KISA HABERLER

 

H|aşıkxuey Oleg

Adige Psalhe, 02 Ocak 2005

 
   
 
AVRUPA'YA ÇAĞRI
 

Maykop - Adige Cumhuriyeti'nin statüsünün değiştirilmemesi konusunda yardım talebi ile Çerkes Kongresi Avrupa Birliği'ne başvuruda bulunuyor.

Avrupa Birliği Güvenlik Konseyi'ne, Demokrasi ve Özgürlük Enstitüsü Varşova Komitesi vasıtasıyla çağrıda bulundu.

Çerkes Kongresi basın sekreteri Berzeg Ali’nin verdiği bilgiye göre mektubu Adigey ve Karaçay Çerkes sivil toplum kuruluşları imzaladılar.

Daha önce Rusya Federasyonu Duması'na yapılan başvuruda Rus-Kafkas savaşları sırasında Adige halkının soykırıma uğratıldığı belirtilerek bu soykırımın kabulü için başvuruda bulunulmuş Duma ise verdiği cevapta vekillerin soykırım tanımını kabul etmediklerini belirtmişti.

Adigeler bu konuda ilk kez uluslararası bir kuruluşa başvuruda bulunuyorlar. 

Bunun ana nedeni ise; Rusya Federasyonu’nun güvenlik gerekçesi ile Kremlin'de alınan karar ile bazı bölgelerin birleştirilmesine yönelik düzenlemelerin Adigey Cumhuriyeti'nin varlığını tehdit etmesi olarak görülüyor.

Eğer Krasnodar Kray ile Adigey'in birleştirilmesi yönünde bir halk oylaması kararı alınırsa bu durum Rusların sayısal çoğunluğu nedeni ile Adigelerin aleyhine olacak.

Çerkes Kongresi bu duruma dikkat çekerek, küçük halkların varlığını muhafaza edebilme hakkının korunması talebi  ile Avrupa Birliği'nden destek istiyor.

Bu haberi Adigece olarak Latin harfleri ile http://groups.msn.com/Adyghepsalheturkiye/    
adresinde okuyabilirsiniz.

 
 
 
RUSYA ABHAZYA'YI DESTEKLİYOR
 

Sohum - Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, gazetecilerle yaptığı röportajda Abhazya konusuna da değinerek şunları söyledi: Rusya Federasyonu'nun Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıyabileceğini belirterek, Güney Kosova bağımsız devlet olabileceği kabul edildiğine göre neden Abhazya ve Osetya bağımsız devlet olamasınlar, diğerini kabul ettiğimize göre bu iki ülke için neden itiraz edelim? Ben şu an Rusya'nın bu konuda yapması gerekenlerden bahsetmiyorum.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Kuzey Kıbrıs'ı Türkiye devlet olarak tanımıştır. Ben hemen bu kararı kabul edip uygulayalım demiyorum, fakat buna örnek olabilecek uygulamalar olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bu haberi Adigece olarak Latin harfleri ile http://groups.msn.com/Adyghepsalheturkiye/    
adresinde okuyabilirsiniz.

 
 
 
HAFİF ŞİDDETTE DEPREM
 

Sohum - Önceki gün erken saatlerde Kafkasya'nın her tarafında yüksek binalarda hissedilebilen hafif şiddette bir deprem oldu.

Kislovodsk’ta bulunan sismik merkezin bildirdiğine göre sabah saat 07:08'de Gürcistan'da 5-6 şiddetinde bir deprem oldu.

Deprem merkezi Kutaisi kentine 84 Vladikavkaz kentine 100 kilometre uzaklıkta olarak açıklandı.

Nalçik şehrinde 3-4 şiddetinde hissedilen depremde can ve mal kaybı olmadığı açıklandı.

Bu haberi Adigece olarak Latin harfleri ile http://groups.msn.com/Adyghepsalheturkiye/    
adresinde okuyabilirsiniz.