GÜRCİSTAN'IN NİYETİ İYİ DEĞİL

 

Betoque Albeç
Adige Psalhe Gazetesi
Aralık 2005

 
   
 

Sohum - Türkiye'de yaşayan Abhazlar Abhazya'daki durumu pür dikkat izliyorlar.

Dünya Abhaz birliğinin Türkiye'deki yönetimi son dönemde Gürcistan'ın savaş hazırlıklarından ve kışkırtıcı tutumundan oldukça rahatsız görünüyorlar.

Abhaz Birliği bir çağrı ile tüm dünyaya seslenerek, Gürcistan'ın politikasının iyiye  işaret olmadığı konusunda herkesi uyarıyoruz “Abhazya'dan gelen son haberler Gürcistan'ın ciddi şekilde Abhazya'da bir işgale ve soykırıma hazırlandığı yönündedir” dedi.

Gürcülerin Amerika ve Türkiye tarafından desteklendiği ve Gürcü ordusunun eğitildiği belirtilerek, bu tür bir işgal denemesinin Gürcistan'a getireceği sonucun hiç iyi olmayacağı ifade edildi.

Açıklamada bunun daha önceki dönemde de yaşanmış örneği olduğu hatırlatılarak, hiçbir şey Gürcülerin düşündüğü gibi gerçekleşmeyecek “Diasporada  yaşayan Abhaz ve Abazalar olarak gerektiğinde vatanımızı savunmaya hazırız, hiç bir zaman özgürlüğümüzden taviz vermeyeceğimizin ve geri adım atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Abhazya'da başlayacak bir savaş sadece bu bölge ile sınırlı kalmayacak tüm Kafkasya'yı saracaktır; o nedenle Türkiye'yi, Rusya'yı, Amerika'yı ve birleşmiş milletleri Gürcistan'ın işgal ve soykırım planlarına engel olmaya çağırıyoruz” denildi.