...................
...................
ÇERKES'İN ASALETİ  -1
Kamelya Acba
22 Ocak 2006
                         
...................
...................

Konu hakkında yazan katılımcılarımız:  (Alfabetik sıra ile)
A.ypşaşe, Abreg Julat, Adige, Adige Cale, Akın Arslan, Almesti, Aygün Özgür, Baduh, Baykaldı.H, Bekaldı, Berslan, Bırine, Cengiz, Dığenef, Guğoj Sami, Gupseuh, Gül, Harun Hajukua, Janberk, Jeştewa, Kabardey, Kemal Sarak, Kip Fuat, Lesepşın Cegu, Lheperuj, M. Emin Yaşar, Mamish, Misafir, Müzeyyen Kip, Nef, Ömer, Pervin, Sigusipse, Soht Habibe, Tlepş, Tles, Uzunyayla, Yılal Öz, Yinal.

Merhaba Sevgili Okuyucular,

Dikkatimi çeken bir mesele var.

Neden Çerkeslerin çoğunluğu kendisini asil bir sülaleye mensup olduğunu söyler?

Çok hayret ediyorum. Örf ve adet "aristokratlık" ile aynı seviyeye getiriliyor, oysa ne alakası var? Ciddi bir asalet mevzubahis değildir pek çok Çerkes ailesinde ama kendilerini yine de asil olarak görürler. Hakiki asillik, yani Aristokratlık, babadan oğula geçen bir unvan, soyağacı, arma ve en önemlisi yüksek bir makam (mesela Kral) tarafından ''ailenin asaletlik derecesi'' tasdiklenmiş bir belge ile meydana gelir. Yoksa her isteyen asilzade olurdu. Unvan taşıyan Çerkes aileleri var, unvansız Çerkes asilzadeleri de var, fakat bunlar belli. Her Çerkes’in "ben asilim" demesi bence çok yazık. Tamam karakter bakımından bir insan asillik gösterebilir, fakat bunu aristokratlık ile karıştırmamak lazım, maalesef pek çok Çerkes böyle bir cehalete düşüyor.

Saygılarımla
 

Misafir
23.01.2006

Değerli AÇBA;

İnanın duygularınızı o kadar iyi anlıyorum ki nasıl izah ederim bilemiyorum. Bu tespit Klan toplumların doğrusu ve bugününde doğrusu aslında yer kürede yaşananlar adına. Bir dakikada ayırt ediyorsunuz bu farkı yaşamın içinde.

Genetik bilimin vazgeçilmez doğrusu kan hatları. Dedelerimizin meşhur bir lafı vardı hayıflandıklarında ''At izi ile İt izi karıştı''. Tüm bunlar çok eskilerin tespitleri. Ulus kavramının oluşmadığı yıllara ait.

Ancak; sosyal bilimler öyle demiyor! Sizden ricamdır, bir daha şapkanızı öne koyup bu yazıtınızı iyi düşünün, 1789 Fransız İhtilali ve bu günün dünyası gerçeğin ta kendisi, mevcut yaşama dair. Bu objektiften baktığınızda yer kürede sadece siz ve klanınız kalırsınız. Her doğru, doğru değildir yaşamın gerçeğinde.

Aslolan ve insanoğlunun ortak bir değer yargısı var bu güne ait; Ulusallık, Her türlü değer yargısıyla, her türlü insanıyla ve şekliyle ulusallılıktır verilen kavga, verilmesi gereken kavga. Üç yüz yılı geçmiş bir zamandır Shapsugh ve Abzeghlerin bahsettiğiniz konuyla hiçbir ilgi ve alakaları yoktur.

Günümüz realitesine haksızlık ettiğinizin ve hiç olmayacak bir başlığa imza atma müsebbibi olmanızı istemem. Her birey bir değerdir ve her birey ihtiyaçtır.

Size bir doğru tavır düşer, bu hakka sahipsiniz bu başlığı CC’den rica edin kapattırın. Size bu yakışır. Yıl 2006. 1860’lar çok gerilerde kaldı ama anlıyorum duygularınızı. Bu güne dair bir para etmeyen. Dünya ve insanlar çok değişti sizi de bu değişime davet ediyorum.

Esen kalın.
 

Bekaldı
24.01.2006

Selam,

Başlığı açan arkadaşıma teşekkür ediyorum! Aslında açıklanması gereken bir konu bu! İlk olarak şunu belirtmeliyim ki; kanında ya da soyunda asillik taşıyan bir Kafkasyalı, hayatı boyunca bir defa da olsa kendisine yakışan bir davranışta bulunur... Diğer taraftan soyunda ve kanında asillik taşımayan ama bunu iddia eden Kafkasyalı, hayatında bir defa da olsa bunu ortaya koyan bir davranışta bulunur... Bunlar benim düşüncelerim değil yaşayıp gördüklerim ve SALT gerçeklerdir... Söylemek istediğim, toplumsal birliktelik içerisinde insanlar davranışları ile bunun fark etmemize yardımcı olurlar...

Asillik insanın kanında vardır ve kanların karışmasına karşıyım.

ESENKALIN...
 

Nef
24.01.2006

"Asalet kanda değil, ruhtadır." Kazanıko Jabağ
 

Uzunyayla
24.01.2006

‘’...kanında ya da soyunda asillik taşıyan bir Kafkasyalı, hayatı boyunca bir defada olsa kendisine yakışan bir davranışta bulunur... Diğer taraftan soyunda ve kanında asillik taşımayan ama bunu iddia eden Kafkasyalı, hayatında bir defa da olsa bunu ortaya koyan bir davranışta bulunur...’’

Evet siz bu yazıda kendinize yakışmayan bir davranışta bulundunuz. Şimdi asil mi oldunuz? Asilliğinizi garantilemek için bir asalet örneği gösterin ve tekrar asil olun...

Kusura bakmayın ama yazınız tümüyle saçma. Bu benim görüşüm.

Saygılar.
 

Bekaldı
24.01.2006

Sayın Uzunyayla,

Şu isminizi verseniz de şöyle muhabbet etsek derim ama yazınızdan gördüğüm kadarı çizgi meselesi! Siz benim yazdıklarıma gocunmayın derim size... Size direkt olarak lafım yok ki. :)

Ayrıca bu benim dünya görüşüm. Sizinle burada tartışma gibi bir niyetim yok, olamazda. Çünkü, okuyanlar aramızdaki farkı anlamayabilirler. Bu da beni üzer. Uzunyayla denince aklıma köyüm, köyüm aklıma gelince, evimize almadıklarımızı hatırlıyorum...

Sizce neden acaba?

Ayrıca ismini anımsayamadığım arkadaşım; her söylenen söz doğru değildir. Örneğin, komşuda pişer bize de düşer... :)

ESENKALIN...
 

Kemal Sarak
24.01.2006

Yazık... Çok yazık...

Allah aşkına şu yazdıklarınızı bir okuyun ve ne yapmak istediğinizi bir açıklayın. Toplumumuzun bunca sorunu varken, böyle gereksiz ve saçma konularla niye insanları birbirinden soğutuyorsunuz. Belki yukarda yazdığımla çelişkili olacak ama kendini asil addedenlere soruyorum; bizlerin anavatanımızdan uzaklaşmasına kimler sebep oldu? Halkını Sultan’ın Paşalık payesi uğruna kimler sattı? Sizlere bu asillik payesini kim verdi ve insanlara sen asilsin, sen değilsin deme hakkını nerden aldı?

Siz asil Çerkesleri birbirinizle baş başa bırakıyorum. Ben kendini halkından üstün görmeyenlerin yanına gidiyorum.

Sayın site yöneticileri, sizden ricam üyeliğimin sonlandırılmasıdır.

Saygılarımla...


CircassianCanada Notu:

Maf Sarak,

Forumlarımızda bizim görüşlerimizi yansıtmayan yüzlerce yazı var. Bu konuda bizim dışımızda katılımcılarımızdan birinin açtığı bir konudur. CC'nin yayın politikasına da uymayan görüşlerdir. Sizin üyeliğinizi sildirme isteğiniz, bu görüşü savunuyormuşuz gibi bir izlenim bırakıyor. Üyelik sildirmeyi, üye olmak kadar doğal karşılıyoruz, ancak bu nedenle üyelik sildirmek bize haksızlık oluyor. Bu konudaki kararınızı bir kez daha düşünmenizi rica ediyoruz.

Machu Nıbjeghuxer
 

Kamelya Acba
24.01.2006

Muhterem Okuyucular,

Haksızlığa uğradığımı zannediyor ve bu derece yanlış anlaşılacağımı hiç beklemiyordum. Ben tarihi bir gerçekten bahsetmiştim, ayrıca CircassianCanada eklemiş olduğu notu ile beni fevkalade üzdü ve bedbaht etti.
 

Yinal
24.01.2006

"Uzunyayla denince aklıma köyüm, köyüm aklıma gelince, evimize almadıklarımızı hatırlıyorum... Sizce neden acaba?"

Sayın Bekaldı'nın sözleri aynen böyle, Çerkeslik asaletine dair ve yazdıkları da doğrudur. Çerkesliğin en iyi yaşatıldığı yer diyerek göklere çıkartılan Uzunyayla da durum aynen böyledir. Bu insanları hiç bir şey birleştiremez. Çerkeslerin neden millet olamadıklarını anlayın.
 

Guğoj Sami
24.01.2006

Maf Sarak,

Konunun gidişi yine yanlış yöne kaydı. Gereksiz forumlara yazmamaya çalışıyorum. Ama sen üyeliğini sildirmek istediğin için yazıyorum, sakın bu sayfalardan ayrılma. Bir büyüğün olarak rica ediyorum.

Selamlar.
 

Dığenef
25.01.2006

Maf Sarak,

Bu yazıları görünce aynen bende sizin gibi düşündüm. Umudumu yitirdim bir an. Forum sayfalarında bu kadar ucuz tartışmaları gördükten sonra bizim bir arpa boyu yol kat edemediğimiz ve kat edemeyeceğimiz aklımdan gelmedi değil.

Yinede ben hala umutluyum.

Sayın Kamelya hanım, Bekaldı bey, Asil dostlarımız.

Sizi baş başa bırakıyorum. Kendi asaletinizi kanıtlama çabasındasınız. Eğer kanıtladığınıza inanıyorsunuz şimdide asalet yarışına girin. Hanginiz daha asil! En azından bu şekilde bizden uzak kalırsınız .

CC’de yeni bir forum açın "Asil olmayan giremez" yazın bu daha etkili olur kanımca. Sohbetlerinizi şimdiden tahmin edebiliyorum:
- Benim dedem prensti.
- O da bir şey mi benim dedem kraldı.
- Bende bir şey sandım. Sadece Kral mı? (...)

Uzasın dursun. Ayrıca Kamelya hanım öyle bir başlık atmışsınız ki, "Çerkes'in Asaleti!" Yani başlığa bakınca içinde neler olduğu anlaşılıyor.

Saygılar

Bende Kemal Sarak Bey gibi gidiyorum...

CC’ye: Sitenizde de bu şekilde düşünen yöneticiler var mı? Dürüstçe cevap vermenizi bekliyorum.

CircassianCanada Notu:

Maf Dığenef,

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bizim yayın politikamızda asillik kavramı yok. Dolayısıyla CC’de bu tür düşünen yönetici de yok. Asillik çağdışı bir düşüncedir. Machu Nıbjeghuxer
 

Kemal Sarak
25.01.2006

Sayın CC yöneticileri,

Yazdıklarımda sizleri suçlayıcı bir şey yoktu. Galiba yanlış anlaşıldım. Sizleri rencide etmişsem özür dilerim.

Sayın Korkut,

Size de uyarınız için çok teşekkür ederim. Elbetteki bu sayfalardan ayrılmayacağım ben buradan, sizlerden birçok şey öğrendim ve öğreneceğimde. O istek bir anlık öfkeyle düşünmeden yapılmıştı. Bu tepki sadece o yazıya değildi bu konuyla her zaman karsılaşıyoruz. Köylerimizde kendilerinin asil olduğunu iddia ederek çocuklarını diğer çocuklarla görüştürmeyen, diğer insanlarla aralarına adeta duvar ören insanlarımız var. Bazı yerlerde derneklerimizin açıkça ifade edilmeyip başka gerekçeler öne sürülse de sırf bu üstünlük iddiası sebebiyle parçalandığını biliyorum. Bu konu önemsiz gibi görünebilir belki ama halkımızın geleceği ve birlikteliği açısından çok önemli ve aşılması gereken bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla...
 

Guğoj Sami
25.01.2006

Maf Sarak,

Teşekkürler kardeşim. İyi günler dilerim.

Selamlarımla.
 

Kamelya Acba
25.01.2006

Muhterem Arkadaşlar,

Burası bir forum olduğuna göre değişik mevzular hakkında görüş alış verişi yapılır, hemen baştan: "ilk çağ", "basit konular" gibi ifadeler ile kim kimi ifşa ediyor acaba. Ben kendi soyumdan hiç bahsetmedim, kendi kafanıza göre neden hemen hüküm veriyorsunuz. Alelade sözler ile neden haksız davranıyorsunuz?

Ben saygılı ve seviyeli bir şekilde davrandığımı düşünüyorum. Suç ondadır veya bundadır muhabbeti ama gerçekten basit ve seviyesiz, neden şahsi düşünüyorsunuz?

Saygılar.
 

Baykaldı.H
25.01.2006

Sayın okurlar,

Çok hassas ve önemli bir konuda bir kaç cümleyle bende katılmak istiyorum. Önce şunu söylemeliyim ki, diğer milletler bile Çerkeslerden bahsederken Çerkes asaletinden bahseder, gururundan bahseder, yiğitliğinden bahseder. Tabi bu bizim için övünç kaynağıdır. Gerçektende asiller davranışlarıyla, konuşmalarıyla, hal-hareketleriyle topluma örnek olurlardı ama bizim asilzadeler kendilerini o kadar kaptırdılar ki, bu unvana geçmişte gözleri hiçbir şeyi görmedi, kendilerini her şeyin üstünde gördüler. Bunun sonucu da bu sülaleler birer birer yok olup gittiler. Bakarsanız Uzunyayla’ya köylere ismini vermiş pek çok sülale, geçmişte kendi insanına yaptıkları eziyet ve zulümler sonucu ilahi adaletle çoğunun soyu kurudu. Pek çoğununda kurumak üzere.

Onların köylerini satmalarından tutun, kapısında çalıştırdıkları Çerkeslerin kızlarını zorla başkalarına sattıklarını, diğerlerini nasıl aşağıladıklarını anlatmaktadır büyüklerimiz hala. Eğer isteyen olursa bununla ilgili pek çok bilgi dahi verebilirim. Kafkasya’da zamanın şartlarına göre bu oluşmuş kısmen burada da devam etmiş, hala devam ettirenlerde vardır. Asalet kanda değil ruhtadır, demiş Kazanuko Jebağı.

Sülalemden asla gocunmuyorum, hangi mertebede olduğunu da çok iyi biliyorum. Bu yüzden kardeşim biraz hararetli yaklaşmış olaya. Çoğuna katılmamakla birlikte bazı kısımlarına da katılıyorum. Mesela günümüzde yapılan yanlışlıkların çoğu ayıp kavramının ortadan kalkması ve değerli bir thamademizin olmayışıdır.

Eskiden bu yanlışlıklar ya ayıp kavramıyla ya da o köyün pşşısı sayesinde önlenirdi. Kim bilir belki de yok oluş sürecide böyle başladı. Ayrıca tartışılmasında bir sakınca görmüyorum. Asillik olarak değil tabi sülale olarak. Çünkü sonradan içimize pek çok yabancı yerleşti. Onları ayıklamanın tek ipucu sülalelerdir.

Kimse çocuklarına sülalesini unutturmasın.
 

Lesepşın Cegu
25.01.2006

Sayın Baykaldı H.'nin yazdıklarını bir yabancı yazsaydı neler söylenirdi neler. Bu arada yeni şeylerde öğreniyoruz. Kimdi o Uzunyayla mı Kafkasya mı diyen? Nerde o?
 

Kamelya Acba
25.01.2006

Muhterem Baykaldı.H,

Sizinle hem fikirim, saygılı yanıtınıza tamamıyla katılıyorum.

Muhabbetle
 

Janberk
25.01.2006

Sevgili Lesepşın Cegu,

(Bu arada yeni şeylerde öğreniyoruz. Kimdi o Uzunyayla mı Kafkasya mı diyen? Nerde o?) Bu sözünüz ile konunun Uzunyayla tartışmasına kaydığı endişesine kapıldım. Bu soruyu soran arkadaşımızı bilemem ama Çerkeslerde ki sınıfsal ayrımlar bir gerçektir bunu reddetmek veya yoktu demek geçmişimi inkar anlamına gelir.

Bulunduğumuz şu ortamda böyle bir ayrımın olması ise çok aptalca bir davranış olur. Uzunyayla Çerkeslerin en yoğun yaşadığı yerlerden biridir doğal olarak Kafkasya'daki yaşantılarını, alışkanlıklarını ve toplumun sınıfsal yapılanmasını burada da devam ettirmişlerdir. Uzunyayla'nın dışındaki Çerkesler asillik kölelik ayrımını yapmadılar mı acaba?

Bence bu konu tamamen Çerkeslerin hayatından çıkmalı ve artık hepimizin insan olduğu asaletimizin de ait olduğumuz aileden değil de kendi yapımız ve yaşantımızdan kaynaklanması gerektiğine inanıyorum. ÇERKESLER ASİL BİR MİLLETİR bizim yapmamız gerekende davranışlarımızla, yaşantımızla, insani ilişkilerimizle bu asil millete yakışır birer birey olabilmektir.
 

Baykaldı.H
25.01.2006

Sayın CC yöneticileri,

Acaba bende mi bir anormallik var yoksa sizde mi inanın çözemedim. Bir önceki yazımda bir cümle neden kesilmiş, acaba yazılan yazıların işinize gelen kısmı yayımlayıp işinize gelmeyen kısmını çıkarma hakkını size kim veriyor?

Yazılar bir bütündür ya hepsini yayınlarsınız ya da hiçbirini.

Tamam davulda tokmakta sizin elinizde ama bu kadarına da pes.

Hangi amaçla topluma yararlı düşünceleri savunabilirsiniz, yazıları yayınlayabilirsiniz.

Ben artık sizlerle didişmek istemiyorum, zaten didişmiyorum da. Ancak bazen öyle hatalar yapıyorsunuz ki, her şeyden soğutuyorsunuz. O cümlenin size veya toplumumuza ne gibi bir zararı olabilir açıklayabilir misiniz? Artık ben pes ediyorum. Hiç bir şekilde size kendimi kabul ettiremeyeceğim.

Size bundan sonraki yayın hayatınızda başarılar dilerim. Umarım demokrat geçinenler kadar demokrat olmam.

Sayın Lesepşın Cegu,

Hemen bir koz buldum diye sevinerek yüklenmeniz yanlış. Geçmişte yaşanılanlar Kafkasya’nın uzantısı olarak gelmiştir Türkiye’ye, yoksa sonradan kazanılmış bir şey değildir. Asalet kavramına en özen gösteren kesim Abazalarla Kabardeylerdir. Bu Uzunyayla’ya has bir şey de değildir. Bu zamanında Kafkasya’da da yaşanmıştır ama iyi ama kötü. Belki de o zamanın şartlarına göre öyle olması gerekiyordu. Günümüz şartlarına göre çok ters olabilir. Kabardey Cumhuriyeti’ne gitmiş biri olarak, şunu söylemeliyim. Uzunyayla’daki Çerkeslerle Kabardey’dekiler arasında inanın hiçbir fark yok. Oradaki birinin ikizini burada bulabilirsiniz. Tamamen aynı. Bu yüzden Uzunyayla’yı tercih edenlere bu kadar yüklenmeniz yersiz
 

Kamelya Acba
26.01.2006

Muhterem Baykaldı H.,

Rica ediyorum ümidinizi kırmayın, neden bir kaç basit sözler ile kendinizi üzüyorsunuz? Bence buna gerek yok, burada pek çok kişi şahsi düşünüyor ve bunun yanlış olduğu aşikar. Tarih olmuş olan bir hadiseden bahseder, bunu değiştirmek kimsenin elinde değil, ancak geçmişimizi kabullenmeyen insanlar, böyle yanıt vermeye çalışıyor. Sizde kendinizi bu gruba katmayın.

Uzunyayla'ya şahsen hiç gitmedim, ancak oralı olan bir arkadaşım vardı, hakikaten sizin de bahsettiğiniz gibi oranın insanı Çerkes kültürünü tam manasıyla yaşıyor. Bunu ben arkadaşımda gördüm. Muhabbetle.
 

Müzeyyen Kip
27.01.2006

Merhabalar,

Söz yine döndü dolaştı Uzunyayla'ya geldi. Her defasında Kafkasya'dan sonra Çerkeslerin örf ve adetlerini, xhabzelerini, dillerini en doğal şekliyle yaşattığı yerdir, diyoruz. Böyle olunca elbetteki günümüz şartlarında çok garip gelebilecek hatta kabullenilmeyecek yaşam kuralları Uzunyayla'da geçmişte yaşandığı bilinmektedir.

Yaşananlar gerçek olup, inkar edilemez ama Uzunyayla'yı suçlamamak gerekir. Günümüz şartlarına göre yaşananlar kabul edilir veya edilmez ama doğal olarak Kafkasya'daki yaşam tarzlarını Uzunyayla'da da sürdürmeye çalışmışlardır. Çocukluğu Uzunyayla'da geçmiş biri olarak yaşananları asillik veya sınıfsal ayırım olarak algılanmadan büyüklerimizin bize aktardıkları şekliyle: yazmak için biraz imtina etsem de Uzunyayla da worg, gaşer ve wuneut şeklinde üç ayırım şekli vardır.

Günümüzde hala çok bir geçerliliği kalmadığı söylense de duruma göre her sülalenin geçmişteki durumu heran bilinç altı da olsa değer yargıları değişmiyor aynıdır. Geçmişte neyse yine öyle anılıyor. Değerli arkadaşlar, bu konu bence hassas çok da tartışma götüreceğini de sanmıyorum, kabul edilir veya edilmez ama geçmişten gelen bir durum. Uzunyayla'da Çerkes olup da bunu bilmeyen de yok.

Saygılarımla.
 

Tlepş
27.01.2006

Müzeyyen hanım,

Yazdıklarınız bir gerçek. Uzunyayla'daki ilginç sülale isimleri de herhalde diğer Çerkes yörelerinde yoktur. Acaba neden Uzunyayla?
 

Misafir
27.01.2006

Sayın Tlepş onlar sülale ismi değil. :) Yazıyı tekrar gözden geçirseniz iyi olur.
 

Tlepş
27.01.2006

Sayın Misafir, Hangileri sülale ismi değil? Ben toplumsal sınıflandırmalardan bahsetmiyorum. Milletin birbirine hitap ettiği sülale isimleri, neden Uzunyayla'da gariplik gösteriyor ben onu soruyorum?
 

Kabardey
28.01.2006

Evet Uzunyayla'da böyle durumlar olurdu. Özellikler Kabardey ve Abaza köylerinde geçmişte yaşanmış -bir çoğu bugün insanlık suçu diyebileceğimiz- olaylar anlatırdı dedelerimiz bize. Şimdi ise bunun etkisi çok az sürmekle beraber, birçok kötü duruma yol açmıştır. O güzel Uzunyayla’da kötü şeyler olmuyor değil hala.

Özellikle bazı köylerde birbirinin evine girmeyenler, birbiriyle karşılaşmaktan çekinen sülaleler, birbirlerinin düğünlerine ve hatta cenazelerine dahi gitmeyenler, kan davalı sülaleler... Bu durumların olduğu köylerde sonuçta bir göç dalgası oldu ve Kayseri’nin birçok yerine dağıldılar. Türklerin arasında ne sülale adlarının ne Çerkesliklerinin bir faydası olmadığını anladılar ama çok geçti. Ne sülalelerini yaşatabildiler ne de mutlu olabildiler. Sonuçta hem kendilerini harcadılar hem Uzunyayla kültürünü.

Bazı köylerde artık ne düğün oluyor, ne vorşer ne de başka bir şey. Çünkü insan kalmadı ki köylerde ama bazı köylerimizde ise özellikle Hatukay ve Abzakh köylerinde insanların günümüzü geçmişin değer yargılarıyla değerlendirmemesi sonucunda birlik beraberlik daha da güçlenmiştir. Bu özellikle düğünlere gidince rahatlıkla anlaşılabiliyor. Zaten en büyük köyler ve en az göç veren köylerde bu köylerdir. Bazı Hatukoy arkadaşlarımla onların köylerine gidince bir Kabardey olarak imreniyorum. Kimse kimseye yukarıdan bakmıyor.

Yinede Uzunyayla hala Kabardey’iyle, Katukay’ıyla, Abzakh’ıyla bir başka yer. Oralı olmayan anlayamaz Uzunyaylalı’lık kavramını.

Teşekkürler

 
sayfa  1    2    3