KESKİN ZEKA YARIŞMASI DÜZENLENDİ

 

Şh|aşemış|e İze
Adige Psalhe, Ocak 2005

 
   
 

Eğitim kurumlarımızda Orta Okul eğitimlerinin bir parçası olan ve öğrencilerin dış dünya ile ilişkilerini geliştirmelerine, hayatı kavramalarına yardımcı olan “sınıf dışı çalışma” faaliyetleri yürütülüyor. Bu konuda en faal  olanlar ise anadil ve edebiyat öğreniminden sorumlu öğretmenlerimizdir.

Bu yakınlarda yine böyle bir etkinlik çerçevesinde uzun yıllardan bu yana Adige dili ve edebiyatı konusunda çalışan Bekxan Masiret’in organize ettiği “keskin zeka” adlı bir yarışma düzenlendi.

Halkın ve ailelerin de katılımı ile gerçekleştirilen ve 8.sınıflar arasında düzenlenen yarışmaya katılan öğrenci grupları kendilerine “oşhamahue”, “akılıf’eher”, “tek|uenığe” isimlerini vermişlerdi.

Yarışmanın ilginç tarafı ise “vağueher” adı ile yarışmaya katılan öğretmenler grubu idi.

Yarışmacı gruplar tümü dilimizin kuralları ile ilgili olan 10 soruya cevaplar verdiler.

Sözcüklerin anlamı, sözcüklerden atasözü üretmek, kelimelerin karşılıklarını doğru bulmak, verilen harflerde cumhuriyetimizdeki bir köy veya ilçe, il ismi yaratmak, harflerden sözcük yaratmak, aynı sözcükleri kullanarak farklı anlam yaratmak vb.

Yarışmayı tahmin edileceği üzere öğretmenlerin oluşturduğu grup kazandı, fakat yarışmadan çekilen öğretmenler birinciliği kendilerinden sonra gelen gruba devrettiler.

Bekhan Masiret’in belirttiğine göre yarışmanın böyle organize edilmesinin nedeni çocuklara bilginin ve dolayısıyla eğitmenin önemini kavratmak, diğer yandan da çocukları yarış psikolojisine sokmadan anadillerine kültürlerine olan ilgilerini artırmaktır.