katılımları ile büyük bir coşku içinde kutlandı. Ulusal yiyeceklerimizden bazı örneklerle ulusal içkimiz maksımanın ikram edildiği gece bir kokteyl programı biçiminde gerçekleştirildi. Katılımın fazlalığı ve buna karşılık salonun yetersizliği nedeniyle kimi küçük aksamalar dışında, gece programlandığı gibi düzenli geçti. Geceyi izleyenlerin genel olarak memnun kaldıkları öğrenildi.
 

25. yıl kutlama programında Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Halk Dansları topluluğu bu geceye özgü kısa ve özel bir gösteriyle katıldı. Ayrıca konuk olarak geceye katılan İstanbul Kafkas Kültür Derneği Müzik Topluluğu kısa bir enstrümantal müzik dinletisi ile ilgi, beğeni ve alkış topladı.

Dernek Başkanı Aslan Arı'nın açış konuşmasından sonra geleneksel içkimiz maksıma kadehleri törelerimize yakın bir uygulama ile 25. yıl onuruna hep birlikte coşkuyla kaldırıldı.

Tertip Komitesi Başkanı Süleyman Yançatoral'ın sunduğu gecede bundan sonra dernek kurucularına ve halk dansları hocamız merhum Elbruz Gaytaoğlu'na şükran plaketleri sunuldu. Kurucular adına sayın İzzet Aydemir'in yaptığı konuşmadan sonra bu ilk yirmi beş yıl içinde Dernek Başkanı olarak görev almış olan değerli 15 hemşehrimize kendi dönemlerinde Yönetim Kurullarında görev almış arkadaşları adına şükran plaketleri sunuldu. Başkanlar adına yapılan konuşmadan sonra İstanbul Kafkas Kültür Derneği Müzik Topluluğu kısa bir müzik dinletisi sundu. Akordeon ve dolinin yanısıra flüt, mandolin ve geleneksel ritimsazımız phaç'ıç'in de yer aldığı dinleti ilgiyle ve takdirle izlendi.

Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Halk Oyunları topluluğunun sunduğu özel gösteriden sonra gece, halk dansları topluluğu üyelerinin yanısıra tüm konukların da katılımıyla yapılan geleneksel eğlence düğünüyle sona erdi.

25. yıl anısına rozetler, çok amaçlı bardaklar ile 25 yıl içinde yönetim organlarında görev almış tüm üyeleri dönem dönem gösteren, kurucu ve başkanların kısa yaşam öykülerini, gece dolayısıyla yapılan konuşmaları ve bazı çalışmalara ilişkin resimleri içeren bir 25. Yıl Bülteni hazırlandı. Katılımın fazlalığı ve salonun darlığı nedeniyle bunları görememiş olan hemşehrilerimizin istedikleri takdirde   bunları dernek merkezinden edinebilecekleri öğrenildi.

25. yıl programı ile ilgili olarak, Dernek Başkanı sayın Aslan Arı, Tertip Komitesi Başkanı sayın Süleyman Yançatoral ve geceye konuk olarak katılan bazı hemşehrilerimizle yaptığımız kısa söyleşileri aşağıda sunuyoruz.