..............

KANOKO LESKEN'İ ZİYARET ETTİ

Bey İrina
Photo: Mamiy Ruslan
Adige Psalhe, Ocak 2005Devlet başkanı Arsen Kanoko iki yıl önce ilçe statüsü verilen ve Kabardey Balkar'ın en yeni ilçesi olan Lesken’i ziyaret ederek yerinde denetlemelerine devam etti.

Kendisine bağlı 9 köy ve toplam 21 bin nüfusa sahip ilçede yaşanan sorunları dinleyerek vatandaşlarla da konuşan başkan, bir kombinayı ziyaretinde,hayvancılık konusunda çalışan çiftçiye yardım ve kredi kolaylığı sözü verdi.

Bir kaç okulu ziyaret eden başkan burada da sorunları dinledikten sonra özellikle binaların çok eski olmasına,bazılarının tamirinin bile okulun yeniden yapılmasından daha maliyetli olduğuna dikkat çekerek 1954 yılında yapıldığından bu yana tamir görmemiş okul olduğunu ifade ederek bu sorunların hepsinin farkındayız, dedi.

Ayrıca ilçeye giriş yolu üzerinde bulunan köprünün tamir ve bakıma ihtiyacı olduğunu,ilçede susuzluk sorununun ciddi boyutlarda olduğunu da dile getiren başkan, en önemli ve acil  mesele olarak su  sorununu gördüklerini belirtti.

İlçeye bağlı bazı köyleri de ziyaret eden başkan Kanoko, köylerde de yetkililerle görüşerek bilgi aldı.
 

Daha sonra tekrar ilçeye dönen heyet burada ilçenin idari görevlileri ile ve yurttaşların katılımı ile bir toplantı düzenleyerek mevcut sıkıntıları tespit edip çözüm yollarını tartıştılar.

  En öncelikli sorun olarak öne çıkan ilçedeki su ve enerji sıkıntısını çözmek ,ayrıca da ilçenin enerji ihtiyacını karşılamak üzere; kurulması daha önceden planlanmış olan Hidroelektrik santrali projesine işlerlik kazandırılması gerektiği tartışıldı.
..............