KÜÇÜK İŞLETMELERE DESTEK

 

Uerdokxue Jenya
Adige Psalhe, Ocak 2005

 
   
 
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Parlamentosu'nda 27 Ocak tarihinde küçük esnafın kalkındırılması ile ilgili toplantı yapıldı.

Devlet Başkanı Arsen Kanoko tarafından açılan toplantıya Başbakan Gennadi Gubin, Başbakan Yardımcısı Anvar Çeçenov, Sendikalar Birliği Başkanı Tav Pşıkxan ve ilgili bürokratlar katıldılar.

Başkan açış konuşmasında küçük işletmelerin cumhuriyet ekonomisi içerisinde çok önemli yeri olduğuna değinerek, bu konuda bir adım olmak üzere küçük işletmelerin ve işletmecilerin oluşturduğu  yeni bir örgütlenmeye gidilmesini istedi.

Bu örgütlenmenin küçük işletmelerin karşılaştığı sorunları tespit ederek tartışmasını ve çözüm yollarını hükümete önermesini istediklerini söyleyen Kanoko “şu anda önümüzdeki beş yıllık planlarla ilgili olarak üç ayrı ekip çalışma yürütüyor,bu çalışmalar sonuçlandığında bizim için en uygulanabilir,en gerçekçi olanı seçeceğiz” dedi.

Ekonomi ve ticaretten sorumlu bakan Ali Musukov konuşmasında şu anda cumhuriyette 2339 küçük ölçekli işletme bulunduğunu, bireysel ticaret ile uğraşanların 16 587 kişi olarak kayıtlı bulunduğunu belirtti.

Cumhuriyette toplam üretimin yüzde 21’ini küçük işletmelerin yarattığını, bu işletmelerden bütçeye giren verginin ise 530 milyon Ruble olduğunu ifade etti.