SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR

  Qundeyt Bıle
Adige Psalhl, Aralık 2005
 
   
 

Geçen Perşembe günü Kabardey-Balkar Cumhuriyeti (KBC) devlet başkanı Arsen Kanoko hükümet binasında Sınır Tanımayan Doktorlar Birliği temsilcileri ile görüştü.

Sınır Tanımayan Doktorlar Birliği'nin Kabardey-Balkar temsilcisi Andrew John Cunnigham ile birlikte devlet başkanını ziyaret eden grup hükümetlerden ve devletlerden bağımsız yürüttükleri faaliyetlerinden bahsederek çalışmalarını tanıttılar.

Sınır Tanımayan Doktorlar Birliği'nin 90’lı yıllardan bu yana Moskova, San Petersburg'da ve Kafkaslarda faaliyette bulunduğunu söyleyen temsilciler halihazırda 80 üzerinde ülkede faaliyet yürüttüklerini açıkladılar.

Kuzey Kafkasya merkez ofisini 2003 yılında Nalçik’te açtıklarını söyleyen Andrew John Cunnigham görevlilerinin halk sağlığına katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirterek, en çok ta bölgedeki bulaşıcı hastalıklarla mücadelede katkı sağlayabileceklerini ifade e

Sınır tanımayan doktorlar birliğinin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden devlet başkanı, KBC’nin kendileri ile koordinasyon içerisinde çalışmaktan memnuniyet duyacağını söyledi.Sözlerinin devamında toplum sağlığını koruma programının da ulusal projeler kapsamında olduğuna değinen devlet başkanı, bu çerçevede tespit ettikleri sorunların içerisinde röntgen, ilaç vb. sağlık malzemelerinin ucuz ve yeterli miktarlarda temini, sağlık tesislerinin ve cihazlarının modernizasyonu konularının öne çıktığını ifade ederek “insanların ekonomik durumlarına bakılmaksızın yeterli sağlık hizmeti alabilmeleri bizim çok önemsediğimiz bir konudur” dedi.