...................
...................
NE MÜNASEBET, BEN ADİGE'YİM!   -1
Adige Bey
28 Ocak 2007
                         
...................
...................
Konu hakkında yazan katılımcılarımız:  (Alfabetik sıra ile)
A-E, AGB, Ahıskalı, Beykul Duran, Civan, Derya Babur, Eski Adige Üye, Fuat Aydemir, Gubate, Hacımıko Enver, K. Dokuz, Karaemilyano, Meshpev, Misafir, Nart Çetaw, Nart Peterez, Neps, NovayaZemlya, Serdar Eren, Setenay, Sugba, Tremko.
 

CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.

Hırant Dink'in ölümünden bir kaç saat sonra binlerce kişinin toplanıp "Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hırant'ız" sloganını kınıyorum! Protesto ediyorum. Ne münasebet!? Ben Adige'yim! Türkiye'deki 2 milyon Adigey'den biriyim. Ermenilerin 1910'larda Adigey köylerini basıp katlettikleri hangi Adigey için hepimiz Adige'yiz dediniz, Adige asıllı diplomatları katledilirken hanginiz Adige'yiz diye slogan attınız da şimdi "Hepimiz Ermeni'yiz"ci oldunuz?

Ne münasebet "Ben Adige'yim!


Serdar Eren
29.01.2007

Sayın Adige,

Önce Kullandığınız nick uygun bulmadığımı belirtirim. Eleştirilmesi güç oluyor.

Yazınıza cevap:

Önce bekledim, çünkü Ermeni değil Çerkes'im demişsiniz. Bazı civanmert forumcu arkadaşların sizi uyaracağını sandım. Neden Ermeni değil Türk'üm demiyorsunuz? Türk vatandaşı değil misiniz diye sizi uyaracaklarını sandım. Ama işin içine Ermeniliği kabul etmemek gibi sözüm ona soylu ve ulvi bir vazife yaptığınız için size ses etmemeyi uygun bulmuş olmalılar.

Sayın Adige,

Hırant Dink'in öldürülmesini protesto etmek için bende meydandaydım. Ama onun vasiyeti gereği hiç slogan atmadım. Elimde hepimiz Hırant'ız hepimiz Ermeni'yiz yazısı vardı. İnanın 1 haftadır biraz asimile olmuş ÇERKESLİĞİME hiç halel gelmedi. Meydanda herkes vardı. Bence Türklüğü de bu vicdan sahibi insanlar daha iyi temsil ediyorlar. Hemen şehit cenazelerinde yoklar diyeceksiniz biliyorum. Ama yanılıyorsunuz. Onlar orada da varlar sadece reklam yapmıyorlar.


Misafir
29.01.2007

Sayın Adige,

Yazdıklarınızın her harfine katılıyor ve teşekkür ediyorum. Bakalım o gün biz Ermeni'yiz diye bağırabilen Çerkesler de var mı aramızda. Varsa yazınıza karşılık neler yazacaklar merakla bekliyorum...


Beykul Duran
29.01.2007

Lütfen rica ediyorum, neden yumurtadan kıll çekiyor; karda kara, karada kar arıyorsunuz? Ne münasebet! ben Adige'yim. Hem de gururluyum.

Hepimiz Ermeni'yiz demiş, pankart taşımışlar. Ermeni mi oldular? Nihayet hepimiz insanız; değil mi? Bir ölüye gereken saygı gösterildi. İyi yaptılar.

Ne münasebet! Ben Adige'yim! Onu da anlayalım. Sular durulsun. Nedir bizdeki, insanların beynine hükmetme kaprisi?

NE MÜNASEBET BEN ADİGE'YİM! HEPİMİZ ERMENİ'YİZ!

Ne değişir? Ben neysem oyum! Ama kendimi Kabardey sayıyorum.

Wuzinchewe Fikanne.


Neps
29.01.2007

Sayın Adige ve onu takdir eden arkadaş,

Bir avuç Ermeni ne kadar güçlü ve zalim bir milletmiş ki katletmişler. Halbuki dünya böyle demiyor. Herkes Ermeni soykırımından bahsediyor. Nedense! sırf fikirleri için bir insan öldürülüyorsa bu insana üzülmek için kendi soydaşınız mı olması gerekir?

Bu gün ona tepki göstermeyenler, yarın kendilerine sıra geldiğinde (olmaması dileğimizdir) kimler üzülecek? Kimler sesini çıkartacak?

Bana dokunmayan yılan, başkalarına zarar versin mi! "hepimiz Ermeni'yiz" cümlesindeki mecaz anlamı anlamadığınızı sanmıyorum. Hepimiz ezilenden, öldürülenden, katledilenden yanayız demektir bu.

Siz hangi taraftasınız peki söyler misiniz?


Meshpev
29.01.2007

Hepimiz Fransız'ız...(Kendi sorunlarımıza).

Saygılarımla


K. Dokuz
30.01.2007

Sayın Adige,

Şimdi ne diyeyim diye çok düşündüm. Hani bir laf vardır; ''yukarı .... bıyık aşağı .... sakal''. Bakın bir şairimiz o da vatan haini ''bakmayın sarı saçlı mavi gözlü olduğuma ben Afrikalıyım'' demiş.

Neyi ima etmiş bu şairimiz?

Lütfen bu açıdan biraz düşünseniz. İnanın yapılan bu tepkinin insani bir tepkiden başka bir şey olmadığını hepimiz anlarız diyorum.

Saygı ve sevgiyle kalın.


Misafir
30.01.2007

Evet, Adige'yi taktir ediyorum.

Ermeni'yim deyip de mecazi anlamda düşünülmesini isteyen arkadaşlarım, ben size katılmıyorum ve demiyorum.

Birde şöyle düşünelim, müsaadenizle.

Hergün PKK'lı hainler, fidan gibi gençlerimizi şehit ediyor. Aynı hassasiyeti neden göstermiyorsunuz? Neden hepimiz Türk'üz, hepimiz Mehmet'iz diyemiyorsunuz, mecazi anlamda?

Çifte standardın daniskasıdır bu sizin yaptığınız. Tamam bir insan öldürülmüştür, kesinlikle kınıyorum ama Ermeni'yim de demem. Çünkü Çerkes'im. Müslüman'ım.

Kendinizi kandırmayın beyler. Sayın Neps tarihe bir göz at bakalım. Ermeniler Adige köylerine hiç baskın yapıp, katliamlar yapmamışlar mı? Şimdi ne oldu da hepiniz mecazi anlamda Ermeni oldunuz ve savunuculuklarına soyundunuz?

Onları dünya savunuyor. Siz kendi halinize yanın ve Adigeliğinizi savunmaya çalışın.

Hadi kolay gelsin.


Hacımıko Enver
30.01.2007

Kıymetli Misafir hemşerim,

Tarih konusunda teferruatlı bilgin olmayınca yanlış ve hatalı konulara giriyorsunuz. Konunun dağılmaması için kısaca yazacağım. Maalesef Ermeni olaylarında biz Çerkeslerde taraf olmuşuz ve bazı Ermeni köylerinin baskınlarında yer almışızdır. Hatta bir baskında Çerkes komutanın adı da geçer. Bu konuyu bilenler belgelerini de buraya yazarlar. Ben o belgeyi bulamadım. Fakat bu Osmanlı tarihinde bilinen bir vakadır.

Maalesef Çerkesler her yerde olduğu gibi bu konuda da kraldan çok kralcı kesilmişler ve Ermeni köylerine baskınlar yapmışlardır.

Meselede bu değildir zaten misafir hemşerim. Geçmişte her millet hatalar yapmış ve birbirlerine kıymışlardır. Burada mesele bundan sonra ne olacağıdır.

Benim bu konudaki fikrim çok nettir. Biz Çerkesler hiçbir millete karşı husumet güdemeyiz. Düşmanlık yapamayız. Eğer yaparız derseniz xhabzeyi bilmiyorsunuz demektir.

Değerli misafir kardeşim tarih konusunda yanlış, hatalı bilgilere sahipsiniz. En kısa zamanda bu hatanızdan dönmeniz temennisiyle saygılarımı sunuyorum.


Misafir
30.01.2007

Sayın Enver kardeşim,

Bu hassasiyetinizi (sözüm size değil) birazda içinde yaşadığınız ekmeğini yediğiniz bu Türk toplumu için gösterseniz diyorum. Ben neden çifte standart diyorum. Anlatabildim mi?

Tarih konusunda da fena sayılmam. Sizin kadar olmasam da, bilgim vardır emin olun.

Xhabze konusuna gelince, kendime güvenirim.

Şimdiye kadar Ruslar hariç, hiç bir topluma düşmanlığım olmamıştır. O da tarihte ve bu gün toplumumuza yaptıkları katliamdan dolayıdır.

Anlatabildim mi kardeşim Enver
?


Karaemilyano
30.01.2007

Almanya'daki Solingen de katledilenleri anma yürüyüşlerinde birçok Hıristiyan Alman hepimiz Türk'üz derken, bazı arkadaşlar müdahale edememiş. Müdahale edip; ''hayır biz başkayız'' demek ne kadar da yakışırdı bu kafa yapısına?

Vaktiyle Hürriyeti Ebediye'deki bir mitingde; ''hepimiz Filistinliyiz'' diye bağırmış ve de huzur bulmuştum. Komünisti, Müslüman'ı herkes bir olmuştu.

Beyler biraz anlayış lütfen. Başka tartışma açmak isteyenler bizi ona buna böyle acemice düşman yapamazsınız. Dedenin günahı, torundan sorulmaz, kafanın içine bakın kim barıştan, kim savaştan yana.

Saygılar, sevgiler.


Neps
30.01.2007

Sayın Misafir bey,

Bu hassasiyeti içinde yaşadığım topluma da gösteriyorum. Önyargılı olmaktan vazgeçsek iyi olur. Kraldan kralcı olmak işte buna denir. Hangi Çerkes göstermiyor bu yaşadığı topluma hassasiyet.

Sırf ermeni düşmanlığın yüzünden kendi milletini de suçlamaya kalkma olur mu?

Eğer Hırant Dink'in eşi için yazdığı mektubu okuyunca vicdanın sızlamadıysa ne desem boş. Soruyorsan, benim vicdanım sızladı, hatta gözyaşıma engel olamadım.

Milletleri karıştırmadan bir insan için üzülmek suç mu oldu şimdi? Her şeyi biliyor olabilirsin ama merhamet ve vicdan duygusu bilgiden de önemlidir.


Ahıskalı
31.01.2007

Sayın Neps,

Sizin bu Ermeni hayranlığınız gerçekten çok tuhafıma gidiyor. İsterseniz Hırant Dink için bir anıt mezar falan yaptırın belki üzüntünüz bir nebze azalır.

Hırant Dink'in ölümüne gösterdiğiniz bu tepkiyi acaba başka bir vatan evladının ölümü için gösterecek misiniz çok merak ediyorum.

Medyanın gazına gelip Ermeni savunuculuğu yapmak zaten pek moda. Sizde modaya ayak uyduruyorsunuz anladığım kadarıyla.

Şunu da söyleyeyim: Adigelerin büyük çoğunluğu bu meseleyi sizin kadar büyütmemişlerdir. Bu olayda kendi halkınızın takınmış olduğu tutumu örnek almanızı tavsiye ediyorum.


AGB
31.01.2007

Maf,

Yazılanlardan anlıyorum ki, yine kavram kargaşası yaşanıyor.

Ben Kabardey'im, Çerkes'im, Adige'yim ve Hırant Dink olaylarını kınıyorum.

İçinde yaşadığımız devletin diplere çekilmek istenmesine, kargaşa ortamı yaratılmak istenmesine ve bu ortamdan fayda sağlanmak istenmesine çok sinirleniyorum. Bundan dolayıdır ki, ben Ermeni'yim diyenleri kınamıyorum.

Benim bildiğim kadarıyla zaten İstanbul'da yaşayan 200 bin Ermeni yok. Oraya toplanmış ve ellerinde hepimiz Ermeni'yiz yazılı pankartı taşıyanların büyük çoğunluğunun bu düşünce doğrultusunda pankartları taşıdıklarına inanıyorum. Ama birazda özeleştiri yapmak gerekirse işin biraz abartıldığını düşünüyorum. Zira Hırant Dink olayı çok ince bir noktadır.

Sonrasında hepimiz Ermeni'yiz pankartları başka şekilde karşımıza tehdit olarak çıkabilir. Sadece buna dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.


Serdar Eren
31.01.2007

Ermeniler Anadolu'nun çok acılar çekmiş eski bir halkıdır. Ermeni müziği acılarını yansıtır. Mayrıg (ana) adlı türküleri Gasparyan okur, çok içlidir. Kafkas müziği gibi hüzünlüdür. Bazı katılımcılar Hırant Dink cenazesi ile alakalı şehit cenazeleri örneği vermesi doğru mu? Birbirine karşı değiller ki.

Unutmayın Asala eylemlerini protesto için taksim de 1 Ermeni kendini yakmış. Hepsi vatana karşıymış gibi lanse olmasın. Kimse kimseye hayran da düşman da olmasın. Hırant'ın dediği gibi, tarihe takılıp kalmayalım.

Tarih kitabını eline alıp, düşman arayan bulur. Dost arayan da dost bulur. Geleceğe bakıp bir arada yaşayalım. Türk, Kürt, Çerkes Boşnak vs. kardeşlik için bir arada olmalılar. Düşman bulmak gerekliyse cehalet ve tembellik bizim düşmanımız olsun.

Saygılar, sevgiler.


Gubate
31.01.2007

Sayın Meshpev,

Onca yazılanları nede güzel özetlemişsiniz. Tespitinize aynen katılıyorum.

Hepimiz Fransız'ız (Kendi ırksal sorunlarımıza). Tebrikler.

Saygılar.


Neps
01.02.2007

Sayın Ahıskalı,

Ortada sırf düşüncelerini (doğru-yanlış) seslendirdi diye katledilen biri var. O da Hırant Dink. Bu kişi Ermeni değil, Türk'te olsa, Rum, Arnavut, Kürt, Çerkes de olsa benim için fark etmezdi. Adam gibi çıktı ve doğru bildiği şeyleri söyledi, öldürülme pahasına. Yani milyonlarca insanın yapamadığı ve cesaret edemediği harekette bulundu bu kişi.

Ben hiç bir milletin hayranı değilim. Buna Çerkeslerde dahil. Ya anlamıyorsun ya anlamak istemiyorsun. Ben düşüncesinden dolayı öldürülen bir insana saygı duyulmalı diyorum. Ama sizin böyle bir derdiniz yok anlaşılan. Buna bir Çerkes'in tepki göstermesi de ayrıca beni üzmüştür. Demek ki, her millette tabulara sarılan kişiler oluyor. İnsanlık sevgisi yoksa bir insanda ben ona insan demem.

Saygılar.


Nart Çetaw
01.02.2007

Hadi bazı kesimler Hırant Dink'in katledilmesinden, politik hatta milliyetçi söylemlerle bir pay almaya çalışıyor anladım da bu platformda bizim nasıl bir beklentimiz olabilir bir katliamdan?

Adige köylerinin Ermenilerce baskın düzenlenebileceği görüşüdür.

Anadolu'da bazı kendini bilmezlerce sürek avına maruz kalanlar Adige köylülerince kurtarılmıştır. Kendi gölgesinden korkan, kiliselerine bile korkarak giden bu azınlığın üzerinden bari bizler prim yapmaktan sakınalım. "Hepimiz Hırant'ız Hepimiz Ermeni'yiz" sloganına karşı çıkanlara iki çift lafım var:

1. Hepimiz, Hırant ağabey gibi olabilir miyiz?
2. Yarın, öbür gün "ne münasebet ben Adige'yim", "Çerkes'im Müslüman'ım" diyenlerden "Adige'yiz, hepimiz Ethem'iz" diyebilir misiniz?

Düşünün...


Misafir
02.02.2007

Sayın Çetav,

Sen o ağabeyin gibi olmaya çalış. Ben olmak istemiyorum.

Evet ben Çerkes'im, Müslüman'ım, bunun ne sakıncası var?

Tekrar edeyim; ÇERKES'İM... MÜSLÜMAN'IM... ETHEM'İM...

Amcamızın ya da herhangi birinin taktığı, Çerkes ismi ile Çerkes olduğumu iddia etmiyorum...

O gazetecinin öldürülmesi gerçekten zoruma gitti. İnsan olanın zoruna gider. Zoruma gitti ama mecazi anlamda da olsa dahi ben Ermeni'yim diyemem.

Sizler, Ermeni'yiz diye pankart açanlar; bence hiçbir mahsuru yok, isterseniz evlerinizin duvarlarına bile yazabilirsiniz. Beni hiç rahatsız etmez. Benim Ermeni olan yakın arkadaşlarım var. Onlardan da rahatsız değilim. Alevi, ateist arkadaşlarım var, rahatsızlık duysam arkadaş olmam.

Fazla uzatmayayım. Uzun lafın kısası, sizler Ermeni'yiz diyebiliyorsanız, bende Ermeni değilim diyebilmeliyim. Bu demek değildir ki, o insana acımadım. Gerçekten acıdım ama sizler gibi abartmadım o kadar....

Saygılar.


Misafir
02.02.2007

Sayın Neps,

Yazınız bana dönmüş hiç mesele değil. Vicdan demişsin. Senden bin kat daha vicdanlı olduğuma eminim.

Bir insanın öldürülmesi. Buna üzülmemek mümkün mü? Neden üzülmeyeyim?

Güzel kardeşim, size neden bu kadar ağır geliyor? Sizinle aynı görüşleri paylaşmıyorum. Ben sizler hoşnut olasınız diye mecazide olsa Ermeni'yim demem. Zorla mı dedirteceksiniz? Değilim kardeşim Ermeni falan değilim.

Varın hayrını görün. Siz olun, umurumda bile değil. Bu ateşli taraftarlığınızı birazda Çerkeslik için yapsanız, dilinizi,xhabzenizi öğrenseniz çok mutlu olurdum.

O Ermeni için döktüğünüz nepsinizi birazda Çerkeslik için dökseniz, daha iyi olurdu...

Kısa bir zaman önce, yaşlı kimsesiz bir Çerkes ihtiyarı öldü. Cenazesini 15 kişi ile kaldırdık, neredeydi bu Ermeni'ye ağlayanlar, neredeydiniz? Önce kendi ölünüzü kaldırın, kendi ölünüze ağlayın. Kendi halinize ağlayın, ondan sonra Ermeni'ye vs. ağlayın. Kendi ölümüzü kaldırmaktan aciziz başkalarını ilahlaştırmaya uğraşıyoruz. Ona da acıdım ama 15 kişi ile kaldırdığımız kendi yaşlımıza daha çok acıdım. Neredeyse cenazeyi belediye kaldıracaktı. İşte ağlanacak halimiz...

Sizlere verecek çok cevabım vardır, kimseyi de cahil zannetmeyin. Siyasetse siyaset, Adigelikse Adigelik, buyurun...


Derya Babur
07.02.2007

Asıl önemli olan bence (naçizane) HEPİMİZ İNSANIZ.. Hırant Dink'te bir insandı, savunduğu değerler yüzünden öldürüldü. Çerkes olmuş, Ermeni olmuş, Türk, Kürt olmuş önemli mi?


Misafir
07.02.2007

Sayın Babur,

15 kişi ile kaldırılan Çerkes yaşlısı hakkındaki yorumunuzu da alabilir miyiz? O Ermeni hakkındaki yorumunuzu aldık. Acınacak halde olan kim? Dink mi bizler mi (Çerkesler)?


Tremko
07.02.2007

"Ne münasebet Adige'yim'' güzel bir duruş aslında. Tabi bu duruşu sadece bir tarafa değil, son günlerin yükselen değer milliyetçi söylemlerine karşı da yapabilirseniz...


Sugba
07.02.2007

Yazılanları ilk kez okuyorum ve bu ne acayip bir tartışmadır anlayamadım.

Ne yani PKK ile çatışmalarda askerlerin ölmesi ya da Asala'nın diplomat cinayetleri Hırant Dink cinayetini haklı mı kılıyor?

Bu ne acayip bir mantık?

İnsanlar bu mantıkla hareket ederlerse yeryüzünde herkes birbirini vurmak zorunda kalır. O cenazede "hepimiz Hırant Dink'iz" diyenler daha önce "hepimiz Filistinliyiz, hepimiz Iraklıyız" demeyi de bilmişlerdi. Bunun bir empati kurma, insanlarla acılarını paylaşma çabası olduğunu anlamak bu kadar zor bir şey mi? Kiminle empati kursalardı, Ogün Samast'la mı, Yasin Hayal'le mi?

Bir kaç yıl önce Filistin'de yapılan zulme katlanamayan ve Filistinlilerin evlerinin yıkılmasına engel olmak isteyen bir Amerikalı genç kız, İsrail buldozerleri tarafından ezilerek öldürüldü. O kız bunu Filistinli olduğu için mi yaptı?

Hayır.

Vicdan sahibi bir insan olduğu için yaptı.

Birinci Rus-Çeçen savaşı sırasında Rus bombaları altında ülke harap olurken; Çeçenler kimi kimsesi olmayan, bir yere kaçamayan Rusları da korumaya çalışıyor, lokmalarını onlarla paylaşıyorlardı. Kafkas geleneği bunu gerektirir çünkü.

Ayrıca sitenin girişinde yazan özdeyişin Türkçe'sini altını çizerek hatırlatmak isterim: "Adigelik insanlıktır!"


NovayaZemlya
07.02.2007

Milliyetçiliği basit bir söylemden ibaret gibi görmek Türkiye de moda zaten.

Ne münasebet Adige'yim...

Peki Adige kim?

Bilen var mı?

Sokağa çıktığınızda etraftakilere bir sorun bakalım: Sayın ''Ne Münasebetçiler'' sizin adınız Çerkes değil miydi? Herkes sizi böyle bilmiyor muydu? Ne oldu da adınızı bıraktınız ki? Yoksa milliyetçi değil misiniz?

Adige'yi kimse bilmez canım yahu deyim, Çerkes adının etrafınızda çağrıştırdığı anlamlardan mı kaçmaktasınız? Adınıza neden sahip çıkmıyorsunuz? Geçmiş olmadan ne gibi bir anlam üretmeyi hedefliyorsunuz ki? Sizin ne söylediğinizden çok etrafın ne anladığı, daha önemli değil mi? Tabi eğer davanızda samimi iseniz, kendinizi en pratik yoldan anlatma ihtiyacı hissedersiniz, yok öyle bir derdiniz yoksa buyurun ''Ne Münasebet'' bende Adige'yim...


K. Dokuz
08.02.2007

Sayın Misafir,

Cenazeden haberi olan 15 kişiden biri oldunuz yaptığınız bir görev veya iyilikte. Allah razı olsun. İyi ama bu iyiliği veya görevi her önüne çıkan insanın gözüne sokmayıverin lütfen.

Biliyorsunuz, biz Çerkeslerin tüm düğün ve cenazeleri katılımı yüksek olur ve bu "görev"den hiç bir Çerkes kaçmaz.

Sevgi ve saygılarımı sunarım.


Derya Babur
08.02.2007

Her zaman değerlerimize sahip çıktık biz. Siz acınacak durumda olduğumuzu düşünüyorsanız üzgünüm...


A-E
08.02.2007

Selamlar,

Yazsam mı yazmasam mı, yazarsam linç edilir miyim yazmazsam korkunun içime sinmesine mi izin vereceğim. Ben bu korkuyu bir Ermeni olarak doğduğum ilk günden şu günüme kadar yeterince yaşamadım mı?. Oysa arkamdan yüzünü bile göremeyeceğim birinin haince ancak kendine yaraşır şekilde beni vurmasından ne korku duyabilirim ki?

Evet korkularımı yenerek yazıyorum: Ben bir Ermeni'yim. Bununla gurur duyuyorum. Sırf ezilen bir halkın evladı olduğum için gururlanıyorum. Gururum bundandır yoksa dünyalı olmak, insan olmak gerektiğinde her ezilen halkın yanında o halktan olabilmekten daha çok haz alıyor gurur duyuyorum.

Ethem beyin adının önüne Çerkes getirilerek yıllarca bizlere okullarda hain Çerkes Ethem diye okuttukları kitaplara iyi ki inanmamış, kendi gücümün oranında gençliğimin geçtiği zorluklar şehri Diyarbakır da yaptığım araştırmalar edindiğim gizli kitaplarla yasaklanmış yazılarla pek merak ettiğim bu hain Çerkes Ethem'i araştırmam sonucunda, verdiğim kararla ben Çerkes'im diyebildiğim için gurur duydum kendimle.

Hoş, Çerkes olmadım Ermeniliğimden bir şeyde kaybetmedim ama yinede kendimi yanlış anlatılan yanlış lanse edilen ve haksızca damga vurulan bir ezilen halkın mensubu görebilmem bana büyük bir haz vermişti, mutlu olmuştum. Ermeniliğim tüm vicdanlı ve düzgün insanların alabileceği hazları, duyabilecekleri mutluluk duygularını tatmama engel olmadı sonuçta ortak bileşkemiz insan olmamız bizi ırklarımıza bakmaksızın birleştiriyor.

Gülerim, gülersin. Ağlarım, ağlarsın. Yerim, yersin. İçerim, içersin. Karşımdakiyle beni aynılaştıran birçok şey varken; benim karşımdakine sırf düşüncelerinden dolayı yaşam hakkı tanımamam mümkün mü? Ah şu düşünceler olmasa eylemler gerçekleşir mi acaba gerçekleşen eylemler düşünceyi yok etmekten başka neye yarıyor? Ülkemizde hangi halktan olursa olsun düşünelim, bir bakalım son yüz yılda çıkmış mı dünyaya mal olacak bir değer? Bir tane çıktı o da Nobel'i aldı onu da kabul etmediğimize göre çıkmamıştır.

Kimileri ben Ermeni değilim diyor olmamanız zaten daha hayırlıdır. Ne mutlu size ki, Ermeni değilsiniz. Ne olduğunuzu biliyorsunuz ama bu bildiğinizi sandığınız şeyi sadece kendi içinizde biliyorsunuz. Kahramanlığı her horoz kendi evinde öterek zaten yapar Önemli olan kahramanlığa ihtiyaç duymadan kendini anlatabilmek ve anlaşılabilmektir. Buyurun anlatın kendinizi, anlaşılın bakalım o çok övündüğünüz Türkçü yanınıza. Siz kendinizden olmadan Türk olarak kabul edileceginizi sanıyorsanız aldanırsınız ki, zaten aldanıyorsunuz.

İşte gerçekler önümüzde acaba en basitinden Türkiye'de bir üniversitede Çerkes kursu varda bizim haberimiz olmamış ya da Çerkeslerin kendilerini ifade edebildikleri kimliklerini özgürce yaşayabildikleri bir ortam var da biz bilmiyoruz. Bülent Ersoy aklıma geliyor; şu Türk'üm Müslüman'ım diyenler gibi Adige'yim Müslüman'ım diyenleri gördüğümde bir insan bu kadar bilgiden yoksun olur mu acaba? Demek ki oluyormuş. Halen Ermeniliğin karşısına Müslümanlıklarını ortaya atarak çıkanların; ırklarıyla, dinleri arasında ayrımlar yapamadığını gördükçe, kimlerin hangi boşs bilgilerle halka açık yerlerde kuru kalabalık yaptıklarını gördükçe daha alınacak çok mesafe, yürünecek çok yol aşılacak, çok cahillik olduğunu düşünüyorum.

Ermeni halkı henüz Hıristiyanlık dünyada yokken de vardı. Tıpkı Müslümanlık daha yokken Çerkeslerin olduğu gibi.

Acaba diyorum burada kim Müslümanlığınıza laf attı da Müslüman'ım diyorsunuz. Adice bir şekilde katilin cesaret edipte yüzüne gözlerinin içine bakarak tetiği çekemediği, arkadan haince vurduğu bir insanin adını telaffuz etmeyip, ''O'' diye bahsederek siz iyi bir şey yaptığınızı düşünün ama gerçeği gören her göz sizinde o katili doğuran karanlıkla beslendiğinizi görecektir.

Ermeniler Adige köylerini basmış ve Adigeleri katletmiş. Ne de güzel demişsin ağzına sağlık mı desem acaba? Şu anda Türkiye de yaşayan Ermenilerle, Çerkeslerin sayısını karsılaştırır mısınız? Hani sizin dediğiniz gibiyse Ermenilerin sizden sayıca çok olması gerekir ama tam tersi sizler çoğalırken bizler azalmışız.

Yine bu sitede yazıldı Çerkeslerin sayısı kimileri 1-2 milyon dedi kimileri de 5 milyona kadar çıktı. Doğrusu bende Çerkeslerin aşağı yukarı 5 milyon civarında olacağını düşünüyorum. Bizlerin sayısı ise 25 milyon civarı (Şaşırmayın, şaka yaptım.) Bizlerin sayısı 40 ila 60 bin arasında ama sizin düşüncenize bakarsak şu son gelişmelerle 200 bin daha gizli Ermeni varmış. Bu Ermenilerden çektiklerinize de şahsen üzülüyorum. Sanırım hiçbir şeyden çekmediniz bizden çektiginiz kadar. Bunca zaman bizden bu kadar korkmanız da çok kötü. Oysa biz gerçektende yaşadığınız Türkiye'de çok azız. Nesli tükenmeye yüz tutmuş, korunma altına alınması gereken bir halde Türkiye'deki Ermeniler.

Acaba diyorum; Ermenilere karşı bu kadar sert söylemlere sahip insanlar, Ermenilerle ilgili sırlar mı saklıyor ya da Ermenilerin yaşadıkları yerlere kurdukları yuvalarında mutlu değiller mi? Vicdanen bu bir suçluluğun dışavurumu bir suçluluk tepkisi midir ki böyle parçalıyor kimileri kendini Ermeni kelimesi duyunca.

Bu ülkede -Can Dündar'ın deyişiyle- 200 bin Ermeni olduğunu diyorlar ama statlarda ve bir çok yerde görüyoruz ki, bu ülkede insanları arkadan vuran yüreksiz yüz binlerce korkak katil var. Gölgesinden bile bir felaket senaryosu üretip paranoyak olup insanları kurşunlayacak potansiyele sahip yüz binlerce insan var. Bu kadar katilin olduğu bir ülke yeryüzünde var mıdır acaba? Ermenilere karşı bu kininizi bir kenara bırakıp hemen aydınlanmak için çabalamanız gerekir.

Bir Ermeni öldürüldü. Çok mutlu oldunuz mu acaba? Öldürülen bir Çerkes için bende mutlu olursam, ben kendime insan diyebilir miyim? İnsan her şeyin ölçüsüdür değerlerin toplamıdır. Hangi ırktan, renkten olursa olsun insan yaşaması gereken Tanrı'nın ona verdiği günleri tamamlaması gereken bir canlıdır. Tanrı'nın yarattığını olan kul, Tanrı'ya karşı çıkmıştır.

Müslümanları acaba kulun, kulun canını alması dinde caiz midir? Hangi din, insanın insanı öldürmesini buyurur? Böyle bir din olur mu?

Bir Ermeni öldürüldü. Acaba bu Ermeni hangi Çerkes'e bir şey demişti ya da hangi halkı karalamıştı da öldürüldü. Okuduğunu anlamayan, Türk olduğu halde Türkçe yazılan yazıları anlamayanlara sormak lazım: Öldürülen insan kime ne yaptı?

Annemin hatıraları arasında vardır. Çerkes subayı ve yaptığı zulümler, buna rağmen biz tüm Çerkeslerden nefret etmedikte sadece kötü bir insanmış deyip Çerkesleri sorumlu tutamayız dediğimiz halde siz bizleri nelerden sorumlu tutuyorsunuz. Yoksa bizler sizleri yok edecek derecede bir katliama mı tabi tuttuk. Eğer öyleyse bunu tüm dünyaya duyurun da sizden özür dileyelim, affettirelim kendimizi ya da cezamızı çekelim.

Ermeni meselesinde; ağzı olan konuşuyor, buyurun gücünüz yetiyorsa tapu arşivlerini devletinize açtırın ve araştırın bakalım sizlerin bu ülkeye gelirken yerleştirildiğiniz yerler nereleri yerleştirildiğiniz yerlerde kimler yaşıyordu ve oranın halklarıyla sorunlarınız oldu mu ve daha sonra yaşadığınız yerlerde çok değil yakın tarihte kimler yaşardı ve edindiriniz tapuları nasıl edindiniz ve daha bir çok şey. Devlet sizlere havadan yerler vermedi. Anlaşmalara bile dahi olan yerleştirilme politiklerinizle nasıl sorunlar yaşandığını araştırın bir. Yoksa diyorum Ermenilere karşı olan bu kinin nedeni; bu Ermeniler bir gün dönerlerse, elimizden alırlarsa yerlerini biz ne yaparız korkusu mu? Bize ait olanların üstüne haksızca oturmanın verdiği bir vicdani rahatsızlık bir korkumu yoksa bu kinin altındaki neden?

Bence hiç korkmanıza, kin yapmanıza gerek yok. O korktuğunuz şey gerçekleşse ve Ermeniler dönseler bile size de yetecek kadar bir ülkemizin olduğunu göreceksiniz ve kardeşçe herkesin birbirine saygı duyarak yaşayacağı bir dünyayı özlemlediğimizi anlayacaksınız. Yine basit bir örnek verecek olursak; kaç kiliseyi camiye çevirdiğinizi biliyor musunuz ve ya bir başka şekilde sorayım İstanbul dışında Ermenilerin kaç kilisesi var ve kaçı aktif? Bunca korktuğunuz saçmalıkları şöyle oturup gerçekçi düşünseniz diyorum.

Günlerdir okuyoruz. Hırant Dink'in öldürülme şeklini ve sonrasındaki gelişmeleri vatandaşını yaşatması gereken devlet cinayete çanak tutmuştur. Ölürse ölsün yaklaşımıyla Ermenilere karşı tavrını ortaya koymuştur. Her şey bu kadar açıkken, sizler neyin hesabini yapıyorsunuz? Halen gerçekleri göremiyorsanız içinizden bir Hırant Dink çıkartında görelim.

Dedim ya; Yunanlarla işbirliği yapmış Çerkesler çocuklara öğretilirken sizlerin bunu demesi zordur. Bunca zamandır bu sitede içinizdeyim. Sizde gördüğüm tek şey ancak konuşmak oldu. Sizlerde konuşmaktan başka bir şey beklenmez, kendi adına bile bu kadar yabancılaşmış insanların da bu sitede bas bas ben Çerkes'im deyip bağırması gerçek yaşamda ise milliyetçi bir Türk olması doğaldır. Tabi bunları herkese demiyorum. Kuşkusuz aranızda güzel yürekli, insan gibi insanlar vardır. Ermenilerle ne alıp veremediğiniz var bir türlü anlamış değilim. Ermeniliği bir küfür olarak algılayan zihniyeti Allah iflah etsin, akıl versin. Sizleri bu kadar korkutup, paranoyak hale getirdiğimiz için kendi adıma üzgünüm. Korktuğunuz bizde biz olsak dert değil. Filin fareden korkması gibi bir şey bu.

Teşekkürler, saygılar.

sayfa  1    2    3