Konu hakkında yazan katılımcılarımız:
(Alfabetik sıra ile)

Kabardey, Quabardey, Karaemilyano, Zeki Beshnibe, Civan, Ğış Mehmet Demircan, Mehmet Demir, Adige Ayhan, Hak'un Murat, Nart Peterez, G., Abrekk, Mehmet Demir, Duguj Alp, Yusuf Yılmaz, The By Call, ADEJE Alaattin Atcı, Adige, Abreg Md, Birant Safet, Abrek, A.pşaşe (Filiz), Tremko, Abreg Mehmet, Asuman, Fuat Aydemir, Yılmaz Savaş, Serdar Eren, Mecit Tav, Bülent Atcı, Dzıbe Osman, Calej.
 
CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.
                     


M. D. Abreg

Sayın CircassianCanada yöneticileri ve saygıdeğer okuyucular,

Siyaset sahnesinin ısındığı bu dönemde içimizden de ülke yönetimine talip adaylar var. Bu konudaki tutumunuzu bilmiyorum. Benim naçizane düşüncem adaylarımızın desteklenmesi (fiilen A ya da B partisi gözetmeksizin) elzemdir.

Ben İstanbul 3. bölge milletvekili adayı Enver Demir'e tüm Adigelerin desteğini bekliyorum.

Enver Demir, Sinoplu Shapsugh bir ailenin ferdidir.


Kabardey
15.05.2007

Kayseri, Pınarbaşı/Uzunyayla'dan Kabardey Ganlogo sülalesinden Seyfullah (Aslan) Kaplan, Kayseri'den AK Parti aday adayı, desteklerinizi bekliyoruz...


Quabardey
15.05.2007

İki seçimdir oy kullanmadım. Fakat, Çerkes aday varsa desteklemek amacıyla ilk oyumu Çerkes bir hemşerime vermek isterim.


Karaemilyano
15.05.2007

Siyaset sahnesinde Çerkesler güzel bir başlık. Ne mutlu Türk'üm demeyenlerin düşman ilan edildiği bir sahne var aman dikkat. Ayrıca gerekli bulunursa demokrasiye de son verileceği ilan edildi. Acıklı bir güldürü olacak. Gerçekten kendi için değil eşitlik özgürlük kardeşlik mutluluk için uğraşanlara başarılar dilerim.

Saygılar, sevgiler.


Zeki Beshnibe
16.05.2007

Sayın katılımcılar,

Yıllarca siyasetin içinde bulundum. Bir siyasi parti yönetiminde bulundum. Gençlik kolları başkanlığı, halkla ilişkiler başkanlığı ve teşkilat başkanlığı görevlerinde bulundum.

Türkiye'de siyaset yapmanın ne kadar boş ve anlamsız olduğunu gördüğüm için de bundan sonra hiçbir partiye oy vermeyeceğime ant içtim. Hatta o kadar nefret ettim ki, eğer seçim çalışması için kapıma gelen bir siyasetçi olursa, hangi partiden olursa olsun kesinlikle kovacağım kapımdan. Bu yüzden seçmen kaydımı dahi yaptırmadım. Formlar evde yazılacak şekilde duruyor. Henüz zamanı var.

İstanbul'dan aday aday olacak Çerkes kardeşimize sesleniyorum. Eğer çıkıp sonuna kadar Çerkeslerin hakkını savunacağına ve arayacağına, açıkça Çerkes olduğunu kamuya açıklayacağına söz versin, yemini mi bozayım gece gündüz onun için çalışayım. Başka türlü oy kullanmayacağım çünkü.

Saygılarımla.


Civan
16.05.2007

Benim de ricam, lütfen etnisiteye dayalı siyaset yapmayın. Bir parti var zaten bu şekilde ayıran insanları, sizler bari içimizden diyerek diğerlerini dışarıda bırakmayın. Ayrıca ne kadar ayıp, ne yapacağı ne olduğu belli olmayan bir insanı sırf Shapsugh vs. diye bir başkasına tavsiye etmek.

Burası Türkiye. Vatandaşlıktan başka siyaset kriteri yok. Irklar, kültürler, takımlar, bölgeler oy kriteri olmamalı. Siz Çerkes ülkücüleri misiniz? Türk ülkücülüğünün simetriği misiniz? Çerkes olmayanlara bir çağrı yapıp "aman Çerkeslere oy vermeyin, onlar kendilerinden başkasını el sayıyor, TBMM'de ayrım yaparlar mı diyelim? Kültür vs derken iş AK parti bilmem kaçıncı sıra milletvekili adayı aşamasına kadar geldi. Kültür bahane, kitle kazanmak şahane mi yoksa?

Sizden olanlara başarılar.


Karaemilyano
16.05.2007

Kıymetli aday adayı arkadaşlar,

Yaşadığım bölgede geçenlerde Türkçülük Bayramı yapıldı. Yerel düzeyde çevre birçok belediyede yapıldı pilav ayranlı ve Mehteran'lı. Türkiye'nin her yanında yapılmıştır sanırım. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili bayraklı ulusal büyük mitingler de devam ediyor. Üstte bizleri düşünen Civan Beyin yazısını da okuduysanız; Çerkes olduğunuzu saklasanız hakkınızda (kazanma şansı) daha hayırlı olur. Uyarıyor: "Aman Çerkeslere oy vermeyin" dersek diyor zira.

Çerkes kimliğiyle milletvekili olmak isteyen arkadaşlar 50 yıl falan beklesinler. O zaman çok kimlikli çok kültürlü bağımsız bir demokrasimiz olursa eh asimile de olmazsanız inşallah aday olursunuz. Bizde ayrımcılık yapmayan çalışkan dürüst Çerkes milletvekillerini mecliste görür, bakın bu bizden deyip övünürüz.

Yazmayayım dedim duramadım.

Saygılar, sevgiler.


Ğış Mehmet Demircan
16.05.2007

Hangi partiden olurlarsa olsunlar, Çerkes adayları desteklemeliyiz. Bu adaylar milletvekili olduklarında Çerkeslik davası gütmeseler bile en azından Çerkeslere karşı olmazlar. Kültürel haklar konusunda Kuzey Kafkasya ile ilişkilerde en azından karşı taraf olmazlar. Bu bile yeter bizlere.

Bizler en başından desteklemiyoruz, dediğimiz zaman zaten onları uzaklaştırmış oluyoruz. Ne haliniz varsa görün, demiş oluyoruz. Daha sonra bu insanlar meclise girdiklerinde onları suçlayamayız. Neden Çerkeslerin haklarını savunmuyorsunuz diye. Evet vekil olup da bize sahip çıkan olmadı bu güne kadar diyebiliriz. Peki onları bizler seçip de mi yolladık meclise? Bizi temsilen mi gittiler oraya? Hayır. Çünkü onları biz seçmedik, kendi başarılarıyla yaptılar bunu. O yüzden suçlayamayız.

Adaylarımızı destekleyelim ki zamanı geldiğinde onları eleştireme hakkımız olsun.

Selamlar.


Mehmet Demir
16.05.2007

Abdüllatif Şener beyi takip edenler, sağlam duruşunu bilirler. Bana onun parti içindeki ve meclisteki duruşu ve tavrı gurur verir.  Tabii ki, TBMM'de Çerkeslerin hak ve hukuklarını savunamaz ama iyi takip edebilenler bazı şeyleri görebiliyor. Sizce neden cumhurbaşkanlığı adayı gösterilmedi?


Civan
16.05.2007

Eğer 50 yıl sonra hala kafatasçı siyaset devam edecekse, görebilirsiniz. Türkçüler, Adigeciler, Barzaniciler, kültür çeşitliliğine bakın! Bu size göre kültür mü? Alenen ayrım.

Kültürün; gelenekleri nerede, renkleri nerede, türküleri nerede? Gönderdiğiniz adamlar türkü mü söyleyecek TBMM'de?

Demokrasi sözü, maymuncuk gibi. Ne derseniz deyin, sonuna bir demokrasi ekleyin yetiyor. Bu mu demokrasi? Demokrasi de bu değil, kültür de bu değil. Olsa olsa yüksek dereceden sömürüsü bu.

Aylardır yıllardır yazılanlar gidiyor sonunda AK parti bilmem kaçıncı sıra milletvekili limanına yanaşıyor. Türk ırkçıları ne ise diğerleri de odur. kültür, demokrasi, halklar, özgürlük lafları da çirkinliği örter.

Bakın aynı demokrasi laflarını geveleyenler, halklarını Barzani'nin (babadan oğula aşiret reisi) tebaası haline getirmeye çabalıyor ve bu adamı doğal liderleri görüyorlar.

Süssüz konuşunca neyin ne olduğu çıkar, o sebeple yine kutsal sözcükleri kullanın ayrımı hoş göstermek için.


Adige Ayhan
17.05.2007

Sayın Civan,

Yazdığınız tüm yazılarda Çerkes toplumundan şüphe eder bir görüntünüz var. Korkmayın bu ülkede ya da hiç bir ülkede Çerkeslerden sizin düşündüğünüz anlamda birileri çıkmaz.

Demokrasi demişken, Çerkeslerin çoğunlukta olduğu bir sitede özgürce fikrinizi belirtiyorsunuz. (Bundan elbette çok memnun oluyoruz.) Aynı görüşlerinizi kendilerinden başka her toplumu düşman kabul eden sitelerde de yazarsanız nasıl bir tepkiyle karşılanacağınızı merak bile etmiyorum, çünkü nasıl karşılanacağınızı biliyorum.

Çerkeslerin demokrasi anlayışıyla, demokrasi anlayışını bir nebze anlayabilirsiniz. TBMM'ne gitmesi muhtemel Çerkes kökenli milletvekillerinin Türkiye Cumhuriyeti'nin ali çıkarlarını herkesten daha çok savunacağından hiç şüpheniz olmasın. Çerkes milletinin bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada sizlerin dönüp dolaşıp şüpheyle yaklaştığınız konularda yanlış yapmayacağını artık anlamanız gerekir.

Bence ülkeye zarar verenleri aramak için fazla uzağa bakmanıza gerek yok. Bahsettiğim sitelerde bırakın milletvekili seçilme konusunu, nerdeyse yaşama hakkı olması için 70 nesil kafatası kontrolü yapıldığını hatırlatmak isterim. O insanların oy kullanacakları zaman kendi bakış açılarına göre davranmadıklarını mı zannediyorsunuz.

Müsaade ederseniz önce can... Her insanın doğal davranış tarzı olarak yaptığı gibi.

Saygılarımla.


Hak'un Murat
17.05.2007

Tüm herkesi "duyarlı olmaya" acilen davet ediyorum...

Saygılarımla.


Civan
17.05.2007

Sayın Adige Ayhan,

Sözlerinize genel olarak katılıyorum. İşaret ettiğiniz sitelerle, bu siteyi kıyaslamanızı doğru bulmuyorum. O siteler kafatasçı ve alenen ayrımcı. Mantık yok, fikir yok... Neyi yazıp da tartışacaksınız? Şu an, kendilerini temsil etme gereği duyan siyasi bir oluşumları bile yok, çünkü her sapkın gibi sayıları belirli ve onları sömürmeye bile gerek duymuyorlar. Bugün MHP dahi sahip çıkmıyor onlara.

Irkçılığın ne adı bir meziyet olduğu çıkmış durumda çağdaş dünyada. Bu sitede insanlar fikir tartışıyor. Görüşlerimi yazdığım 8-10 siteden birisi ve karşılıkları kesinlikle o fikirsiz siteler olmamalı. Ancak ırkçılığa kayma görüyorsam, bunu yazmak isterim. Ben eğer Türkmen'le Çerkes'i denk görüyorsam ve ona temsil yetkisi verirken ırkına göre oy vermiyorsam, bunu bir Çerkes'ten de beklerim.

Şu kesin ki, daha ben Çerkeslerin düğününden adetinden, yemeğinden, kimliğinden toplumsal olarak rahatsız olan, kuşku duyan değişmesini isteyen, yok olmasını isteyen birisine rastlamadım (kafası boş, romantik ayrımcı fikirlerle kirletilmişler var, onların fikirleri fikir değeri taşımadığından, saldırı değeri taşır, onlar değerlendirme dışı). Size göre böyle olmadığını biliyorum. Demek ki, arada bize ya da size görünmeyen etkin bir propaganda gücü var. Bu propaganda sizi mi bozuyor, bizi mi bilmiyorum. Ancak, siyasi olarak tek tip, insan olarak sayısız tipte olmamızda fayda görüyorum.

Bu ezikliği yaşayan birçok insanla çalışıyorum. Yazılarımda da sık sık belirtiyorum. Bugünden kuşku değil bu, yarından endişe. Toplum sadece ırk bazlı değil, birçok ve sayısı giderek artan konularda ayrıştırılıyor ve çatışır duruma getiriliyor. Bunun en kuvvetlisi dini inancın kullanılarak yapılanıdır. İkinci sırayı ırk bazlı olarak yapılanlar almaktadır. Örneğin, diğer yazılarımı da okuduysanız değinmiştim, Karadeniz'e "siz Pontus'sunuz" diyen misyonerler, belli kesimleri "Müslümanlar" diye tanımlayan (MÜSIAD gibi) ayrımcı münafıklar, çürütülmüş savlarla Ermeni soykırımı iddiasını diri tutup, TC'nin başına bir hal geldiğinde toprak alacaklarını uman "bir kısım" Ermeniler, çocuklarını gelip İzmir'de doğuran ve ileride İzmir'de söz sahibi olmaya çalışan Rum kadınları (söylenti değil, vaka) bu konuların hangisi paranoya, hangisinin belgesini bulamayacağımızı iddia edebilirsiniz?

Ayrımlar derinleştirilirken, insanların farklılıkları bileğileşip sivriltilirken, bu konulardaki endişeler aşırı mı sizce? Örneğin derneklerde, şurada, burada, yeni yetişen nesle siz farklısınız, onlarla bir değilsiniz ve esas gözeteceğini vatan burası değil diyenlere (dendiğini biliyorum) karşı gençleri uyarıyor musunuz ya da bunun az önce verdiğim örneklerle bir bağlantısı olabileceğini düşünüyor musunuz?

Milyonlarca Çerkes'in bu şekilde düşünmesini ben düşünemiyorum. Siz düşünmediğini savunuyorsunuz, hemfikirim ama bunu değiştirmek isteyen ya da yaptığı icraatların bu yöne gittiğini fark etmeyen birçok insan var.

Bu konu başlığına benzer konu başlıkları da böyle. İnsan, kendisini geliştirir, bir yere getirir, beğeni toplar ve seçilir. Türkiye de böyle olmadığını ben de biliyorum. O zaman gidiş yolu, bunu sağlamaya dönük olmalı.

Önce can derseniz, benim canım daha kıymetli olur. O zaman başlar çatışmalar. Siz kendinizi ilk sıraya almayı yöntem olarak gösterirseniz, diğerleri de (sizin 20 katınız ediyor) sizi en fazla ikinci sıra eder. Buna da ikinci sınıflık denir. Burada özenilip özendirildiği gibi de çok öyle iyi bir şey değildir.

Yukarıda övülen Latif Şener, Türkiye'nin büyük çoğunluğunca herhangi bir vatandaş olarak bilinmektedir. Çerkes olduğunu bilen az. Olsa da fark etmez, sevildiğinizin farkında değilsiniz. Üstelik siz onları sevin, niye onlar sizi seviyor? Siz benden kuşkulanın, uyarın, niye? Çünkü, ben mal sahibi konumundayım. Bisikleti olan çocuk muyum ben? Bisiklet ortakken niye bana veriyorsunuz. O zaman keyfime kalırsınız. Birisi, ''Latif bey Çerkes de o yüzden Cumhurbaşkanı olamadı''ya getirmiş. Bunun böyle olmadığını siz de benim kadar biliyorsunuz ama bilemeyecek durumdaki insanlar yersiz bir ikinci sınıflık hissine sürükleniyorlar. On beş yaşındaki bir genç bu duyguyla yetişiyor ve üvey hissediyor kendisini.

Bu gaflettir. Nasıl paranoya ya da yersiz kuşku dersiniz. Aynı yerde çalıştığım Siirtli bir genç, herkesin çektiği birçok sıkıntıyı, ırkına bağlıyor ve bir şey ters gitse, tek sorunu ırkında arıyor. Halbuki aynısı yanındaki Sakaryalının da başına geliyor, o daha kişisel alıyor. Mesele bu.

Bu konu başlığı altına son yazım. Eğer başka bir şey olursa başka başlıkları işaret ederseniz sevinirim ya da yeni başlık, her ne kadar hoşuma gitmese de konuyu bölmeyelim.

Saygılarımla
.


Karaemilyano
17.05.2007

Eşitlik özgürlük kardeşlik demokrasi kulağa hoş gelen tumturaklı süslü sahte şeyler değil. Şu ahir ömrümüzde yaşayabileceğimiz en güzel şeylerdir. Herkesin dolu dolu yaşamasını dilerim.

Seçimlerle ekonomik kaynakların hangi önceliklerle kimin çıkarına kimlerce kullanılacağı belirlenir. Ancak sosyal kültürel tercihlerde önemsiz değildir Bulgaristan muhacirlerinin şikayeti açlık değildi ama buradalar.

Saygılar, sevgiler.


M. D. Abreg
17.05.2007

Sayın Civan,

Konuları kendi anlamak istediğin gibi anlayıp, tartışma ortamı yaratmaya çalışıyorsun belli ki. Biz gördüğün gibi tartışacağımız insanları biliyor ve iyi seçiyoruz.

Saygılarımla.


Nart Peterez
17.05.2007

Prof. Baskın Oran'a göre, Çerkeslerin kimlik mücadelesi Türkiye demokrasisinin temel taşlarından biridir. Bu anlamda, seçimlerde destek vereceğimiz Çerkes adayların; ulusal kimliğimizin tanınması yönünde taleplerde bulunmaları, Çerkes kültürüne özgür gelişim olanakları sağlamak yönünde çaba harcamaları ve ülkenin demokratikleşme sürecinde etkin rol almaları gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde Çerkes aday veya Türk aday fark etmeyecektir.

Saygılarımla...


G.
18.05.2007

Çok isterim bende bir Çerkes kardeşime oy vereyim ama benden AK partiye oy çıkmaz. Kusura bakmayın...


Abrekk
19.05.2007

Benim için fark etmez AKP ya da başkası. İstanbul'da yaşıyorum. Varsa bir adayımız açıklansın, ben veririm oyumu. Bütün partiler benim için aynı. Kafkasyalı bir aday desteklemek amacıyla oyumu veririm. Hiç olmazsa dürüstlüğünden ve temizliğinden şüphe etmem.


Mehmet Demir
22.05.2007

Sayın Abrekk,

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Şu anda İstanbul'da en az 3 Adige aday adayımız var.

Sayın Enver Demir (3.seçim bölgesi)

Sayın Fehim Saraç (2. seçim bölgesi)

Sayın Erçin Mercan (3. seçim bölgesi)

İnşallah aday listelerinde seçilebilecek sıralardan yer bulabilirler. Ben Enver Demir'in kardeşiyim. Adaylarımızın hepsine başarılar diliyorum. Mutlaka organize bir şekilde desteklenmeleri gerektiğine inanıyorum.


Duguj Alp
22.05.2007

Eğer günün birinde bir Çerkes çıkar ve Çerkeslerin sorunları ile ilgileneceğini söyleyerek sırf Çerkes oylarına güvenerek seçime girerse ona oyumu veririm ama hiçbir Çerkes bunu yapamaz. Çünkü kazanacağı oylardan çok kaybedeceği oyları düşünür.

Eğer günün birinde bir Çerkes sadece Çerkes oylarına güvenip Çerkeslerin sorunlarıyla ilgileneceğini söyleyerek seçime girer ve Çerkes oyları ile kazanırsa Allah'tan ona sabır dilerim. Çünkü bizde ağa olmak da zordur kul olmak da. Bizde bir arada bulunmak ve yaşamakta zordur. Bunu ilk Tanrı fark etmiş ve Çerkes insanını yeryüzüne dağıtmıştır.


Yusuf Yılmaz
22.05.2007

AKP'den babam aday olsa oy vermem. Sırf Çerkes diye birisine oy mu verilir? Bu nasıl mantık?


The By Call
25.05.2007

Sayın Civan,

Bu site; sanırım Çerkes ulusunun kültürüne, diline, tarihine bir nebze katkıda bulunmak için açılmıştır. En azından ben böyle biliyorum. Aksini iddia ediyorlarsa sayın site yöneticileri beni uyarsınlar.

Yazdıklarınıza bakılırsa, sanki birbirimizi desteklemememiz için alttan alta, yumuşak yumuşak, dokunduruyorsunuz. Biz de saf Çerkesleriz ya yedik bu durumu. Alevi'si, dinsizi, Kürt'ü, Gürcü'sü, dindarı, Türkçü'sü, Balkan göçmeni, vs. oluk oluk oy avcılığı yapsın, örgütlensin, biz de sizin o güzel hatırınızı dinleyip; ne gerek var canım sırf Çerkes diye birine oy verilir mi, bütün insanlar kardeştir, yaşasın halkların kardeşliğinden dem vurup, gözümüzü kapatıp oy vereceğiz öyle mi?

Soruyorum siz böyle misiniz? Sırf beğendiğimiz parti diye geçen dönem verdiğimiz oylarla Çerkes düşmanı bir Avşar'ı seçmedik mi? Ki, o adamın Kayseri'de neler yaptıklarını da herkes biliyor. Şimdi kırk yılda bir fırsat gelmiş, hesap sorma zamanı gelmiş Çerkes aday adayları sıralanmış, sizde tutmuş sırf etnisiteye bakarak oy vermeyin diyorsunuz.

Çerkes olmadığınız için anlayamazsınız. Hala bu ülkede ileri düzeye gelmek için saf kan olmanız gerekiyor. İleri düzeye gelmişler yok mu var elbette. Ancak onlarda ya gizliyorlar kimliklerini ya da iyilerle karşılaşıyorlar.

Ben artık bundan sonra ''Pollyanna''cılık oynayarak kaybedecek vaktim yok. Vaktimiz yok. Siz bilerek ya da bilmeyerek Çerkes bilincine balta vuruyorsunuz ama siz Çerkeslik bilincinden anlamadığınız için bazı terimlerle göz boyuyorsunuz. Siz uzun zamandır Çerkeslerin sitesine yazdığınızı söylüyorsunuz ama hala bizi tanıyamamışınız. Sadece kendiniz gibi düşünen bir iki asimileyle ahbaplık kurmuşunuz. Gelin Kayseri'ye de size insanlar nasıl kardeşmiş göstereyim.

Oy verecek aklı selimlere sesleniyorum. Kimsenin, hiçbir partinin etkisi altında kalmadan, sadece kendi hemşerilerimizin adaylığına oy verelim. Aksi takdirde daha çoooook ağlar başımızı duvarlara vururuz. Uzayan kol bizden olsun. Kafkasya ile ilgili bir sıkıntımız olduğu zaman yardım isteyebileceğimiz bir hemşerimiz olsun. Parti ayrımı yapanlar zaten yollarını seçmişler, onlar gibi düşünenlerde zaten Çerkeslikle bir bağları yoktur. Dilinden ve kültüründen ayrı kalan, kopan bir millet yok olmaya mahkumdur. İsterse safkan olsun. Irkçılığa hayır milliyetçiliğe evet.

Son olarak, hangi partiden aday olursa olsun, hepsine başarılar diliyorum. Keşke yüz oyum olsa da hepsine dağıtabilseydim, sırf Çerkes oldukları için.


ADEJE Alaattin Atcı
25.05.2007

Değerli hemşerimiz Ganloka Aslan'ın girişimine tüm Uzunyaylalı, Kayserili hemşehrilerimizin desteklerini esirgemeyeceklerini umar selam ve sevgiler sunarım.


Adige
25.05.2007

Bence adaylarımızdan hangisi kazanabilecek sıralardan yer bulabilirlerse parti gözetmeksizin desteklenmeliler.


Abreg Md
28.05.2007

Subject: Milletvekili aday adayı sayın Enver Demir'e destek
Inbox: MILLIYETÇI HAREKET PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞINA İstanbul

3. seçim bölgesi aday adayımız sayın Enver DEMİR, bölgesinde yapmış olduğu başarılı çalışmaları ve örnek şahsiyeti ile tarafımızdan takdir ve saygı ile anılmaktadır. Enver DEMİR'i bölgemizde milletvekili olarak görmek isteriz. Bu konuda tarafımıza düşen her türlü desteği vermeye hazırız. Bilgilerinize arz ederiz.
e-mail:bilgi@mhp.org.tr
Fax: 0 312 473 15 44


Birant Safet
28.05.2007

Maf Nıbjoğxer,

Toplumsal - kurumsal organizasyonlarımızda, kurum temsilcimizin/lerimizin adının anıldığı yerde bulunmaktan HİCAP duyan , hemşeri aday adayı/larımızın bulunduğunu da bilgilerinize arz eder. Tercih ve desteklerde; evrende toplumsal bütünleşmemizi, yurtta barış, dünyada barış, Misak-ı milli sınırları dahilinde de; Türkiye Cumhuriyeti, Laik Cumhuriyet değerlerini savunan, yoksulluk-yolsuzluk ve yozlaşmayı önleme v.b. derinlemesine kriterlerin dikkate alınmasını dilerim.

Saygılarımla


Abreg Md
30.05.2007

Sayın Birant Safet,

Dileklerinize katılmamak mümkün değil ama şikayetinizde bir o kadar ciddi ve üzücü bu şekilde davrananları bilmek hakkımız, belki bu süreçte birtakım sakıncaları olsa da ben bilmek isterim şayet yazmak isterseniz (abreg_md@mynet.com)


Abrek
03.06.2007

Sayin Duguj Alp,

Bağıra bağıra aday olmadan da Çerkes aday olunabilir, aynı şekilde bağıra bağıra "ben bu işi de yapıyorum" demeden de Çerkeslerle ilgili iyi şeyler yapılabilir. Büyüklerimiz yaşanılan bölgelere göre siyasi kararlar verip ellerinden gelen her şeyi de yapmaya çalışıyorlardır eminim. Biz de onları 5 yılda bir kez de olsa desteklemeliyiz diye düşünüyorum.


Abrek
05.06.2007

22 Temmuz seçimlerindeki adaylarımız:

Suat Aras İzmir Bağımsız  
Serdar Eren Balıkesir ÖDP 1.sıra
Necla Erdoğan Kayseri DP 2.sıra
Recai Bursa Kayseri CHP 5.sıra
Recep Bay Tokat DP 1.sıra
Suat Binici Samsun CHP 2.sıra
Duran Soyuğur Kayseri SP 1.sıra
Burhan Ersoy Samsun AKP 8.sıra
Nazım Ekren İstanbul AKP 3. bölge 3. sıra
Önder Sav Ankara CHP 1.sıra
Sait Açba Afyon AKP 1.sıra
Mehmet Fatih Atay Aydın CHP 2. sıra
Mustafa Mıt Sivas MHP 1.sıra
Mehmet Yaşar Öztürk Yozgat AKP 4.sıra
Bekir Sami Daçe Adana DP 1. sıra
Mümtaz Yavuz Ankara DP 2. bölge 1. sıra
Enver Demir İstanbul MHP 3. bölge 13. sıra 


Mehmet Demir
07.06.2007

Evet adaylar belirlendi,öncelikle tüm adaylarımıza başarılar diliyorum. Siyasetle az çok ilgili olanlar bilir ki bu aşamaya gelmek pek kolay değildir. Şimdi düşünüp karar verme sırası bizde ya adaylarımıza sahip çıkacağız ya da bizi kimse duymuyor, görmüyor diye ağlaşıp duracağız.


Birant Safet
08.06.2007

Nıbjoğxer,

CC'nın formunda yer alan haberin bu başlıkta da yer umarım almasında bir engel yoktur. İzmir'den de bağımsız aday Suat Aras'a da başarılar diliyorum.


A.pşaşe (Filiz)
08.06.2007

Sevgili Abrek Mehmet,

Bu adaylar listesi adaylıklarını açıklayan bu insanlara emeklerine evet saygı duyuyoruz. Bu güne kadar kurulan hükümetlerde yerini almış görev yapmışından tutun henüz çok yeni olanı da dahil hangisi seçildikten sonra bizi hatırladı ve ne yaptı bizim için? Bir tane örnek gösterebilir misiniz?

Kişisel problemler, iş başvuruları ve bir yerlere istihdam edilmekten söz etmiyorum. Elbette bunları hemşehricilik yapan her aday zaten yapıyor. Çeçen sorununa değinerek (savaş ve mültecilerin konumu) iktidara gelirken birilerinin oylarını çantaya atarkenki sözde samimiyetlerinin nasıl havada kaldığını hepimiz gördük. Belki kendi aramızda samimiyetlerin gerçek olmaması, verilen sözlerin tutulmaması, değer verdiklerinizin körü körüne inandıklarınızın bunu suiistimali ve buna binaen yapılan haksızlıklara ses çıkarmamamız göz ardı etmemiz ya da havale ederek katlanmamız bunlar kendi içimizde halledilebilecek kadar basite indirgenebilir. Ancak yaşadığımız vatandaşı olduğumuz bu yerde bu hakkı kullanarak çok önemli yerlere getirdiğimiz insanlarında bunu yapması geneli ilgilendirdiğinden sanırım çok daha dikkatli davranmalıyız diye düşünüyor.

Sessiz bir çoğunluk bunu sizde biliyorsunuz. Şimdi tüm bunlara rağmen hala inanıyor musunuz adaylarımıza?

Saygıyla. Hoşçakalın.


Tremko
08.06.2007

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Balıkesir 5. sıra adayı Serdar Eren arkadaşımız Shapsugh-Acmuj sülalesinden. Ivrindili olup Burhaniye'de yaşamaktadır. Zaman zaman forumda yazılarını da görmekteyiz. Kendisine başarılar dileriz.


Birant Safet
08.06.2007

Nıbjoğxer,

Seçtiğimiz milletvekillerden kurumlarımız ve toplumsal olaylarımız ile ilgilenen istisna da olsa sayın Rahmi Sezgin vekilimiz vardı. Sayın Rahmi Sezgin vekilimizi şahsen tanımıyorum. Toplumsal katkılarını sayın Muhittin Ünal thamademizden duyuyordum.

Saygılarımla


Abreg Mehmet
09.06.2007

Sayın Filiz hanım,

Adaylarımıza sahip çıkamadığımız için onlarında bizim toplumumuza bir minnetleri olmuyor, yani daha da açığı hiçbir parti Çerkes olduğu için aday göstermiyor ama bu durum diğer toplumlar için farklı, örneğin tüm partiler alevi yurttaşlarımızı ön sıralara koyabiliyor ya da diğerlerini.

Saygılar.


Filiz
09.06.2007

Merhaba tekrar,

Cevabı şimdi görebildim. Toplumumuzun sahip çıkmadığını söylemişsiniz. Ben bundan emin değilim. Ancak ne yazık ki bir yerlerde olmadan ''evet bu bizimdir'' dersek o desteği verirsek geri dönüşü olacaktır. Aksi halde kendi emeğiyle bir yerlere gelebilenler elbette bizi es geçecektir. Bu her zaman böyle oldu ve olacaktır da.

Bizler popülarite peşine düşmüşken ve hala mesaj guruplarına ''falanca filmde filanca adam Çerkes olduğunun vurgusunu yaptı, vallahi bravo, tebrik ediyorum'' şeklinde açıklamalar yaparken. Reelde hayatın da kendisinde işimize geldiğinde ''burada bizler aileyiz aman ha unutmayın'' söylemiyle yola çıkıp iş realiteye döküldüğünde ''aman ya sanal alem'' değerlendirmesine bile rahatlıkla gidebildiğimize göre (biz o sanal alemde buluşup tanışıp emekler verenleri bunun örneğini yakın zamanda gördük) umudumuza yol kalmadı demektir.

Ancak ben bugüne kadar seçilmişler olarak bir şeyler yapmış olanlara da rastlamadım desem sanırım yalan olmaz. Alevi toplumundan yaptığınız örneklemeye gelirsek hem partilerin o topluma yönelmesinin kayda değer bulmasının hem de seçilen adaylara sahiplenmenin altında yatan nedir sizce? Tabi ki onların kendi içlerinde ne kadar fraksiyonlara ayrılsalar da dışarıda tek olabilmeyi başarmış olmalarından kaynaklı bir durum. Bu görüntüleri ile güç birliği oluşturduklarının herkes farkında ki onlara özel bir önem verilmekte oy potansiyeli olarak öneme haiz tutulmaktalar. Bizim böyle zamanlarda birlik olarak hareket edebilmemiz ne yazık ki mümkün değil bunun sizde farkındasınız o halde yine seyirdeyiz demektir ne söyleyecek söz ne yapılabilecek şey yok herkesin fikri ve zikri doğrultusunda herkese kolay gelsin diyorum ben naçizane.

Bize uyanış lazım sevgili Mehmet, uyanış. Bu ne zaman olur, nasıl olur bilemiyorum ama tek tek insanları gücendirerek kırarak epeyce çoğunluk yarattık ve devam ediyoruz. Hala şunu unutuyoruz; yine kendimizi çok tanıyamamızdan kaynaklı öfkesi ''büyük milletiz biz'' kini bol. Bununda kullanıldığını görmekteyiz tabi işimize geldiğinde. Sonumuz hayırlı olsun diliyorum yine Tha yardımcımız olsun.

Görüyorsunuz işimiz dualara kaldı. :)

Sevgi ve saygılarımla


Asuman
10.06.2007

Biz Çerkesler yıllar boyu çok hatırperver olduk. Bu konuda Oscar'a bile aday olabiliriz. Şimdi Çerkes olan biri çıkar adam gibi gündemine Çerkeslik ile ilgili maddeler koyar. Dilimiz, kültürümüz ve seçileceği bölge neresi ise oraya yönelik ekonomik sözlerde bulunur. En önemlisi de her yerde ben Çerkes'im der. Sadece oy toplamak için ziyaret ettiği Çerkes ailelere söylemez. Yerel medya araçlarında cidden o oyları hak edecek biri ise aslını göğsünü gere gere söyler.

Kusura bakmayın ama babam olsa Çerkesliğini dile getiremeyen birisine oy vermem. Şimdi bu isimleri sıralayan arkadaşlar adaylarınız Çerkesler için ne yapacaklar zahmet olmazsa onları da bir yazın bilelim. Meclisten içeri girer girmez Çerkesliğini unutan çok adam gördük. Eğer biz burada istenen gibi davranır isek daha da çok görürüz.

Şimdi adaylarımız hangi partiden olursa olsun fark etmez bize ne gibi fayda sağlayacaklar not defterlerinde bizim için ne kadar satır ayrılmış anlatın bizlerde bilelim ve oyumuzu hak edene verelim. Aksi takdirde sırf Çerkes diye oy verenleri şiddetle kınıyorum. Bu şekilde sadece oy alacağı zaman Çerkesliğini hatırlayan parazitleri artık sırtımızdan atmamız lazım.


Filiz
10.06.2007

''Meclisten içeri girer girmez Çerkesliğini unutan çok adam gördük. Eğer biz burada istenen gibi davranır isek daha da çok görürüz.''

Sayın Asuman,

Yukarıdakiler sizin her şeyi özetleyen sözleriniz. Biz her yerde böyle davranıyoruz ki, sadece meclisle kalsa çok iyi. Yanıbaşımızdakine yapılan haksızlıkta susup desteğe ihtiyacı olduğu anda uzaklaşan biz değil miyiz? Kaldı ki, mecliste bugüne kadar böyle hareket edenlerimiz olsa idi biz bugün her meseleyi halledip birde üzerine destek alarak Anavatan' a köprü kurmuştuk.

Sevgi ve saygılarımla


Tremko
11.06.2007

Sayın Asuman,

Yazdıklarınız doğru. Bir aday tanıtımı yaptığım için sorunuza cevap vermeye çalışayım. Bana kalırsa adayın içerisinde yer aldığı siyasi hareket asıl belirleyici olandır. Bugün CHP'de pek çok Çerkes kökenli olduğu yazılan aday mevcut. Keza diğer partilerde de. Ben pek çoğunu yeni öğrendim. Demek ki kendilerini çok ifade etme derdinde değillerdi. Onu bırakalım. Bir bu kadar daha Çerkes olsa CHP'de ne olurdu? Partinin programı, anlayışı ne ise ona uygun siyaset yapacaktır o partiye giren.

CHP bugün hangi demokrasiyi, çok sesliliği savunuyor da içerisindeki Çerkesler bunun volümünü yükseltsin? Özellikle CHP'den örnekliyorum. Zira şu an için aydınlık ve çağdaş Türkiye'nin hamisi konumundaki partidir.

Birbirinin kopyası bu partilerde ve anlayışlarda yer alanlar ister Çerkes olsun, ister Laz ya da Kürt, etnik kimliklerini bir kenara bırakmışlardır. Öncelikleri başkadır. Onlardan Çerkeslikle alakalı bir performans beklemek çok fazla iyimserlik olacaktır. Maalesef bu iyimserlikte biz de hep varolmuştur. Sorun Türkiye'nin sorunudur.

Türkiye'nin çok kültürlü yapısını hazmedebilen, özde demokrasiyi savunan siyasi anlayışlar, hem Çerkesler hem de kendini ifade etme derdindeki diğer kimliklerin olması gereken yerdir. Hangi partide olursa olsun Çerkesleri destekleyelim mantığı, hep beraber yolculuk yaptığımız Türkiye gemisinde en lüks kamaraları biz kapalım diğerleri tayfalık yapsın demek gibi bir şey. Bu anlayışın tahmin ettiğimiz o getirisi olmayacağı gibi götüreceği hayli çok şey olabilir.

Saygılar


Asuman
11.06.2007

Sayın Tremko,

Serdar Eren beyinde aday olduğunu yazmış. Burada birkaç başlıkta yazılarını okudum. Bizim için sevindirici demek ki sorunlarımızı da yakından takip eden biri.

Şimdi sayın Eren acaba bu ilgisini her zaman (inşallah meclisteki yerini alır bunu istiyorum) devam ettirebilecek mi? Gerçekten alışık olduğumuz gibi vurdumduymaz Çerkes bürokratlardan biri mi olacak? Bunu merak ediyorum.

Hiçbir şey değil istenen. Atla deve de değil. Kimsenin huzurunu bozun, devlet üstüne devlet inşa edin de demiyoruz ama en azından kendi yöreniz insanı için de bir şeyler ortaya çıkarın.

Bu dünyada tek dürüst millet, dürüst hizmet bize mi zimmetli? Yeter artık yeter. İbrahim Tatlıses göğsünü gere gere Kürt'üm diyor ve Kürtlerin (tabi ki hepsi değil) ülke için çıkardıkları sorunlarda ortada ve bu şahıs meclise girmeye hazırlanıyor.

Şimdi nerde bizim Çerkesliğimiz? Biz bu güne kadar kimseye zarar vermedik. Hatta bunun içinde övünürüz. O zaman kendimizi saklamak, haklarımızı dile getirememek niye? Çerkes insanına katlısı olmalı aday olacak kişilerin. Gerisi hikaye. Zaten istemesen de ülke için gerekli olanı yapıyorsun. Askere de gidiyorsun, vergi de veriyorsun, üretiyorsun, satıyorsun vs vs.

Biz Çerkes kimliğimiz için hiçbir şey yapmıyoruz. Belki bu defa başlangıç olur kim bilir? Söylenecek çok şey var sayın Filiz ama ne yazık ki adaylarımızın şevki de kırılsın istemiyoruz. Kim bilir içlerinde gerçekten bizim içinde bir şeyler yapmak isteyenler çıkabilir.

Esenlikler.


Fuat Aydemir
11.06.2007

Merhaba,

Seçimlerde Çerkes aday aramak yerine Çerkesler için, Türkiye'deki halklara din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın hizmet edeceğine inandığımız adayları desteklemeliyiz derim.

Bu anlamda bir önerim var. O da sayın prof. Dr. Baskın Oran İstanbul ikinci bölge bağımsız ve seçim açıklaması:

''Bendeniz, Baskın Oran. Sadece hoca oldum. Siyasetçilik yapmadım, yapmaya niyetim yok. Hiçbir partiden değilim, olanlara girmeye niyetim yok.

Dostlar aradılar, Sol’da Bağımsız Ortak Aday tek çare dediler. Helal olsun dedim. Kurtuluş budur dedim. Bir ay sonra aradılar, senin adın öne çıkıyor, kabul et dediler. Sarsıldım. Ürktüm. Varolun dedim. Onur duydum. Kabul ettim. İstanbul'dan aday oldum.

Türkiye'de hukuk hak götüre. Dışlanan, ezilen, horlanan; sesi kesilen, önü kesilen, en fenası umudu kesilen milyonlar var. Buna bir de demokrasi diyorlar. Erkekler, erki kadınlarla paylaşmaya yanaşmıyor. Devlet yurttaşına, gencine güvenmiyor.

Ordu, tahakkümü sürdürüyor. Hukuka silah gösteriyor. Silahlı konuşursa, silahsız konuşamaz. Başka silahlı konuşur. Kürtlerin farklılığına tepkililer ama Çerkes ve Lazların farklılıkları bile batıyor bunlara.

Müslüman olmayanlar vatandaştan sayılmıyor. Alevilere Sünnilik ezberletiliyor. Eşcinseller, travestiler; onlar zaten yaşamasa daha iyi. İşçi sendikasız.

Çalışan güvencesiz. Hem iş bulamayan yoksulların, hem de ‘çalışan’ yoksulların sayısı artıyor. Kar eden işletmeleri satıp parasını savurmaya neo-liberalizm diyorlar. Neo-liberal olmak marifet oldu. “Ah, 1 Mart Tezkeresini niye geçirmedik!” diyorlar.

Ezilenin-dışlananın sesi Meclis’te çınlamalı. Bu ses, “Kamu Vicdanının Sesi” diye anılmalı. Bu ses şimdi sokaklardan geliyor. Bir de Meclis'ten yükselirse Toplumun, Solun, Demokratların üzerine 12 Eylül’de atılmış ölü toprağını silkeleriz artık.

Benim için aday olma hikayesi budur. Bu işin kitabı yoktur. Onu, adım adım, birlikte yazacağız. Çocuklara, torunlara bırakacağız.

Saygi ve Sevgiler.''


Zekibeshnibe
11.06.2007

Sayın Birant Saffet,

Bahsettiğiniz Muhittin Ünal Refah Partisi döneminde Refah Partisi eğitmenlerinden olan Muhittin Ünal mı acaba? Eğer oysa kendisinin nereli ve hangi boydan olduğunu yazar mısınız? Kendisi ile bir şekilde ilişkimiz olmuştu ama Çerkes olduğunu bilmiyordum o zaman. Yazarsanız sevinirim.

Saygılarımla.


Abreg Md
11.06.2007

11 Haziran 2007 Mynet Haber
CHP'li eski vekilden Baykal'a "Alevi" mektubu ANKARA (ANKA)

CHP eski Erzincan Milletvekili Nurettin Karsu, CHP listelerinde Alevilere yeterince yer verilmemesine tepki gösterdi. Karsu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bir mektup yazarak milletvekili adaylarının belirlenme yöntemini eleştirdi. Karsu, mektubunda, Baykal'ın Çerkes olmasına rağmen Çerkeslerden oy alamadığını öne sürerek, “Çerkes kökenli olduğunuz halde, Çerkes yurttaşlarımızdan oy alamıyorsunuz ama Alevilerin Atatürk'e ve CHP'ye olan tutkusu, sizin oy deponuz. Bunu bir türlü görmek istemiyorsunuz” dedi.


Yılmaz Savaş
11.06.2007

Sırf Çerkes diye bir partiden aday olan şahıslara oy vermeyeceğim. Kuklalar Çerkesliğe bir şey kazandırmaz.


Asuman
11.06.2007

Sayın Tremko,

Sizin yazınızı okuyamadan ben yazımı göndermiş oldum. Sizi ısrarla anlamamışım gibi bir durum doğdu sanırım. O yüzden sizden özür diliyorum ve vermiş olduğunuz bilgi ve yazdığınız güzel yazı için size teşekkür ediyorum.

Sayın Aydemir, çok güzel izah etmiş. En güzeli de seçimde aday olacak kişinin ifadelerini buraya taşıması. Demek ki istenince oluyormuş. Parti gündeminde olması pekte gerekli değilmiş. Ayrıca ben seçime katılacak bir aday durumunda isem; partiye ben oy istediğim kişilere bir faydam olmayacak ise neden katılacağım, beni seçin diyeceğim kişilere ne gibi vaatlerde bulunacağım, beni aday gösterecek parti belli bir kitleyi temsil ettiğimi düşünmüyor ise neden istesin? Ben belli bir kitleyi temsil edecek isem onlara ne şekilde fayda sağlayacağım bunu hem partime hem de oy istediğim kişilere anlatmam gerekmez mi?

Esenlikler.


Birant Safet
12.06.2007

Nıbjoğ Zekibeshnibe,

Yazımdaki Sayın Muhittin Üünal, KAF-DER'in son dönemler başkanı, KAF-FED'in kurucu başkanı, şu an KAFDAV Kafkas Araştırma Vakfı Başkanı'dır. Kayseri, Pınarbaşı'ndandır.

Saygılarımla


Serdar Eren
12.06.2007

Kıymetli arkadaşlar,

Burada parti propagandası yapılırsa sevgili CC'ye reklam parası ödemek gerekir (espri).

Dini, milli, kültürel vs farklılıkların zenginliğimiz olduğunun farkında ve halktan yana olduğu için ÖDP'nden aday oldum.Öğrencilik yıllarından kalan bir davam dolayısıyla YSK'ca adaylığım düşürüldü. Sadece lider çiziği değil YSK çiziği de var bu ülkede.

Oy kullanacak arkadaşlara önerim parti aday programlarını iyi incelemeleri. Milletvekili izleme komitesi oluşturularak denetim görevi üstlenilebilir. Seçim sürecinin barış içinde geçmesini dilerim.

Baki Selam.


Mecit Tav
12.06.2007

Değerli arkadaşlar,

Konu başlığı güncel olması hasebiyle geçte olsa dikkatimi çekti.Yazıları okuyup genel bir değerlendirme yaptığım zaman "salt Çerkes diye kimseye-hatta babama bile oy vermem" diyenlerin haklı çığlıkları dikkatimi çekti.

Evet bu çığlık haklı.

Bende yıllarca toplumundan-kültüründen uzak durmaya özen göstermiş, ancak aday olunca Çerkesliği aklına gelmiş adaylara değil oyumu günahımı bile vermem. Benim oy vereceğim Çerkes aday, adaylıktan önceki geçmişi ile de toplumu için var olduğunu ve olacağını, bunun yanı sıra tüm ülke için yararlı şeyler yapabileceğini geçmişindeki icraat-uygulamaları ile kanıtlamış adaydır. Bu nitelikleri ile toplumda var olmuş bir Çerkes içinse hangi partiden aday olursa olsun destek veririm, vermeliyiz.

Saygılarımla...


Asuman
12.06.2007

Değerli büyüklerim, sevgili arkadaşlarım,

Bizler duygusal tepkileri artık bırakmak zorundayız. Ne kendine ne insanına ne de bu ülkeye zerre kadar faydası olmayan o kadar çok Çerkes var ki. Bunları artık iyice seçmemiz lazım. Bu halk için bu kültür için varını yoğunu ortaya koyan çok dernekçiler var. Onlara zehir zemberek muhalefet ederken, son anda, aday olmadan bir dakika önce Çerkes olduğu aklına gelenlere de oy vermeye kalkarız.

Ben bunlara karşıyım. Eğer ki faydalı bir insan ise zaten bir şekilde faydasını önce yetiştiği ağacın eteklerinde gösterir. Bu güne kadar en ufak bir paylaşımda olmayıp da oy günü kapı aşındıranları bütün içtenliğimle söylüyorum. Babam olsa ret ederim.

Eğer bir şekilde Çerkes kimliğine yakışır işleri olmuş ise düşmanım olsa bırak oy vermeyi, oylar alması için var gücümle mücadele ederim. O yüzden ki, bu sayfalara adı yazılan kişilerin kısa bir özgeçmişinin de yazılması gerekir. Bu güne kadar kayda değer ne yaptılar bunların yazılması gerekir.

Sırf Çerkes diye oy istenmez. Bu gün birtakım haklar bize bahşediliyor ise (Çerkesce isimle nüfusa kaydolmak gibi) bunlar bizim güzel insanlar olduğumuz ya da çok emekler verip de elde ettiğimiz haklar olduğundan değil. Yerine göre zehir zemberek eleştirdiğimiz diğer halklar hatırınadır. O haklar istenirken hangi Çerkes asıllı kendisini belli etti? Mecliste Çerkes var mıydı, aranızda duyan yada bilen var mı?

Deniz Baykal Çerkes'miş! Kimin umurunda? Bu güne kadar Çerkes, Kürt, Laz yok diyen kendisi değil miydi? Bizler eğer ki sahip olduğumuza inandığımız bir kültüre ve dile inanıyor isek yaşatmak içinde dünyanın neresinde olursa olsun yasal yollar ile bu haklarımıza sahip olmak zorundayız.

Ben son kez yazıp, adayları tanıyanlardan, adayların geçmiş çalışmalarını buraya kısa da olsa yazmalarını rica ediyorum. En sonunda özür dilememiz gerekir ise fazlası ile özrümüzü de diler, oyumuzu da seve seve veririz. Kimsenin şüphesi olmasın.

Esenlikler.


Bülent Atcı
13.06.2007

Sayın Katılımcılar,

Bizlerin bana göre en büyük yanılgısı harman zamanı çifte gidince harmana yetişemiyoruz. Yani seçim süreci başlayınca politikacı yaratmaya çalışıyoruz. Dolayısı ile ciddiye alınmıyoruz bu arada her bölgede ayrı partileri destekleme durumunda kalıyoruz. Yani Kayseri'de X partili Samsun'da Y partili oluyoruz. 3 maymunu oynar duruma düşüyoruz. Bu da handikap oluyor partilerin merkezleri yemiyor bu numarayı.

Artık uyanmalıyız. Sanırım her 2-3 yılda bir seçim oluyor. Bir 3 yıl feda etsek de toptan her hangi bir partiyi bir dönem desteklesek emin olun her parti bize müracaat eder tıpkı Alevilerin, Fettullah grubunun ve Süleymancıların yaptığı budur.

Bizim herhangi bir örgüt lideri veya kanaat önderlerimiz basına bu dönem Çerkesler X partiyi destekleme kararı aldı dese aslında işin büyük kısmı hal olacak ama neredeee! Kimseye bırakmadan kendimiz linç ederiz ''sen kim oluyorsun da Çerkesler adına bu beyanatı veriyorsun'' diye. Oysa ne Fetullah ne de Süleymancıların bizim kadar oy potansiyeli var. Aleviler hariç tabii. Bizden farkları kendi kendilerini yalanlamamak o kadar.

Bir başka yolda kendi politikacımızı yetiştirmeliyiyiz. Başta dediğim gibi seçim sürecinde politikacı yetiştirmenin mümkün olmadığını anlamalıyız. Bu işler kimliksiz ilkesiz ve kısa vadeli şark kurnazlığı ile ortaya çıkan kişilerle olmadığını anlamış olmalıyız bunlarla kaybettiğimiz zaman yetmez mi?

Saygılar herkese.


Birant Safet
14.06.2007

Nıbjoğ Bülent,

Söylediklerinde yerden göğe haklısın.

Bir yerden, bir şekilde başlamak gerekir. Şimdilere kadar boşa yitirdiğimiz zaman yeter. Zaman; bu zaman, yani gelecek seçim döneminde de aynı söylemleri yinelememek adına çalışmalara şimdiden bu zamanda başlamak gerek. Çalışma şekline gelince, pek çok şekil ve yöntem önerilebilinir. Şekil ve yöntemlerden sadece biri kurumlarımızdaki üyelerimizin siyasi partilere de üye olup aktif çalışmalarıdır.

Saygılarımla


Abreg Md
15.06.2007

Ne kadar güzel tartışıyorsunuz, ne güzel fikirler çıkıyor ortaya, sanki demokrasinin kitabını biz yazmışız gibi. Ancak bunlar bizim sorunlarımıza çare olmuyor. Tartışmak çok güzel herkesin bir fikri olması da çok doğal ama sonuç yok (her zaman ki gibi).


Dzıbe Osman
15.06.2007

Beyhude...

Şimdiye kadar birçok Kafkas asıllı devlet adamı çıkartmasına karşın bu diaspora toprakları, hiçbiri de salt kendi milletinin menfaatlerini güden bir siyasi anlayışa sahip olmamıştır hiçbir zaman. Bu durumu ister müspet isterse menfi olarak değerlendirebilirsiniz.

Siz hiç hatırlıyor musunuz Kafkas asıllı bir devlet adamının veya -bırakın devlet adamını- herhangi bir sivil toplum kurumumuzun yapmış olduğu teklif ya da mücadele karşısında edindiğimiz her hangi bir kazanım?

Eğer bu toplum böylesi bir potansiyele sahip olsaydı bazı televizyon programlarında defalarca konu edilen ve bu toprakların asli unsurlarından biri olduğu her zaman söylenen Kürtlerin sorunları gibi bizlerinde sorunları dile getirilirdi. Eğer böylesi elde edilmiş bir kazanım veya hak varsa lütfen bana da hatırlatın. Talebin olmadığı bir yerde bu talebi iletecek mekanizma veya neferlerin var edilmeye çalışılması akıntıya kürek çekme durumunu ortaya çıkartıyor sanırım.

Bırakalım siyaseti ve siyasetçiyi, kendi çabalarımızla çocuklarımıza aslını, tarihini ve dilini unutturmayalım biz. Merak etmeyin Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir devlet hizmetinden mahrum kalmadık, çünkü bunun bedelini herkes gibi bizlerde ödedik ve ödüyoruz, ödeyeceğiz de...

Dolayısıyla ne güzel idare ediyoruz işte yıllardır... Yok olmayı kabullenmişçesine...

Saygılarımla


Asuman
16.06.2007

Çerkes asıllı politikacılar her dönem vardı, var olmaya devam edecek. Fakat hiçbir zaman bütün Çerkeslerin desteklediği bir aday olmayacak. Hiçbir zaman Çerkesler bir potansiyeli teşkil etmeyecek. Bunu gönül rahatlığı ile söylüyorum. Çünkü Çerkes kim o bile şu aşamada belli değil.

Burada Çerkes asıllı adaylara bizim için neler yapacaksınız sorusunu soruyoruz. Fakat cevap alamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Üzerinde çok fazla konuşulması gereken bir konu. Fakat adayların ve onlara destek veren değerli arkadaşlarımızın şevkini kırmamak adına susmakta fayda var. Destek vermek isteyenler desteğinizi verin ama Çerkesler için bir şeyler sakın beklemeyin. Adayınızın şahsi başarısı, şahsi kazançları için oyunuzu verin. Seçimlerden sonra bu konuyu ciddi olarak masaya yatıralım isterim. Söylenecek çok şey var.

Esenlikler.


Calej
17.06.2007

Diaspora ülkesinde siyaset yapmak azınlık bir halk için ne kadar doğrudur öncelikle bunu tartışmalı. Birileri "hemşeri" deseler de biz bir halkız ve bir halkın siyaset yapabilmesi için toprak, özgürlük v.b. olgularımızın mevcudiyeti şarttır. Bunların sağlanamadığı bir ortamda siyaset yapmak hiçbir şeyi değiştirmez. Kendi siyasetimizi yapacağımız yer kendi topraklarımızdır. Cennet bahçesi Kafkasya'mızdır. Oraya dönmeden siyaset yapmak ne kadar doğru bunu bir düşünelim önce...

Ne dersiniz ?


Filiz
18.06.2007

Sayın Calej,

Döndüğümüzde amiyane bir tabir olacak ama ''aman efendim kimler gelmiş buyurun hemen sizi istihdam edelim, buyurun parlamento buyurun meclis hadi bakalım ülke sizin buyurun savunun haklarınızı alın'' mı diyecekler bize. Boş kalabalıklar oluşturmak halledecekse her şeyi çözümleyecekse hadi dönelim. Yalnız orada da birbirimize rastlayınca ''aman bunlar şu guruptan ya da bu aa bunlar falanca Çerkesler'' mi olacak? İşimiz çook zor çook!

Ciddi ağalanacak durumdayız guruplardan vazgeçtik kişiseller ne olacak yabancı evlilikleri nedeniyle kabul görmeyenler var hala. Vatandaşın biri içinde özlem hasret dolaşırken bir gün derneğe gitmiş karşılama şöyle olmuş: ''Sen yabancı ile evlisin olmaz. Dilde bilmiyorsun. Üstelik neden geldin ki buraya?'' Yaşanmış ve bana anlatılmış bir olay bana keşke yanında olsa idim de o derneğin krokisini çıkarsaydım dedirten olay. :)

Haydi kolay gelsin hepimize.

Saygılarımla


Calej
18.06.2007

Hiçbir reelliği bulunmayan anavatan önyargıları bunlar. Hangi dönüşçü o dediklerinizi yaşamış ki siz döndüğünüz zaman yaşayacaksınız? Bu önyargılı tutum asimilasyonun etkileridir, "rahatlıktan vazgeçememe" diye tabir edebiliriz. Bir de saçmadır ki, Kafkasya'yı ele geçirmek gibi bir amaç mı güdüyorsunuz ki milleti parlamentoyu sizin elinize versinler?

Bağımsız aday 19.06.2007 "Oyunuz boşa gitmez!" BASKIN ORAN iSTANBUL 2. BÖLGEDEN BAĞIMSIZ ADAY "Sesimiz Baskın olsun!"

Azınlık haklarının savunulmasını, etnik ayrıma dur denmesini; eşitliğin, bireysel özgürlüklerin, sürekli ötelenen insan haklarının savunulmasını bekleyenler oyunu kime verecek? "Meclis'e ezberleri bozmaya gidiyorum, ezilenlerin, dışlananların, mağdurların, azınlıkların ve onları önemseyenlerin sesini Meclis'e taşıyacağım. Meclis'te ezberi bozmak için bir kişi bile yeter. Kürt'ün Kürt'ü, Alevi'nin Alevi'yi seçmesi ve savunmasını reddetmeye gidiyorum. Türk'ün Kürt'ü, Kürt'ün kadını, kadının Ermeni'yi, Ermeni'nin eşcinseli, eşcinselin sosyalisti, sosyalistin Çerkes'i savunmasını söylemeye gidiyorum."

Oran'ın sözleri üzerine söylenecek çok fazla bir şey yok aslında. Sadece bağımsızlara atılan oylardan endişe edenler için kampanya sloganları arasında yer alan şu cümleyi eklemek istiyorum: "Bağımsızlara baraj yok, oyunuz boşa gitmez."


Filiz
19.06.2007

Bakın bu başlıkta da başlığı açana saygısızlık yapmayalım ve başlık amacına uygun ilerlesin bence ne dersiniz? Evet bakın çok doğru söylediniz dönünce hiçbir şey olacağız hiçbir şey sayın Calej. Sonra o duygu yiyip bitirecek bizi ne yazık ki burada bura halkına dönünce sürgün ve soykırım yapan halka asimile olacağız farkı fark ettiniz mi sizde sayın katılımcılar?

Son yazımdır bakın son aday arkadaşımız ne güzel şeyler anlatmış kendini tanımlarken İstanbul'da olsam koşa koşa giderdim bakalım sözünde duracak mı kimleri denemedik gibisinden daha fazla vakit kaybetmeden. Size başarılar diliyorum çıktığınız yolda sayın milletvekili adayımız.

Saygılarımla