ÇİFTÇİYE TEŞVİK

 

Tsekxu P|at| 
Dzelıkxue ilçesi, Ocak 2005

 
   
 
Rusya Federasyonu halk projeleri bağlamında cumhuriyetimizde yapılacak işlerden öncelikli olarak belirlenen çalışmaların başında üreticilerin güçlendirilmesi, desteklenmesi geliyor.

Hayvancılık ve tarım destek sağlanması düşünülen projeler arasında ön sırada yer alıyor.

Bu çalışma köylerde üreticilerin,özellikle devlet arazilerinde ortak çalışan üreticilerin şevkini artırdı.

Örneğin Dzelıkue köyünde bu şekilde toprakları işleyen 22 aile var. Bu insanlar çalışkan ve işinin ehli kimseler,geçen yılın zor koşullarına rağmen bu aileler 100 bin ton ürün aldılar geçen yıl.

Hayvancılık yapanlar da aynı durumda bu işi yapanlar da oldukça iyi sonuçlar aldılar. Fakat çarpık sistem nedeni ile çalışmamış, terlememiş insanlar kazancın çoğunu ele geçirdiler,emek verip çalışanlar ise kazancın çok az bir kısmını alabildiler.

Köy idaresinde yönetici olan Nehuş Rimme; şimdilerde bu halk projelerinden istifade ederek bu tür tarım ve hayvancılık işinde çalışan üreten çiftçilerimize işlerini geliştirebilmeleri için  banka kredisi temin edeceğiz.

İlk etapta deneme şeklinde uygulanacak proje başarı sağlarsa daha da yaygınlaştırılacak ve bunun da hem insanlarımızın kazançlarına hem de üretime katkısı olacak.