ÜNLÜ MİSAFİR

 
 

İshak Liane

Adige Psalhe Gazetesi, Aralık 2005
Çeviri: Ergün Yıldız

 
   
 
Ünlü rejisör Sokxur Aleksandr San Petersburg’da galeri sahibi Seralp Albert’in misafiri olarak cumhuriyetimizde bulunuyor.

1978 yılında “yalnız adamın sesi” adı ile ilk sanatsal çalışmasını ortaya koyan genç rejisör, Maria dokümanter filmi ile adından söz ettirdi. O günden bu yana sanatsal ve dokümanter 50’nin üzerinde film çeken rejisörün bu çalışmaları hak ettiği değeri bulmakta gecikmedi.Sokxur Aleksander 1995 yılında Avrupa Sinema Akademisi tarafından dünyanın 100 büyük rejisörü arasında kabul edildi. KBR Kültür ve Enformasyon Bakanı Tut Zavur, Elbrus basımevi müdürü Atskxan Ruslan, Kompozitör Haupe Cebrail’inde aralarında bulunduğu ir grup Sokxur’u Mineralnye Vodi şehri havaalanında karşıladı. Önceki gün Kabardey'deki Sokhur ailesi ileri gelenlerinin davetlisi olarak bir yemeğe katılan rejisör, dün de Evrokommerzbank sergi salonunda Tsrım Ruslan’ın sergisini ziyaret ederek sanatçı ile görüştü, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Sonraki gün KBR devlet başkanını ve ziyaret eden rejisörün aynı akşam Ticaret Odası Salonunda “güneş” isimli dokümanter filmi gösterildi.

Bu gün Elbrus basımevini ziyaret edecek olan sanatçı daha sonra cumhuriyetin değişik bölgelerine ziyarette bulunacak.