ADİGEY ÜNİVERSİTESİ'NİN 65.YILI

  Qundeyt Bıle
Adige Psalhl, Aralık 2005
 
   
 

Adigey Devlet Üniversitesi'nin açılının 65. yılı olması nedeni ile bu üniversiteye bağlı bir bölüm Novorosisk şehrinde açıldı. Adigey Üniversitesi'ne bağlı okul sayısı bununla birlikte 6 oldu.

Son on yıldır üniversitenin rektörü olarak görev yapan sosyoloji profesörü Xkunegu Raşid ile Severniy Kavkaz gazetesi muhabiri Vasili Salnikov’un yaptığı röportajı veriyoruz.

Öncelikle okulunuzun kuruluşundan bahseder misiniz?

Üniversitemiz ilk olarak 1940 yılında 60 öğrenci ile eğitime başladı. Fakat ne yazık ki, çok geçmeden dünya savaşı başladı. Öğrencilerimizden eğitmenlerimizden çoğu cepheye düşmanla savaşa gittiler ve bir çoğu da hayatlarını kaybettiler cephede. Bunların anısına bir anıtımız var, üzerinde hepsinin isimleri yer alır. Okulumuz savaşa rağmen Odesa’dan gelen eğitmenlerin desteği ile eğitime devam etti o zaman.

Savaştan sonra okula yeni binalar yapıldı yeni bölümler yeni fakülteler açıldı ve bu gün okulumuzun 10 fakültesi ve 14000 öğrencisi var, eğitmenlerimizin yüzde 70’i bilim adamı unvanına sahip tecrübeli akademisyenlerden oluşuyor.

Verdiğiniz eğitim sadece Adigey Cumhuriyeti'ne mi yönelik?

Hayır, bizim Rusya Federasyonu'nun her tarafından öğrencilerimiz var. Bu arada verdiğimiz eğitim ile de biraz övünmeden geçemeyeceğim, çünkü söylediğim gibi çok iyi eğitimcilerimiz var. Yeni programlar ve eğitim gereçlerini eğitim metotlarını kullanıyoruz. Bu  açıdan Rusya'daki pek çok üniversiteden iyi olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

Öğrencilerinizin eğitime katılımları ne durumda?

Üniversiteleri diğer kurumlardan ayıran budur zaten. Bu seviyeye gelmiş eğitilmiş gençler eğitim tekniklerine ve yöntemlerine kendiliğinden doğal bir uyum ve katılım sağlıyorlar. Bu konuda imkanlarımız da yeterli düzeydedir, 2 eğitim ve araştırma merkezi 7 eğitim ve araştırma laboratuarı sahibiyiz, Almanya'dan Amerika'dan Çekoslovakya'dan üniversitelerle işbirliği içerisindeyiz.

Gelecek dönem için planlanmış faaliyetleriniz nedir?

Önümüzdeki dönem inşaatı devam eden 1500 öğrencinin okuyacağı yeni ek binamızı bitirmek ve faaliyete geçirmek istiyoruz. Bunun yanında sağlık araştırma ve eğitim kompleksi kuruyoruz. Bunu bir seviyeye getirmek amacındayız. Bütün bu çalışmalarımızda devlet başkanından yardım ve destek gördüğümüzü belirtmek bu vesile ile teşekkür etmek isterim.