TV'NİN GİYDİRDİĞİ ÇERKES GÜZELİ
Haluk Aktar
Milliyet Aktüalite, 17 Nisan 1988, S.32 
                         
...................
 
...................

Dergilerde ve gazetelerde çıkan resimlerine bakıp da karşılarında böyle bir Sevtap Parman bekleyenler kesinlikle düş kırıklığına uğrayıp avuçlarını yalayabilir. Çünkü bizi evine buyur eden sarışın kadın alabildiğine giyimli. Üstünde krem rengi bir pantolon ve hâkim yaka bir bluz var.

İçeri girerken kahverengi tüylü mini mini bir yaratık "hav hav hav" diye ayaklarınıza dolanıyor. "Yaratık" dediğimize bakmayın, evinde "E.T" filan yok. Bu minicik bir köpek. Adı Puli. Çerkesce her şeyin en sevimlisi, en küçüğü demekmiş.


BİR YARIŞMA VE...

Az önce de belirttik ya, Sevtap hem anne, hem baba tarafından Çerkes. Anneannesi ise saraydan gelme. Hani Çerkes'in de güzeli güzel olur ya... Ve de Sevtap, nam-ı diğer "kıçı çıkık Emine" de işte öylesine güzel. Hatta ve hatta mahallede gezerken onlar için "manken yavruları” derlermiş. O sözcükler girmiş Sevtap'ın kafasına. Üniversite öğrencisiyken yarışma açılanca da “Neden gerçek manken olmayayım?” deyip, kaydını yaptırmış. Başak Gürsoy ve sinemanın pek çok ünlü prodüktörü varmış jüride.

Sevtap, onca güzel arasından birinci olmuş. Herkes çevresini kuşattığında da "Manken olarak iyi bir yere gelmeden önce sinemaya geçmeyeceğim" demiş. Sözünü de tutmuş.

Bu yarışmanın sonrasında da Sevtap Parman ailesiyle ters düşmüş.

İşte nedenleri:

-"Gerek annem, gerek babam cemiyet içinde yerleri olan kişilerdi, öğrenimimi tamamlamamı istiyorlardı. Oysa ben tam tersini düşünüyordum. Yarışma çok önemliydi benim için. Mankenliği seçtim, okulu bıraktım. Hiç unutmuyorum, babam benimle okulu bıraktığım için 24 gün konuşmadı.”

Yarışma sonrası defilelerde Sevtap Parman'a "muzır" adı koyulmuş:

"Bayan Popo"!..

Nasıl mı? Şöyle:

-“İlk defilemdi. Biz Çerkeslerde kemik yapısı biraz değişiktir ve ayıptır söylemesi popolarımız da çıkıktır. Podyuma çıktım ve hanım konuklar 'Ah ne güzel popolu kız', 'Bu kızın poposu bir harika' gibi laflar etmeye başladı ve benim podyumlardaki adım da tescillenmiş oldu!