İLK YÜZ GÜN

 
 

Şh|aşemış| İze

Adige Psalhe Gazetesi, Ocak 2005
Çeviri: Ergün Yıldız

 
   
 

Kabardey Balkar Cumhuriyeti devlet başkanı Arsen Kanoko göreve gelişinin 100. gününde bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere geçen süre içerisindeki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan gazetecilere hitabında geçen kısa süre içerisinde çok büyük değişiklikler olması mümkün değilse de yapılan işler de azımsanamayacağını söyledi.

İnsanların yaşamlarını iyileştirme,ekonomik ve sosyal yönden diğer bölgelerin seviyesine gelebilmek için yapılması planlanan işler hakkında bilgi verdi.Söylenen işlerin başarılması hem zaman hem de emek gerektirse de başkanın inancı ve azmi gözle görülür şekilde fark ediliyor.

Halkın desteği yönetimin işbirliği içerisinde çalışması ile planlanan işlerin yapılması çokta zor olmadığını belirten başkan, gazetecilerin sorularını hiç bir gizliliğe gerek görmeden açık açık cevapladı.

Bu görüşmenin detaylarını ayrıca okuyacaksınız.

BASININ  KUVVETİ

Değerli arkadaşlar!

Kendi adıma, Parlamento ve yönetim birimleri adına Rusya basın günü dolayısıyla hepinizi kutluyorum.
Toplumların gelişmesinde sosyal olgunluğa, demokratik hoşgörüye kavuşmalarında basının çok önemli rolü vardır.

Basın toplumların iç irtibatını sağlayan bir iletişim ağıdır,ilişkileri gösteren bir ölçüdür. İdare ile halkın birbiri ile konuştuğu,gerçeği gösterdiği birbirlerine sorular yönelttiği bir mekanizmadır. Ülkelerde olan bitenin ve gerçeğin yansıtılması gazetecinin haberi veriş biçimi ile gazetecinin olayı aktarma biçimi ile doğrudan ilişkilidir.

Toplumda huzur ve barışın sağlanmasına, Kabardey-Balkar’ın insanları arasında işbirliğinin gelişmesine katkılarınız için sizlere teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin basın mensuplarının bundan sonra da toplumda işbirliğinin gelişmesi için katkıda bulunacağınıza,ülkem,izin halkımızın gelişmesi için yardımlarınızı esirgemeyeceğinize inanıyorum.

Kaleminizin işlerliğine, akılcı çözüm önerilerinize ve yol göstermelerinize güveniyor  topluma katkılarınızın devam edeceğini umuyorum. Tüm basın mensuplarını yeniden  basın günü dolayısıyla kutluyor hepinize teşekkür ediyorum.

Arsen Kanokov

Kabardey-Balkar Devlet Başkanı