...................
...................
NE Mİ YAPMALIYIZ?
01.07.2006
Dr. YEDİC Batıray Özbek
...................
...................

Adigeler olarak halen küçük başarılara seviniyoruz. Bunun başarı olamayacağı yönündeki eleştirilere verilen yanıt ise; ‘’biz ancak bu kadar yapabiliyoruz. Sen gel daha iyisini yap!’’ Genelde de sevincimize neden olan nesne de hep aynı şey oluyor. Halk oyunlarımız.

Önce ben ne istiyorum, diye bir soruyu kendimize yönelttikten sonra cevap aramamız gerekir.

Yukarıdaki soruya iki yanıt verebiliriz.

a) Dönüş
b) Kalış

Her kişi seçimini yaptıktan sonra, seçimini yaptığı doğrultuda plan ve proje üretir.

Her fırsatta yazdığım gibi plan projeye geçmeden kendimi ve kendimizi iyi hem de çok iyi tanımalıyız. Ne yapabileceğimizi ya da yapamayacağımızı açık ve seçik olarak bilmeliyiz. Hayallerle değil gerçeklerle uğraşmalıyız.

Adige kalmak istiyor muyuz? İstiyorsak cevabını herkes biliyor. Dönmektir. Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, ne kadar çok özgürlüklerimiz olursa olsun yine de asimile olmamız yok olmamız mukadderdir.

Adige olarak ancak kendi vatanımızda kalabiliriz. Kaf-Fed’in yaptığı ya da yapacağı dil kurslarına umut bağlayanlar zaman içinde yanıldıklarını anlayacaklardır. Çünkü dilin yaşayabilmesi için günlük yaşamda sözlü ve yazılı olarak kullanılması gerekmektedir. Medyalarda kullanılması gerekmektedir. Devletin resmi dillerinden birisi olmalıdır.

Dönüş ya da dönmek çok cesaret isteyen bir eylemdir. Bu cesareti ise çok az Adige gösterebilmiştir. Adige halkının ilk cumhurbaşkanı sayın Carım Aslan Türkiye’den giden delege gurubunu dinledikten sonra şunları söylediği anlatılır: ’’Siz sıkıntı çekmeden, bir yeriniz acımadan, cebinizden  para çıkmadan vatan sahibi olmak istiyorsunuz. Maalesef buna imkan yok.’’

Dönüş ekonomik ve sosyal sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Adige kalabilmek için vatan sahibi olabilmek için her türlü zorluklara katlanmamız gerekir.

İsraillileri örnek alalım. Hiç gittiniz mi bilmem ama ben gittim. Dünya ekonomisini ellerinde tuttukları söylenen ve yazılanları hatırlayıp da gördüklerimle karşılaştırınca sukutu hayale uğradım. Köyleri ve kentleriyle tipik bir Ortadoğu devleti.  Kapital sahiplerinin paralarını sorumsuzca İsrail’e döktüklerini sanmıyorum. Bunca huzursuzluğa ve tehlikelere rağmen İsrail’e göç edenler sınırlara en tehlikeli bölgelere yerleşiyorlar. İşte gerçek vatan sevgisi budur.

Bizde ki vatan sevgisi uzaktan sevgidir. Bizde ‘’deplasman’’ sevgisi var. Bizler dikensiz, problemsiz bir sevgi arıyoruz. Her türlü sorunlarımız çözüldükten sonra rahat yaşamak için -o da şüpheli- gideceğiz. Vatan sevgisinden çok söz eden birisinin; ’’dönerim ama bana beş bin Dolar aylık bağlarlarsa’’ dediği anlatılıyor. Bunun ciddi söylenebileceğine inanamıyorum ama şakası bile çok yakışıksız.

Çoğumuzun vatan sevgisi dilinin ucundadır. Dönmemek için ufak bir çocuk gibi bahane üstüne bahane uyduruyor,  kendi kendimizi kandırıyoruz. Şu anda geriye dönen bir avuç insan kapital sahibi değillerdi. Önce küçük kiosklar çalıştırdılar. Herkes acıdı onlara. Onlar azimle direnerek örnek oldular.

Size belki de adlarını duymadığınız iki örnek dönüşçüyü, örnek olur umuduyla, çok kısa tanıtmak istiyorum. Antalya doğumlu bayan Tameris Özbek. Liseyi seksenli yılların ortasında bitiren genç kızımız anavatan da okuyacağım diyerek tek başına Nalçik’e giderek orada yüksek okulu bitirmiştir. Evet, onu yedi yaşında, komünizm zamanında korkmadan, çekinmeden anavatana gidip okumak için çok, hem de çok medeni cesaret gerektirir. Anne babasının da cesaretli korkusuz olması gerekirdi. Nalçik kentine yerleşen Tameris ebeveynini ve kardeşini de oraya götürerek yerleştirdi, orada evlenerek yuva kurdu.

Perostorika ile karayoluyla Maykop’a giderek yerleşen Şengül hanım. Kimseye yük olmadan onurla çalışarak geçimini kazanan ve üniversitede Adige dili bölümünü bitiren Şengül hanım hakkında tek bir  kelime kullanıyorum. Nart Seteney Guaşe.

Neyin nasıl yapılacağını, anladıysanız; bu iki hanım kızımız, en açık şekilde bize örnek olarak gösterdiler.