AZERBAYCAN ve KABARDEY-BALKAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ

 

Bıde Linne
Adige Psalhe, Ocak 2005

 
   
 

14 Ocak 2006 tarihinde Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abbas Abbasov, beraberindeki heyetle birlikte Kabardey Balkar Cumhuriyeti (KBR) Devlet Başkanı'nın konuğu olarak cumhuriyetimizi ziyaret etti.

Başkan Kanoko ve Başbakan Gubin konuk heyetle ekonomik ve kültürel alanlarda ne tür işbirliği kurulabileceği konusunda görüştüler.

Bu heyet Kanoko'nun göreve geldiğinden beri ilk resmi konukları idi aynı zamanda.

Rusya ve Azerbaycan arasında bu ay içerisinde yapılacak olan ekonomik konsey görüşmeleri içerisinde yer almak üzere Rusya Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de 20000 metrekarelik bir alanda sergi açacak. 200 yılı Azerbaycan'da Rusya yılı ilan edilmişti daha önce.

Abbas Abbasov'da yaptığı konuşmada Bakü'deki Rusya fuarının açılışına RF başkanı Putin'i de beklediklerini belirterek, cumhuriyetimiz yöneticilerini de burada görmekten mutluluk duyacaklarını belirtti. Abbasov geçtiğimiz yıllarda cumhuriyetin yöneticileri ile Azerbaycan idaresi arasında pek çok konuda işbirliği görüşmeleri yapıldığını fakat bunların sonuçlandırılarak işler hale getirilemediğini, ikili anlaşmalar yapılamadığını belirterek; ”Biz Azerbaycan'ın dış ticaretini ve ilişkilerini geliştirmek istiyoruz” dedi.

Abbasov “Biz Kuzey Kafkasya ile yakın ilişkiler kurmak istiyoruz, KBR bize en yakın bölgelerden bir tanesi, ayrıca da uzun zamandır ilişki içerisindeyiz ve birbirimizi tanıyoruz, o nedenle bunu daha da ileriye götürmenin yollarını aramalıyız” diye sözlerine devam etti.

Arsen Kanoko ise hazırladıkları ekonomik kalkınma planının içeriğindeki iş planlarını ve yatırımların bilgisini Azeri heyetine vereceklerini, yatırım konuları hakkında bilgilendikten sonra iki tarafın ilgili birimlerinin daha geniş ve detaylı görüşmeler yapabileceklerini belirtti. Bu işbirliğinden iki halkın da yararı vardır diyen Kanoko, konukları cumhuriyetin sosyal ve ekonomik durumu hakkında bilgilendirdi. Konuklar cumhuriyetin görülmeye değer yerleri gösterildi ve kısa bir konser izletildi, toplantı sonunda her iki tarafın yeniden bir araya gelerek ne tür işbirliği yapılabileceği konusunda detaylı görüşmeler yapmaları kararlaştırıldı.