ORTADOĞU UZAK DEĞİL

 
 

Şırdıy Marıne

Adige Psalhe Gazetesi, Aralık 2005
Fotograflar: Mamiy Ruslan
Çeviri: Ergün Yıldız

 
   
 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti (KBR) Devlet Başkanı Arsen Kanoko geçen cumartesi günü Ürdün'de yaşayan hemşehrilerimizi temsilen gelen heyet ile görüştü.

Gelen heyetin arasında Adige Xase başkanı Dıdu Faruk, Eski parlamenter Şhaldıgu Ruhi, Yazar Azokue Muhammet, AnsıkueTalhosten(haşim),Dığuj Hxerdin,verokueFaiz,Dakhşen Rand, Aleskir Mahmut  vardı.

Toplantıda KBR'yi temsilen Hükümet adına başbakan 1.yardımıcısı Thağazıt Murat, Eğitim ve haberleşme bakanlığı adına Tut Zaur, Devlet başkanlığı yönetim birimi adına Haşhxuej Aleksandr,DÇB adına başkan yardımcı Utıj Boris,KBR Adige Xase adına Hafıtse Muhammet,DÇB disiplin kurulu başkanı Kuedzokue Anatoli, -Xeku- derneği başkanı NekIatse Vladimir bulundular...

Başkan konukları; "Gelişinizden büyük mutluluk duyduk,uzak mesafelerden geliyor olsanız da geldiğiniz yer vatanınızdır  evinizdir, hoşgeldiniz" diyerek selamladı.

Ayrıca Amman'da meydana gelen otel bombalamalarında yaşamını yitiren hemşehrilerimiz için de üzüntülerini bildirerek başsağlığı diledi.

Sizlerin orada mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdüğünüzü duydukça bizler bundan memnuniyet duyuyoruz. Ürdün Kralı ile Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı arasında yapılan son görüşmeden sonra ekonomik ve sosyal alanlarda ilişkilerin geliştirilmesine karar verildi bizler de bu işbirliğinde yerimizi almalı üzerimize düşeni yapmalıyız dedi.

Başkan, konuk heyeti cumhuriyetimizde önümüzdeki 5-10-15 yıllık dönem içerisinde yapılması planlanan işler hakkında bilgilendirerek; bu projelerden Ürdün'deki hemşehrilerimizin de haberdar olmasını ve ülkemizin kalkınmasına bir katkı sağlayabileceğini düşünenlerin bize katılmalarını bekliyoruz dedi.

Kanoko Arsen konuşmasına devamla; başka ülkelerden sermayenin ticaret erbabının ülkemize gelmesini zorlaştıran gümrük işlemleri vergi düzenlemeleri gibi sorunları yeniden gözden geçireceklerini KBR ekonomisine katkısı olabilecek herkese yardımcı olarak destekleyeceklerini belirtti.

  Ürdün heyeti adına söz alan Xase başkanı Dıdu Faruk, geçen dönemde yaşanan acı olayın bir benzerinin tekrar etmemesini dileyerek anayurdumuzda böylesi acı bir olay meydana gelmesinden büyük üzüntü duyduk, dedi.

Sözlerine RF yasaları nedeni ile KBR'ye gelecek olan hemşehrilerimizin büyük sorunlar yaşadığını belirterek

devam eden Xase Başkanı. Turist olarak bile gelip gitmek istesek vize ve ülkeye giriş çıkış konularında büyük sorunlar yaşıyoruz, diyerek bu konularda kolaylık istedi.

Kanoko Arsen misafire cevap verirken Rusya Federasyonu'nun nüfus sorunundan bahsederek her yıl  nüfusta 1 milyon eksilme olduğunu,bu durumun Rusları telaşlandırdığını  ve bunun bir sonucu olarak da RF yurttaşlığı için başvuranlarda dil bilme gibi bir koşul getirildiğini belirtti. Fakat bu konuları Putin ile ilk görüşmede dile getirme sözü vererek bizim sorunlarımızın çözülemeyecek bir tarafı yok, öyle çok büyük meseleler de değil, dedi.  

Nalçik olaylarından konukların detaylıca bilgilenmeleri için konuya değinen başkan şöyle dedi "Afyon kullanan, işsiz güçsüz, parasız insanları aldatmak çok kolay olur, fakat öte yandan da hiçbir ülke silahlanıp sokaklara inerek masum halkın canına kıyan insanları hoş görmez, göremez."

Söz alan Şşh|aldığu Ruhi'de benzer sözlerle düşüncelerini ifade ettikten sonra "ekonomik ve sosyal ilişkilere değinerek  Amman'da KBR'in ekonomi ve ticaret temsilciliği açılması gerektiğine işaret etti.

Gençlerimizden bazıları Adigey'de Şağsığ'da işlerini kurdu, işletmelerini faaliyete geçirebildiler fakat Kabardey'de bu mümkün olmadı. Eğer koşullar müsait hale getirilir engeller ortadan kaldırılırsa anayurdumuzu yükseltmek, yüceltmek, elimizden gelen konularda hizmet etmek istiyoruz" dedi.

Xeku örgütlenmesinin ortaya çıktığı zamandan bu güne eski Sovyet dönemine kadar da uzanarak söylersek 1000'in üzerinde insanımız yüksek eğitimini burada yaparak, toplumda üst seviyelere yükselmişlerdir. Bu durum aramızdaki işbirliğini daha da pekiştirmiştir, bu nedenle geçmişten bu güne bu işbirliğinin gelişmesinde hizmeti geçenlere teşekkürü bir borç biliyoruz.

Ansıkxue Talhosten: Her ne sebeple gitmiş olurlarsa olsunlar, büyüklerimiz gönülleri burada  ve anayurda hasret bir şekilde son bir kez göremeden hayata gözlerini yumdular.

Bizler bu gün  ihtiyaçlarımızı her yönden karşılayabilecek durumdayız, fakat yinede sanki bir uzvumuz eksik gibi yaşıyoruz. Senden önce görev yapanlara tanrı rahmet etsin, mekanlarını Cennet etsin.

Şimdi sen Kanoko oğlu Arsen, bu  görevi üstlendin; cumhuriyetin bayrağını eline tutuşturdular, hepimizin yüreğimizle bağlı olduğumuz ve gözümüz her daim üzerinde olan bu topraklarda gelişme ve ilerleme sağlayabilmen için başarı diliyoruz, bu bizleri çok mutlu eder.

 

  Dığuj Herdin, Ürdün'ün ekonomik olarak geliştiğini bu konuda idaredekilerin ellerinden geleni esirgemediklerini söyleyerek, eğer bir ülkede toplumsal barış varsa ve çalışma varsa ilerleme sağlanmaması için hiçbir sebep yoktur dedi.

Konuklardan hangisi söz alıp konuştuysa hepsi de tekrar tekrar çifte vatandaşlık yasasının gerekliliğinden

söz ederek bu konunun çözümlenmesi için ricada bulundular.

Vize işlemlerinin kolaylaştırılması, ticaret ve gümrük sorunlarının çözümlenerek bu konularda iyileştirme sağlanması, bürokrasinin mutlaka azaltılması konularına konuşan herkes ayrı ayrı değindi.

  Tut Zaur, söz aldığında şöyle söyledi: Ürdün'deki kardeşlerimizin anadillerini unutmamak için çocuklarına eğitim verebiliyor olmalarından büyük memnuniyet duyuyorum. Anadili öğreten ailedir, o nedenle ailelerin bu konuda daha bilinçli olmaları gerekir. Eğer anadiliniz yoksa yok oldunuz demektir. O zaman hangi milletin arasına yazılırsanız fark etmez. Bizim anadilimizi öğrenmemize kimsenin engel

olduğunu düşünmüyorum, kendi ihmalimiz kendi vurdumduymazlığımız nedeni ile dilimizi yitiriyoruz. Bizim çabamız yoluna baş koyacağımız bir vatan sahibi olduğumuzu nesillerimize öğretmek içindir.

Nekatse Vladimir konukların bahsettikleri sorunlara değinirken cumhuriyette yaşamak için gerekli ilk izin olan "vitnejit-vid na jitelstvo'' belgesini almak için 23 ayrı evrak istendiğini belirtti.

Şimdiden sonra pasaport almalarına müsaade edilecek olanların devrim zamanında Rusya'yı terk edenlerin çocukları veya torunları  olduğunu anlatarak; Adigey, Karaçay-Çerkessk, Kabardey-Balkar aynı sorunu olan diğer cumhuriyetlerin bu konuyu RF Duması'na getirerek bizi de kapsar şekilde yasanın değiştirilmesini sağlamaları gerektiğini belirterek bizim topraklarımız dışında 5 milyona yakın insanımız var, o nedenle bu yasa bizim istediğimiz biçimde olmalıdır, olması için çalışmalıyız" dedi.

Bu konuşmaya cevap veren Kanoko Arsen Hafıtse Muhammet ve Nakatse Vladimir'den bu sorunun çözümü için RF Başkanı'na sunulması gereken şekli ile hazırlık yapılmasını istedi.

Federasyon Duması'nda görev alan vekillerin asli görevinin bölgelerindeki sorunları gündeme getirip meclise taşımak olduğunu  vekillerin bu asli görevlerini unutmamaları gerektiğini unuturlarsa da hatırlatılması gerektiğini belirtti.

  Hafıtse Muhammet konuşmasında Ürdün devletinin kuruluşunda Adigelerin hizmetlerinden bahsederek Sovyet döneminden bu yana iki ülke arasında iyi ilişkiler olduğunu bu gün de bu ilişkilerin gelişerek devam ettiğini belirtti.

Muhammed, üniversitelerimize gelip okuyan çocukların Rusça'nın yanı sıra anadillerini de

öğrenmeleri  gerektiğini söyledi. Bu çocukların bir gün geldikleri ülkelere geri dönerlerse anadilleri ile konuşabilen, ana dilin öneminin farkında olan bireyler olarak yetiştirilmeleri gerektiğini belirtti.

Hafıtse Muhammed, Ürdün heyetinin Amman'da ekonomi ve ticaret temsilciliği açılması fikrini destekleyerek, Ürdün'deki hemşehrilerimizin bunun için gerekli yer temini konusunda yardım edeceklerine inandığını belirtti. Bize sadece orada görev alacak olanların maaşlarından başka bir maliyeti olacağını sanmıyorum dedi.

Kanoko Arsen, bu konuyu düşüneceğini belirterek DÇB'ye ve KBR'de benzer görevi olan halk organizasyonlarına yardımcı olacağını belirterek, bu tür sivil toplum kuruluşlarının aynı zamanda devlet kurumlarının çalışmalarını takip edebilecek nitelikte olduğunu, devlet kademelerinde görev ihmallerinin bu tür kurumların çalışabilir hale getirilmesi ile azalacağını düşündüğünü belirtti.

Adige Xase'nin bütün ilçelerde şubeleri olması gerektiğini ve bu şubelerin faal olarak görev yapmaları gerektiğini ifade ederek, konuklarımıza vatanın iyi ve kötü zamanlarında sürekli desteklerini gösterdikleri için teşekkür etti..