...................
...................
ĞOBEKUAYE’NİN 1520. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

SAHİDEKO Nurbıy
Adige  Mak Gazetesi, Aralık 2013
Çeviri: AÇUMIJ Hilmi

                         
 
...................
...................

Tevçoj rayonuna bağlı büyük köylerden Ğobekuaye'nin kuruluşunun 1520. yılı etkinlikleri gerçekleştirildi. Adige ulusunun tarihsel süreçte geçirdiği evreleri bir köyün yaşamı ile de göstermenin mümkün olduğuna inanlarla hemfikir olarak Ğobekuaye’de gördüklerimizi yorumluyoruz. Köy sosyal kültürel alanlarda gelişme gösterdi.

Saat 12 sularında Ğobekuaye  merkezinde çok sayıda insan toplanmıştı. Aralarına baktığımızda pek çok tanıdığımızın olduğunu görüyoruz. Birisi diğerine 'hatırlıyor musun' diyerek geçmişte olan ilginç olayları hatırlatıyor. ŞHAPTLEKO Ğuçıps, STAŞU Yure, PERENIKO Katip,  KAZAN Yusuf, AŞINE Ruslan, NEĞUÇU Aslan, DAVUTE Yure, HUT Yur, KAT Tevçoj, STAŞU Vyaçeslav, YEVTIH Aslan ve diğerleri... Onları dinlemek hiçbir şeyle kıyaslanamaz.

Rusya Federasyonu ve Adıge Cumhuriyeti onursal sanatçısı VUCIHU Mariyet'in etrafını Ğobekuayeliler çevirmiş durumdalar. Eğitim, kültür çalışanları, devlet kurumları memurları daha telaşlılar - etkinlikler her biri ilintili, üzerlerine düşenleri yerine getirmenin telaşındaydılar.

Bir atlı meydana girip kutlamalar hakkında konuştu. Bisiklet sporu ile ilgilenen gençler Ğobekuye’nin çevresinde tur attılar. Burada hoşumuza giden şeyi belirtecek olursak her bir bisiklette Rusya Federasyonu ve Adige bayrağının asılı olmasıydı. Köy okulu müdürü YEVTIH Aslan böylesi etkinliklerin öğrencilerin milli bilinçlerinin gelişmesi için büyük katkısı olduğunu düşünüyor.

Köy Bayrağı

Ğobekuaye Kültür Sarayı önünde köy bayrağının devlet usulüne uygun bir şekilde getirilmiş olmasını tüm katılımcılar hayatları boyunca unutmayacaklar. Kültür Sarayı Müdürü, Rusya Federasyonu Onursal Kültür Emekçisi STAŞU Asker  yeşil renkli milli sembollerle işlenmiş bayrağı meydanda gösterdi, bu Ğobekuaye'nin bayrağı olacak.

Hoşumuza giden şeylerden birsi de etkinliğin ardından pek çok kişinin köy bayrağı ile hatıra fotoğrafı çektirmiş olması. Mıyekuape'den etkinliğe katılan BERETERE Aslan'ın da belirttiğine göre bayrağın güzel dizayn edilmiş olması da hoşlanılmasına vesile oluyor. Bunun yanısıra resmi normlara uygun bir şekilde köyün bayrağa sahip olmasıda köy sakinlerini memnun etti.

Anıt açılışı yapıldı

Tevçoj Rayonu kolhozlarından Lenin kolhozunun 1960'lı yıllarda yöneticiliğini yapan TEVÇOJ Askerbıy Adige’de ünlü. Bir kaç köyün dahil olduğu bu kolhoz en geri kolhozlardanken onun döneminde en ileri kolhozlar arasına girmişti. TEVÇOJ Askerbıy 1966 yılında SSCB Yüksek Sovyeti milletvekili seçilmişti. Onun anısına yapılan anıtın açılışında, Ğobekuaye köyü yöneticisi Tevçoj Bislan, Tevçoj Aslan'ı tanıyan KATBAMBET Sait, Ğobekuaye ikinci dünya savaşı ve emek gazileri derneği başkanı ĞUÇETL Muğdin, anıtın açılmasına önayak olan  Tevçoj Rayonu Halk Meclisi Konseyi Milletvekili STAŞU Vyaçeslav, cumhuriyet toplumsal hareketi 'Adıge Xase' başkan yardımcısı NEĞUÇU Aslan konuşma yaptılar.

Emek gazisi KATBAMBET Sahid; ' TEVÇOJ Aslan çok konuşmuyordu, baktığında dahi anlatmak istediğini hisssettiryordu' dedi.

(Şhalahoların gelini olan) TEVÇOJ Aslan'ın kızı Rima bu anıtın açılışına katılanlardan çok razı olduğunu belirterek teşekkür etti. Babasına dair yayınladığı kitabı etkinlik katılımcılarına dağıttı.

Kitap Tanıtımı  

Rusya Yazarlar Birliği Üyesi, Rusya Federasyonu Halk Sanatçısı, Ressam KAT Tevçoj'ün  'Üç annenin oğlu' isimli Rusça yayınlanmış kitabının tanıtımı Ğobekuaye kütüphanesinde yapıldı. Etkinlikte Tevçoj Rayonu İdaresi Kültür Dairesi Başkanı NAPTSEKO Ruslan, filoloji bilimdalında doktor, Rusya Yazarlar Birliği Üyesi MAMIY Ruslan,  Rusya Federasyonu Onursal Sanatçısı VUCIHU Mariyet, öğretmen emeklisi KAT tevçoj'ünde sınıf arkadaşı STAŞU Mayor, kültür emekçisi TEVÇOJ Fatim vd. konuşma yaptılar. Köy kütüphanesi çalışanı VUCIHU Susan'ın yönettiği etkinlik Adigece yürütüldü.

Tüm konuşmacılar KAT Tevçoj'ün eserinin yaşamdan yola çıktığını ve okuması kolay bir dille yazıldığını, insanı kendisine çeken nitelikleri olduğu hakkında bilgi verdiler. Köyüne hediye ettiği resimlerine de çok değer verdiler. KAT Tevçoj'de kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Kıvanç Belgesi ile taltif edilenler

'Ğobekuaye'nin değerli insanı' namı THARKOHO Ruslan, STAŞU Vyaçeslav ve DZIBE Hamzat'a verildi. Köyde değer verilen insanlar Kültür Sarayı önüne davet edildiler, çeşitli hediyeler kendilerine verildi.

Bu etkinliğe Tevçoj Rayonu İdaresi Başkanı HAÇMAMIKO Azmet, Rayon Halk Meclisi Başkanı PÇITHALIKO Eyüp, komşu köylerin yöneticileri katıldılar. İdareciler başarılı insanları tebrik ettiler teşekkür ve takdirnameleri onlara sundular.

Müzeler ziyaret edildi

Ğobekuaye'de bulunan TEVÇOJ Tsığo ve STAŞU Yusuf müzelerinde açılan sergileri pek çok kişi ziyaret etti. Ünlü stilist modacı STAŞU Yure, tiyatrocu PERENIKO Katib, biliminsanı MAMIY Ruslan ve pek çok kişi müzelerdeki bu sergilerin aydınlatıcı ve bilgi yüklü olduklarını belirttiler.

Konserler

Ğobekuaye ve komşu köylerden öğrenciler kutlamalarda dans ettiler, milli kıyafetlerimiz içerisinde genç kızlarımız meydanı doldurdular. Pşınavo TLIBZIVU Aslan, şarkıçı NEHAYE Fatim, CENDERE Azmet, VUSTEKO Nuh ve diğerleri sunumları ile kutlamaları zenginleştirdiler. Karaçay-Çerkessk Cumhuriyeti’nden gelmiş olan milletvekileri, ASLANE Alıy ve PHEŞ Aşemez'de kutlamalara katıldılar.