CircassianCanada
22.05.2006 12:29:25

Maf Değerli Katılımcılar,


Kefken'de Sürgün'ün 142. yıldönümü için kutlamalar yapıldı. Başta Kocaeli Kafkas Derneği olmak üzere diğer derneklerimiz başarılı bir organizasyona imza attılar. Mükemmel bir tören yapıldı.

Ancak atalarımızın yattığı mezarlar içler acısıydı. Asla Çerkes toplumuna yakışmayan derecede harabe halindeydi. Çoğu mezar taşları okunamaz hale gelmiş. Bir çok mezarın başında da sadece taş ve kaya parçaları var.

Orada yatan atalarımız, annelerimiz, çocuklarımız bu görüntüyü asla hakketmiyor. Sürgün de çektikleri acılar 142 yıl sonra toprağın üzerinde ilgisizlik ve önemsememe ile daha da artmış. Torunları olarak bu görüntüden hicap duymalıyız. Bin bir güçlüklerle tüm emeklerini Kefken'e ayıran değerli insanlarımıza destek olmalıyız.

CircassianCanada olarak yeni bir çalışmaya başlamayı planlıyoruz. Mezarlarımızı Çerkeslere yakışan mekanlar haline getirmek için bugünden itibaren çalışmalara başlayacağız. Bu nedenle siz değerli hemşehrilerimizin düşünce ve önerilerini de bekliyoruz.

Tüm çabamız; bir anıt mezarlık oluşturmak. Mevcut mezarlıkta yatan atalarımıza ancak böyle saygımızı gösterebileceğiz. Yasal prosedürlerle ilgili çalışmalardan sonra; eline tırmığını alan, küreğini alan, çiçek tohumlarını alan her hemşehrimizi orada buluşmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla...

CircassianCanada


Semra Ademey
22.05.2006 17:39:53

Fesapşh,


Sayın CC yetkilileri ben her noktada varım. Elimden ne gelir ise seve seve yaparım. Buna beden gücü ile çalışmak da dahil. Başlatacağınız çalışma programını sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla.

Tham Figapsou.


Ğış Mehmet Demircan
22.05.2006 18:22:13

İşin yasal prosedürü nedir bilmiyorum. Bence bir hesap numarası açarak yardım toplanmalı. Mezarlıklar bize yakışır şekilde düzenlenmelidir. Sadece mezarlar değil sürgünü anma programının yapıldığı yerde kötü durumda. Özellikle mağarayı, her gittiğimde biraz daha tahrip edilmiş görüyorum. Orası da koruma altına alınmalı ve çevre düzenlenmesi yapılmalı. Bu konuda herkes yardımlarını esirgememelidir. SelamlarKip Fuat
22.05.2006 18:37:01

Merhaba, çok anlamlı ve yerinde bir çalışma önerisi. İlk ziyareti sanırım 1993 yılında yapmıştık Kefken'e 21 Mayıs'ta ve yatan kişilerin çoğunun kimlikleri okunamıyordu taşlarda. Bu nedenle acaba o toprak üzerine uygun bir yere olmak şartıyla bir anıt yapılsa daha da anlamlı olmaz mı acaba? Bir çok, mimar ya da sanatçı hemşehrilerimiz var, hatta Kafkasya'daki insanlarımızla ortak bir proje ile güzel bir anıt inşa edilemez mi?


Saygı ve sevgiler... Kip Fuat Aydemir


Aydın Tokmak
22.05.2006 18:48:02

Bu gördüğüm resim ne bize yakışır ne de başka millete. Durum içler acısı. Yapılması gereken bir an önce yasal işlemler bitirilmeli. Bir hesap numarası açılıp bağış toplanmalı. Bir tarih belirlenerek dediğiniz gibi kazma kürek ve ne gerekiyorsa (ekipmanlar) elimize alıp bir Çerkes toplumuna yakışır hale getirilmeli. Bunu düşünen kişilere teşekkür ediyorum.


Saygılar.


Mole Levent Kaplan
22.05.2006 19:01:04

Gup maxo apşi..


Öncelikle güzel bir düşünce olduğunu belirtmek isterim. Elbette ki bizlerinde temsil edildiği ve başlarına geçerek dua okuyabileceğimiz anıt mezarlarımızın olması gerekmekte! Lakin bu konuya başka bir yaklaşım ile bakmak gerekirse; Şimdi bizler Karadeniz boyunca sahile çıkmışızdır. Ana toplanma merkezleri Samsun, Trabzon ve İstanbul olduğu tarihi kaynaklarda belirtilmektedir. Gerek bu bölgelerde gerekse diğer Anadolu köylerinde , yerleşim birimlerinde o zamana ait mezarlar yer almaktadır. Fakat sizlerinde belirttiği üzere bu mezarlar zamanla doğaya yenik düşerek yok olmuştur. Bunların kayıt altına alınabilmesi için bazı araştırmacıların ve meraklıların en azından fotoğraflarını kayıt altına alarak ileriki nesillere sakladığını biliyorum.

Şimdi elbette bu tipte bir mezarlığın olması güzel bir olgu. Lakin bu mezarları nereye yapacağız? Farz edelim yaptık taşlarına ne işleyeceğiz? Bu yaklaşımdan yola çıkarak mezarlık alanlar yerine simgesel olarak anıt mezarın ve anıtın yapılması daha mantıklı olacağı kanısındayım! Elbette o tarihi mezarlarımızı da bir şekilde koruma altına almalıyız. Fakat dediğim üzere mezarlık oluşturulması biraz karmaşık olacaktır. Örnek olarak Samsun'da bu tipte bir anıt çalışmasının olduğunu biliyorum! Bu tip anıtlarında bizlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde olması taraftarıyım! 21 Mayıs törenlerinin de Çerkeslerin az olarak yaşadığı bölgelerde, denize çelenkler çiçekler atılarak değil de bu anıtlar ve anıt mezarlar çerçevesinde anmamız daha güzel olacağı kanısındayım!

Aslında bu tip anıtlarımızın hala olmayışı büyük bir acıdır diye düşünüyorum. Gerek içerisinde yaşadığımız toplumun getirdikleri gerekse bizlerin gerçekleri doğrultusunda bu tipte bir çalışma olamadığını görüyorum. Başta da belirttiğim gibi ismi bile belli olmayan, ücra köşelerde mezarlık yapmanın pek bir özelliği olabileceği kanısında değilim. Bu anıtlarımızı İstanbul'a Ankara'ya Kayseri'ye Samsun'a vs. dikelim.

Fi maxoxer fıvo.


Turgut Şevki
22.05.2006 19:34:08

Kefken'de anıt mezar var. Harabe halindeki 1064 kişini bulunduğu mezarlık ilgi bekliyor. En acıklı olanı başka bir mezarlığın çay bahçesi olarak kullanılması.


Her çözüm önerisinde bende varım.


Hatice Unal
22.05.2006 20:24:03

Ağıtlar yaktınız bana,Şiirler yazdınız,

Gün geldi başka denizlere çelenk bıraktınız benim için;
Dünyayı ayaklandırmak istediniz.
Oysa ki beni gerçekte ilk yıkıldığım yerde 'terketmiş'tiniz.
Kiminiz gelip içki içti yanı başımda, kimi saygı duruşunda bulunduktan beş dakika sonra, kahkahasını atmaktan kaçınmadı. Bunları da sineye çektim.
Ama dayanamadığım şey! şu işte; biz ki 'ölüsünü' ardında bırakmamak için kendisi ölüme yatan 'Kafkasyalı'yız.
Bana bir mezar taşını da mı çok gördünüz?
Kefken'de yatan bir Atanız...


Özhan
22.05.2006 20:32:46

Harika bir düşünce. Umarım bu düşünceniz anıt mezarla kalmaz, tüm Çerkes ve Abaza köylerindeki mezarlıkları da bakımlı ve iç açıcı hale getirmek içinde uğraşılır. Bir çok köy mezarlığı bakımsız ve içler acısı durumda. Ben de elimden geleni yapmaya hazırım.


Saygılarımla.


Yeşim Cuğ
23.05.2006 14:25:46

Sanırım bu mesele, bu sene anma töreninde en çok konuşulan konuydu. Mezarlıkların, savaşta bile ölüsünü cephede bırakmayan bir halkın çocuklarına yakışmayacak kadar kötü durumda olması ve birde mağaranın içler acısı durumu. Her iki konuda da bir şeyler yapılması gerektiğini tüm gün boyunca arkadaşlarımızla konuştuk. Bundan sonra ki anma töreninden önce, her iki konuda da mutlaka bir şeyler yapılmalı diye düşündük.


Demek ki herkesin içini acıtmış bu durum. Öyleyse hep birlikte ne yapılacaksa yapalım. Gerek maddi gerekse bedenen yapılması gereken her şeyin yapılması için ben kendi adıma söz veriyorum.

Hem anma alanı, hem mağara ve hem de mezarlıklar için el ele verirsek bize yakışanı yaparız. Geçmişini unutanın geleceği olamaz.


Erkan Öztürk
23.05.2006 18:50:06

Bu konu çok önemli. Yalnız bu öncelikle herkesin kapısının önünden başlamalı..


Öyle ya... Burası simgesine uygun olmalı hiç gittiğim bir yer değil fakat bizi bana anlatan bir yer marje diyor, saygılar sunuyorum.


Ufuk Bediz-Viyana
23.05.2006 19:10:12

Çok güzel ve anlamlı bir öneri. Maddi olarak yardım etmeye hazırım.


ufukbediz@hotmail.com


Metin Çelik
24.05.2006 12:39:54

Önce CC'ye teşekkür ediyorum. CC artık bir internet sitesi boyutunu çoktan aştı. Toplumumuzun gözbebeği oldu. Yıllarca kimsenin aklına gelmeyenleri, gözlerin görmediklerini bir bir ortaya koyuyorlar. Ortaya koymakla da kalmayıp gerçekleştiriyorlar.


Sizlere minnettarım. Bu projeyi de başarıyla gerçekleştireceğinize ve bize örnek olacağınıza kalpten inanıyorum.

Saygı ve sevgilerimle


Recep Par
25.05.2006 11:48:25

Evet öncelikle bu kampanyayı başlattığınız için hepinize çok teşekkürler ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.


Bence mezarların yapılması en doğru olan şey. Yalnız bu kampanya ile ilgili bütün Çerkes sitelerinin hepsinin bu kampanyaya yardımcı olması gerekiyor diye düşünüyorum. Sadece anıt mezarlarla değil bu anma etkinliğimizi on binlere yirmi binlere çıkartmanın yoluna bakıp ses getirmemiz gerekiyor neden bu kadar az duyarlı oluyoruz? Neden Türkiye ya da dünya yada sesimizi bu kadar az duyuruyoruz? Sürgünden 142 yıl geçmiş 6-7 milyon nüfustan bahsediyoruz ama en önemli günümüzdeki sayılar iki bini geçmiyor bu nasıl duyarlılık?

Saygılar.


A.ypşaşe
25.05.2006 13:00:31

Maf Sayın Par,


Bu mezarlıkların onarım fikrini gündeme getiren sayın Kuban Seauhman'dır. Öncelikle kendisine bu güzel düşüncesinden dolayı teşekkür etmeliyiz. Daha sonrasında gerçekleştireceği bu projede onu yürekten desteklemekle beraber elimizden ne gelirse bunun için çaba göstermeliyiz. Ben buradaki herkesin bu konuda duyarlı davranacağından eminim. Şu ana kadar düşünülmemiş veya düşünülmüşse de hayata geçirilmemiş, neden niçin bunlar çok da önemli değil. Eğer şu an bu projeye sahip çıkıp gerçekleştirebilirsek ne mutlu bize. Şimdi yapılacak en güzel şey hızla bu projeyi hayata geçirip hatamızı telafi yoluna gitmek.

Atalarımız için bir kürek de sizden, bir çiçek, isimlerinin okunduğu bir mermer taşı, onları ziyaret ettiğimizde otlar arasında kaybolmuş mezarlar yerine gelecek olan düzen ve güzellikle huzurla yattıklarını görebileceğimiz bir mekan olması dileğiyle...

Saygılarımla.


Cemil
25.05.2006 13:20:10

Her şeyden önce böyle bir çalışmanın gerekliliğini görüp, düşünebilen beyinlere, yüreklere binlerce teşekkürler.


Kefken'de bizlerin özgürce, kendileri olarak yasayabildikleri tarihi yapraklarından sürülmüş gözleri yaşlı, bedenleri hasta, yürekleri acılıl vefat etmiş atalarımızın, insanlarımızın yattığı yalnızca bir mezarlık değil, acılarla dolu tarihimizin de bir parçasıdır.

Ben Çerkes'im, Kafdağ'lıyım diyebilenler.

Gün kardeşçe el ele gelecek nesillerimizin de tarihimize sahip çıkabilmesi adına, tarihimize sahip çıkma günüdür.

Günü ben unutmadım, unutturmayacağım diyenlerin günüdür.

Günü tüm insanlarımızın, derneklerimizin, federasyonlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde bu çalışmalara katılma günüdür.


Tamer
25.05.2006 16:23:20

Duyarlı ve bir şeyler yapmak için uğraşanlara sadece destek vadinde bulunmaktan öteye gidememenin utancını taşıyorum. Çalışmalarınızı kıskanarak takip ediyorum. Kampanyayı başlatan, destekleyen herkese minnettarım. Bu sayfada yasal prosedürlerin tamamlanıp hesap numarasının yayınlanacağı günü bekliyorum.


Saygılarımla.


Birant Safet
25.05.2006 16:40:01

Maf Nıbjeğxer,


İfade edilenler çok hoş ve anlamlı. Ancak orada hali hazırda emek verilmiş bir anıt var. O anıta emeği geçenler hali hazırda aramızdalar. O arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

Geçmişte emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.


Janset
25.05.2006 17:22:59

Sayın Safet,


Herhalde yanlış anlaşılma oldu. CC'nin projesi yeni bir anıt yapmak değil. Anıt zaten orada var. CC'nin projesi anıt mezarlık, yani ikisi farklı.

Oradaki anıtı yapılmasında emeği geçenlere çok ama çok teşekkür ediyoruz ve minnetle karşılıyoruz. Fakat orada mezarların durumu gerçekten felaket durumda. CC bu konuda bence çok isabetli bir proje kararı almış. Bizlere düşen görev proje içeriği dağılmadan destek olmaktır diye düşünüyorum.

Sevgilerimle.


Adige Mesut
26.05.2006 17:14:04

Çok güzel bir proje... Düşünenlere teşekkür ederim... İnsan gurur duyuyor böyle insanlarımızın olmasına...


Saygılarımla...


Hamide Önder
27.05.2006 15:46:29

Çok güzel bir proje. Ben bütün yüreğimle katılmaya hazırım.Ali Kazan
27.05.2006 17:24:40

Projeleriniz gerçekten çok güzel bende bir Çerkes olarak gurur duyuyorum.


Projenin uygulamaya geçirilmesi önemli umarım bunu da başarırsınız, biz de oraları görmeye geliriz

Saygılarımla Kargalı Gençlik...


Kenan Öner (Amicba)
29.05.2006 12:29:13

Kafkasya ve tüm diasporaya açık yarışma düzenleyip, mimari boyutta ve heykel yarışması olabilir.


Güzel bir anıt mezar ortaya çıkabilir.Atalarımız yıllarca savaştılarsa da biz savaşa, sürgünlere, kıyımlara dur diyelim, bu anıt barış ve tüm insanlığın anıtı olsun.


Yusuf Özdemir
30.05.2006 16:22:02

Uzaklardayız elimize tırmığı küreği alamayız. Ama gönlümüz sizinle düşünce güzel gerisinin gelmesi dileğiyle kampanya olursa sevinçle katılırız


Saygılar.


Erol Yıldır
01.06.2006 11:00:59

Sevgili Arkadaşlarım.,


Son zamanlarda sizlerle olan bağlantım işlerimin inanılmaz yoğun bir dönemden geçmesi nedeniyle koptu. Haftalık yazılarımı bile yazamıyorum bu nedenle. Ama gönlümün sizinle olduğunu biliyorsunuz.

Kefken projesini ilk aşamadan itibaren heyecanla takip ediyorum. Gerçekleşmesi için yapabileceğim katkıları düşünüyorum. En azından aranızda olacağımı biliyorsunuzdur. Yoksa, sizlerin orda neler yaptıklarınızı düşününce yatağımda nasıl uyurum.

Görüşmek üzere selam ve sevgiler.

Kardeşiniz
Erol YILDIR


Mercan Serhat Tütüncü
03.06.2006 21:34:27

Çok güzel bir proje,düşünenlerden Allah razı olsun. Hesap numarası varsa gücüm yettiğince destek olmak isterim.


Saygılarımla


Guğoj Sami
06.06.2006 23:23:33

Maf,


Bu yıl 142. yapılan büyük Çerkes sürgünü Kefken anma törenlerini; yerinde görüp bu projeyi uygulamaya koyan tüm arkadaşlara, başta Kuban bey, S.Yavuz, Hatko Recep kardeşim olmak üzere teşekkür ediyorum.

Yaklaşık on gündür, gayet titiz bir plan ve çalışma ile hazırlanan proje ''Hepimizin Yüz akı'' olacak inşallah.

Bu akşam dernek toplantımızda görüştüğümüz, Sayın Ğunekho Cemalettin ağabey, mağaranın biraz daha kazılarak, kumun doldurduğu yerde de yazılar olduğunu belirtti. Emektar kardeşim Hatko Recep'le sanırım Perşembe günü, kalan yazıları ve mezarlıktaki yazıları okuyacak.

İnşallah bu çalışma biterse anma törenlerimizde ''Ulusal'' boyuta taşınacaktır. Bu işe böyle ciddi ve umutlu sarılmanız bizlere de umut aşıladı. Diyorum ki "El ele güzel günlere"

Saygılarımla.


Fahriye Kaynak
07.06.2006 14:12:00

Projenizi çok beğendim. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Katılımcı gençlerimizle de gurur duyuyorum. Ellerine, yüreklerine sağlık. Kızım o tarihlerde Türkiye'de olursa muhakkak bu projede yer almasını sağlayacağım. Ben de son halini görmeye ve dualarımı yollamak için Kefken'e gideceğim.


İyilikler ve güzellikler diliyorum.


Hakan Eken
07.06.2006 14:25:05

Merhaba,


Kefken'i 21 Mayıslar dışında bir gün ailemle birlikte ziyaret ettim. Kalabalıkların olmadığı, sessiz bir gündü, tamamen yalnızdık.

21 Mayıslardaki ruh halinin dışında orada bulunmanın gerektiğini, orası hakkında bir şeyler yapmak isteyenlere öneririm.

Benim görüşüm 21.yy'da yapılmış simetrik döşenmiş taşlarla örülü bir meçhul asker mezarlığı tarzında bir düzenleme yerine, orasının belki bir sit alanı ilan edilmesinin sağlanarak restore edilmesinin çok daha uygun olacağı yönündedir.

Çünkü orası bir mezarlık değil 19.yy'ın büyük dramlarından birine tanıklık etmiş tarihi bir mekandır. Tarihi şehir kalıntıları nasıl restore ediliyorsa, burası da o şekilde değerlendirilmelidir. Dediğim gibi bölge bir sit alanı haline getirilebilirse toprak altından ya da bölgedeki evlerin bahçelerinde şurasında burasında kullanılmış bir çok kalıt bulunabilir ve bir açık hava müzesi gibi değerlendirilebilir.

Saygılarımla.


Kudret Palba
07.06.2006 16:36:37

Merhaba

Benim itirazım mezar taşlarına.

Dünyanın hiçbir yerinde mezar taşları dini sembollerden soyutlanmış şekilde yapılmaz. Bakınız; Hıristiyan mezarları, Müslüman mezarları, Yahudi mezarları...

Orda da ölen insanlar dinsiz değildi bildiğim kadarıyla. Bundan dolayı dini sembol kullanılmalıdır. Ayrıca sürgünde ölenlerin Abhaz kimliklerini ifade eden bir sembol ya da motif konabilir. Bunun için bir öneri yapabilirim.

Düzce'deki Abhaz köylerinden biri olan Hacı Süleyman Bey Köyünün mezarlığında eski bir mezar taşı şu şekilde tasarlanmıştı: yazılar Osmanlıcaydı ama yazıların hemen altında Abhaz kaması ve bir tabanca çapraz bir şekilde kabartma olarak taşa işlenmiş. Bu bir fikir verebilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.


Hajkasım Erdoğan
07.06.2006 17:35:51

Sayın Pala,


Mezarlık düzenlenirken siz aynı tarif ettiğiniz şekilde bir taş yaptırıp getirin, neden dikilmesin dikerler. Sizin de çorbada tuzunuz olsun. Yalnız lafta kalmasın, taşı bekleriz.

Bu arada bende gönüllü çalışacaklardan biriyim, şunu şuraya koyun diyecek yetkimde yoktur. Bu uyanışa sebep olan herkesten Allah razı olsun.

Bu bizim için bir uyanıştır.

Saygılar sunarım.


Recep Par
07.06.2006 19:51:38

Öncelikle tekrar bu kampanyayı başlatanlara ve emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkür ediyorum.


Arkadaşlar yapılmış hazırlanmış olan projelere destek verelim. Kelime projeleri her zaman yapılır. Lafla peynir gemisi yürütenleri çok gördük!

Lütfen hazır olan projelere destek vermesini öğrenelim. Alın elinize kazmayı küreği gelin. Orada yatanlar bizim atalarımız. Sizler annenizin, babanızın, dedenizin, ninenizin mezarlarını harabe şeklinde mezarlık bile olduğu belli olmayan yerlerde görmek istiyorsanız? Bırakın bir taş dahi koymayın. Taş koyacaklara engel olmayın?

Saygılarımı sunuyorum.


Şamil Nartoğlu
07.06.2006 20:34:37

Fikri ortaya atan, Seauhmann bey ve arkadaşlarımızı tebrik ederim.


Çok güzel bir sinerji yarattınız. Olay, yalnız mezarlığa çeki düzen verilmesi olayı değil, kendi geçmişimize sahip çıkmadır. Üstüne üstüne gidelim, destekleyelim. Devlet kurumlarından yardım alma durumunu da (hatta Rusya'dan bile) değerlendirelim derim. Mümkün olursa anıtın açılışını Cumhuriyetlerimizin thamatelerini de davet edelim.

Geçmişi olmayanın geleceği de olmaz.


Fahriye Kaynak
08.06.2006 11:42:28

Sit alanı olabilmesi için, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarına müracaat etmek gerekir.CircassianCanada
08.06.2006 12:11:07

Maf Sayın Hakan Eken,


Öneriniz için teşekkür ederiz.

Söz ettiğiniz yerin SİT alanı olarak korunmaya alınması gerekmiyor. Çünkü resmi olarak mezarlık alanı. Yani oraya herhangi bir yapılaşma söz konusu değil. 1878'den beri mezarlık olan bir alandan kalıt bulmakta olanaksız. Orası bir mezarlık. Yerleşim alanı değil. O nedenle açık hava müzesi yapılamaz. O dönemlerde köylerde yaşayan Çerkesler de kısa bir süre sonra oradan ayrılmışlar. Şu anda adı Karaağaç köyünde hiç Çerkes ailesi bulunmamaktadır. Bu nedenle oradaki evlerin bahçelerinde kazı yapmak da olanaksız.

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Machu
CircassianCanada


Hakan Eken
08.06.2006 14:28:27

Bölgenin sit alanı olup, olmaması hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkürler.


Halen bir Çerkes yerleşimi olmadığını ve dediğiniz gibi geçmişte uzun süre yerleşilmediğini de biliyorum. Ancak orada gördüğüm taşlardan bazılarında işaretler var, bunun gibi başkaları da bulunabilir. Oradaki özgün örnekler dikkate alınmalı diyorum.

Son olarak bu çalışmanın/projenin sürgün temelli olduğunun unutturulmamasını ve dini ve başka sembollerin öne çıkarılmamasını umuyorum.

En azından gelenlerin dini inançları ve yasayışları hakkında birçok farklı bilgi ve görüş olduğu unutulmamalı, konu amacının dışına çıkarılmamalıdır.

Saygılarımla.


Apsilmanra
09.06.2006 09:20:52

Selam'un aleykum


Kudret Bey'e katılıyorum. İnsanlar öldüklerinde dinlerine uygun olarak defnedilir ve mensup oldukları dinin sembollerine uygun mezar taşları da mezarlarına konur. Bu, İsrail'de de İran'da da Rusya'da da böyledir.

Ancak nedenini bilmediğimiz sebeplerden dolayı CC'in projesinde böyle bir şey göremedik. İşin ilginç yanı Kasım Bey'in -belki bir hatırlatma, belki bir uyarı, belki de bir fikir olarak- Kudret Bey'in yazmış olduğu yazıya vermiş olduğu cevaptır. Her şeyden önce her Allah'ın kulu sırtına bir taş yükleyip gelecek ve canının istediği mezara da dikecekse işiniz zor olacak. Bu işin nasıl olduğunu yani mezarın nasıl yapıldığını herkes bilir. Müslümanların da mezar taşı usulleri vardır. Tarif etmeme de gerek yok. (Müslümanlar -her ne kadar mezarlıklarda tuzları olmasa da- mezarlıkların yanından yanından geçerken dualar okurlar.) Eğer sizin gibi düşünürsek Hıristiyanlar, Budistler...v.s. de birer taş alıp gelirler siz de dikersiniz.

Orada yatan dedelerimiz 'Müslüman'dılar. Buna uygun mezarlık ve mezar taşları yapılmalıdır. Bu konunun buraya taşınmaması da gerekirdi. Ancak 'proje'yi düşünenler ve projeye destek verenler biz düşündük, biz yapıyoruz deyip kendi isteklerine uygun mezar taşları dikmek istiyorlar. Kendinize küçük bir eleştiri dahi yapılmasını hazmedemiyorsunuz. Yapılan eleştirilere de tepeden bakıyorsunuz.... Küçümsüyorsunuz... Bir mezar taşının bile nasıl yapılması gerektiğini ya bilmiyorsunuz ya da değerlerimiz farklı.

Neyse söylenecek ve yapılacak çok şey var. Ancak uyanmak için mezarlıklar pek uygun mekanlar da değil sayın Hajkasım. Orada anıt-mezar yapıp uyanmayı düşlemeyin. Çünkü mezarlıklar AHİRET'i düşünmek için birebir yerlerdir. Yani ÖLÜM'ün düşünülmesi gereken yerlerdir.


Ahmet Ceniya
09.06.2006 09:23:49

Her isteyen istediği taşı dikebiliyor mu?Tekin Palba
09.06.2006 17:16:37

Selam,


Zaten bir anıt yok muydu? Birkaç kişi mezarlığı temizleyebilir. Bence mezarlığın orijinalliği bozulmamalı. Mezar taşları olduğu korunmalı. Bu taşlar bildiğimiz normal taş bile olsa orijinalliği korunmalı. Oranın bir türbe haline getirilmesine karşıyım. Daha da ileri gidecek olursam mesire alanına dönüştürülmesine karşıyım. Her şeyin çok cici olması uğruna ve oraya gelenlerin gözlerini kamaştırmak uğruna orijinallikleri bozulmamalı. Çünkü orası herhangi bir köyün mezarlığı değil ki güzelleştirelim. Tarihsel bir anlamı var. Yasal yollardan oranın korunması için başvurular yapılabilir.

Daha açık söylemek gerekirse acılarımızı mesire alanı görünümü verilmiş yerlerde hatırlamak zor gelir. Şimdiden hayal ediyorum da 'aaa ne güzel mezarlık olmuş'... her şey bitti. Acılar, atalar, dedeler v.s. Çanakkale'deki Anzak mezarlığına benzememeli. Arada çok fark var. Kefken mezarları acının ve ızdırabın mezarlarıdır.

Kısacası 'Kefken Abaza mezarlığı' üzerinde fazla oynama yapılmadan düzenlenmelidir.

Saygılarımla.


Recep Par
10.06.2006 11:07:02

Sayın Tekin Palpa;


Öncelikle saygılarımı sunuyorum.

Benim merak ettiğim oraya kaç defa geldiniz? Burada yapılması düşünülen anıt mezar değil: Anıt mezarlık! Ben sizin yerinizde olsam oraya gider, neyin ne olduğunu tam olarak öğrenir ve ondan sonra yorum yaparım.

Abhaz mezarlığı diye belirtiyorsunuz. Buraya o düşünülen mezarlığın hem Wubıh hem Abzegh ,hem Şapsıgh, aynı zamanda Abhaz mezarlığı olduğu hakkında bir tarihi araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Anıt mezarlık düşünülen yerin de tarihi 1864 ve 1868 olduğu hakkında lütfen geniş araştırma yapalım. Saygılarımı sunuyorum


Hajkasım Erdoğan
10.06.2006 14:17:29

Sayın Apsilmara,


Siz herhalde mezardaki insanları uyandırmayı düşünmüyorsunuz. Haşa ALLAH'ın ağırına gitmesin, birilerini geri uyandırmak gibi bir gücüm olsa önce canım, ciğerim babamı uyandırırdım. Lafı istediğiniz gibi anlamayın. Bu uyanış, Çerkesliğin uyanışıdır. Değerlerimize, dilimize, xhabzemize sahip çıkmanın bir uyanışıdır.

Kanında bir zerre kadar Çerkeslik olan insanların uyanacağına da inanıyorum, size sırtınızda taş taşıyın diyen yok ama bizler bu dava uğruna, sırtımızda taş taşımaya hazırız ve taşıyacağız. Orada yatan insanlar bizim atalarımız. Kötü mü olur; koyun otlağı yerine dönmüş tek taşı bile belli olmayan, mezarların başına birer tane taş veya mermer dikilir temizlenir ise? Bunun sizce sakıncası nedir? Nereden çıkardınız bu Budist'i, bilmem neyi.

O arkadaşında adını hatırlamıyorum, Abhaz taşı var falan köyde demiş. Bende o taşın aynısını getir bir köşeye mutlaka konacaktır dedim. Hangi devirde yaşıyoruz, vilayetten vilayete sırtta taş taşınır mı? Herkes bir şeyler yapsın diyoruz.

ELHAMDÜLİLLAH müslümanım, Uzunyaylalı'yım. Kabardey'im, bu mezarlık koyun otlağı olmaktan kurtulacak, bu bir başlangıçtır, bu bir uyanıştır. Çerkes'im diyenlerin uyanışıdır. Türkiye'nin her yerinde devam edecektir. Kim nasıl isterse öyle anlasın. Uyanmak istemeyenler, uykusuna devam etsin.

Ben nick arkasında Çerkes değilim. Erdoğan Eser...Kabardey... Hajkasım sülale ismim... Sivas Uzunyaylalı'yım... Bu uyanışa, Kefken'de atalarımızı hatırlamamıza sebep olan herkese saygılar sunarım.


Hajkasım Erdoğan
10.06.2006 16:20:08

Sayın Ceniya,


Sizin yazınızı sonradan farkettim. Bir mana veremedim ama, orada şunu şuraya koyun veya koymayın diyecek bir yetkim yok. Sadece gönüllü çalışacak insanlardan biriyim.

Ama size cevap verecek yetkim var. Mevzuu başka yönlere çekmemenizi rica ediyorum. Oraya her isteyen istediği taşı da dikemez. Nereden çıktı bu taş dikme işi? Sadece yorum yazan bir arkadaş, bir Abaza köyünde mezarlıkta kalpak ve iki kama işlemesi bulunan bir taştan bahsetti, ''neden olmasın bir yere dikerler'' dedim.

Ama burası, tek kişinin cebinden çıkan paralarla yapılmayacak. Çerkes'im diyen herkesin el atması ile yapılacak bir iş. Bu konuda yorum yazacak kadar Çerkes olan herkes bu işe el atmak zorundadır. Bunların arasında ben de, siz de, diğer yorumcularda vardır. Sadece lafla bu işler yürümüyor artık uyanmamız lazım.

Saygılar sunarım.


Kobli
10.06.2006 19:37:44

Öncelikle belirtmeliyim ki, böyle bir projeye ve ana fikrine en basit tabiriyle saygı duyulur. Tebrikler.


Ancak hemen belirtmeliyim ki;

Bu projeyi anlattığınız bu yazınızın ilk cümlesinde irkildim. "Kefken'de Sürgün'ün 142. yıldönümü için kutlamalar yapıldı." Sürgün yüz binlerce ölüm acı ve bu ölülerin başında ne kutlandı acaba ?

Bu ifade, CircassianCanada'nın olaya bakış açısı mı talihsiz bir yazım hatası mı yoksa benim düşünemediğim atladığım bir düşünce mi var ?

Saygılarımla.


CircassianCanada
10.06.2006 21:51:05

Maf Kobli,


Haklısınız. Çok vahim bir hata yapmışız. Kutlama değil, tören ya da anma yazmalıydık. Bu hatamızdan dolayı sizden ve okuyucularımızdan özür dileriz.

Saygılarımızla.

Machu


Xabze
10.06.2006 22:20:41

Yapılan çalışmaları eleştirmek kolay, kulp takmakta üstümüze yok . O da çok güzel anlaşılıyor birileri rahatsız oluyor.


Öyle bir mezarlık var ki, Kefken'de atalarımıza ait çay bahçesi olarak kullanılıyor, üstünde insanlar dolaşıyor

Bu çalışmalardan rahatsızlık duyanlar, lütfen sizde oraya el atın bir çözüm üretin
çay bahçesi olarak kullanılması sizleri rahatsız ediyorsa. Etmiyorsa diyecek bir şey kalmıyor.

Arzu etiğiniz şekilde mezar taşları çok güzel yakışır. Hadi durmayın bir kampanyada, sizlerde başlatın destek vereceğiz. Yanınızda yer alacağız buyurun meydan sizlerin.

Selam'un aleykum


Tekin Palba
11.06.2006 02:25:53

Sayın Recep Par,


Daha önceki düşüncelerimi aynen savunuyorum. Tekrar yazmaya gerek görmüyorum. Ancak....

Öncelikle bu konu üzerine araştırma yapması gereken ben değil, sizlersiniz. Daha düne kadar hiçbir Allah'ın kulu Kefken "Çerkes, Adige, Wubıh" mezarlığı adını kullanmazken ve herkes tarafından Kefken "Abaza" mezarlığı adını kullanılırken
dünya tersine döndü. Ne oldu? Sizin deyiminizle "hem Wubıh, hem Abzegh, hem Shapsugh aynı zamanda Abhaz mezarlığı olduğu..." haline döndü. Bu iddianızı dayandırdığınız delilleri de yazınıza ekleseydiniz benden daha bilimsel, daha oturaklı, daha inandırıcı olabilirdiniz. İşin garip tarafı araştırma yapması gereken siz olmanız gerekirken bu zorunluluğu bana yüklemeye çalışıyorsunuz.

Varolan bilginin aksini iddia eden sizsiniz. Araştırma yapması gereken de sizsiniz. Yaptığınız araştırmalar nerede? Ben söyleyeyim "YOK"...

Siz illaki var diyorsanız, lütfen yazın ki arşivimizi geliştirelim. Yine tekrar ediyorum KEFKEN ABHAZ MEZARLIĞI'dır. Aksini iddia edenler bilgilerini buradan herkese açıklasınlar.

Kesinlikle milliyetçi değilim. Ancak: ''Sezar'ın hakkı Sezar'a...'' eğer orada Adige mezarlığı olsaydı kesinlikle zorlama yapmazdım, hiçbir Abhaz da zorla oradaki mezarların arasında Abhazların olduğunu iddia etmezdi. Gözlerini kırpmadan, destek de olurlardı.

Orası sade bir mezarlık değil, tarihsel süreçte yaşananları yorumlamamıza yarayan -en gerçekçi bir şekilde- delildir. Siz kalkıp orada şunlar şunlar var Abhazlar da var gibi bir söz ederseniz, o mezarlığa adını verenleri bir kenara atmaya çalıştığınızı düşünmek zorunda kalırız. Bunun adına "tarihsel gerçekleri saptırma" denir. Siz de bilirsiniz ki, Abhazlar, Çerkesler...v.s. olarak yaşadığımız ülkede bu tip konuları çok yaşadık.

Burada bir illüzyon yapılıyor. Ben de bu illüzyonun karşısındayım. Çerkeslik kelimesi adı altında ve masumane görünen sürgün programları altında "Abhaz Tarihi"
tarumar edilmeye çalışılıyor. Farklı yönlere kaydırılmaya çalışılıyor. Orada sürgünü anmanın ne sakıncası olabilir gibi masum bir davranışa kimse bir şey deyemeyebilir, ancak o yerin adının değiştirilmesi, Abhazların; tabir-i caizse "ikinci plana atılması" çabasının da hissedilir derecede olduğunu anlamak hiçte zor değil. Hatta ileride orada yatanları sayarken: Abzeghler, Wubıhlar, Bjedughlar, Shapsughlar...v.s. var, haa! araya bir-iki Abhaz sıkışmış dersiniz.

Size söyleyebileceğim en önemli şey: Gerçekleri olduğu gibi kabullenmeliyiz. İnce düşüncelere dalmayalım. Aksi taktirde karşınızdakini değil kendinizi yok etmiş olursunuz. Kendiniz olamazsınız.

"Abhaz'ın hakkı Abhaz'a; Sezar'ın hakkı Sezar'a"

Saygılarımla


Apsilmanra
11.06.2006 08:33:07

Selam'un aleykum,


Sayın Hajkasım,

Yazılanı anlamama problemin var gibi görünüyor. Babana Allah rahmet etsin. Uyandırma konusu nereden çıktı anlayamadım. Ölmüş birisinin uyandırılması ile ilgili her hangi bir ima bile yok, nasıl böyle bir şey anlıyorsun şaşılacak şey. Anlamadığın için mazur görüyorum.

Yazımda canlıların uyanışını kastettiğim ortada. Zaten sana söylüyorum, babanı niye karıştırıyorsun. Senin neyi kastederek, uyanış konusunu açtığın da anlaşılıyor. Özel bir açıklama yapmaya çalışmışsın ama yine eline yüzüne bulaştırmışsın. Uyanış ile uyandırma arasındaki farkı anlayacak birikimim var Allah'a şükür.

Yine söylüyorum; Uyanmak için orası hiç iyi bir yer değil. Açıklama yapmama gerek var mı? İşin içine bir de toplumu katıyorsunuz.

Ben Çerkes değilim. Abhaz'ım. Ama yine de düşünüyorum her yaptığınız işi Çerkeslik bağlamında değerlendiriyorsunuz. Mezarlık inşası yapanlar fedakar Çerkes öyle mi?

"Dava"dan da bahsediyorsun hızını alamamışsın anlaşılan. Yerden bir çöp kaldırsanız Çerkeslik için yaptık diyeceksiniz. Konuştuğunuz şeylerin yanlış olduğunu hatırlatmaya çalıştım ama siz yine aynı şeyleri daha da arttırarak tekrar ediyorsunuz.

Orada çalışmakla dünyanın en muhterem Çerkes'i, Çeçen'i, Abhaz'ı olunmayacağı ortada. Ben orada, neden mezar taşlarının dini motiflerden yoksun olduğunu sordum.

Buradan da İslam dinini kastettim. Senin yüce Çerkeslik! değerlerine, ideallerine dil uzatmadım. Yazılarınız hakkındaki hissiyatım, biz şunu şunu yapıyoruz sen ne yapıyorsun anlayışıdır. Durumun bu hale gelmesinin sorumluluğu sizdedir. Çok biliyorsan gel, yap zihniyeti sizi hiçbir yere götürmez. Milleti için canını verenler var. Onlar da sizin gibi düşünseydi zaten bu uğurda gitmezlerdi. CC, insanların yorumlarını, düşüncelerini yazmasını beklediği için ve bizler de senin kadar olmasa da!! sorumluluk hissettiğimiz için yazıyoruz.

Uyanmak istemeyenlerden kastın çalışmaya katılmayanlar mı? Belki sana bir sürpriz yaparız, uyanırız :) Herkes senin gittiğin yoldan gitmez. Her konuşana kazma kürekten bahsetme istersen, taş taşımaktan daha zor işler de var. Herkes, süreç içerisinde yavaş da olsa bir yer ediniyordur belki.

Sana soyunu soran mı oldu? Nick arkasında Çerkes değilmişsin ne mutlu sana. Bu sözlerini unutma zamanı gelince kimlerin uyanık, kimlerin uyuduğunu hep birlikte göreceğiz. İnternet üzerinden uyanıklık nağmeleri kulağa hoş geliyor.

Tekrar başa dönerek soruyorum: Mezar taşlarında neden dini motifler kullanılmıyor? Ne olduğu belirsiz, köksüz bir mezarlık haline getirilmeye çalışılıyor. Uzun vadede çok büyük sakıncalar ortaya çıkacaktır. O mezarlarda yatanlar kimler, neden oradalar, dinleri, dilleri yok muydu?

Saygılarımla.


Nart Şebetiniko
11.06.2006 10:31:55

Sayın Tekin PALBA,


Engin tarih ve ulusal bilinç seviyeniz karşısında şapkamı çıkarıyorum. Size veriyorum ve yoluma devam ediyorum.

Dilerim üzmeyiz, diğer değerli Abhaz kardeşlerimizi.

Yazdığınız şu satırlar yetiyor da artıyor bile.

''Siz de bilirsiniz ki Abhazlar, Çerkesler v.s olarak yaşadığımız ülkede bu tip konuları çok yaşadık.''


Arman Namra
11.06.2006 12:23:39

Sayın Apsilmanra,


Orada yatan atalarımızın çoğunluğu Abhaz. Bu bilinen bir vaka. Ayrıca bilinen bir şey daha var. Orada yatan Abhazlar da Hıristiyan Ahbazlardı. Şimdi sizin gibi düşünürsek, orayı hıristiyan mezarlığı mı yapsınlar? Tarihi iyi okuyun. Orada yatan atalarımızın dini neydi.

Bırakın böyle işleri.

İnsanlar hasbelkader güzel bir şey düşünmüş ve inşallah gerçekleştireceklerde. Her şeye dini sokup da insanların huzurunu kaçırmayın.


Ğış Mehmet Demircan
11.06.2006 14:11:42

Bu başlıkta "Ben Çerkes değilim Abhaz'ım orası da Abhaz mezarlığıdır" diyenleredir bu sözüm. Bu proje başlayana kadar neredeydiniz? Yenimi aklınıza geldi orasının Abhaz mezarlığı ve kendinizin Abhaz olduğu. Neredeydiniz şimdiye kadar? O kadar sahipleniyordunuz da ne yaptınız şimdiye kadar o mezarlar için? Bu mezarların virane hali hepimizin kabahatidir ama en büyük kabahat o bölgede yaşayan Abazalarındır öncelikle. Bir proje ortaya konmuş Adigesi, Abazası, Wubıhı yani tüm ÇERKESLER sahiplenmiş. Bizlerde nasıl destek olabiliriz diye düşüneceğimiz yerde sebepsiz kıskançlıklarla bu projeyi baltalamaya çalışmakta neyin nesi? Bir arkadaşımız Çerkeslik adı altında sinsi planla Abazalar ikinci plana atılmaya çalışılıyor, demiş. Bu tavırlarınızla Abazalara en büyük düşmanlığı sizin gibi düşünenler yapıyorlar. Bölücülük yapan Adige olsun Abaza olsun fark etmez ya cahilliğinden ya da art niyetinden dolayı Çerkesliğe büyük zarar veriyor geçmişte de olduğu gibi. Bir Adige olarak tüm Abazaları ve Wubıhları yakın akrabam biliyorum. Selamlar.Keblağ
11.06.2006 15:08:17

Sayın Tekin Palba ve Apsilmanra,


Çay bahçesi olarak kullanılan mezarlıkta, aynı yerde Kefken'de orayla ilgilenseniz. Bir de nedir orası kimlerin mezarlığı? Orası hakkında hiç bilginiz var mı?

Duyarlı kişiler olduğunuz kesin, önerilirinizi bekliyoruz.

Daha açıkçası ayaklar altında, üzerinde gezilip dolaşılan bu mezarlık yatan atalarımız. Duyarlı insanların ilgisini bekliyor. Buyurun önerilerinizi açıklayın.


Apsilmanra
11.06.2006 16:35:41

Bana oradaki Abhazların müslüman değil de Hıristiyan olduğuna dair en ufak bir belge bilgi gösterin önünüzde şapka çıkarayım. Asıl siz nereden uyduruyorsunuz bu saçmalıkları bilemiyorum.Hajkasım Erdoğan
11.06.2006 18:37:28

Apsilmanra,


Senin kafa yapında olsaydım, oralarda çalışmaya gönüllü olmazdım, bana ne diyemiyorum sizin gibi.

Kardeşim neden anlamak istemiyorsunuz, orası bizim atalarımızın mezarı, siz ister Abhaz deyin, ister vs, deyin. BİZİM ATALARIMIZIN MEZARLIĞI Abhaz, Shapsugh, Abzegh, kim olursa olsun orada yatanlar.

O mağaraya gidin, 1885 tarihli bir yazı var, eğer okuyabiliyorsanız hangi dilden olduğunu bir anlayın, ben o mağarada yarım saatten fazla oturdum ve gözümün önünde canlandı o insanlar. Islak kıyafetlerle o soğukta sudan çıkmış yaşlı çoluk çocuk, açlık ölüm korkusu.

Ben bunları senin gibi Abhaz mı, Shapsugh mı vs. mi diye ayırmadım. İşte seninle benim farkımız bu. Allah aşkına artık bu guruplaşmalardan vazgeçin. Hiç olmazsa bu mezarlık konusunda ayırımcılık yapmayın. Eğer ben senden önce orayı AYETLERLE donatmaz isem bana yazıklar olsun. Neden inat ediyorsunuz. Lafı sağa sola çekiyorsunuz.

Biz orayı bir ayağa kaldıralım, çay bahçesi, koyun otlağı olmaktan kurtaralım, ondan sonra sizde devasa bir tabela yaptırın Abhaz mezarlığı diye. Eğer sevinmez isem insan deyilim. Allah aşkına birde yanı başına mescit yaptırın, hiç olmaz ise namazımızı orada kılarız. Orada devamlı kalan cemaatte beş vakit dua ederler kötü mü olur.

Ne diyeyim kardeşim ben daha diyecek bir şey bulamıyorum. Saygılar sunarım herkese.


Tamer
11.06.2006 18:38:28

Yine başardık bu konuda da kırıcı tartışmayı. Orda yatan ister Abaza, ister Shapsugh olsun ne fark eder?


Benim anladığım orda benim kovulmuşluğum, benim acım, benim yok oluş sürecimin başlangıcı, bir toplumun sürgünün sembolizesidir. Yoksa onlara bir faydamızın olamayacağı kesin.

Sayın Erdoğan'ın dediği gibi uyanışı da sembolize ediyor. Artık bundan sonrası atamı kovanlar bizim mirasımız olanı verin, geri dönüş çifte vatandaşlık (takvime bağlanmamaksızın) başvuranlara verilmesi ve benzeri taleplerin oluşmasına (mutlaka daha önce çifte vatandaşlık veriliyordu diyenler olacaktır ama biz o zaman uyuyorduk) vesile olacak.

21 Mayıs Kefken anma törenlerinde her yıl böyle sorunların konuşulduğu bir uyanış olarak yorumlanmasının kime ne zararı olur saygılarımla.

Hajkasım Tamer


Arman Namra
11.06.2006 18:54:07

Apsilmanra'yla işimiz var.


Azıcık tarih oku sayın Apsilmanra ve dahi şu anki Abhazya'ya bak. Konu bu değil esasında, sen iki de bir projeye dini soktuğun için yazdım.

Cümle alem bilir ki Abhazlar hıristiyandır. Sadece Türkiye'deki şimdiki Abhazlar müslüman olmuşlardır. Hatta daha da ilerisi Düzce'de eski Abhaz mezarlarında haç bile vardı. Ben de Abhaz olduğum için biliyorum:) sonradan yok edildi.

Apsilmanra, boş ver bu din işlerini. Bilmeden daha da zor duruma düşersin, en iyisi sen projeye dini bulaştırma. Bu tüm diasporanın yüz akı olacak bir iş. Eğer kürek kazma kullanmayı biliyorsan gel iki kazma da sen salla.

Dinin sana kalsın.


Recep Par
11.06.2006 19:19:06

Öncelikle saygılarımı sunuyorum.


Arkadaşlar bizler hepimiz ÇERKES'iz. Abzegh'miş, Wubıh'mış, Shapsugh'muş, Abhaz'mış, Hatukuay'mış, Kabartey'miş, bence böyle ayrımcılık lafından lütfen vazgeçelim.

Biz sonuçta Rusya tarafından sürgün edilen KAFKASYAlılarız. Bizden istenilenler zaten böyle şeyler, bizde bunları iyi yapıyoruz (ayrımcılığı).

Birbirimizi yiyoruz. Vazgeçelim bizler birbirimizi yemekten gelin hep beraber birbirimize sıkıca sarılalım. Gelin hep KENETLENELİM. Ortaya konmuş bir proje var. Gelin laf üreteceğimize birbirimize destek verip bu projeyi uygulayalım.

Tekrar saygılarımı sunuyorum.


Noxchi
11.06.2006 20:06:43

Şamil Nartoğlu


Hatta Putin'de açılışa davet edilmeli. İyi ki sürgün ettiniz bizi, tazminat ödemiyorsunuz bari mezarlığı imar ediverin demeli.


Noxchi
11.06.2006 20:32:09

Sayın Recep PAR


Çerkeslik diye Rusya'nın el altından desteklediği sanal bir mefhumdan bahsediyorsunuz. Bu söylediğiniz mefhum bazı çevrelerin kasıtlı pompaladığı bir söylemedir.

Tabii ki, gönlüm ister güçlü bir Birleşik Kafkas Cumhuriyeti olsun. Yazınızın devamında Kafkasyalılarız diyorsunuz. En doğru tarif budur. Ancak bu çerçevede buluşmak mümkündür. Bunu zamanında Rahmetli Cahar Dudayev SSCB'nin dağıldığı sırada Birleşik Kafkasya gerçekleştirmek için çok çaba sarf etti. Aancak orada yaşayan halkların liderleri buna cesaret edemedi. Tarihi bir fırsat kaçtı.

Şimdi Rusya Kafkasya kelimesini yasakladı. Artık Kafkasya Rusya'da resmen Güney Rusya olarak adlandırılıyor.

Adige cumhuriyetinin lağvedilme ihtimali çok yüksek. Diğer Cumhuriyetler sırada. Çeçenistan malum. Durum bu kadar vahim iken Çerkeslik diye bir mefhumdan bahsetmek bölücülüğün ta kendisidir. Sizin deyiminizle birbirimizi yememek için Kafkasyalı kardeşler olarak kalalım. Çerkeslik mefhumu içi boş bir söylemdir. Sadece bizleri yaralar, böler.

Bunları burada yazmak istemezdim. Ancak Dünya Çerkes Birliği denen kuruluşu bir araştırın bu bile haklı olduğumu gösterir.

Mezarlık Projesi gerçekten takdire şayan. Ancak orası Abaza mezarlığı. Ne fark eder diyorsunuz. Öyleyse orijinaline uygun olarak Abaza mezarlığı olarak inşa edilsin. Kafkasyalıların birbirlerine ne kadar sıkı bağlarla bağlı olduğunu cümle aleme gösterelim.

Projenin tarihe kayıt düşecek, uluslararası alanda önem arz eden,gelecek nesillere atalarını hatırlatacak önemli bir proje olduğunun herkes farkında. Ayrıca orada yatan insanlarda müslümandır. Her kesimin onayını alacak şekilde projenin yeniden gözden geçirilmesinde fayda vardır.


Noxchi
11.06.2006 21:30:34

Sayın Arman Namra


Bende bir arkadaşa verdiğiniz cevaptan dolayı bunu yazıyorum.

Bu proje aynen sizin dediğiniz gibi diasporanın yüz akı olacak bir projedir. Ancak yorumları okuyunca bazı sıkıntılar olduğu da aşikar. Kimse makara olsun diye yorum yazmıyor. Yazılanlardan öyle anlaşılıyor. Buraya herkesin yorumlarını yazma fırsatı verilmiş. Burada ''Çok harika, muhteşem proje, benim kazmam küreğim hazır ne zaman başlıyoruz'' demesini beklemeyin.

Tartışmaya açılmış arkadaşlar fikirlerini yazıyor.Bence buradaki sıkıntı tarihi bir hata yapılmaması hassasiyetinden kaynaklanıyor.

"Cümle alem bilir ki Abhazlar Hıristiyan'dır. Sadece Türkiye'deki şimdiki Abhazlar Müslüman olmuşlardır." diyorsunuz. Birde Abhazsınız pes doğrusu. Hiç okumadınız mı, duymadınız mı SSCB döneminde Abhazya'da Müslüman hocaların, din önderlerinin bir gecede toplanarak öldürüldüğünü. Oradaki Abhazların bir kısmının Hıristiyan bir kısmının Müslüman olduğunu. Kafkas sürgününde Türkiye'ye gelen Abhazların neredeyse tamamının Müslüman olduğunu cümle alem biliyorken yazdıklarınıza bakın.

Size daha detaylı bilgilerde yazarım ancak yeri değil.

Lütfen anlayışlı olalım. İnanca saygılı olalım. Kafkas toplumunun hassasiyetlerine saygılı olalım. Tarihimize saygılı olalım. Farklı düşünceleri göz ardı etmeyelim.


Apsilmanra
12.06.2006 11:51:43

Sayın Hajkasım,


Konuyu Abhaz milliyetçiliğine getirmeyelim, lütfen. Öncelikle ben milliyetçi değilim. Abhazların, Çerkeslerin alt grubu, hatta bazı kendini bilmezlerin, Adigelerin alt grubu olduğunu söylemelerine de kesinlikle karşıyım.

Kefken mezarlığı neden önemli:

- Bu mezarlık, öncelikli olarak Abhaz sürgün tarihinin delillendirilmesinde Türkiye'deki en önemli kalıntıdır.

- Gelecek kuşakların tarihlerini doğru bir şekilde öğrenmesi için bu kalıntının korunması gerekmektedir.

Buraya kadar bir sorun var mı?

Ancak:

- Bu kalıntı üzerinde yapılacak oynamalar dikkatle incelendikten sonra yapılmalıdır.

- Mezarlığın özünü oluşturan konuları bir kenara koyarak işe başlamak her şeyden önce dürüstlük ilkesine sığmaz.

- Nedir bu öz konular? Örneğin, dinleri, milliyetleri, geldikleri ülke, nasıl geldikleri, neden geldikleri, geldikleri bu yerde neler çektikleri, kaçının öldüğü, hangi nedenlerden dolayı öldükleri...vs. vs. Yani sorulması gereken sorular çok ve bu soruların, içinde de onlarca cevap bekleyen soru var.

- Belki bugün bu konuya Abhazlar duyarsız olabilir (ben dahil). Böyle olması demek, her isteyenin kendi inisiyatifini kullanarak, orada her istediğini yapma meşruiyetini kendisine vermez.

- Tartışmanın temelini oluşturan "mezar taşı" konusu hala sonuna kadar savunduğum konu olmaya devam ediyor. O kadar adam bir ağızdan yazıyorsunuz, fikirlerimde zerre kadar bir değişim yapamıyorsunuz, tam tersine yazılarınızla ne kadar doğru düşündüğümü daha da pekiştiriyorsunuz.

- Söylemlerinizin temelini, al kazma küreği çalış, bizi birleştiren bir proje, sen daha iyisini yap, şimdiye kadar nerdeydiniz, kısacası "parayı veren düdüğü çalar" mantığından hareketle olaya bakıyorsunuz.

- Ben kesinlikle birlik karşıtı değilim. Birlik oluşumunun temelinde karşılıklı güvenin olması şarttır. Güven ortamı denilen konu sizlerin yapmaya çalıştığı gibi -adeta, haydi yallah hop hop- oluşmaz. Aranızda Abhaz, Adige, Oset...vs. olabilir sayıları da abartılı değildir. Geride hala milyonlar var.

- Sizler kendinizi mutlu etmek için mi bu işe girdiniz, yoksa Kafkas diasporasına yakınlaşmak için mi başladınız. Bu sorunun cevabını bana değil, kendinize dürüstçe veriniz. Kendinizi başkalarından önde görmek mantığından vazgeçiniz. Geçmişte yapılanların birçoğunun "FOS" çıkmasının nedeni bir işin ucundan tutanların diğerlerine milyonlara kulelerden bakmalarıdır.

- Birileri bir proje hazırlamış, çok masumane duygu ve düşüncelerle, ne güzel. Ne amaçla Büyük Çerkes Sürgünü için, tamam bu da güzel (adına katılmıyorum). Peki proje nerede yapılacak Kefken Abaza Mezarlığı'nda.

- Bak hocam ben dürüstçe düşünmeye çalışıyorum. Yapılan işin özü-sözü güzel görünebilir, yapılacak yer üzerinde koyun, eşşek, aslan, inek...vs. envai çeşit hayvan da otlayabilir. Bu durumu bahane edip orada kendi inanç, ideolojisini hatta oraya Çerkes adını bile verme hakkını, buna bazı Abhazların katılımı dahi olsa size vermez, bana da vermez.

Yukarıda özellikle belirttim, oranın kendi yapısı ile korunması gerekmektedir. Bunu bir örnekle anlatalım: Kefken Abaza Mezarlığı'nda bulunan anıtı yapan hayırseverler (yanlış hatırlamıyorsam JAN REKLAM) öyle bir anıt yaptırmışlar ki, ayrımcılığın dik alası, bazı Çerkeslerin ütopyasını ortaya koymaktadır.

Ne var bu anıtta?

Anıtın üzerinde Kafkasya haritası var. Bir de haritanın üzerinde Adigey'in bayrağındaki üç ok var. Kardeşlikten bahsediyorsunuz. Bu ne lahana turşusu.

O anıtın yapımını üstlenmek demek, istediği şekli, şemaili bayrağı yapma hürriyetini kimseye vermez. Oranın bir geçmişi vardır. Bundan yıllar sonra da olsa orada araştırma yapacaklar hangi ad altında bu mezarlığı tanıtacaklar. Herhalde Çerkes bile demeyecekler. Adige diyecekler. Bunun adı tarihsel bir "HOKUS-POKUS"tur.

Bu anlayış yeni bir şey değil eskiden beri bildiğim bir konudur. Bazılarının bu amaç içerisinde olduğunu biliyoruz

Yaptığınız her şeyin kardeşlik, birlik, beraberlik adı altında savunusunu yapmamalıyız. Aradaki eksikleri fazlalıkları, doğruları, yanlışları çözümlemek için ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Sonradan pişman olmamak için.

Çalışmanın yapılacağı alan üzerinde Abhazya'nın da öncelikli olarak söz hakkı vardır. Neden oradan kimseye, akademisyenlere başvuru yapılmıyor. Oradan bir ekibinde bu işin başına getirilmesi gerekmez mi? Her şeyi benim üzerime atıyorsunuz, ben de beni sadece varlığımdan dolayı vatandaşı kabul eden Abhazya'yı size adres gösteriyorum.
Bu konuyu onlarla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Yoksa Paul Bey'in ellerine mi bırakalım?


Hajkasım Erdoğan
12.06.2006 13:46:34

Sayın Noxchi,


Şu an mezarların yeri bile belli değil. Belirli belirsiz tümseklikler var. Bunun orijinali, nasıl olabilir sizce, neye uyulsun, nelerden örnek alınsın? Bence, şu an köylerimiz de, şehirlerimiz de nasıl bir uygulama var ise ona uyulması taraftarıyız. Bu ne olabilir. mezarlıklar belirlenir ve baş ucuna her yerde olduğu gibi bir mermer konulur. İsmi belli olanların üzerine ismi yazılır, belli olmayanların üzerine de bir şey yazılmaz, diyorum. Değişik yorumlar yapan arkadaşlarımıza sesleniyorum, bizlerin duymadığı sizlerin duyduğu bir şeyler mi var, öğrenirsek iyi olur.

Vatan elden gidiyormuş havası vermenin mantığını anlamış değilim. Çeçen kardeşim sizce boş olan şu söylemi tekrarlamak isterim. Biz Çerkes isek ve hepimiz biriz, kimseyi de ayırmıyoruz. Bakın sizin adınıza da konuşuyorum, Çerkes'iz diyorum. Bu mezarlıklar bizim ayıbımızdır bir an evvel sizlerde destek olun, düzene sokalım ve başuçlarında bir fatiha okuyalım, derim.

Saygılar sunarım.


Hajkasım Erdoğan
12.06.2006 14:31:19

Sayın Apsilmanra


Sizinle aynı şeyleri paylaşıyoruz ama ne hikmetse anlaşamadık, ben derdimi anlatamadım? Beni bağışlayın, ben sizi anlayamadım, bunu da yaşıma verin. Git gide kişiselleşiyor, bu konuyu aramızda kapatalım. Ben, sen hiçk imse mutlu olmak için 1000 kilometre gidip de kazma kürekle çalışmaz. Ben sizlerle Çerkeslerle bir olursam zaten mutlu oluyorum.

Şunu da ekleyeyim; siz olmadığınızı söylüyorsunuz ama ben sonuna kadarda milliyetçiyim, milletimi de çok seviyorum. Aman yanlış anlamayın, bu demek değildir ki siz milletinizi sevmiyorsunuz. Eminim ki benden daha çok seviyorsunuzdur.

Sayın Apsilmanra bu konuyu burada kapatmakta fayda görüyorum, buradan bir birimizi kırmamıza hiç gerek yok. İnşallah Kefken'de karşılaşırız ve seninle de çok iyi anlaşacağımıza eminim....

Herkese saygılar sunarım.


Ali Taylan
12.06.2006 14:40:57

Mezarların öncelikli sahipleri nerede?


- Kefken'e inen mültecilerin torunları o bölgede yaşamıyor mu? Onlara danışılması gerekmez mi?

- Onlar yokken yapılacak olanlar biraz işgüzarlık gibi olmaz mı?

- Mezar Abhaz mezarlığı ise Adigelere ne oluyor?

- Yapılacak çalışmada örnek olarak Hıristiyan mezar dizaynımı alınacak örnek olarak?

Bir son nokta: Birileri rahatsız oluyorsa da ADİGE OLMAK VE ONU ÖNCELLEMEK ne zamandan beri eleştiri konusu oldu.

Herkes yoluna bakar.


Ğış Mehmet Demircan
12.06.2006 14:48:29

Sayın Absilmanra,


Hiç kimse bu olayı dava olarak görmese oraya sizin deyiminizle "kendini mutlu hissetmek için" çalışmaya gitmez. Benim 10 gün tatilim var. Bu konuyu önemsemesem kendime görev telakki etmesem orada kendimi hiçte mutlu hissetmem. Gider başka yerlerde tatilimi yaparım. Bu kadar basit.

Abazaların, Adigelerin alt kolu olduğunu kimden duydunuz şimdiye kadar. Provoke etmekte üzerinize yok anlaşılan. Damardan giriyorsunuz. Bu proje herkese açık isteyen herkes katılabiliyor. Seçmece değiliz geride olan milyonları da bekleriz. Mezarlığın özünün korunmasından kastınız bu şekilde virane kalması mı yoksa mezar taşlarına haç işaretleri falan mı konması? Bu cevap bekleyen soruları siz cevaplayın en iyisi mi.

Ayrıca anıtın üzerindeki Kafkasya haritası sizi neden bu kadar rahatsız ediyor anlayamadım. Sürgünü anma programlarını organize edenlerin önemli bir kısmı Abaza onlar sizin gibi düşünmüyor demek ki. Eğer öyle düşünselerdi diğer Kafkas halklarını davet etmezlerdi. Sizin gibi düşünenler çok azınlıkta yani. Onun için milyonlardan falan bahsetmeyin. Siz böyle düşünmeye devam edeceksiniz anlaşılan. Bizlerde tüm Kuzey Kafkasya halklarını akraba, kardeş görmeye devam edeceğiz. Kimselerin provokasyonuna da gelmeyeceğiz.

Selamlar.


Apsilmanra
12.06.2006 15:40:50

Sayın Demircan,


Sürgün anıtının üzerindeki haritadan rahatsız olduğumu söylemedim. Azıcık insaflı olun. Hemen yaftayı yapıştırdınız. Başından beri yaptığınız gibi. Sizin de işinize böylesi geliyordur.

O anıtın üzerinde Adige bayrağı var. Bu bir kasıttır. Benim kastımın Adigelere olmadığı da ortada. Lastik gibi sündürmeyelim.

Eğer sürgün anıtı olsaydı sizin söylediğiniz anlamda ve herkesi kapsasaydı, tüm Kafkas halklarının motiflerini taşıması gerekirdi.

Abhazların Adigelerin alt kolu olduğunu nereden mi duydum? Sizler değil misiniz bu konuda hassas olan, Kafkasya üzerine yazılan dergi, kitap ,araştırma..vs. gibi. Matbuatı az-çok takip etmeniz gerekirdi.

Garip olan hala, beni birlik'e karşı gibi göstermeye çalışıyorsunuz. Anlaşılan siz de o kaptan yemek yiyorsunuz. Tüm itirazlarınızı bunun üzerine kuruyorsunuz.

Geçelim bu nağmeleri, yıllardan beri aynı nağmeler çalınıyor.

Ben o mezarlığa Abhazlardan başka kimse girmesin gibi bir saçmalık savunmuyorum. Benim itirazımın hangi noktalarda olduğunu akl-ı selim sahibi bir insan anlayabilir.

Kaymak olmak için ucuz kelimeler sarf etmeyelim.

"Provakatör" yaftasını ne zaman yapıştıracağınızı merak ediyordum, çözülen siz oldunuz Mehmet bey. Aslında Hajkasım'dan bekliyordum.

Daha çok şey söylenir. "zaman" denilen acımasız cellat da her şeyi bir bir ortaya döker ve gelecekte hep beraber ah-vah eder, kardeşlik dansını hem çalar, hem de oynarız.

Saygılarımla.


Guğoj Sami
12.06.2006 15:44:41

Abhaz-Adige-Wubıhların antik ataları Nartlardır, deyim yerindeyse Amcaoğludurlar. Yapacak çok işimiz var, fakat yapmaya çalışan kardeşlerimizi çok çabuk yıprattık.


Saygılarımla.


Suhumi
12.06.2006 16:58:24

Bay Apsilmanra,


Bu saçmalıklara bir son verin artık, bu kadar kararlı bilinçli ve halkını seven birisiniz madem çıkın meydana adınızı lütfedin. Görelim bakalım bu babayiğit kimmiş.

Ayrıca o Abhazcılık oyununu tam da Abhazya'nın desteğe ihtiyacı varken oynamasanız iyi olur. Eğer az buçuk bir anlayış ve yurtseverlik varsa

Alptekin Onan


Cemil
12.06.2006 17:31:40

Sevgili Apsilmanra,


Biz Abhazlara ve diğer kardeşlerimizi canımız bilir, canlarımız deriz. Bunu değiştirmeye de hiç kimsenin gücü yetmez.

Biz kardeşlerimizin, hele hele Abhaz'ımızın olmadığı Cennet'i dahi istemeyiz. Yaşadığın sürece bunu hiç unutmamanı dilerim.

Lütfen Saşa ne yapılacak nasıl yapılacaksa, gücümüzün yettiğince el ele kardeşçe yapılacaktır.

Not: Sevgili Apsilmanra seneye canlar ülkesinde Gagra'ya yerleşiyorum. Sağ olsun canlarım evimi bahçemi ayarlıyorlar. Bak Vellehi yolun düşerse Gagra´ya bu Abhaz değil derim ona göre.


Ğış Mehmet Demircan
12.06.2006 17:47:33

Ben bu filmi çok izledim. Bir şeyler yapmak isteyenlerin karşısında her zaman birileri olur. 2 dernekte kurucuyum ve şu anda da o derneklerde yönetimdeyim. 6 yıl boyunca da bir festivalin yönetimiyle uğraştım.


Çerkeslikle ilgili her yerde olmaya çalıştım. Öyle zengin, çok kültürlü vs.vs biri değilim ama ben bir Çerkes'im ve yapmam gerekenleri yapmaya çalıştım. Sadece eleştirerek kolaycılığa kaçmadım. Tüm bunları yaparken de en iyi öğrendiğim şu oldu.

Eleştirenlerin ortak yönleri hep aynıydı. Elini taşın altına koymazlar, hiçbir programın projenin içinde olmazlar, sadece eğlence ve yemekli programlara katılırlar bedavadan yerler, içerler, eğlenirler en ufak bir katkıları dahi olmaz.

Sadece eleştirirler. "Buyurun siz üstlenin bu işi bizler yanındayız" dendiği zaman bu insanlara bir daha da ortalıkta görünmezler. Çünkü eleştirmek kolaydır. (Burada eleştiriden kasıt yapıcı olanlar değildir sadece eleştirmek için eleştirenlerdir)

Selamlar.


Shapsugh
12.06.2006 17:47:49

Merhaba;


Buradaki herkese soracağım tek bir soru var ve bu soruya cevap verirken herkesten isteğim ellerin vicdanlara koyulması...

Lütfen arkadaşlar,

Kefken de yapılması planlanan Mezarlık Projesi'nin temsili resmine bir bakın. Size neyi çağrıştırıyor ?

Ellerinizi vicdanınıza koyarak cevap verin ki, USA mezarlıklarından farkı olmayan mezarlarda yatan atalarımızın kemikleri sızlamaz mı ? Orada rahat ederler mi ?

Allah aşkına cevap verin ki eğer dinlerinden vazgeçselerdi bazı arkadaşların dedikleri gibi Hıristiyan olmuş olsalardı, neden vatanlarından sürülürlerdi atalarımız?

Bunun sebebi ne olabilir başka ?

Hıristiyan bir Kafkasya'yı Hıristiyan bir Rusya'nın istememe sebebi ne olabilir ?

Tarihi; Hacı Muratlarla, İmam Hamzatlarla, Şeyh Şamillerle dolu olan Kafkasya'yı Rusya sizce neden istemedi?

Hıristiyan olduğu için mi?

Mezarları da bu yüzden Hıristiyan mezarlarına mı benzetilmek isteniyor ?

Sürgün... Ama neden ?

Düşünelim lütfen!!! Düşünelim ve atalarımızı iyi bilelim...

Düşünelim ve kim neyi neden yapıyor? Kim neyi neden istiyor? İyi anlayalım.

Bilmiyorsak araştıralım.

Selamlar.


Fuat Aydemir
12.06.2006 18:55:44

Merhaba Sayın Mehmet Demircan,


Elinize, ağzınıza sağlık gerçekten. Halkımızın yeni geleneği bu işte. Ancak bu geleneğe bence başka bir gelenek oluşturularak yanıt verilmeli artik.

CC uzman kişilerce hazırlatmış olduğu projeyi tüm detayları ile yetkili kurumlara duyurarak (ki, bu şu anda DCB ya da Türkiye'de Kaf-Fed.olabilir) eylemi başlatmalı bence. Daha çok laf cambazı insanımız çıkacaktır danışıldığı takdirde. Yok efendim Abhaz mezarlığı imiş, yok efendim Amerikan mezarlığına benzemiş, din öğeleri olmalıymış. Bunlar türer de türer.

Proje başlanır, bitirilir, emek veren verir, vermeyen susar, gömer kafasını toprağa. Bu anlamda başlanmalı proje bir an. Tabii nasıl olmuş sizce diye sormakta sakınca yok bence:) O zaman meydani bırakırız laf cambazlarına. Şimdiden ne yazılacakları bile görebiliyorum. Ah şu renk olsaydı ya taşlar:) Neden şu milletin adı<geçmemiş:) Neden bu dini yazı olmamış vs. vs. vs...

Saygı ve Sevgiler.


Kafkas
12.06.2006 18:59:11

Shapsugh verilen örnek mezarlık örnektir.


Anlamı: İşte elin adamı, atalarını nasıl değer verir. Bizde nasıl değer verdiğimiz anlatmak için konmuştur.

Bakıp biraz utanalım da sorumluluklarımızı hatırlayalım. Bundan kasıtlı bir anlam çıkaracağına atalarına karşı yapman gerekenleri hatırlayıp seninde katkı sağlaman gerekmez mi?

Saygılar.


Hajkasım Erdoğan
12.06.2006 19:09:13

Apsilmanra,


Hedefine ulaştın, fire bir... Hajkasım Erdoğan.

Tamam, muradına erdin, alttan aldık, yalvardık, konuyu kapatalım dedik olmadı... Halaaaa benim ismimi zikrediyorsun, sana helal olsun.

Bir iş böyle provoke edilir. Tamam birader, Kefken mezarlığı senin olsun. Ne istiyorsan yap, bizim atalarımız diyoruz kabul etmiyorsun, al o zaman duymak istediğin şeyi söyleyeyim; hadi RAHATLA. Ataların senin olsun, nasıl istersen öyle yap, bu günkü hali ile kalsın, tarihi dokusu bozulmasın, ayaklar altında ataların çiğnensin, seni ve senin gibileri mutlu edecekse...

Senin Abhaz olduğuna da inanmıyorum. Abhaz olsan, Gürcü savaşında, bir ağacın altında, roketi ateşleyen ve onun başında bekleyen, insanlara saygın olurdu. ĞAAWOEEE diye bağıran o insan sence hangi dille konuşuyordu? Araştırmacı Apsilmanra onu da bir araştır.

Muradına erdin muhterem, daha ne dememi istersin. Duymak istediğin her şeyi, biliyorum susmayacak ve ip ucu vereceksin, sen ip ucu ver ben söyleyeyim.

Bu saatten itibaren, kazma kürek ile çalışmaktan da vazgeçtim. Zaten benim uzun boylu bir maddi desteğim olmayacaktı ama senin hayal bile edemeyeceğin kadar manevi desteğim vardı, onu da yok ettin...

Hadi sen rahatla...


Shogey Telat Tekin
12.06.2006 20:49:25

Bravo kesinlikle yerinde bir cevap herkes bu projeye katkıda bulunmalıdır. En azından moralle destek vermelidir. Sonuna kadar ben varım.Ğış Mehmet Demircan
12.06.2006 21:49:29

Sayın Hajkasım Erdoğan ağabey,


Pes etmek bizlere yakışmaz. Hele hele sizin gibi değerli bir büyüğümüze. Bizler pes ettiğimiz zaman o insanlar amaçlarına ulaşmış olur. Bu kararınızla belki bir iki kişiyi sevindirirsiniz ama bu işe gönül veren bir sürü insanı da üzmüş olursunuz. Kim ne dersen desin bu kervan yürümelidir. Bu projenin yürümemesi demek bundan sonra proje üretmek isteyen insanlar için kötü örnek teşkil edecektir. "Bizden bir şey olmaz, biz hiçbir şey yapamayız, birlik olamayız" zihniyetini kırmamız için sonuna kadar bu işin peşini bırakmamalı ve başarılı olmalıyız.

Hadi ağabey, elimize küreği alma zamanı.

Selamlar, saygılar.


Atakan Sönmez (Jaledeyle)
12.06.2006 22:08:21

Sayın Katılımcılar,


Fitne, Fitne Fitne... Aman Dikkat Fitne Vardırrr...

Ben bu konuya girmeyeyim dedim ama sayın Hajkasım'ın yazısından sonra istemeden de olsa bende yazmak zorunda kaldım.

Şimdi! Sayın Hajkasım, kim sizin ciddiye alıp da projeye katılmaktan vazgeçtiğiniz kişiler? Kim bu çok bilmişler? Şimdiye kadar neredeydi bu şahsiyetler? Sizin bu kişilere dikkat etmeniz gerekiyor. Siz yerinde yazılarınız ile olduğunuz gibi devam edin lütfen. Bu millet saf değil kimin ne olduğunu iyi biliyor.

Bakın dikkat edin bu olayın sabote edilmek istendiği gün gibi ortada. Bu arkadaşlar eğer önyargılı olmasalardı projenin ana sayfasında mezar taşı örneklerine kadar verildiğini görebilirlerdi. O kadar kin ile dolular ki, bir taşın maliyetini dahi yapabilecek durumda değiller. Bir mezarın kaç liraya mal olduğunu acaba biliyorlar mı? Bir de en ufak bir sıkıntı almadan, yok Amerikan, yok Rus vs mezarı yapacaklar diye de yaygarayı basıyorlar. İsmini açıkça söyleyemeyen bu kişiler neye dayanarak konuşur anlamak imkansız. Müslüman Hıristiyan çekişmesidir gidiyor. Tamam o zaman her ikisini de bir kenara bırakıp Adige kültürüne göre mezarlar yapılsın. Amaaa bu mezarlar içinde para toplanacağı ve emek verileceği zaman bu şahsiyetler yer alsın. Yer alamayacaklar ise projeyi sabote edecek söylemlerden kaçınsınlar. Ortaya düşünce koymak ayrı şey, FİTNE katmak ayrı şey.

Bu nasıl iş anlamak mümkün değil. Şimdiye kadar neredeydi bu şahsiyetler? İnsaf... Mezarların yarısı çay bahçesin de yani ayaklar altında. Şimdiye kadar neden konuşmadılar bu çok duyarlı kişiler? Çay bahçesinde ayaklar altında atalarımız, ecdadımız buyurun ne yapacaksanız sizde orada yapın.

Yeter artık. Hayrımıza olacak işler için ortaya konacak düşüncelere, fikir üretecek kişilere acımasızca yapılan eleştirilere son verilsin. Böyle giderse sonumuz yitik, sonumuz kayıp, sonumuz hüsran. Hiç değilse bir defa olsun kaybedilen bir şeylerimize topluca el atalım destek verelim.

Kem sözler ile fitneler ile yol alacak kişilere kulaklarımızı kapatıp bildiğimiz yoldan şaşmamalıyız. Bizi bunlar gibi düşünen fitneler ne hale getirdi bir bakalım ve ona göre de tam gaz ileri diyelim. Tüm varlığım ile bu projeyi destekliyorum. Yurt dışında yaşayan biri olarak şayet izin zamanımı denk getirebilirsem bende bu muhteşem projede yer almak istiyorum.

Saygılarımla.


Apsilmanra
12.06.2006 22:39:36

Sayın Alptekin Onan,


Evvela Sohum'un Gürcüce'sini değil 1992'den beri bağımsız Abhazya Devleti tarafından kabul edilmiş ismini kullanın da ondan sonra vatanseverlik naraları atın. Kabalığa gelince üstünüze yok. Suhumi dediğinize göre Gürcü müsünüz acaba?


Mecit Tav (Paletli Ressam)
12.06.2006 22:39:54

Arkadaşlar,


Özellikle elinde kırmızı kalemle sağı solu çiziktirenler. CC'nin haftanın yorumlarında yer alan 17.4.2004 tarihli "Elinize Kırmızı Kalem Almayınız" yazısını okuyunuz. Sonra elinizdeki kırmızı kalemleri atıp birer palet ve fırça (isterseniz kazma kürek) alın Kefken'e gelin.

Burasını ne onun ne bunun mezarlığı yapacağız. Çerkes Mezarlığı yapacağız. 21 Mayısları ulusal ve kültürel dirilişin günü yapma yemini ettiğimiz günlerde başımızı mahcubiyetle önümüze eğmemek için, onurlu ve gururlu şekilde, dim dik şekilde huzurlarında durabilmek için.

Saygılarımla.


Apsilmanra
13.06.2006 07:47:09

Sayın Amra Namra,


Sana bu tartışmaya katılarak o "saçmalıkları" bizimle paylaştığın için teşekkür ediyorum. Konuya nereden dalacağını kestirememiş balık gibi atlamışsın.

Arman Namra, Az-buçuk Abhazya ve Kafkas tarihini okumuş, naçizane bir iki konu da öğrenmiş bir insanım. Asla senden daha iyi bilmiyorum. Ama işkembeden atmayı da sevmem.

Arman Namra, iddialarını yüzeysel bırakma. O öyleymiş bu böyleymiş. En gıcık lafında "apsilmanra'yla işimiz var." Ben çok bilirim edasıyla söylenir ya. Hiçbirimiz çocuk değiliz. Ucuz laf gevelemeleri yapmayalım.

Arman Namra, Abhazya Tarihi (Valeri Beygua), Ömer Beygua'nın araştırmaları vs okudum var mı başka merak ettiğin?

Sende biraz gayret gösterseydin, yazdıklarının ne kadar saçma ne kadar tutarsız olduğunu anlardın. Senin amacının öğrenmek olmadığı ortada. Herkes karşı çıkıyor ben niye geride kalayım, diye düşünüyorsun herhalde.

Arman Namra, şunu unutma ölüm varsa , mezarlık varsa, DİN de vardır (Dini motifler vardır.) Tabii ki din canlılara lazım.

Abhazlar Abhazya'dan Hıristiyan olarak geldi, burada müslüman oldular, öyle mi? Peki benim Kafkasya'dan gelen dedemin adı neden İslam, 16 yaşında geldi, yaklaşık olarak
1878-1880'lerde. Kardeşinin adı da DAVUT'tu, DAVİD değil.

Papapha Mahinur Tuna'nın çevirdiği kitapta Dal ve Tsabal'dan gelen Abhazların listesi var, bak bakalım kaç tane HIRİSTİYAN ismi var.

Düzce'deki eski Abhaz mezarlarını söylüyorsun. Bu konudaki tek varsayım SAZKÖY'de olduğu doğrultusunda. Başka varsa sen söyle.İşkembeden sıkmakla ancak ve ancak kendini kandırırsın.

Abhazya'dan sürgün edilenlerin yüzde doksan dokuz nokta dokuzu müslümandı. Varolduğu söylenen çok az sayıdakilere dayanarak Türkiye'deki Abhaz halkını töhmet altında bırakmaya, tarihini ve dinini saptırmaya hakkınız yok. Bu kadar ucuz değiliz.

Abhazya'nın çoğunluğunun Hıristiyan olduğunu bilmeyen var mı? Abhazya'da müslümanda var. Abhazya Müslümanları Birliği adında kurumları da var.

Bu tartışmalar gösteriyor ki, birileri istediği doğrultuda k...nın keyfine, mesnetsiz laflar üreterek gerek Abhazları gerekse diğer Kafkas halklarını saptırmaya çalışıyor.

Sen istediğin dinin peşinden gidebilirsin, özgürlük var nasıl olsa. Başkalarını da kendi yalanlarla oluşturduğun dünyana dahil etmeye çalışma.

Abhazya Hıristiyan Abhazların da ülkesi, Müslüman Abhazlarında ülkesidir.

Tarihimiz senin eline kalırsa vay halimize...
(Çeçenistan'daki kardeşlerimiz için dua edelim.)

Saygılarımla (Provokatör)


Beynoy
13.06.2006 09:05:28

Beyefendiler,


Burada kasıt varsa, KAST'ın büyüğünü projeyi hazırlayanlar yapmaktadırlar. Orada yatan atalarını düşündüklerini söylüyorlar. Hayır düşündükleri tek şey kendi misyonlarıdır. Tartışmanın temel noktası da burasıdır.

Tüm Kafkasyalılar KARDEŞTİR.


Apsilmanra
13.06.2006 09:22:10

Sayın Beynoy,


Uzun yaşayacaksın, lafı ağzımdan aldın. Kastın alasını projeyi hazırlayanlar yapıyor. Tartıştığımız arkadaşlardasürekli ucuz laf gevelemeleri sürekli çamur atma peşinde. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Saygılarımla.


Apsilmanra
13.06.2006 10:04:10

Sayın Jaledeyle.


Kimse Hajkasım beye bırak git demedi. Sende ortalığa "FİTNE" yaygarası yayıp puan toplamaya çalışma. Karışmayayım demiş falan, siz de bayağı geriden geliyorsunuz.

Yazmak zorunda mı kalmışsın, neden, ortalığı "irtica" kapladı diye mi? Artık sıkılmaya başladım; Atı alan Üsküdar'ı geçti, siz hala başladığınız yerde çakılıp kaldınız.

Hala nick arkası, nick önü. Hala birlik'çiyiz lafları, fitne-fesatlafları vs.

Beni ciddiye almıyorsan yazmazsın olur biter. Sen ciddiye almıyorsun diye kendimi öldürecek halim yok.

Yazdıklarına gelince;

Ortada Müslüman-Hıristiyan tartışması yok. Çünkü o mezarlık müslüman mezarlığıdır. Aksini iddia eden ispatlasın. Yok eğer Hıristiyan mezarlığı yapılmak isteniyorsa, şunu söyleyeyim: Müslüman mezarlığında salyangoz satılmaz. Bende tersini yapmam. Biz haddimizi biliyorsak, sizde bilin.

Adige mezarlığı yapmak istiyorsan, Adige mezarlığına yapacaksın. Çeçenlere de bir sorun, Çeçen mezarlığı yapmak isterler belki. Sahi Çeçenler niye böyle düşünmüyorlar?
Nasıl olsa herkes istediğini yaptırmanın peşinde. Şahsen Çeçen mezarlığını tercih ederim, en azından garip şekiller koymazlar. Ruhuna Fatiha yazarlar.

Projeyi sabote ediyormuşuz. Ben o yapılmak istenen mezar taşlarının ne olduklarını bilmesem, görmesem, burada neden zaman harcayayım? Kafadan atıp konuşmak, sizin gibilerin meziyetleridir.

Bu projeyi sabote ediyorum, çünkü bu proje halkımızı sabote ediyor.Tarihimizi sabote ediyor.

Zamanı gelince kim "babayiğit" kim "nick arkasında saklambaç oynuyor", kimmiş öğrenirsiniz. Ben fikirlerimi açıkça söylüyorum. Kimseye karşı fitne kelimesini de kullanmıyorum.

O kulelerde oturup kendilerini Çerkes toplumunun entelijansiyası gibi gösterip, her istenileni istediği yere yapma özgürlüğünü (daha açıkça bir ifadeyle ipleri ele alma) bulanlara siz söyleyin, bu gemi bu şekilde yüzmez.

Onların istediği projeler yapılacak, karşı çıkanlar aforoz edilecek (Paul beye sorun o bilir), üzerlerine her türlü iftira atılacak, Çeçenler sevilmeyecek, Osetya'dan öbür taraf "pis kaka" denilecek, kendi keyiflerine uygun birlik, kendileri gibi düşünen tipler istiyorlar.

Herkes şunu iyi bilsin ki, birleşmek için her şeyi konuşmak gerekiyor. Bu projeden dolayı her şeyden, özellikle birleşmeden vazgeçmemeliyiz. Aramızdaki ilişkileri daha sağlam temeller üzerine bina edenlere destek vermeliyiz.

Ey Çerkesler!

Bu masalı 150 yıl önce bir yerlerden hatırlıyorum. İyi düşünün, tozlu sayfaları bir karıştırın ki zihninizdeki tozlar silinsin. Şunu asla unutmayın o zaman size bayrak yapıp verenler sonra da yüzüstü bırakanlar, inanın, hiçbir şeyi unutmadılar, kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Ama sizler çok şeyi unuttunuz. Onları da unuttunuz. Benim tek amacım içinizde biraz ürperti olmasını sağlamak. Bunu bile yapabilirsem ne mutlu bana.

Projeyi yapmak isteyen varsa buyursun yapsın. Bu sadece benim meselem değil. Başka sitelerde de hakkınızda çok şey yazılıyor. Ben de size yazıyorum. Konunun kaynağına.

Geçmişte PŞIların PAŞAların peşinden giderek, topraklarını terk ederek ne hale geldik. Maan Katslar, Hacı Berzegler ve David Uruqhartlar ölmez. Hala ipleri ele almaya çalışıyorlar. İyi düşünün.

"Sonra hangi ülkeye gideceğiz?"

Fitneci, Provokatörcü, Sabotajcı vs. Yok mu arttıran?

Yine de Saygılar bizden olsun!


Hajkasım Erdoğan
13.06.2006 10:53:59

Parantez içindeki isminle bin yaşa. Çünkü daha çok işin olacak. Nasıl da yakışmış.Arman Namra
13.06.2006 11:21:13

Vay benim biçere Abhazlarım. vay benim biçare Kafkasyalım. Nelere kaldık. Her yere dinciliği sokan ve tarihi kendi kafalarına göre şekillendiren Apsilmanra'ylarım vah ki vah. O kadar gözü döner ki Apsilmanra'ylarımızın, kendi ırkdaşı ve dindaşına bile saldırır.


Erdoğan ağabey güzel yazmış. Parantez içindeki isminle bin yaşa Apsilmanra'ylarım. İnsanın kendini bilmesi kadar güzel bir şey var mı şu cihanda. Birde tarihi bilse o zaman bu kadar şaşırmayacak. Allah kimseyi şaşırtmasın. Amin.

Bir Apsilmanra'ylada Shapsugh ismiyle yazmış. Hazret buyurmuş: ''Ellerinizi vicdanınıza koyarak cevap verin ki, USA mezarlıklarından farkı olmayan mezarlarda yatan atalarımızın kemikleri sızlamaz mı? Orada rahat ederler mi?''

Eh be kardeşim (bunu yazan kesin 13-14 yaşındadır onun için kardeşim yazdım yanlış anlaşılmasın) atalarının üzerinde hayvanlar otlarken, ne mezarları ne mezar taşları kalmamışken, bir mezarlığında üzerine çay bahçesi yapılmışken dedelerimizin kemikleri sızlamıyordu da orayı adam edip insana yakışır hale getirince mi kemikleri sızlıyor?

İşte "Apsilmanra'yla işimiz var." deyince sinirleniyorlar. O kadar çok var ki. Allah'tan azınlıktalar da bu toplum ayakta duruyor.

Dininiz size kalsın Apsilmanra'ylar. Küreği kapıp gelin.


A.pşaşe
13.06.2006 12:51:50

Maf ,


Bekledim, baktım, izledim yazışmaları herkes gibi. İzlerken üzüldüm. Kafam karıştı, hatta bocaladım diyeyim.

Bu iş böyledir diyenler hayır! yanılıyorsunuz öyle değil böyledir diyenler. Olmaz ! Hiçbir şey yapamazsınız sesleri. Çay bahçesi yapılmış bir kısım mezarlar gibi acı bir tablo. Bir şeyler yapmak için yola çıkılmış amaç belli. Yapılacak iş nedir? Orada yatan Atalarımıza vefa borcu. Defalarca altı çizildi vurgulandı. Bizlerde katılımcılar olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazır olduğumuzu belirttik. Herkes fikrini söylemekte elinden ne geliyorsa onu yapmakta da serbest. Ben fikrim ve desteğimle katılırım bir diğeri hem fikir hem emek hem de maddi anlamda katkı sağlar. Başka biri gelir sadece fikrini yazar buraya. Ne düşündüğünü aktarırken bazen tehditvari bir üslupta kullanabilir:)

Derken iş orada yatanların hangi din mensubu olduklarına gelir sıra. Biri ben okudum bilgilerime dayanarak konuşuyorum der diğeri sen yanlış biliyorsun arkadaş! der. Tüm bunlar olurken bir gurup insan toplanır neler yapabiliriz diye çabalar durur. Biri dayanamaz içindeki sevgi aşk ile düşer yollara ve gidip o mezarları ziyarete. Geri döndüğünde kaldığı yerden çalışmaya başlar hiç önemli değil yaptığı şey. Oturduğu yerden de çok şey yapabilirdi aslında. Çünkü o diliyle xhabzesi ile zaten tam bir Çerkes! Biri ben şu kadar taşı üstleniyorum der. Bir diğeri mutfak masraflarını üstlenir kimileride ben hem destek veriyorum hem de orada olacağım emek vereceğim çalışacağım işçilik yapacağım der. Çok uzaklardan seslenir biri ben uzaktayım ama yüreğim sizle der.

Yorum sizin diyorum son olarak sizler değerlendirin kim ne yapıyor? Kim nerde? Bu durumda NE YAPILMALI sizce?

Saygılarımla, hoşçakalın.


Apsilmanra
13.06.2006 13:05:55

Amra Namra


Ben sana bildiklerimi yazıyorum, sen de yaz görelim ne biliyorsun. Yalan yanlış konuşuyorsunuz, işinize gelmeyince ortalığı sulandırıyorsunuz.

Hani siz çok şey biliyorsunuz ya buyurun ortaya. Ben sana kaynakta gösterdim, sen ne yaptın? Hiç... Çok bilmiş edasıyla konuşmaya devam. Ben sana köyün adını verdim, git gör diye, sen hala aynı nakaratı çalıyorsun.

Hiç bir şeyde umurunuzda değil, biri bir şey söyledi ya, ne söylerse yapın. Yapın ki birleşelim, başka ne derdimiz var ki?

Bir de bayrak yaptırırsınız, öteki eskimiştir. Gözü dönenin kim olduğu ortada. Sinirlenmek mi :):)

Saygılar sunarım


Hajkasım Erdoğan
13.06.2006 16:04:14

Maşallah işleriniz bayağı açılmış.


Tek başınıza bu kadar işin altından kalkamayacaksınız. Birkaç yardımcı bulmanız lazım ama zoooor...)))))


Ğış Mehmet Demircan
13.06.2006 20:07:45

Sayın Apsilmanra;


Bu enerjinizi hayırlı işlere harcarsanız çok işler başaracağınıza inanıyorum.

Haydi sizden de projeler bekliyorum. Bizler yanında olacağız (en azından ben). Hayırlı haberlerini bekliyorum.

Selamlar.


Kumuk
13.06.2006 21:12:45

Benim anlayamadığım olay mezarlıkken nasıl oldu da konu yok Çerkez yok Abaza yok Çeçen meselesine geldi. Yoksa bu kasıtlı olarak yapılan bir hedef değiştirme yöntemi mi?


“Sinek ufaktır ama mide bulandırır.” İlk olarak mezarlık konusunda fikir babası olarak gösterilen kişinin yapmış olduğu misyonerlik faaliyetleri!

Zaten ortamda tam buna uygun şekle yavaş yavaş getirildi. Yok orada yatanlar Hıristiyan Abhazlarmış. Varsa öyle bir durum yapalım Hıristiyan mezarı ama orada yatan Müslüman Kafkasyalılar ne olacak?

Fikriniz neyse zikrinizde o olsun. Açık açık söyleyin din konusunda mezarların nasıl olacağını da bu konuda şüphesi olanlar (ilk başta ben) rahatlasın. Bu konu da hiçbir ortamda yapılan eleştirilere tam cevap verdiğiniz görülmemiş ama bari bu kez...

Sitede verilen mezar taşları bir ön düşünce oluşturma da yeterli ama bir de sizin ağzınızdan açıkça duyalım şu meseleyi.

Saygılarımla Kumuk


İkilem
13.06.2006 22:04:24

Fazla lafa gerek yok. Yukarıdaki fikirleri okuyun.


Bu gidişle kıyamete kadar bizden hiç bir şey olmaması için çalışanlar var diyebilirim. Tekerlemeler yüzyıllardır devam ediyor.

Bizim bizlere yaptığımızı hiç bir millet bize yapamaz.


Xabze
13.06.2006 22:41:01

Apsilmanra


Ne çok bilgilenmişsiniz mi yoksa kinlenmişsiniz! desem bilemiyorum.

Amacınızda anlaşılır gibi değil, şu Anzakların yaptıklarına bir de söylediklerinize bakıp şaşırıyorum. Ayaklar altına alınmış çay bahçesi olarak kullanılan mezarlıkla ilgili tek kelime söylememek için, olmadık yöntemlere baş vuruyorsunuz.

Utancınızdan mı yazılanları cevaplamıyorsun?

Çay bahçesi olarak kullanılan mezarlık hakkındaki bilgileriniz umarım diğer bilgilerinizden çok önemlidir.

Açıklarsanız seviniriz.


Mecit Tav
13.06.2006 22:48:50

Değerli arkadaşlar,


Ben tartışmaya yandaş olmak istemiyorum.

Ancak bu çalışmayı yürüten ve resmi izin için müracaat eden arkadaşlarımızın burayı güzel bir Çerkes Mezarlığı olarak düzenleyebilmek için hepimizin yardımına ihtiyacı olduğunu biliyorum ve ben olumlu şeyler yapabilirim, söyleyebilirim, pozitifim diyen herkesi bizzat onlara müracaat etmeye davet ediyorum.

Mevcut enerjiyi burada beyhude yere harcamak yerine orada düşüncelerinizi dile getirmeniz, düşündüğünüz ve inandığınız doğru konusunda emek harcamanız daha yararlı olacaktır.

Burası, Müslüman, Hıristiyan, Ateist, Budist,... tüm Çerkeslerin övünç kaynağı olabilecek şekilde düzenlenmelidir.

Saygılarımla...


K. Dokuz
14.06.2006 09:33:37

Biz Kefken mezarlığında yatanlar sizlere sesleniyoruz.


Bizleri rahat bırakın, anıt mezarda istemiyoruz şimdi işinizi gücünüzü bırakacaksınız para koyacaksınız, yorulacaksınız, sizlere yazık değil mi? İyisi mi sizler eskiden olduğu gibi yatın.

Birlikte bir şeyler yapmak neyinize, xhabzeyi yaşatmak neyinize, dilinizi yaşatmak öğrenmek öğretmek neyinize, sakın ha tırmık, kazma, kürek alıp yanımıza gelmeyin. Bizleri bugüne kadar düşünmeyen yakınlarımız utanırlar.

Sizlere sataşırlar, öküz altında buzağı ararlar sizleri Hıristiyanlıkla, Budistlikle, dinsizlikle suçlarlar. Sonra birbirinizi üzersiniz. Yok yok biliriz üzersiniz.

Hepiniz hoşça kalın. Ömrünüz uzun, yolunuz açık olsun.


Semra Ademey
14.06.2006 11:14:12

Fesapşh,


Değerli katılımcılar, CC’nin giriş yazısı iyice okunur ise sorun yaşanmaz. Konuyu farklı kanallara çekmek isteyenler başlık neden açılmış acaba hiç merak etti mi? Bu giriş yazısında CC bizlerden düşüncelerimizi ve desteğimizi istiyor. Neden böyle bir işe kalkıştıkları hakkında son derece açık ve net olarak sebep ortaya koyuyor. Daha bir şeyler aramanın anlamı nedir acaba?

Değerli arkadaşlar, soru sormak lazım. Neden, niçin, nasıl en çok sorulacak sorular olacak. Sadece bu iş için değil hayatımızın her alanında bu sorulara verdiğimiz cevaplardır bizim davranışlarımızı belirleyenler. Farkında oluruz ya da olmayız ama bize yön veren sorulardır bunlar. CC de düşüncelerinizi paylaşın demiş ve sonucunda güzel düşüncelerde gelmiş ama bazı yazılar sormak ve cevap almak için değil sadece ve sadece anlamsızca eleştirmek için yazılmış. Siz ne yaparsanız yapın “biz bildiğimizi okuruz, görmek istediğimizi görürüz “ cinsinden yazılar. Yazık değil mi, ayıp değil mi? Düşüncelerinize değer vermeleri suç mu? Bırakın artık CC’nin yaptıklarının altında, üstünde, sağında, solunda bir şeyler aramayı sadece ve sadece konuya ve yapılmak istenene şartlanın.

Orası tüm Hıristiyan Kafkaslılar ile dolu olsa dahi hiçbir şey değişmez. Bizim anavatandan kopup ilk ayak bastığımız kara parçası değil midir? Burayı anlamlı kılan kısım diaspora hayatımızın başlangıcı olması değil midir? Binlerce kayıp verilen yer olması değil midir? Son yıllarda bir gelenek olarak anma törenlerini Kefken de yapmıyor muyuz? O halde bu projeden ne anlam çıkarılmak isteniyor da bulunamıyor?

Kusura bakmayın bizler ilgili makamlar ve thamadelerimiz dışında birilerinden izin almak için bu başlık altına yazmadık. Bizler sadece paylaşmak, birlikte emek verebilecek, birlikte en iyisini en doğrusunu yapmak için bu başlık altına yazdık. Daha iyisini bulmamız için ortaya atılacak her türlü düşünceye saygı duyarız. Fakat niyet sadece bağcıyı dövmek ise onu da dövdürmeyiz:)))

Geçenlerde bir arkadaş ile sohbet ediyordum. Son derece güzel sorular soran ve sadece karşılıklı düşünceleri net olarak bilmek isteyen, oldukça güzel sohbeti olan bir arkadaş ile. Bana lafın arasında şu soruyu sordu.

- Ben, yaptığınız çalışmaları desteklemesem ve sürekli olumsuzluklar ortaya koysam ne yaparsın. ( Bunu yaparken de senin ne derece işi ciddiye aldığını görmek istiyorum diye de not düştü)
- Neden beğenmediğini ve hataların ne olduğunu öğrenmek, onları hemen düzeltmek isterim dedim.
- Peki sana hataları da söylemesem ama hiçbir şekilde de yaptıklarınızı kabul etmesem ne dersin. Dedi
- Senin daha farklı, daha faydalı düşüncelerin var mı, öğrenmek isterim dedim.
- Hiçbir şekilde sana düşüncede sunmayacağım ama eleştireceğimde. Dedi
- Aaaa o zaman durum farklı sen zaten sonuca gitmişsin. Biz ne yaparsak yapalım seni memnun edemeyiz. Düşünceni de ortaya koymuyorsun, bizi de beğenmiyorsun. Kısaca sen bizi anlamıyorsun bile. O halde neden ben seni ciddiye alıp ta zamanımı boşa harcayayım. Seni ikna etmem çok mu önemli. Sen ikna olacağın şartlara zaten ikna olmuşsun. Kusura bakma ama seninle uğraşamam. Selamımı verir yoluma kaldığım yerden doğru olduğuna inandıklarım ile devam ederim. Dedim.

Kısaca daha mantıklı ve yapıcı düşünceler olmayacak ise yolumuza kaldığımız yerden devam ederiz.

Hayatta hiçbir iş yüzde yüz destek ile olmamıştır. Bu gün bir ülkeyi yönetenler bile belli bir çoğunluk ile yönetime gelmiştir. Bu demokrasinin gereğidir. Burada da durum aynı olacak. Bizim için önemli olan çoğunluktur. Yani 100 kişiden 51 çok önemli. Herkes kabul edecek, herkes destek verecek dersek zaten hayal olur. Biz alacağımız desteği aldık. Geriye kalan en ciddi sorunumuz, en güzel, en yakışır şekli ile projeyi hayata geçirebilmektir.

Saygılarımla.
Tham Figapsou.


Apsını
14.06.2006 14:57:08

Dedelerimin mezarına bir Allah'ın kulu dokunamaz.


Önce mezar temizle ardından oyun oyna zıpla öyle mi?

Kendinize eğlence arıyorsanız lütfen daha mantıklı bir yer bulun.


Hamza Şakrıl-İpa
14.06.2006 18:32:07

Selamun Aleyküm,


Siz o mezar taşlarını oraya dikin, ben de Hz. İbrahim'in kendi kabilesinin putlarını tek tek baltayla kırması gibi onları kıracağım.


Abazin
14.06.2006 19:10:42

Apsını sen hiç kendine dert etme, bu dedelerimiz sadece senin deden değil, kendi adına konuş. Merak etme tepinme konusunda endişen olmasın zaten biliyorsun da, hani kafasını kuma gömenler için yazalım.


Yüzlerce atamızın gömülü olduğu yerin üstü çay bahçesi olarak kullanılıyor. Yaz ayları baya üstünde -tepiniyorlar-. Göster babayiğitliğini görelim. Ucuz kahramanlık klavye tuşlarıyla olur.

Gitsen de Kefken'e çay bahçesinde -tepinenlere- iki laf etsen dedelerinde çok mutlu olurdu.


Tamer
14.06.2006 20:20:13

Geldiğimiz son noktaya bakınca; bitik noktasına geldiğimizi anladım. Yalan söylememeye çok gayret ederim. Ama bugün anladım ki şimdiye kadar bütün yalanları kendime söylemişim.


Biz birbirimizi sever, saygı duyar, karşılık beklemeden birbirimize yardım ederiz, diyordum. Kendime ne kadar büyük yalanlar söylemişim meğer.

Bizde bu önyargı, çekememezlik, her taşın altında bir kasıt aramak bizim özeliğimizdir itiraf ediyorum. En dindar, en laik, en milliyetçi, her şey ben bilirim özeliklerimizde ekstramızdır.


Suhumi
14.06.2006 20:47:45

Mezarlar Abhazlarındır.


Abhazya da Abhazlarındır, kendileri savunsunlar.

Federasyondaki Abhaz dernekleri ayrılsın. Herkes kendi yoluna gitsin.


Apsilmanra
14.06.2006 20:49:58

Selam'un aleykum CC,


Böyle hayırlı bir işe kalkıştığınız için inananlarınız size minnet borcu duyacaktır. Sizi anlamak için çok çaba sarf ettim, siz de beni anlamamak için aynısını yaptınız. Ama ben sizin amacınızı başka sitelerden değil, bizzat sizden öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Tartışmanın gidişatına bakılırsa, önünüzde duran her şeyi ezmek istiyorsunuz. Belki de bunun için az sayıda insan tartışmaya katılıyor.Ama süreç gösterdi ki bırak ezmeyi, benim gibi sıradan birisine bile doyurucu bir bilgi sunamıyorsunuz.

Bu tartışmadan ne umuyordum; öncelikle bazı konuları bildiğinizi varsayıyordum. Belki bilmediğim bir iki kelam öğrenirim, diye düşünüyordum.Ama gerçekler o kadar acı ki, belki siz farkında değilsiniz, yıllardan beri süregelen konuları tekrar etmenizden anlaşılıyor.Aynı nakaratlar üzerine konuşup duruyorsunuz.

Öyle bir noktaya geldi ki, karakter kırıntıları arasında dolaşmaya başladığımı anladım. Fikir savunusu yapan zavallılarla fazla bir şey konuşmaya gerek olmadığına karar verdim. Her şeyden önce, bu tartışmaya başlarken ne düşünüyorsam şimdi de aynı düşüncelerim pekişerek yollarına devam ediyor. Birçok insanın sırf bu işin peşinden gittiği için kendisini başkalarından daha akıllı zannetmesi, aslında hiçbir şeyin değişmediğinin göstergesidir.

Yok olmanın en büyük nedeni, ne Ruslar, ne Türkler, ne Gürcüler, ne İngilizler, ne Fransızlardır. Kendinden başkasının aklı olmayacağına inanan zavallılardır. Bu projeye karşıyım. Bir müslüman olarak karşıyım, bir ilahiyatçı olarak karşıyım, bir Abhaz olarak karşıyım. Oradaki dedelerimize kendi kılıfını giydirmek isteyenlere karşıyım, bunu yaparken masumane argümanların arkasına sığınanlara karşıyım.

Ben kendi fikirlerimi yazmaktan vazgeçtim. Sizin peşinizden koştuğunuz, akademik kariyer sahibi şahsiyetlerin yazmış olduğu yazıları, noktası ve virgülüne dokunmadan aynen aktardım. Bu nasıl bir pişkinlik ki, bir tane fikir bile beyan etmeden yine suçlamayı bana yaptınız. Ben bana karşı kafasını, beynini kenara koyarak sadece hisleri, nakaratları ve başka ‘kıta’lardan ithal düşünceler ile cevap verenlere sesleniyorum: Haç dikmek mi, Çerkesliği kurtarmak mı ya da başka masumane görünen amacınız mı var, Uzunyayla’nın mezarlıklarına yapın, isterseniz Türkiye Devleti size boş bir arazi versin istediğiniz anıtı, istediğiniz mezar taşını oraya dikin. Hayır diyeceklerini sanmıyorum. Neden “Kefken Abhaz Mezarlığı”?

Neden olduğu çok açık, oradan başka sürgün acısını anlamanıza yarayacak mezarlık var mı? Size argüman lazım, belge lazım, üzerine çöreklenebileceğiniz kalıntılar, materyaller lazım ve ben bunu anlayacak kadar mürekkep yalamış birisiyim.

Tartışmaya katılan bay ve bayanların aynı şeyleri tekrar edeceğini bilerek, şunu söylüyorum: Gidin Sayın Dr. Batıray Özbek (xhabze koyucu) Yedic Bey’e, Kuban Paul Bey’e…vd. sorun; onlar, benim ne anlatmak istediğimi bilirler ve benden daha iyi anlatacaklarına eminim.

Siz Ey, Allah aşkına, bu siteye giriyorsunuz ama iş olsun diye. Biriniz şu sitenin yazarlarının, çizerlerinin, araştırmacılarının yazdığı yazıların ne olduğunu okumuyorsunuz, değerlerinizi olgunlaştıracağına inandığınız bu zevatın ne söylediğini bilmiyorsunuz. Biraz insaf sahibi okurların bunu anlayacağına, adım gibi eminim.

Kimileri yazmaya devam ediyor projeye saldırı olmuş diye. Siz buna saldırı mı diyorsunuz? Bu proje birlik içinmiş …vs. vs. “külahıma anlatın”.

Ben, bu tartışmadan dolayı bir çok Abhaz’ın bana karşı çıkabileceğini, en azından tereddütte kalacağını tahmin etmeme rağmen, tartışmaya devam ettim. Onlarında bu projenin güzel görünen yüzüne kapıldığını düşünüyorum. Ancak ‘BUZ DAĞI’nın görünmeyen ve daha büyük olan alt kısımları var. Abhazlar size birçok birikimini verdiler. Tarihsel argümanlarını bile art niyet düşünmeden elinize tutuşturdular. Siz o argümanlara “ÇERKES” ismini yapıştırıp kendinize yonttunuz. Kimse bir şey dedi mi? Ama artık yeter. İş o noktaya geldi ki, mezarlarımızı bile kendi amaçlarınız doğrultusunda kullanmaya başladınız. O mezarlığın Abhaz tarihinde çok önemli ve es geçilemez yeri olduğunu ‘entelijansiya’nız benden daha iyi bilir, benden daha iyi anlatır, size.

Ne yapılmak isteniyor? Bu işi paldır-küldür yapma isteğiniz neden, aceleniz mi var, birlik için o mezarlığın asli kabuğunun değiştirilmesi mi gerekiyor. Yarın başka başka kabuklara bürünürsünüz, şimdikini halledince, o zaman kabuk değiştirmek daha kolay olur. Bilimsel, tarihsel etik anlayışına sığar mı bu yapılan?

Ben konunun başından beri, defalarca şunu söyledim: Kesinlikle ‘milliyetçi’ değilim, ‘Adıge, Çeçen…vs.’ düşmanı asla değilim, bizim içimizde başka ırklardan karışmış (Afrikalı, Ortadoğulu gibi) insanlar da var. Adigeler ve diğerleri kardeşlerimizdir. Hepimiz birlik olmalıyız. Ama ben senin elindekine göz dikmeyeceğim, sen de benimkine.

Bazıları da demokrasiden dem vuruyor. Demokrasiyi tersinden okumuş hazret. Demokrasi çoğunluğun sultası değildir; aksine çoğunluğa karşı azınlığın hakkını koruyandır. Oy çokluğu ile Abhazların tarihi mezarlığını talan etmek için, demokrasiden dem vuruyor hayret! Böyle insanlar da varmış. ‘Büyük Demokrasi Aşıkları’ sorarım size? Siz ki bilime güvenen insan imajı altında dolaşırsınız, ama işinize gelen yere kadar…

Kimileri de Abhazya’nın köklü Hıristiyan geleneğine dayanarak, orada yatan insanları bu kimlik altında değerlendirmeye alıyor. Tarih bilmezlikle suçluyor, beni. Evet çok derin tarih bilgim yok, ama sizden çok galiba. Zaten neyi bilirsem bileyim hangi delilleri getirirsem getireyim siz aynı tavırları daha da azgınlaşarak sürdüreceksiniz.

İşte bu kişiler, Abhazya’nın Roma, Bizans, Osmanlı ve Rus etkisindeki dönemlerini belli bir silsile ile göz önüne almaktan ziyade, işlerine gelen yerlerden bahsederek, yapacakları bu projeyi meşrulaştırma çabası içerisine girmektedirler. Bunların içerisinde öncelikle, Abhaz olduğunu söyleyenlerin olması, gerçekten çok üzücü. Abhazya’nın Hıristiyan geleneği Hz. İsa (a.s.)’nın tanınan havarilerinden Kenan’lı Simon’a (Simon Canonite) kadar dayandığı rivayet edilir. Ancak bunun Bizans döneminde başladığı yani Abhazların Bizans döneminde Hıristiyan olduğu bilinen bir gerçektir. (Hatta Malazgirt savaşında Abhazlar, Gürcüler, Ermeniler Bizans ordusunda savaşmışlardır.) Peki kötü mü oldu? Hayır, putperest olup meşe ağacına tapacaklarına o zamanki doğru yolu seçerek Hıristiyan oldular. (Bu bağlamda “Eski Tha inancına geri dönelim.” Diyen Yaşar Bağ’ı yad edeyim.)

Ancak dünya tarihi ve insanlık durağan bir yapı değil. Değişime uğrar, düşer-kalkar, başka dinler gelir ve onlara katılırsınız.. Bu süreç bir şekilde işlemek zorundadır. Aksi taktirde şu an olduğu gibi yok olmanın eşiğine gelirsiniz. Zamanla güç dengeleri değişip Abhazya’nın, Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı etkisine kaçınılmaz bir şekilde girmesi ile gerçek anlamda İslam’la tanışması başlamıştır. Gerçek anlamda diyorum çünkü, Abhazlar Hz.Osman döneminde Müslümanlarla ilk karşılaşmasını yapmıştı. Ancak Osmanlı ile karşılaşması daha çok sosyal ve ekonomik ilişkinin kurulduğu bir dönem olduğu için İslam’ın etkisine girmesi ve İslam’ı benimseyenlerin çok olması normal bir durumdur. Yaklaşık ‘beş yüz’ yıl önce içimize girmeye başlayan İslam’ı adeta ikincil bir din ve bir hata imiş mantığı ile değerlendirmek, o kabın içerisine almaya çalışmak, hem Abhaz tarihine hem de Kafkas tarihine yapılacak ihanettir.

Abhazlar şanslı diye düşünüyorum. Bu kadar da olsa atalarımız bize üzerinde düşünebileceğimiz tecrübeler bırakmışlar. Bu süreç içinde dikkat edilecek olursa Abhazların sürgün edilip karşı kıyıya çıkınca pat diye Müslüman olmadığı anlaşılır. Bazılarının anladığı gibi, sanki o güne kadar Abhazlar ve Çerkesler Osmanlı’yı tanımıyormuş havası estirilmesi gerçeklere tamamen ters bir anlayıştır. Elbette bilinen bir gerçektir ki, Abhazların hepsi Müslüman olmadı. Hıristiyan kalanlar da oldu.
Osmanlı’ya gelen Abhazların çok çok büyük bir kısmı Müslüman’dı. Kefken’dekilerin Hıristiyan olmadığı gün gibi ortadayken neden o neyi simgelediği belli olmayan mezar taşlarını bu insanların başına dikmeye çalışıyorsunuz.?

İkincisi, neden Çerkes kelimesini kullanıyorsunuz (Örnek olarak: Dr. Batıray Özbek’in ‘Çerkesler kimdir’ yazısına rağmen)…

Benden, öneri bekliyor. Ben önerimi yaptım. Bu proje öncelikle Abhazyalı bilim adamlarının önüne konmalı. Onların önerileri doğrultusunda Türkiye’deki Abhaz derneklerinin de desteği alınarak proje gerçekleştirilmelidir.


Kudret Palba
14.06.2006 21:00:49

Sayın Abazin,


Kefken'deki çay bahçesi mezarlığın üstünde değil. Size bu bilgiyi verenler yanlış bilgi vermişler. Çay bahçesi ile Abhaz mezarlığı arasında ne kadar mesafe olduğunu sana bu yalan yanlış bilgiyi verenler söylesin. Çarpıtmaya gelince üzerinize yok. Ayrıca CC'deki Kefken Abhaz Mezarlığı'nın fotoğrafı diye yayınlanan resmin Kefken'e ait olduğundan şüpheliyim. Çünkü oradaki Abaza Mezarlığı tel örgülerle çevrilmiştir. Ayrıca içinde çok sayıda çam ağacı vardır. Şunu da eklemek istiyorum, mezarlık ve çevresi gayet yeşil bir alan. Bana o fotoğraf Uzunyayla'nın bozkırlarından bir manzara gibi geldi.

Son olarak, anıt diye dikilen, ne olduğu ve neyi simgelediği belli olmayan o nesne de gerçek Abaza mezarlığında değil, köyün mezarlığındadır.


Afdzucaa
15.06.2006 00:33:05

Kefken'de Sürgün'ün 142. yıldönümü için kutlamalar yapıldı. Başta Kocaeli Kafkas Derneği olmak üzere diğer derneklerimiz başarılı bir organizasyona imza attılar.


Mükemmel bir tören yapıldı, Yazık! Hem de Çok yazık! Kutlama lafına değinmek bile istemiyorum (özür dilendiği halde hala o şekilde duruyor yazı). Mükemmel bir tören sözüne gelince; geçtiğimiz yıllarda bütün bir hafta sonuna sığdırılamayan etkinliklerin 16:30'da başlayıp 22:00'de bitmesi midir mükemmellik!!?

Saygılarımla.


Avrupa'da Bir Kafkasyalı
15.06.2006 01:27:10

Kaç Abhaz Çerkes olduğunu kabul eder ?


Hangi zihniyet Abhaz mezarlığını Çerkes mezarlığı yapmaya kalkar ?

Hıristiyan bir adam neden Müslüman Abhaz mezarlığına anıt mezar yapma projesi başlatır?

Meftalarin bu gun orada kalan akrabalarına danışılmış mıdır ?

Müslüman oldukları %99 kesin olan o mezarlıkta yatanların baş ucuna dikilecek olan mezar taşına İslam dininin bir sembolü ya da ''Ruhuna Fatiha'' yazısı yerine anlamsız bir motif resmedilir?

Sırada hangi mezarlıklar vardır?

Acaba Abhazların yoğun olarak yaşadığı yerlere ''siz eskiden Hıristiyandınız'' diyerek bir kilise yapma projeleri var mıdır?

İzmit Derneği hangi inisiyatifle bu işe ön ayak olur?

Yönetim kurulu veya genel kurul kararı almışlar mıdır bu projeye ön ayak olurken?

Bu sorular uzar gider.


Apsılmanra
15.06.2006 07:48:32

Suhumi,


Şu Sohum yazısını öğrenemedin gittin, Gürcüler gibi yazdığına ve verdiğin gaza bakılırsa "AJAN" mısın nesin? Abhaz olmadığın yazıdan anlaşılıyor.

Abhazya'da savaşanlar üzerinden pirim yapmak ve Abhazların size derin bir minnet borcu duymalarını istemeniz neden? Bu kafayla ileride Abhazya'yı da istersiniz bizden.

Orada en çok "ÇEÇENLER" savaştı. Onların böyle sözleri olmadı. Diğerlerinin de olmadı. Hatta bazı zamanlar Abhazlarla Çeçenler arasında gerginlikler olmasına rağmen.

Biz Abhazya için savaşan Çeçen, Rus, Adige, Kabardey, Abazin, Rus Kazakları, Osetler... vs. hepsine müteşekkiriz ama sizin gibi bunun üzerinden PRİM yapanların da karşısındayız.

Ben size baştan söyledim mezarlıklar da uyanış olmaz diye. Bakın konuyu nereye getiriyorsunuz. Ama bu düşünce senin ve senin gibilerin zaten içinde var olduğu gün gibi ortada, küçük bir zorlanmada sırtınızı dönüyorsunuz.

Mezarlık ve Abhazya'nın Bağımsızlık Savaşı'nda savaşanlar; alaka kurdunuz sonunda, ben başından beri bu sözlerin söyleneceğini en ufak bir zorlamada çözüleceğinizi biliyordum. Hazırlıklı olduğum içinde garipsemiyorum. Hazırlıksız olanlar düşünsün. "Hajkasım Bey'de benzer şeyler söylemişti." Abhazya'nın senin gibilere ihtiyacı da yok.

SELAMETLE GİDİNİZ...


Apsilmanra
15.06.2006 09:12:09

Sayın Afdzucaa,


Başından beri hikaye mi anlatıyoruz. Sizin derdiniz ortada. Derinden anlattım olmadı. Yüzeysel anlattım olmadı. Ama olduruncaya kadar devam. Bu iş burada kalmayacak. Başka bir yer bulduruncaya kadar, ne şekilde olursa olsun, bu işten vazgeçmek yok.

Kefkenliler en azından çay içiyor orada ya bizimkiler dediğimiz "güruh" ne yapar? Kimisi şarkı söyler, kimisi oyun oynar, kimisi de "MEZARLARININ! ÜZERİNDE İÇKİ İÇER" çok matrah bir iş yapıyormuş gibi anlatırlar. Kimisi de proje yapar keyfine göre, kırk kişi bir araya gelir proje bu, yapalım derler.

Ben de, yapacak olan hiç geri durmasın, bende durmayacağım diyorum... Nick'in önünde nasılmışım merak edenler, öğrenir.

Böyle olacağına orada "çay, kahve" içsinler, memleketin "hayvanatı" otlayıp et, süt, yün versin insanlar geçinsin. Yukarıdakilerden daha çok dedelerimiz bunlara sevinirdi.

SELAMETLE GİDİNİZ.


Uzunyaylalı
15.06.2006 11:43:11

Sayın Kudret Palba,

Sayın Apsilmanra,

Amiyane bir tabir olacak ama sıkıştıkça gidin Uzunyayla'ya mezar yapın diye her seferinde "Uzunyayla"yı karıştırmayın. Uzunyayla'da Kabardeyler mezarlarına sahip çıktılar, ayrıca Uzunyayla'nın mezar sıkıntısı da yok. Siz de madem o kadar dedelerinize, atalarınıza, geçmişinize düşkündünüz zamanın da mezarlığınıza da sahip çıksaydınız.


Guğoj Sami
15.06.2006 12:15:06

Sayın Avrupada bir Kafkasyalı

ve çok değerli katılımcılar,

Kefken'in Sürgünle ilgili bilinen tarihini naçizane olarak Büyük Çerkes Sürgünü başlığıyla, Rahmetli Büyüğümüz Beygua Ömer'in aktardıklarıyla yazdık. Tıklayıp okursanız sevinirim.
Eksiğimiz olmasına rağmen Kefken organizasyonunu Sakarya-Düzce-Hendek ve bölgemizdeki diğer derneklerin katılımıyla yapmaya çalışıyoruz.

Etkinlikte destek ve önerilerinize açık olduğumuz gibi, Kefken'de yıllardır düşündüğümüz tadilatı da yapabilir miyiz diye bu işte yetkin insanlarla fikir teatisi yaptık. Elbette Sivil Toplum Kuruluşu olarak, Kocaeli sınırları içerisinde bulunan Kefken ile ilgili yapılacak çalışmalarda olmak en doğal hakkımız. Birkaç gündür yazılanları takip ediyorum, konu ana seyrinden sapıp boylar arası mesele haline geldi. Şu anda inceleme yapılmaktadır. Tarihçimiz Cemalettin Özbay belgeleri (Osmanlıca) yerinde okudu ve tercümesini yaptı.

Konunun bu şekilde gelişmesi üzerine Derneğimiz dün akşam ilgilenen arkadaşları davet etti ve bir toplantı yaptık.

Alınan kararlar sizlere Kafkas sitelerinden duyurulacaktır. 1878 Abhaz sürgününden sonra kurulan karaağaç köy mezarlığıyla ilgili bilgileri de Formdaki Büyük Çerkes Sürgünü bölümünden tıklar mısınız? Elbette ki hiç bir belge ve bilgi aslına uygun olmayan bir halde yayınlanmayacaktır.

Öncelikle şunu belirteyim 2 mezarlıktan birini zaten köylü kullanıyor. İkinci Mezarlığında etrafında tel örgü yok ve bakımsız. Şu anda gündemimizde taş dikelim veya her oraları kazıp bozalım gibi bir madde yok. Düşünenler fikir ve projeyi hazırlar, bakılır incelenir ve yapılması gereken yapılır. Bundan kimsenin endişesi olmasın.

Sonuç olarak şahsım, heyetteki arkadaşlar ve üye hemşerilerimiz sahil etkinliklerinin yapıldığı deniz kenarında düzeltmeler yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeler.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyor yapıcı eleştirilerinizi bekliyoruz.

Guğoj Sami KORKUT


Kurul Kararıdır
15.06.2006 15:04:24

14.06.2006 Tarihinde Kocaeli Kafkas Kültür Derneği’nde yapılan toplantıda alınan kararlar aşağıdadır.


1- Katılımcı ve okuyucuların eleştiri ve önerileri üzerine Kefken Anıt Mezar projesinde değişiklik yapılmıştır.
2- Mezarlık alanına çalı,çırpı ve dikenlerin temizlenmesi dışında hiçbir müdahale olmadan çevresi tel ile çevrilecek ve kapı yapılacaktır.(mezarlık içinde hiçbir yenileme çalışması yapılmayacaktır)
3- Tuvalet ve şadırvan yapılacaktır.
4- Sahil mağara kısmı düzenlemeleri yapılacaktır.
5- Mimari projeler yapılarak il Kültür Müdürlüğüne tasdik ettirilecektir.
6- Katılım ve katılımcılar ile ilgili projede değişiklik sözkonusu değildir.

Keç-ı Süleyman YAVUZ Birant Safet ÖZTÜRK Guğoj Sami KORKUT


Jibge-Sible
16.06.2006 04:56:29

Anıt mezar projesinden önce Kuban Paul Seauhmann kimliğinin açıklığa kavuşturulmasını istiyorum.


Kimdir, nerelidir, kime hizmet eder, bir bilelim ondan sonra bizde seve seve bu projeye katılırız.

Hüsnüniyetinden emin olmadığımız kişi, kurum ya da derneklerle diyaloga girmemiz MÜMKÜN DEĞİLDİR!!!

Saygılarımla.


Kuban Paul Seauhmann
16.06.2006 08:36:49

Maf Jıbge-Sıble,


Adım Kuban'dır. Ankara doğumluyum. Seauh sülalesindenim. Abzegh'im. 47 yaşımdayım. Setenay adında bir 21 yaşında bir kızım, Kuban Jan adında 6 yaşında bir oğlum var. 23 yıllık basın mensubuyum. Son 12 yıldır da televizyon üst yöneticiliği yaptım. Şu anda inşaat müteahhitliği yapmaktayım.

''Kime hizmet eder'', gibi bir soruyu bu siteye bakarak görebileceğinizi ve algılayabileceğinizi düşünüyorum. Eğer seauhmann@yahoo.com adresime telefonunuzu ve kimliğinizi yazarsanız, sizi telefonla arar, başkaca arzu ettiğiniz sorularınıza da seve seve yanıt veririm.

Daha da ötesi sizi evime davet eder, ailemle tanışmanızı ve hüsnüniyetimizden (aile olarak) gerçek hayatta emin olursunuz.

İsminizi ve kimliğinizi yazmamanıza karşın size ben ailem de dahil bilgiler verdim. Bunu yapmamdaki amaç kendimi size ispatlamak değildir. Bu proje'nin kişi, kurum ve derneklerden çok ''İNSAN''ım diyen herkesin sorumlu olduğunu algılamanız için size yanıt yazdım.

Ailece sizi evimizde ağırlamamız ve bizi onurlandırmanız için, kimliğinizi ve telefonunuzu bekliyorum.

Machu


Guğoj Sami
16.06.2006 11:18:45

Sayın Jibge,


Karaağaç köyünde mezarlıkta zaten anıt mezar var.Emek verip oraya diken herkese bu vesileyle teşekkür ederim.Projede bu nedenle anıt mezar düşünülmemektedir.

Saygılarımla.


Şerıtı
16.06.2006 12:22:32

Kefken'le ilgili kurul kararını olumlu buldum, desteğe hazırım. SelamlarKeç Süleyman Yavuz
16.06.2006 13:32:15

Sayın Jible-Sible


''Hüsnüniyetinden emin olmadığımız kişi, kurum ya da derneklerle diyaloga girmemiz MÜMKÜN DEĞİLDİR!!! ''

Demişsiniz. Güzel demişsiniz klavyenize sağlık, itirazımız yok.

Kuban beyi de sorgulamanıza itirazımız yok. Sorguladığınız Kefken katılımcı listesinde şu an itibarı ile kırk yedi kişiye de itirazımız yok. CC'deki üye sayısının tümüne de itirazımız yok.

Tek itirazım;

Kocaeli Kafkas Kültür Derneğini neden sorgularsınız?

Bir büyüğünüz olarak sizden ricam; birde kendinize öz eleştiri vermenizdir.

En az Kuban bey kadar onunla kuracağınız iletişimin takipçisi olacağımdan hiç şüpheniz olmasın.

Neden mi? İyi niyet ve dürüstlüğünüzden şüphe duymadığım içindir tabi ki.

Sevgiyle ve esen kalın.


Atakan Sönmez
16.06.2006 14:07:16

Sayın Jible-Sible böyle bir isim ile kimi neden merak edersiniz? Aynı şekilde bende sizi merak ettim zahmet olmasa sizde Kuban bey kadar açık ve dürüst olabilir misiniz?


Proje proje olmaktan çıktı gibi daha ne istersiniz anlamış değilim. Kuban beyi tanıyan tanıyor, bilen de biliyor. Ama rumuz ile hesap soranları anlamak mümkün değil. Kimsiniz siz? Sizde dürüst olabilecek misiniz?

Umarım Abhaz'ım diye yazanlar ve dünyanın olur olmaz laflarını söyleyenler şimdi zevkten sekiz köşe olurda ömür boyu çözülemezler.

Sayın Apsilmanra eğer azıcık dürüstlük taşıyorsanız o kelimenin anlamını biliyorsanız isminizi açık olarak sizde söyleyin. Söyleyin ki günü geldiğinde Ahbaz halkı da Adige halkı da sizi anması gereken şekli ile ansın. İçiniz rahatladı mı? Oraya gidip de çalıyı çırpıyı siz toplayın, Abhazlar maden karşı çıktı buyursunlar.

Katılımcılara saygılarımla.


Fuat Aydemir
16.06.2006 16:05:38

Merhaba,


Sayın Apsilmanra (ya da senin deyiminle provokatör).

Kardeşim dürüstçe baklayı çıkar ağzından işte. Burada din propagandası yapmaya gelmişsin. Yaptın yeter, çek git işte.

Seni adam yerine koymadıklarından şikayetçisin bu sitenin anladığım kadar ile. Zaten bu site bu nedenle iş yapanlar sitesine dönüşüyor ya. Bak sen bu fikirlerini seni daha ciddiye alacak yerlerde söyle, yaz. Bu sitede herkesin tek ortak paydası var. O da din değil, Çerkes olmak, demokrat olmak.

Sınırlarımızı ne kadar zorlasan da provokatörlüğün burada işe yaramıyor.

CC emekçilerine saygı ve selamlar...

Not: Bu arada şu nickle yazma olayının kaldırılması için CC yetkilileri bir kez daha düşünebilirler mi? Zira inanın geleneğimize de yakışmıyor.

Kıp Fuat Aydemir


Tremko
16.06.2006 16:53:55

Bu kadar düşmanca ifadeleri görünce afalladım.


Demek bir avuç Adige diasporası diğer bir avuç Kafkas diasporasını kendi potasında eritmeye çalışıyor. Bende Adigeleri nesli tükenmekte olan kelaynaklara benzetiyordum. Meğerse bunlar bir atmacaymış-şahinmiş hatta ormanın kralı aslanmış.

Kıt bilgimle bugüne kadar Abhazları da Osetleri de Adigelerle beraber Çerkes şemsiyesi altında telakki etmişim. Akraba görmüşüm. Halt etmişim galiba.

Bir Adige aynı zamanda bir Abhaz bir Oset bir Çeçen gibi hissetmiyorsa kendini, bir Abhaz Adige bayrağının altında rahatsız oluyorsa nasıl olacak bu işler? Adamlar zamanında Avrupa'dan devşirme çocuk getirmiş, şimdi çocukları Türkoğlu Türk'üz diye ortalıkta dolaşıyor.

Ben Türküm demek Türk sayılmak için yeter koşul. Sen bir avuç Kafkasyalı hala Abhazlığın Adigeliğin Çeçenliğin peşinde koştur dur bakalım nereye kadar?

Birileri çıkmış bir proje atmış ortaya. Adige olması Çeçen olması neyi değiştirir. Sende git bir Adige mezarlığını düzenle Allah için, ortaya da bi tane Abhaz, Çeçen bayrağı dik. Zerre kadar rahatsız olursam namerdim. Neden, çünkü seni kendim gibi görüyorum. Bir Adige olarak Çeçen'inde Abhaz'ında arasında asimile olmaya hazırım. Dikkat et Türk'ün, Rus'un demiyorum. Ya sen? Sadece Abhazya kadar mı yüreğinde Kafkasya taşıyorsun? Nedir bu çekememezlik, art niyet, dini ayrım vesaire?

Sen yine bildiğin yolda gitmeye devam et. Vardığın yer o çok bahsettiğin Kafkasyalılık (Çerkeslik değil aman ha) ruhuna ne derece yakın düşecek onu da zaman gösterir sana.

Bu arada bir katılımcının mezarın düzenlenmesi için Rusya'dan yardım bile istenebilir şeklinde ki fikrine ise söyleyecek laf bulamıyorum. Şaka gibi :(


Nevzat Tarakçı
16.06.2006 17:09:13

Değerli katılımcılar,


“Dünyada kusursuz iki insan vardır; biri ölmüştür, diğeri ise doğmamıştır.”

Sitemizde çok yönlü yoğun bir çaba görüyorum.
Elbette bu eşsiz zengin kültürün yaşatılması içindir bütün çabalar.
Fikirlerin oluşması, yüreklerin birleşmesi içindir bu gayretler.

Allah aşkına, kültürümü seviyorum diyen herkes, kendisiyle barışık her fert, komplekssiz ve kaprissiz her birey, samimi duygularla toplumunun yürek atışına katılan herkesi alkışlamak onları kutlamak durumunda değil mi?
Bu değil mi İnsan olmanın gereği de?

Doğrudur, “ Kendi gönlünde kış yaşayanlar, dışarıdaki baharı hissedemezler!”

Düşünen, hisseden, toplumu için projeler üreten insanlara; önerileri, uyarıları, en önemlisi samimiyet ve heyecanlarından dolayı teşekkür etmek, minnettar olmak gerekmez mi?

Binler defa yaşasın, sağ olsun, toplumum, kültürüm, daha doğrusu insanlık için tek bir çivi çakan herkes!

Ne kadar farklı düşünürsek düşünelim, aynı kültürün aynı bilincin insanları değil miyiz?

Neyi paylaşamıyoruz?
Neden kırıcı oluyoruz?
Neden yıkıcı oluyoruz?
Neden birbirimizi üzüyoruz?
Neden birbirimize saldırıyoruz?
Bu negatiflikle, bu uyumsuzlukla kime hizmet ediyoruz?

Niye yakıştırıyoruz bu bencilliği bu yıkıcılığı kendimize?

Varken hoşgörü,
Varken tevazu,
Varken kırmadan, dökmeden kardeşçe uyarmak…
Konuşarak anlaşmak, uyum içerisinde kaynaşmak, mutlu, huzurlu yaşamak…

Neden çoğu kez bülbül seslerini bastırıyor karga sesleri?

Gelin lütfen, biraz daha sağduyulu, daha hoşgörülü daha yapıcı olalım. Daha ufuklu düşünelim.

Bizim kavgaya vaktimiz yok, onu yapan etrafımızda çok kişi var zaten !

Doğruların, samimilerin yanında olalım her daim!

Biz her şeye rağmen tutuşalım ellerimizi,
birleştirelim gönüllerimizi!

İnanın yapacak çok işimiz var.

Tüm katılımcılara selam ve sevgilerimi sunuyorum.


A.pşaşe
16.06.2006 17:37:35

Maf ,


Biz insanlar arasında ayrım yapmayacak kadar güzel yürekli insanlar olduğumuzu biliyorum böyle tanıyorum bizi. Sadece dışı güzel değil yüreği güzel, dili güzel adetleri güzel insanlarız. Bunu kimse inkar edemez.

Ancak ''Çerkes'' sözünü duyduğumuzda yüreğimiz bir başka atar bunu da biliyorum.

Ancak son günlerde öğrendim ki, biz kendi içimizde birbirimize hiç düşünmeden bizim için yaptığımız işlerde bile tehditvari konuşabilir, kalpleri kırabilir, yapılacak işlerin önüne geçebilir ket vurabilir bize en çok zararı biz kendimiz verebilirmişiz çok acı ama gerçek buymuş hakikaten.

Saygılarımla


Apsilmanra
16.06.2006 18:47:03

Bir sabah uyandık ve baktık ki, artık Kafkasyalı değil Kuzey Kafkasyalı olmuşuz. Kültürümüz de Kuzey Kafkasya Kültürü.


Kafkasyalılık da Azerilere ve Ermenilere kalmış. Eh ne yapalım, sonuçta Kuzey Kafkasyalılık da Kafkasyalılıktır diyerek kaderimize razı olup, elimizdekiyle yetinmeye çalıştık uzun süre.

Sonra, bir başka sabah uyandığımızda, Kuzey Kafkasyalılığımızın da uçup gittiğini, artık Kuzey Batı Kafkasyalı olduğumuzu öğreniverdik. Eh buna da şükür, Kafkasyalılığımız, "Kuzey Batı Kafkasyalılık" da olsa, "ucundan accık" da olsa sürüyor, diyerek yolumuza devam ettik. Veee,

Ve dün sabah uyandığımızda gördük ki; biz Kafkasyalı falan değilmişiz. Biz Adige imişiz...

Adigeliğimizin vatana millete ve insanlığa hayır getirmesini dilerim. Son anda aldığım bir haberi buradan sizlerle paylaşmak istiyorum:

Yarın sabah uyandığımızda da, "Güney Rusyalı" olacağımızı söylediler...


Ğış Mehmet Demircan
16.06.2006 19:41:46

Sayın Absılmanra siz uyumaya devam edin ozaman hiç uyanmayın.


Uyurken güzel rüyalar falan görürsünüz belki. Verdiğiniz bu cevaplara verecek başka cevap bulamıyorun çünkü.

Tamer
16.06.2006 21:52:24
Sayın Tarakçı dileklerinize katılmamak mümkün değil.

Birliktelik paylaşımla olur. İzin vermiyorlarsa ısrara hiç gerek yok. Mezarlıkta problem çıkaran her yerde problem çıkarmaz mı, dedikleri gibi.

Adigeler birlik olacağız, dini siyasi görüşü hiç önemli değil. Önyargı yok, koşullu sevgi, saygı değil. Koşulsuz önyargısız birliktelik dedikleri gibi biz bize olmalı dernekte mezarlıkta ayrım yapanlara komşuluktan öteye gitmeyelim desem hatamı olur?

Saygılarımla...


Tamer
16.06.2006 21:53:09

Sayın Kuban.


Özverinize, azminize, sabrınıza, açıkyürekliliğinize, emeklerinize nasıl teşekkür edilir bilemiyorum. İyi ki varsınız. Sağolun. Varolun ve lütfen devam edin.

Saygılarımla...


İbrahim Tadik
17.06.2006 00:39:25

Yav kardeşim sen kime masal anlatıyorsun. O projeyi hazırlayanlar zaten Hıristiyan misyonerleri başka ne beklenebilir ki?


İbrahim Tadik
17.06.2006 00:45:42

Sen öyle zannet. Kim iyi niyetli, kim dürüst. Kendinize gelin.Adigem
17.06.2006 01:11:38

Sende onlara benzedin Babugoylü. Bbu sitenin amacı düpedüz Hıristiyanlık propagandası yapmaktır tamam mı? Festivalinizde yaklaştı. Unutma haaa...Musa Ademey
17.06.2006 02:00:31

Sayın Kuban Paul Seauhmann,


Size en derin saygılarımı sunuyorum. Sitenin en sık gelen ziyaretçilerinden biriyim. Siteye ve size olan sevgim kat be kat arttı. Bu güne kadar sizi ve siteyi eleştirenler ve “din kaldırılsın” diyenler dilerim buradan cesaret edemezlerse de özelinizden size bu davranışınızdan dolayı teşekkür etmeyi ihmal etmezler. Hani derlerdi ya hep "din kalksın bizi bölüyor" diye. İşte kalktı buyursunlar da birlik olalım. Ben şahsım adına sizi sanaldan da olsa tanımaktan onur duydum. Her zaman yanınızdayım.

Sayın Jibge-Sible, asil bir davranış örneği sergileyip, önce siz kendinizi tanıtarak konuya giriş yapıp karşınızdaki kişiyi tanımanız gerekmez miydi? Kuban bey kendini tanıttı, sizde sözünüzün adamı olup projeye katılacak mısınız?

Diyaloga girmemiz mümkün değil diyorsunuz. İyide zaten diyaloga girmiyorsunuz. Siz kimsiniz, kim olarak diyalog başlatmak istediniz anlamış değilim.

Gerçekten çok merak ettim ne kadar sözünüzün sahibisiniz bilmek isterim. Mezarlık, dil, kültür, xhabze derken bu sitede son derece faydalı konular işlendi. Bunları görmeden sadece bu hizmeti sunan kişilerden biri olan ve bizim için tahmin edemeyeceğiniz kadar değerli olan Kuban beyi neden sorgulamak istediniz?

Bizlerde sizden esinlenerek diyoruz ki Jibge-Sible “ Kimdir, nerelidir, kime hizmet eder, bir bilelim” Buyurun o asaleti sizde sergileyin. Sonrasında bizde size teşekkür edelim.

Saygılarımla.


Tamer
17.06.2006 09:39:28

Sayın İbrahim,


Beni buraya bağlayan sadece Adigelik. Burada yapılanlar da kasıt arayanlarda kasıt aramam doğaldır. Masalı çocuklara anlatırım. Sizi tanımıyorum o yüzden size anlattıklarım duygularımdır. Asla karşılıklı atışmaya girmek istemem. Ama belirteyim biz ne Hz İbrahim dönemindeki insanlarız. Ne de misyoner peşinde koşan manevi boşluğu olan insanlarız. İyiyi kötüyü ayırabilecek durumdayız şükür.

Her zaman her işin altında komplo arayanlar ALLAH rızası için delil gösterin. Kimliğini görüşünü inancını açık açık söyleyen dürüst insanlardan neden önyargılı yaklaşayım? Niye bu duruma düştük, belli. Bu günkü durumun başka başka versiyonları ne zaman bir birliktelik sağlanmaya başlansa uygulamaya sokuldu, sokulmaya devam edecektir.

Festivali de hatırlattınız sağolun varolun, köyümü bilen kardeş. (İnancındaki farklılığı misyoner olarak delil olarak kabul etmem) ''ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol'' sözünden çıkarak olduğu gibi görünene saygım sonsuzdur.

Saygılarımla.


A.pşaşe (Tremko)
17.06.2006 09:58:57

Maf,


Birileri çıkmış bir proje atmış ortaya. Adige olması Çeçen olması neyi değiştirir? Sende git bir Adige mezarlığını düzenle Allah için, ortaya da bir tane Abhaz, Çeçen bayrağı dik. Zerre kadar rahatsız olursam namerdim. Neden, çünkü seni kendim gibi görüyorum. Bir Adige olarak Çeçen'inde Abhaz'ında arasında asimile olmaya hazırım. Dikkat et Türk'ün, Rus'un demiyorum. Ya sen? Sadece Abhazya kadar mı yüreğinde Kafkasya taşıyorsun? Nedir bu çekememezlik, art niyet, dini ayrım vesaire?

Sen yine bildiğin yolda gitmeye devam et. Vardığın yer o çok bahsettiğin Kafkasyalılık (Çerkeslik değil aman ha) ruhuna ne derece yakın düşecek onu da zaman gösterir sana Sayın ''TREMKO''dan alıntıdır öyle güzel dillendirmiş ki, duygularımızı ellerine klavyesine sağlık teşekkürler.

Saygıyla, hoşçakalın.


Hajkasım Erdoğan
17.06.2006 10:40:25

Çerkes değillermiş. Bastıra, bastıra Çerkes olmadığını söyleyen şahıslar; düğünlerimizde de Çerkes olmadığınızı kabul edin o zaman. Uzaktan mızıka sesi duyduğunuz zaman, davetsiz arabalara doluşur gelirsiniz. En iyi şekilde ağırlanmayı, gözünüze kestirdiğinize kaşen olmayı, en iyi şekilde hizmet istersiniz. Yapılan tüm hizmetlere rağmen, hiçbir şeyi beğenmezsiniz. Çerkesliğimizi, bu nasıl Çerkeslik diye eleştirirsiniz. İşinize gelince iyi Çerkes oluyorsunuz ya, hemde kusursuz Çerkes.


Üstüne üstlük; kavga çıkarıp, yaşlı genç demeden hakaretler yağdırır çıkar gidersiniz. Sırf insanları kışkırtmak için, Ramazan ayında elinizde içki şişeleri ile komşu köyleri gezersiniz, traktör üzerinde, burada da başımıza müslüman kesilirsiniz. Bir zatı muhteremde Babıgueyliye, Hıristiyan olmuşsunuz diyor. Gel birader Babıguey'de Müslümanlık nasıl yaşanıyor gözlerinle gör, hayal bile edemezsin. Bu yazdıklarım sadece işine geldiği zaman Çerkes olanlar içindir. Diğer tüm katılımcıların, affını istiyorum, sabrında bir sınırı vardır, sınır çoktan aşıldı.

Bakalım işine geldiği zaman Çerkes olanlar kimlermiş. Bekliyorum yorumlarınızı...


Semra Ademey
17.06.2006 11:19:56

Fesapşh,


Değerli arkadaşlar İftira atmak insanlığa, boş verin insanlığı müslümanlığa sığar mı? Siz nasıl müslümansınız? Projeyi hazırlayanların listesine bir bakın. Bizlere iftira ediyorsunuz. Şimdi bizim Allah'tan bu üzüntümüze karşılık bir dilekte bulunma hakkımız var ise sizin için ne dileyebiliriz.?:))))

Ne kadar anlamsız düşünceler ortaya atıyorsunuz. Sanırım bunları yazanların yaşı çok küçük. Öyle anlamsız ki cevap versem mi vermesem mi diye düşünüyor insan.

Burada Nickle yazan arkadaşlardan, özellikle Abhaz olanlardan isimlerini ortaya koymalarını önemle rica ediyorum. Bende yarı Abhaz olarak sizlerin burada yazdığınız bir çok şeyden rahatsız oldum ve sizleri çok açık net bilgilendirmek istiyorum. Ama muhatap olacağım kişi kim bilmem lazım. Duvara konuşur gibi Abhaz mı değil mi bilmediğim biri ile de ne konuşacağım? Amacınız gerçekten bilgilenmek öğrenmek anlamak ise ben varım buyurun sizde olun.

Tham Figapsou.


Hajkasım Erdoğan
17.06.2006 13:33:49

Sayın Tremko


Sizinle aynı duyguları paylaşıyorum, halt etmediğimiz kanaatindeyim. Burada güya yorum yapan iki kişinin yüzünden, bazen bende halt etme Erdoğan, dediğim zamanlar olmuyor değil ama kendimi şöyle teselli ediyorum. Bunlar zaten bizden değil (bu iki kişi) bunlar olsa olsa, bizi parçalamaya uğraşan provokatörlerdir, diyorum ve rahatlıyorum.

Bunların inadına Abazalarada, Çeçenlerede, bağlılığım kat kat artıyor, bu yazımı bitirdikten sonra, Şark odamda asılı duran rahmetli Dudayev'in, resminin altına oturup, karşımdaki Şeyh Şamil'in resminin yanında asılı duran el kadar Abhaz bayrağına bakarak çayımı içeceğim zevkle.

Bu iki kişiye uyarak yıllardır, zevkle izlediğim bu tabloyu bozarak o resimleri ve bayrağı kaldırmayacağım. Kaldırırsam, işte o zaman halt etmiş olurum...

Adıgem...

Merak ettim sen nerelisin? Eğer bir mahsuru yoksa köyünü ve sülale ismini bir yazabilir misin? Babıguey'i bildiğine göre bizim taraftansın...


Guğoj Sami
17.06.2006 23:07:08

Suhumi nick'le yazan arkadaş,


Sen mi temsil ediyorsun Abhazlığı. Konuyu Kefken'den getirdiğin nokta çok ilginç. Şahsım her türlü eleştiriye, eğer gerçekten yol göstermek veya uyarmak için yazılmışsa, açığım saygı duyarım.

Not: Bu tür hassas konularda nick kullanımı kabul edilmemeli, kişi kendini tanıtmalıdır görüşündeyim.

Son söz: Hiçbir şey yapmayan hata yapmaz.

Saygılarımla


Guğoj Sami
17.06.2006 23:18:12

Sayın Tadik,


Arada sizi unuttuk. İddianız yenilir, yutulur cinsten değil.

Kurul kararının altındaki imzaları kime sorsanız kim olduğumuzu öğrenirsiniz.

İddialarınızı kanıtlarsanız yanınızda yer alacağım.

G.S.KORKUT


Adigem
17.06.2006 23:37:55

Sen nerelisin bilmiyorum ama benim Babugoyu bilmem kadar normal bir şey olamaz. Aslında bunun bir önemi yok. Nereli olursam olayım ama bazı gerçekleri görebiliyorum. Şunu söylemek isterim güzel kardeşim. "Her gördüğün insan insandır, insanı da tanıtan zamandır" umarım bir gün karşılaşırız


Saygılarımla.


Guğoj Sami
18.06.2006 00:27:17

Jineps Gazetesine Teşekkür,


Son sayısında Kefken'le ilgili ayırdığı köşe ve neler yapılabilir önerilerinde yapıcı tutumundan dolayı Jineps'e teşekkürler.

Örnek bir davranış sergileyen Jineps'e inşallah daha iyi bir organizasyonda beraber olmak dileğiyle, başarılar.


Almasti
18.06.2006 02:31:30

Abzeyaraze,


Apsuwa genç arkadaşların konuya olan duyarlılıklarını bu şekilde göstermeleri Apsuwa tarzına uymadı. Daha önce yine sanal ortamda , üniversite öğrencisi (Ülkücü )olduğunu iddia eden birinin Çerkeslerle ilgili provokatif yazısını okuyup ona karşı olan tepkisel girişimleri hatırlıyorum.

Konu burada hiç de Çerkeslik-Abhazlık olmamıştı. Şimdi ne oldu da o yazıda ki tarzı andırırcasına kendi içimizdeki farklı inanışta olan insanlarımıza, kendilerini mezarlığın bekçisi rolüne kaptırıp (Amerika'dan Çerkes-Hıristiyan misyonerler gelip Apsuwa mezarlığını istedikleri gibi restore edecekler. Aman fırsat vermeyelim! mantığıyla) müdahale edilmeye çalışılıyor.

Anlaşılıyor ki, o bölgede yasayan genç Apsuwa arkadaşlar oturup Apsuwa tarzı ile Ahtarpalarını (varsa) önlerine koyup, kendi araların da, burada gururla sergiledikleri tarih, kültür, insanlık ve de din bilgilerini de kullanarak konuyu tartışıp ortak bir karara varmak mümkün olduğunda yine Apsuwa tarzıyla, konuyla ilgili bir Eyhabi aracılığıyla taleplerini iletme sorumluluğunu es geçmişler.

Kendilerine yazık etmişler. Bu tarz çekinceler ve de endişeler bu tarz platformlara bu şekillerde taşınıldığın da provokatif bulunması son derece normal! Bu meselelerin konuşulma yeri burası değil, varsa eğer bir cemiyetin orada tartışır konuyu netleştirir ilgili yerlere, nedenleri ve de doğabilecek sorunlarla ilgili endişelerini iletirsin. Netice de en son alınan komisyon kararı bu şeklin sonucudur!

Bu arada olan yine Adapazarı-Düzce bölgesinde meşhur olan Çerkes mi-Abhaz mı meselesinin (tam da su anda ihtiyacımız olduğu gibi?) tartışılması oldu, genç kardeşler zamanın da bu toplumu çok zedelemiş olan gereksiz inatlaşmaların -çekişmelerin tarihine de arada bir göz atsa iyi olur.

Bu tarz girişimlerde, toplumda var olan bu tarz duyarlılıkları bundan böyle daha iyi hesaplar umarım. Çünkü "Cehennem'e giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir" iyi niyet çoğu zaman maalesef yeterli olamıyor. En azından anlaşamadığımız konular olabileceği konusunda anlaşabilelim.

Öğrenmek şu anlama gelir: Birdenbire tüm hayatınız boyunca bildiğiniz bir şeyi bambaşka bir açıdan görmeye başlamak.
D.Lessing

Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum.

Ne dersiniz?


Apsılmanra
18.06.2006 10:25:15

Sayın Tremko,


Sen beni kendin gibi görseydin, çöreklenmeye karşı çıkardın. Bu işler güzel hayallerle ve göz boyamalarla olmuyor maalesef. "Öyle olsaydı sende şöyle yapsaydın" gibi lafazanlıklarla da olmuyor. Ne şirin sözler ama gerçek değil. Çünkü gerçekler tamamen farklı. Adige mezarlığı olsaydı oraya Abhaz bayrağını hangi akla hizmet için dikeyim ki, Adige bayrağını dikerim. Hıristiyan mezarlığına da neden müslüman mezar taşı dikeyim?

Böyle bir Adige mezarlığı varsa sen orayı Adige adı altında düzenle sonuna kadar destek olayım. Aynı şey Çeçenler için de geçerli.

Benim vardığım yer Kafkasya olmasa da yakını olacak inşallah. Ya sizin ki "GÜNEY RUSYA". Selametle gidiniz.

Sayın HAJKASIM bey,

Nasılda bastıra bastıra söylüyorsun "Çerkes değillermiş" diye. Dönüp dolaşıp geliyorsun, iftiralarını sıralıyorsun. Sonra pes ettim diyorsun. Dünkü yazında tarif etmişsin birisini ama o tarif ettiğin benim yakınımdan bile geçmiyor. İçki içmek mi:):). Sigarayı geçen sene bıraktım Allah'a şükür. Sen beni kendi insanlarınla karıştırdın, düğünlerde pınarın başında rakı sofrası kuranlardan değilim.

Attığın iftiralarla rahatlayıp mutlu oluyorsun. Ben seni teselli edeyim: PROVOKATÖRCÜYÜM, SABOTAJCIYIM, FİTNECİYİM rahatladın mı? Senin söylediğine göre "ayyaş" mışım. İşiniz "iftira atmak". Lütfen kaliteyi arttıralım.

Senin deyiminle "yıllardır, zevkle izlediğin o tablo" koca bir yalanmış. Bunu tanımadığın birisinden duymak kadar berbat bir şey de olamaz. Ben de derneklerde, festivallerde vs ön sıralarda yer alanların bu kadar boş olduğunu, tanımadığım insanlardan öğrendim ya, seni daha iyi anlıyorum.

Sayın Hajkasım Erdoğan bey, O tabloyu izlemeye devam et, çayını da afiyetle yudumla. Selametle gidiniz.

Sayın Semra hanım,

"Akıl yaşta değil, baştadır." Siz demokrasi kurslarına devam ediniz. Aksi taktirde demokrasi diye "despotluğu" yutturacaksınız, millete.

Bilgilerinizi esirgemeyin, benden daha çok ihtiyacı olanlar var. Söyleyin ki, biraz feyz alsınlar, merak etmeyin siz beni bilgilendirin bende elinizi öpeceğim. İster duvara konuşun isterseniz kendi kendinize benim için bir sorun yok. Siz yeter ki bilgilerinizden mahrum etmeyin bizleri.

Saygılarımla.


Misafir
18.06.2006 10:34:30

Ben bir Türk'üm. Sizlere gıptayla bakan bir Türk'tüm. Fakat gördüm ki sizde bizim gibi olmuşsunuz. Düne kadar sizi örnek gösterirdim insanlara. Üzüm üzüme bakarak kararırmış. Haddime düşmediği için bu başlık ile alakalı bir şey yazamam. Bize ne kadar benzediğinize ait Fatih Altaylı'nın bugünkü makalesinden bir satır yolluyorum. Çok üzgünüm. Keşke bize benzemeseydiniz.


----------
Fatih Altaylı (Sabah 18.06.2006)

Adnan Polat geçtiğimiz günlerde katıldığı Galatasaray Divan Kurulu toplantısında "Florya'yı da satmayı planlıyoruz" deyince epey bir gürültü oldu.

"Satamazsın, sattırmayız" sesleri yükseldi. Bizim Galatasaraylılar böyledir zaten. "Ver desen" vermezler, "Satalım para bulalım" desen sattırmazlar.

Ada'yı kiraya verip kulübe üç kuruş kaynak yaratmak istersin "Ada elden gitti" diye kıyamet kopar. "Riva'yı satalım" dersin, varlığını bile unuttukları yer en önemli mal haline gelir.


Hajkasım Erdoğan
18.06.2006 11:47:11

Adigem, ben senin çok iyi bildiğin Babıgueyli'yim. Hajkasımlardanım, din değiştirdiğimizi ima etmişsin de, onun için seni merak ettim. Benim de senin köyünü çok iyi bildiğime kanaatin de olsun onun için sordum, kim olduğunu.


Dünya gerçekten çok küçük. İnşallah karşılaşırız. Temmuz'da Kayseri'de, şenliklerde festivalde, ben oradayım, neden karşılaşmayalım? Mahsuru yoksa, köyünü ve sülaleni yaz dedim. Yazmak, yazmamak sana kalmış.


Guğoj Sami
18.06.2006 11:51:40

Sayın Almasti,


Konuya yaklaşımınızdan dolayı teşekkürler. Açıklamalarınız yerinde ve yapıcı, daara yitebup.


Sahaff
19.06.2006 00:20:22

Bahsi geçen yerler, mezarlıklar, mağara vs. Bundan 5-6 sene evveline kadar kaç kişi tarafından biliniyordu bu konunun üzerinde biraz düşünmemiz lazım.


Elbette ki temennide bulunmak insanların en tabi hakkı fakat bulutları seyrederken önümüze de bakmak lazım diye düşünüyorum.

Yattığımız yerden orada yatanların rahatına dair ahkam kesmek pekte zor olmasa gerek.

Şayet bu tarz bir kaygımız varsa, yasal prosedürvari beylik laflarla etnik şirinlikler yapmak yerine, bu tür faaliyetlere yıllarını vermiş kişi ve kurumlarla irtibata geçmek, madalyonun sizlerin gördüğü çeyrek kısmından da ziyadesiyle tanışmak, bu minval üzere -varsa- gereken hamlelerin yapılması için maddi ve manevi destekte bulunmak, forumlara yorum yazmaktan daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

Unutmamalıyız ki, dün bu beldeleri mesirelik olarak tanıyan sizler, bugün bahsettiğim şahıs ve kurumlar sayesinde manevi değeri hakkında bilgi sahibi oldunuz. Ki, bu birçoklarını orada ateş başında bira içip alem yapmaktan alıkoymadı...

Kurumlar gerekenleri ellerinden gelen en mükemmel şekliyle yapmaktadır kimsenin kaygısı olmasın. Şayet bu konuda yapılmasını öngördüğünüz veyahut eksikliğini hissettiğiniz faaliyetler varsa, bunların tartışılacağı yer de bu tarz forumlar değil, dayanışma dernekleri ve federasyonlardır.

Her şahıs, önce öz eleştirisini yapıp kendi hal ve hareketlerini atalarının liyakat ölçülerine yaklaştıracak, ardından olmayanları görerek eleştiri yapacak. Bu her şeyin doğrusudur.

Yoksa bilgisayar başında memleket kurtarmak kadar tatlı bir iş yok diye düşünüyorum.

Saygılarımla...


Guğoj Sami
19.06.2006 01:18:41

Sayın Sahaff,


Ev sahibi olarak söylemekten imtina ettiğimiz aksaklıkları çok güzel dile getirmişsiniz. Konunun can damarını yakalamışsınız. Tek kelimeyle, Wupsov.


Cemil
20.06.2006 18:20:36
Sayın Kuban bey,

Circassiancanada olarak başlatmış olduğunuz mezarlarımız ile ilgili projenizin tüm safhalarında; siz ve emeği bulunan, bulunacak tüm hemşehrilerime sonsuz teşekkürler.

Bir Çerkes olarak böylesi güzel, gerekli bir projede elbette imkanlarımın elverdiğince üzerime düseni yerine getirmek isterim.

Dileğim elbette tüm kardeşlerimle birlik, beraberlik içinde orada bulunup görevimi yerine getirebilmemdir. Bunun mümkün olmaması halinde hiç olmazsa bir nebzede olsa katkımın olabilmesi için bir hesap numarası yayınlayabilirseniz memnun olurum.

Sayın Kuban bey, Gugoj Sami bey, Kurul üyeleri ve çalışmalarda emeği geçmiş, geçecek tüm hemşehrilerime sonsuz sevgiler, saygılar.


Şhafit
21.06.2006 11:56:33

Hayırlı olsun. Demek ki ben yokken diriler kurtarılmış, sıra ölülere gelmiş. Hatta durum o kadar düzemiş ki, kabilcilik micro atomize milliyetçilik epey yol almış.


Başarılar.


Kamuran Gönül
21.06.2006 20:45:21

Sayın Kamuran Gönül


Forum ana sayfasında yer alan "Forum Kuralları" bölümünde belirtilen "Denetim Kurulu olarak; hangi konuda olursa olsun, konunun özünden çıkarak artık kişiselleşmiş olan yazılara müsaade edilmeyecektir." kuralına istinaden yazınız yayına uygun görülmemiştir.

Saygılarımızla


Kuban Paul Seauhmann
23.06.2006 12:04:39

Maf Jibge-Sible,


Sizi ağırlamak ve ve bizi onurlandırmanız için hala kimliğinizi ve telefonunuzu bekliyorum. 16.06.2006 tarihinde bu başlıkta size yazmış olduğum davet gözünüzden kaçmış olabilir. E-mail adresim: seauhmann@yahoo.com

Bekliyoruz efendim...

Machu


Keç Süleyman Yavuz
24.06.2006 10:39:34

16.06.2006 tarihli yazımdan,bu paragraf da bana aittir Jibge-Sible.


''Bir büyüğünüz olarak sizden ricam;birde kendinize öz eleştiri vermenizdir.
En az Kuban bey kadar onunla kuracağınız iletişimin takipçisi olacağımdan hiç şüpheniz olmasın''

Sevgiyle kalın..


Apsuwa
25.06.2006 18:22:43

"Kefken Anıt Mezarlık Projesi'nin mezar taşlarına ilişkin çalışmaları iptal edilmiştir." yazıyor mezar taşları bölümünde.


Gerçekten merak ediyorum neden? İki-üç kıskanç-fesat insanın tepkileri daha doğrusu saldırıları yüzünden mi? Yoksa maddi vs. sorunlardan dolayı mı? Eğer birinci sebep yüzündense çok üzücü ve al sana sonumuzun nasıl olacağını önceden gösteren bir (foreshadowing) örneği:(


Noxchi
26.06.2006 01:59:44

Sayın Apsuwa,


Öncelikle Çeçen olmadığımı belirteyim.Çeçenlere olan hayranlığımdan bu adı kullanıyorum. Bende "Apsuwa"yım.

Asıl konuya gelince,

Mezar taşlarına ilişkin çalışma iptal edilmiştir açıklamasına "İki-üç kıskanç-fesat insanın tepkileri daha doğrusu saldırıları yüzünden mi?" diyorsunuz.

Bu foruma yazılanların hepsini baştan itibaren takip ediyorum. Burada çok net olarak şunu gördüm. Projeyi eleştirenlerin fikirlerine bir nebze olsun değer verilmiyor. Alaya alınmaya kalkılıyor. Sonrada karşılıklı olarak, sınırlar zorlanıyor, ağır kaçan yorumlar ortaya çıkıyor. Ben şunu hala anlayamadım, neden eleştiriye açık değilsiniz? İnanca neden saygılı değilsiniz? Bu telaş niye?

Galiba Apsilmanra adıyla yazan arkadaş birkaç küçük dini vurgu yapmış, kıyamet kopuyor. Mezar taşlarına eleştiri geliyor. Yine aynı. Oysa gelen yorumlar, cevaplar böyle olmamalı.

CC mezar taşlarına ilişkin çalışmanın iptal edildiğini duyurmuş. Sonumuzun habercisi diyorsunuz. Bunu bir mağlubiyetmiş gibi veya bir geri adım gibi algılıyorsunuz.

Oysa CC de bu kararı verenler bu eleştirilerin sonucunda, bazı düzeltmelerin gerekli olduğunu fark ettiler ve gereğini yaptılar. (Böyle olduğunu zannediyorum.)
Bunun adı ERDEMLİ DAVRANIŞ'tır. Toplumsal sorumluluk taşıyanlar böyle davranır.

Şunu bir kez daha CC'ye ve bu foruma yazanlara hatırlatmak isterim. Kefken Abaza Mezarlığı tüm dünyadaki Kafkasyalılar için ortak tarihsel bir mirastır. Sürgünün canlı bir delilidir. Bir belgedir. Bu proje aceleye getirilmeden bu işin uzmanlarına danışılarak, mezarlığın olduğu bölgedeki derneklerle görüşülerek ortaklaşa gerçekleştirilmelidir. Ayrıca oradaki mağara koruma altına alınmalı mağaradaki yazıların fotoğrafları çekilerek tercümesi yaptırılmalı, resmen tescil ettirilmelidir. Tarihe kayıt düşmek bu kadar basit değil.

Projeyle ilgili düşüncelerinizi yazabilirsiniz dediler yazdık. Ayrıca din bölümü neden kaldırıldı? İnsanların gerçeklere ulaşmasından mı çekindiniz?


Hashasin
28.06.2006 01:27:33

Uzunca bir süredir forumun muhteviyatını uzaktan takip eden biri olarak bulunulan temennilerdeki ütopik yaklaşımlardan ve bağnazca karşı çıkmalardan ziyade beni en çok üzen şey, şahısların kendi aralarındaki münakaşalarında küflenmiş bir milliyetçiliği kendilerine kalkan edinmeleri oldu.


Muhakkak ki; ne bu tarz bir tartışmaya müdahale edebilecek yetkide bir mercide, ne de insanlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretecek yetkinlikte değilim. Fakat, özünün, milletinin ve her şeyden önemlisi insanlığın bilincinde birisi olarak, zaten bir avuç sürgün mağduru, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mezalimin muhatabı ve en önemlisi bunlar gibi bir nice menfi şartın bizati tanıkları olan atalarımızın hatıralarına, ''o senin deden... ben şu boydanım bizimkiler orda yatmıyor... vay efendim sizsiniz Hıristiyan...vs'' gibi son derece alçaltıcı, bayağı ve en kötüsü de mesnetsiz iddialarla sahip çıktığını zanneden zat-ı muhteremlere bir çift söz söylemeden bu zavallılıkları öylece seyretmeyi kendime yediremedim.

Herkes o senin, bu benim atam.. ve benzeri tartışmaları bir tarafa bırakarak şu münazara ortamından zihnini bir an olsun arıtıp bir düşünsün bakalım; orada yatanlar -artık kimin atası ise- ne diye bundan 142 yıl evvel vatanlarından kalkıp buralara gelmişler?

Şüphesiz ki bunun sebebi, bilmem kaçıncı kuşaktan torunları işi gücü bırakıp, güya hatıralarına sahip çıkıyoruz diye, zaten bir avuç olmalarına hiç aldırmadan, daha fazla nasıl bölünebiliriz? konu başlıklı tartışmalar içerisinde bulunup yattıkları yerde kemiklerini sızlatsınlar diye değildir...

Bizler şu mezarları tasnif işini bir tarafa bırakalım.

Şüphesiz ölmüşlerimiz yattıkları yerlerde, üzerlerindeki toprak estetik bir görünüme sahip olmadan da epeyce bir süre huzur içerisinde istirahat edebilirler.

Yeter ki bizler, ölü bedenleri paylaşma kavgasını bir tarafa bırakarak, can çekişen ruhlarımızı hayata döndürelim ve onları daha fazla bizlerin yarınlarını kurtarmak için kendi günlerini feda ettiklerine pişman etmeyelim.

Herkesi -haddim olmayarak- sadece bir kaç dakika olsun içinde bulunduğu durumu değerlendirmeye ve liyakat ölçülerini sorgulamaya davet ediyorum.

Saygılarımla...


Ahmet Aşba
28.06.2006 23:05:00

Merhaba Sayın Hashasin,


Söylenilen o kadar sözü basit bir boy-soy tartışması diye nitelemek doğru bir yaklaşım olmaz. Tartışanlara da haksızlık olur. Konunun en başında herkesten fikir beyan etmeleri, böylece de projeye katkıda bulunulması istendi.

Tenkit denilen mefhum tek yönlü (flat) değildir. Olumlu olabileceği gibi olumsuzda olabilir. İlk gelen mesajlar daha çok fikirden ziyade pohpohlama mahiyetindeydi. Yanılmıyorsam ilk eleştiri gayet yapıcıydı. Ama verilen cevaba bakınız lütfen.

Örnek: Lütfen hazır olan projelere destek vermesini öğrenelim./ Alın elinize kazmayı küreği gelin./ Mezarlık düzenlenirken siz aynı tarif ettiğiniz şekilde bir taş yaptırıp getirin, neden dikilmesin dikerler. Yapılan çalışmaları eleştirmek kolay , kulp takmakta üstümüze yok . O da çok güzel anlaşılıyor birileri rahatsız oluyor.) Genel kanaatin aksine bir duruş belirince, linç psikolojisiyle hiçbir fikri mahiyeti olmayan, kişisel saldırıdan başka amaç güdülmeyen cevaplar geldi. Duygu sömürüsü (Örnek: Gürcü savaşında, bir ağacın altında, roketi ateşleyen ve onun başında bekleyen, insanlara saygın olurdu. ĞAAWOEEE diye bağıran o insan sence hangi dille konuşuyordu?/ Biz Kefken mezarlığında yatanlar sizlere sesleniyoruz. Bizleri rahat bırakın, anıt mezarda istemiyoruz şimdi işinizi gücünüzü bırakacaksınız para koyacaksınız, yorulacaksınız, sizlere yazık değil mi iyisi mi sizler eskiden olduğu gibi yatın…/ Birileri çıkmış bir proje atmış ortaya. Adige olması Çeçen olması neyi değiştirir. Sende git bir Adige mezarlığını düzenle Allah için, ortaya da bir tane Abhaz, Çeçen bayrağı dik. Zerre kadar rahatsız olursam namerdim. Neden, çünkü seni kendim gibi görüyorum. Bir Adige olarak Çeçen'inde Abhaz'ında arasında asimile olmaya hazırım. Dikkat et Türk'ün, Rus'un demiyorum. Ya sen?) Hakaret

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Sadece bir göz gezdirmeyle bu inci tanelerini derledim.

Verilen yanlış bilgilerinse hadi hesabı yok. Amiyane tabirle hesapsızca, işkembe-i kübradan atıldı. Verilen somut (az yada çok) bilgilere karşılık olarak gelen cevaplarda bilgi kırıntısına dahi rastlamak mümkün değil.

Çerkeslik kardeşliğinden dem vuranlar Batıray Özbek’in yazısına bir kelimelik bile olsa yorum yazmadılar. Neden kimse fikrini söyleyemiyor anlayamıyorum? Ortada hakikaten büyük bir çelişki ve paradoks var.Kim kimdir bu konuda bile herkesin zihni bulanık. Tartışma sürecinde birbiriyle bağdaşmayan sözde fikirler ortaya atıldı. Bunları da yukarıda verdiğim örneklerle soslayıp vitrine sürüldü. Çok soyut bir kardeşlik teranesiyle her şey geçiştirilmeye çalışıldı. Hatta işi mitolojik efsane Nartlara kadar dayandıranlar bile oldu.

Sayın Hashasin, dediğiniz gibi bir taraf ütopik yaklaşımlarda bir taraf da bağnazca karşı çıkmalarda bulunmadı. İkisini yapan taraf da aynıydı. Tartışmanın geneline hakim bir bakış açısıyla bakarsanız sizin sözleriniz maalesef havada kalıyor ve anlamsızlaşıyor. Ne demek istiyorsunuz daha açık yazın lütfen!

Saygılarımla.


Kafli Mudar
29.06.2006 00:23:37

Sayın Hemşehrilerim;


Sizlere bir tavsiyem var: Bu Kefken Mezarlığı meselesi yüzünden birbirinizi üzmekten ve aranıza nifak tohumları ekmekten vazgeçin daha iyi olur. Yarın karsılaştığınızda utanacak durumlara düşecek kadar ileriye gidiyorsunuz.

Hem Çerkeslikten bahsediyorsunuz, kimileri Müslümanlıktan kimileri Hıristiyanlıktan. Hepinizi başkaları kullanıyor haberiniz olsun.

Bu işi başlatanları ben iyi tanidigim icin sizleri uyarmak istiyorum. Madalyonun öbür yüzün de çerkeslikten dem vurup ileri de hiristiyanlik propogandasi yapmak isteyen gizli misyönerler var.

O kadar milliyetçi iseler mezarlıktan evel Çerkeslik için yapılması gereken çok şeyler var. Evinde çocuğuna Çerkesce'yi, Abhazca'yı öğretemeyenler onun önemini bile kavrayamayanlar mezar taşıyla avunmak istemelerini çok garipsediğimi belirtmek istiyorum.

Oyuna, gaza gelip birbirinizi üzmeyin derim. Cümlenize selamlar.


Kafli Mudar-2
29.06.2006 09:52:28

Kaflı Mudar Arkadaş,


Kolay gelsin. Ayrıca da hoş geldin. Sayende birlik beraberliğimizi kurarız artık. Fakat sen de ilerde utanacağın şeyler yazmışsın. Biraz ele verir talkını sonra yutar salkımı durumlarına düşmüşsün.

Artık öyle bir hal aldı ki durum ben site yönetiminin yerinde olsam alın başınıza çalın projeyi derdim. Gene derdim ki size üzerinde hayvanların otladığı üzerlerine çay bahçeleri kurulduğu mezarlar yakışır. Adam çıkmış Çerkesce'den Abhazca'dan bahsediyor.

Tabii bütün bunlar bir anlayışın mülahazaları. Farkındaysanız yerlerinden zıplayanların hepsi tek kalemden çıkmış gibi yazıyor. Tek sebep böyle bir projenin bu site tarafından ortaya konmasından. Vay bizim aklımıza niye gelmedi saldırısı.

Bu projeyi Kafkas Vakfı yapsaydı bunların hepsi topyekun alkış tutarlardı. Şimdi çıkmışlar birbiriniz düşmeyin diye komiklikler yapıyorlar. Azcık insanda izan olur. İnsaf olur.

Vallahi de billahi de artık site yöneticilerinin alınlarından öpmek lazım. Hayatı böyle laklakla geçenlere rağmen saygılarını kaybetmeden işlerine bakıyorlar.

Not: Kafadan isim atma moda olunca bende uyayım dedim. fakat bu arkadaş kadar uydurma isim bulamadığım için Kafli Murdar-2 yazdım. Affola.

Saygılarımla.


Fuat Aydemir
29.06.2006 15:23:54

Merhaba Sayın Ahmet Asba,


Yazılardan kırparak yazdığınız eleştirinizde nedir amacınız? Yani sizin fikriniz nedir bu mezarlık konusunda? Yoksa amacınız insanların (ben dahil) bazı yazılara karşı verdiği tepkilerimi eleştirmek mi sadece? Ciddi bir şekilde gelen eleştiriye yanıt verirken yazılan yazının ve amacının paralelinde ve düzeyinde karşılık verilir. Ama tutup da burada yapılmak istenen özverili çalışma için pervasızca saldırılar (elestri ile saldırıyı karıştırmışsınız siz) karşısında kibar kalmanın anlamı yok bence.

Mezarlık olmalı ya da olmamalı, düzenlenmeli ya da düzenlenmemeli bir yana bunun için kafa yoran insanlara farklı misyon yüklemek, öküz altında buzağı aramak affedilmez. İsmini bile verme cesaretinden yoksun olup buranın demokratik anlayışını kullanıp patavatsızca, içi boş saçmalıklarla basta sayın Kuban bey olmak üzere emek veren insanlarımıza çeşitli yakıştırmalarda bulunmak "eleştirmek" değildir ya da farklı bir fikir sunmak da değildir. Bu insanlar gerekli ve anlayacakları lisanla cevaplarını tabi ki alacaklardır.

Bu sizin tabirinizle benim gibi 13-14 yaşında olan birilerinden alacaktır. Kavgayı, düzeysiz tartışmayı tabi ki istemeyiz. Ancak samimiyeti suiistimal etmeye kalkışanlara da hoş geldiniz dememizi beklemeyiniz.

Ne kadar çomak sokmak istemelere karşın bu güzel fikri şu veya bu sekliyle hayata geçirmeye karar veren başta CC emekçileri ile Kocaeli derneği emekçilerine teşekkürler.

Saygı ve sevgiler.


Hashasin
29.06.2006 15:41:29

Sayın Ahmet Aşba


Öncelikle yaklaşımınızdan dolayı size teşekkür ediyorum.

Tam olarak yazımda neyi eleştirmiş olduğunuzu anlayamadım fakat ben bir şeylerin havada kaldığı konusunda pek emin değilim. Ortada dönen tartışmaların içler acısı olduğu konusunda hemfikir olduğumuz kanaatindeyim.

Benim serzenişim ikili diyaloglar, pohpohlamalar veyahut gruplaşmalar değil. Eleştirdiğim ve kınadığım nokta bu tartışmaların muhteviyatıdır. Bunları yazanların yaş grubu veyahut kafa yapısı o kadar da önemli değil aslında.Bu eğer benim insanımsa elbette ki bu tarz bir düşünce içerisinde olması beni üzer, fakat en azından mevcut kontrol mekanizmasının bu tarz mesnetsiz ve üzücü fikir kaoslarına mahal vermemiş olmasını ümit ederdim.

Sorun müspet bir girişimin bu denli mecrasından kaydırılarak saçma sapan tartışmalarla 180 derece saptırılmasıdır.

Ve böyle bir sapmanın müsebbibi yine bizim insanımız, bizler olduğumuzdan dolayı da, tekrar söylüyorum -haddim olmayarak- herkesi şapkasını önüne koyup düşünmeye davet ettim.

Sanırım bu yaptığımda da pek de mesnetsiz bir temenni de bulunmadım.

Tüm diyaloglar bu sayfa boyunca sabit, bir göz gezdirmeyle çıkarmış olduğunuz derlemenin vahametinden hemfikir olduğumuz müddetçe, yaranın parmak bastığımız kısmının pek de önemli olmadığı kanaatindeyim. Neticede ortada bir yara var bu hepimizin yarası.

Saygılarımla.


Tamer
29.06.2006 15:41:29

Kefken projesini ben mi yanlış anlıyorum? Ben; ulusal (Kafkasya'dan sürgün edilen halkların) yas günü ve anma programının sembolize edilecek bir yer olarak gördüm. Buranın bakımlı düzenli ve program altyapısı tam bir yer olarak onarılması olarak algıladım. Desteğim bu doğrultudaydı. Değişik sebeplerden karşı çıkanların olduğu gerçeği üzücü ve doğaldır.


Bir üzücü tarafı da bizim aydınların tavrıdır. Katılımcı fikrini nasıl anlatmak istiyorsa ve örnekliyorsa olduğu gibi kabullenmeyi deneseniz fena mı olur? Ona saygı duysanız onun yanlış üslubu kadar sizin eleştiriniz de yanlış eleştirileri; küçümser, kırıcı, alaycı. Bilgiye saygılıyız ama herkesi olduğu gibi kabul eden yok mu? Herkes kendi gibi düşünen kendi seviyesinde olmayanlara yaklaşımı çok kırıcı, akademik seviye de mi ayırma sebeplerinden olacak? Çap ölçmeyi burada yapmasanız. "İşin aslı ben sıradan biriyim" diyor bir şarkının sözleri. Bu sayfa ve diğer sayfalarda çap ve seviye ölçenlere (ithaf ediyorum).

Saygılarımla.


Kaflı Mudar-3
29.06.2006 20:54:38

Sayın Kafli Mudar-2


Yazınızdaki şu cümlelere bakalım:

"Bu projeyi Kafkas Vakfı yapsaydı bunların hepsi topyekun alkış tutarlardı. şimdi çıkmışlar birbirinize düşmeyin diye komiklikler yapıyorlar."

Evet alkış tutardık. Kafkas Vakfı en azından model mezar taşlarına HAÇ sembolü koymazdı. Model mezarlık düzenlemesi de Hıristiyan mezarlığı görünümünde olmazdı.

Bu eksiklikler insanları rahatsız etti.

Ayrıca bu forumdaki bir çok kişinin ısrarla savunduğu Çerkeslik üst kimlik Adige, Abhaz, Çeçen v.s alt kimlik anlayışı sıkıntı oluşturdu. Sanki Kafkasyalıların tamamı Çerkesliği böyle kabulleniyormuş veya kabullenmek zorundaymış gibi yazılıyor, çiziliyor. Böyle bir anlayışın herkes tarafından ortak kabul görmediği çok açık. Bende böyle bir anlayışı reddedenlerdenim. Kafkasyalı kardeşliğinden öte bir anlayış tanımıyorum.

Kafkas Vakfıyla hiçbir organik bağım olmadığını da belirteyim.


CircassianCanada
30.06.2006 10:05:55

KEFKEN PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Maf değerli okuyucularımız, katılımcılarımız,

Bilindiği gibi Kefken'deki mezarlıklarımıza ilişkin bir proje için çalışmalar yaptık. Siz değerli hemşehrilerimizin de bu projeye düşünsel ve emeksel katkıları için forumlarımızda bir başlık açtık. Ancak bu güne değin yapılan eleştiriler projenin yıpratılmasına yönelik olmuştur.

Her türlü eleştiri forumlarımızda yayınlandı ve biz bu güne değin bizi geliştirecek eleştirileri dikkate alıp projenin içine kattık. Buna karşın insanı şaşkınlığa düşürecek suçlamalarda forumlarımızda yer aldı.

Kimi mezarlık dizaynını hıristiyan olarak nitelendirdi, kimi mezar taşlarını hıristiyan mezar taşı olarak gördü en sonda bir katılımcıda mezar taşı üzerindeki motifin HAÇ olduğunu iddia etti.

Değerli okuyucularımız, bu tür suçlama ve değerlendirmelerin olması; bu güne dek CC'nin ne denli doğru konulara değindiğinin göstergesidir. Evet, toplumumuzun bir kesimi tümüyle Çerkeslikten kopmuş ve tüm yaşamını din eksenine oturtmuştur.

Bu iddiamızı doğrularsak:

1) Mezarlıkların hıristiyan mezarlığı dizaynında olması: Bu tür anıt mezarlıklar dünyanın her yerinde (dini ne olursa olsun) aynıdır. Çanakkale şehitliği de bu dizaynda yapılmıştır. Türkiye'deki tüm şehitlikler aynı dizayndadır. Orada yatan şehitler de müslümandır. Kimse de bu güne dek çıkıp bu şehitliklerin hıristiyan dizaynında yapıldığı eleştirisinde bulunmamıştır.

2) Mezar taşlarının hıristiyan taşı olması: Bu da son derece garip bir eleştiridir. Biz bu taşların dizaynını mezar taşı yapan Türkiye'deki firmalardan aldık. Bu firmalardan biri de Sivas'tadır. Sivas'ta hıristiyan mezarlığı var mı bilmiyoruz. Yani bu firmalar hiç hıristiyan olmayan Sivas'ta nasıl hıristiyan mezar taşı yapıyorlar? Biz mezar taşları içinde en ucuz olanların içinden seçim yaptık. Nitekim bu tür mezar taşlarından müslüman mezarlıklarında binlerce örneğini görebilirsiniz. Bire bir aynı mezar taşları.

3) Mezartaşı üzerindeki motifin HAÇ olması: Bu konuda suçlamada bulunan katılımcımıza diyecek söz bulamıyoruz. O nedenle fotografla durumu anlatmak daha etkili olacaktır.

Aşağıdaki fotograflarda; Fetullahçı ve şeriatçı siteleri link olarak veren ve onların bu yolla propagandalarını yapan bir Çerkes sitesinin logosunu görüyorsunuz. Yanında da bizim mezar taşları için düşündüğümüz motif.Görüldüğü gibi, dinci ve şeriatçı propagandalara yönelik yayın yapan bir Çerkes sitesi aynı motifi kullanınca sorun olmuyor ancak biz kullanınca; Çerkes motifi HAÇ'a dönüşüyor.

Bu açıdan bakıldığında bu projenin gerçekleşmesi önünde konulan engellerin samimi mi art niyetli mi olduğunu siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Forum Denetim Kurulu'ndan bu başlığın yayına kapatılmasını rica ediyoruz.

Machu


Denetim Kurulu
30.06.2006 10:26:37

Konu başlığı Sayın CircassianCanada Yönetiminin isteği üzerine kapatılmıştır.

Saygılarımızla.