...................
...................
ASİMİLASYON HOŞUMUZA GİDİYOR  -3
Kabardey Bey
26 Haziran 2006
                         
...................
 
...................
CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.
                     

Dokuz
11.07.2006

Sayın Altıdokha Ata,

Ben Adigeliğin ne olduğunu çok iyi biliyorum ve gereklerini de ama bu benim diğer insanlardan soyutlanmam anlamına gelmiyor. Kardeşim, ben davet etmesem niye benim düğünüme gelip köçek, çayda çıra, dört ayak oynasınlar buna anlam veremiyorum. Bende gidip düğünlerine şeşen, kafe çalında oynayayım demem. Davet edilsem de oynamam. Bunu da bilesin.

Saygılar, sevgiler


Altıdokha Ata
11.07.2006

Yaptığım yorumdan 'Adigeliğe bağlı olmak kendini soyutlamaktır' manasını çıkararak kültürümüzün yok olmasına karşı müthiş bir ilerleme kaydetmiş oldunuz.

Tebrikler.

Saygılar.

Altıdokha Ata
11.07.2006

Sizin kültürümüze dair yorumlarınızı ve ilgilenenlere dair eleştirilerinizi samimi bulmuyorum. Bence sizde eleştirdiğiniz insanlar gibi yalnızca içi boş laflar sarf ediyorsunuz. Bunu söylerken yalnızca rumuzunuza işaret ediyorum...

Saygılar.


Kabardey
12.07.2006

Sayın Big Brother,

Sizde buyurun bu köçek davul ve zurna hakkındaki fikirlerinizi bizlerle paylaşın. Bilmek isteriz ne düşündüğünüzü. Diğer insanlar bir şey üretemiyor madem buyurun sizden olumlu veya olumsuz görüş alalım.

Yalnız diğer forum konusundan takip ettiğim kadarıyla biliyorum, lütfen bizim anlayabileceğimiz bir jargon kullanınız. Malum burada herkes sizin gibi yabancı kelimelere hakim değil, kültürlü değil!

Ben samimi olarak inanıyorum ki, keskin görüşleriniz var ve bunlardan faydalanmak isterim. En azından bilmek isterim. Bunları eleştiri olarak almayınız. Tespit olarak alın.

Sayın Ataol beye de haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Saldırganlık diye kastettiği, pasifize olmamak anlamında kullandı bence ve haklı. Diğer kültürlere saldırı gibi bir şey söylemedi. Kendi kültürünü korumak için atak olmamız gerekir dedi ve çok haklı. Hepimizin yaptığı şey aynı. Klavyeden eleştiriyoruz. Bende dahil. Herkes birbirine bir şeyler yapmasını söylüyor.

Buyurun... Kefken'de kimler olacak göreceğiz. Ben olmayacağım baştan söyleyeyim. Onun için eleştirilerin hepsini kabul ediyorum şimdiden...


Akın Arslan
12.07.2006

Merhabalar,

'Misafir'in daha önce belirttiği gibi; bence de sorun 'karar verenlerin kim olduğu'. Uzunyayla'da yetişmiş şanslı biri olarak, hiç bir düğünün gidişatına düğün sahibinin karar verdiğine şahit olmadım. Düğün sahibi sadece hizmet eder; hükümde bulunmaz. Ama şehirlerde maalesef düğün sahibini geçelim, evlenecek kız karar veriyor neredeyse.

Kapı eşiğinde beklemesi gerekenlerin wunafe yaptığı topluluklarda asimilasyon da olur dejenerasyon da.

Burada önemli bir sorun da (bu daha çok şehirler için gerekli) thamade kavramı. Yaş, görgü..vs. dikkate alınmaksızın 'filanca devlet dairesinde genel müdür olduğu için' veya filanca okulu bitirdiği için (örnekleri çoğaltabiliriz) baş köşeye oturtulan insanların sağlıklı hükümlerde bulunmasını bekleyemeyiz sanırım.

Davul zurna ve köçek kelimelerini duyunca yüreği sızlayan herkese sonsuz saygılar.

Allah arkasında duracağımız thamadeleri toplumumuzdan eksik etmesin.

Saygılar.


Haçemızko
12.07.2006

Arkasında duracağın thamade var burada, Thamade sıkıntısı mı var ne güzel düşüncelerin önerilerini açıklıyor nikinden anlaşılıyor. Bu başlıkta tam thamadeye yakışır bir nick var. Ben şahsen bu nicke imrendim, "thamke şınğa zıhelim vukitağa helişt". Ne güzel adğe'bze (!) tercüme etiniz bizde öğrenmiş olduk sayenizde.

Abzegh olan birine danışsaydınız anlamın yumuşaklık mı yoksa "Allah'tan korkan, utanmayı da bilir" anlamına geldiğini söylerdi, bizde sizden Çerkesliği öğrenirdik.

Çerkesliğin en ince ayrıntısı ulu orta herkese sataşmak değil. Birde vakıf olmadığın konuları; bilene danışmak, bilen birilerinden öğrenmek. Allah bizlere iki kulak bir dil verdi. Bunun bir anlamı olsa gerek. ''İki kere dinle, bir kere konuş'', Abaza ata sözü.

Sataşmaları bırakıp ciddi konulara odaklanmak dileği ile.


Akın Arslan
13.07.2006

Merhabalar,

Üstüme vazife mi bilmiyorum ama Haçemızko'nun görüşlerinin kime cevap olduğunu merak etim...


A.pşaşe
13.07.2006

Maf Sayın Arslan,

Yukarıyı baştan itibaren okursanız cevabı alırsınız. Bende neden özellikle sordunuz onu anlamadım. Anlayamaz anlaşılmaz mı olduk ne? :)

Saygıyla.


Gupse
13.07.2006

Merhaba,

Doğma, büyüme Düzceli biri olarak öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Çerkes düğünlerinde köçek oynatıldığına hiç şahit olmadım. Eşlerden birinin farklı milletten olması halinde Çerkes düğünü yapılmıyor, bunu biliyorum ve şahit oldum. Fakat benim bildiğim de Abaza düğünlerinin büyük bir bölümünün yöresel oyunlarımızdan ibaret olmadığı. Bunu kişiler kendileri tercih ediyorlar tabi bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

Yetişme şekliniz, yetişme tarzınız, çevreniz bunu etkiliyor. Benim bir arkadaşım evlendi kısa bir süre önce. Eşi de kendiside Çerkes fakat arkadaş çevresinin büyük bir kısmı Çerkes değil. Bu yüzden Çerkes düğünü yapmak istemedi. Ama eşi baskın çıktı. :)


Bibers
13.07.2006

Sayın Haçemiz,

Lütfen kelimelerin sonlarındaki eklere bakarak nasıl Abzeghce olduğunu açıklar mısınız? Açıkça Shapsughca ile bir şeyler yazılmaya çalışılmış. Bu şekliyle doğrusu cümleden ve hangi anlamı çıkardınız, çok merak ettim.

Kendi dilini bu şekilde yazmaya çalışmak hele hele sitede bir kaç alfabe varken tam anlamayla vurdumduymazlıktır.

Ne yaparsın çok bilenlerin yanında susmak lazım.

Ciddi konulara odaklananlar bu cümleyi nasıl ciddiye alsınlar ya da babalar gününü mü kutlasınlar? Sözü edilen cümleden yukarıdaki şekliyle çıkan abuk subuk anlamlar işin cabası.

Bu dile de yazık bu kültüre de.

Cümleyi Abzeghce diye nitelemek ise komik bile değil. Cümleyi yazanın farklı diyalektler hakkında bilgisi olmadığı gibi bunu Abzeghce diye ya da Abzeghce bilen birine sorun diye birilerine şirin görünüyorlar.

Bir diğer katılımcıda FESAPŞH diye yazıyor. Bunun ne anlamı doğru yolda kullanılıyor ne de yazımı doğru. lütfen Türkçe'ye devam edin. Bari dil zulmünüzden nasiplenmesin.

ALLAH'TAN KORKAN DİLİNE, KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKSIN. NE OLDUĞU BELİRSİZ HARF VE ALFABE İLE ONU BERBAT ETMESİN.

Sayın Big Brother'in de bir Abzegh olduğunu belirteyim. Umarım tereciye tere satmayı bırakırsınız.


Altıd
15.07.2006

Sayın Bibers,

Yazılarla ilgili yorumlarınıza baktım da rumuzundan ne olduğu anlaşılan bir arkadaşın dil bilgisini savunmuşsunuz. Üstüme vazife değil ama kendilerinin yorumları da rumuzu gibi gereksiz.

Yazım yanlışları konusuna gelince malum arkadaşımızda aynı hatayı yapmış. Bu şekilde sorunları çözemezsiniz. Ben temelde Latin-Kiril tartışmasında Kiril taraftarı oldum hep. Çok zorunlu kalmadıkça sözcüklerimizin Latince yazılmasından kaçınıyorum. Siz aynı şeyi kastetmiyorsunuz ama. Çerkesce bir sözcüğün Latince yazımındaki bir yanlıştan söz ediyorsunuz. Çok mantıksız. Ama bu benim fikrim.

Çeviri konusunda da yanılıyorsunuz.Yukarıdaki çeviri doğrudur. Thamade kusura bakmasın.

Saygılar.


A.pşaşe
15.07.2006

Maf,

''Shapsughca ile bir şeyler yazılmaya çalışılmış'' Shapsugh lehçesi ile yazılmaya çalışılmış olacak doğrusu bu. Hatalar ararsanız hatayı bol yaparsınız. İnsan kusursuz değildir. mükemmel olan yaratıcıdır. Sadece hatırlatma. :)

Yukarıdaki cevabı görünce ben olsam susardım. Ayrıca atasözü Remziye Kılınç'ın kitabından alıntıdır. Sınırları aşmamak lazım.

Saygılar


Hajkasım Erdoğan
18.07.2006

Yarı Türkçe yarı Çerkesce nikli arkadaşım,

Eleştirmek doğal hakkınız. Ne güzel yanlışları görmüşsünüz. Himmet etseniz de doğrularını yazsanız, öğrenseler daha iyi olmaz mı?

Birşeyler öğrenmeye, yazmaya, konuşmaya uğraşan Adigeler,bence çok bilmiş her şeyin en iyisini ben bilirim, konuşmaya çalışan birisinin yanlış telaffuzuna, bol kahkahayla gülen onların heveslerini kıran tiplerden daha değerlidir.

Bizi bu hallere düşürenler, kendi gözündeki çuvaldızı görmeyip, başkasının elindeki iğneyle uğraşanlardır. Bence, sadece bizim toplumumuzda değil, dünyanın her toplumunda en zavallı insanlar, çok bilmişlerdir. Çok bilir ama dairesinin çapı, gölgesi kadardır.

Dilini, xhabzesini yaşamaya, yaşatmaya çalışan herkese saygılar sunarım.


Cerpecej
18.07.2006

"Bir insanda ya da bir olayda hata aranmak için yola çıkılırsa elbet bulunur. Önemli olan hataları yanlışları ayıpları kapatmaktır. Becerebiliyorsak bunu yapalım. Belki de bir çok şeyi bu şekilde halletmiş olacağız." Ama maalesef bizler birbirimizi rencide etmeyi çok seviyoruz. Birbirimize üstünlük taslamayı çok seviyoruz. Ondan sonrada birlik beraberlik, Çerkeslik, toplum, kültür, xhabze Adiyağa diyoruz.

KOLAY GELSİN...


Adığabze
18.07.2006

Selamlar,

"Thamke şınğa zıhelim vukitağa helişt."

Sayın Bibers, bu yazım Shapsughca'da olamaz, çünkü thamke derken sondaki -ke'nin -ge şeklinde yazılması gerekmektedir ki, sondaki -ge Shapsugh lehçesini diğer lehçelerden ayıran farklardan biridir.

FESAPŞH konusunda size katılıyorum. Bu kelime anlamı bilinmeden kullanılıyor. Fesapş: Hoş geldin, demek. Böyle iken ş'üıfes: ''Merhaba''nın yerine niye kullanılıyor, bunu kavramak gerçekten güç.

Latin alfabesi ile ilgili problem çözülmediği sürece bir çok farklı yazım olması muhtemeldir. Zira herkes ''benim alfabem'' tutumu içindeyken de bu sorunun aşılması çok güç gözüküyor. Kimileri Kiril diyor ama bunu bilerek mi diyor, o da şüpheli.

Değerli katılımcılar, bu kadar çok öğretimcinin olduğu yerde kim bir şeyler öğrenecek anlamak güç. Demek ki herkes, her şeyi en iyi şekilde biliyor. O zaman sorunda yok. Kimse boşa yazıp da yorulmasın.

Sayın Bibers, Adigece'nin diyalektleri hakkında geniş bilginiz var sanırım, paylaşmaya ne dersiniz bilgilerinizi? Bu konuda bizleri bilgilendirirseniz çok müteşekkir olacağız.

Görüşmek üzere


Fatma Özdemir
23.07.2006

Bu sitede yazılan tüm yazıları şaşkınlıkla okudum. Okudukça da hayretler içinde kaldım.

İnsanlar sadece ben biliyorum, ben yapıyorum tartışmasına dönüştürmüşler olayı. Düğünlerde köçeğe, davul, zurnaya herkes karşı ama ortak bir çaba yok. Dilde, xhabzede yanlışlara herkes karşı ama doğruyu söyleyen neredeyse dışlanıyor.

Biz toplum olarak hep böyle mi olacağız? Hep birbirimizi aydınlatma ve öğretme yerine kulp takıp birbirimizi mi yereceğiz?

Şahsım adına; ne dilde ne de xhabzede yeterli olduğumu hiç düşünmüyorum. Çok eksiğim var ve bunları tamamlamam gerektiğini ya da en azından çabamın bu olmasını beklerken, sizin köy iyi, bizim ki kötü sen yanlış biliyorsun, ben en iyisini bilirimden başka bir şey yok.

Biz asimile olmuşuz. Dejenere olmuşuz. Bize asla uymayan kültürlerin bir arçası olmuşuz, bunlar hiç ürkütmüyor mu insanları acaba? İş bu kadar basite alınıyor. Bizler ortada varlık, eylem istiyoruz. Ey çok iyi bilenler ne olur bizlere de faydanız olsun.

Saygılarımla.


Cerpecej
24.07.2006

''Herkesin bildiği kendine'' hani bize hani bize....Ben, biz olamadıktan sonra; ben, beni bilmişim kime ne? Toplum olma bilincine ulaşacağımız günleri dört gözle bekliyorum... Artık çevremizdekileri merdiven basamağı olarak görmekten vazgeçelim...

Yolunuz açık olsun...


Necdet Özarslan
01.08.2006

Gençler umut veriyor. Umarım ki, daha da güzel olur. Konu başlığını açan arkadaşa teşekkür ederim.


Kabardey
06.04.2007

Ayşegül hanım, buyurun sizden alalım. Bu konunun nasıl olduğunu siz anlatırsanız sevinirim.


Hasan Özüm Arzınba
10.06.2007

Ben; Düzce, Darıyeri, Hasanbey köyünden Abaza camiasındanım. Çerkes ve Abazaların düğünlerinde davul, zurna eşliğinde gelen konukları ağırlamak geleneğimizdir. Bunu kimse yadırgamasın tüm Çerkes ve Abazalara sesleniyorum.

Saygılar.


Gubate
11.06.2007

Sayın Hasan Özüm Arzınba, 

Sizin özelinizde ve konuya mevzu yörenin insanlarından gelen tepkiye bakılacak olursa, ayrıca diaspora genelinde yaşayıp da kültürel ve sosyal yokoluşa direnen veya direndiğini beyan edip de, çözüm yollarını en azından bu ve bu gibi sitelerde arayan değerli ırkdaşlarımızın, bu konuya verdikleri tepkilere (tepkisizlik demek daha doğru) bakılacak olursa, konuyu yadırgamayın deyişinizde haklısınız...

Süreç gösterdi ki bu olaylar, herkes tarafından ya kanıksandı ve asla yadırganmıyor ya da gelecek tepkilerden korkuluyor. Aydınlarımız veya aydın olarak lanse edilen ırkdaşlarımız bu konuya neden tepki vermedi veya veremedi?

Görüyoruz ki; insanların ortak ülkü birliği olmadığı zaman öncelikleri farklı oluyor. Bu başlık açılalı yaklaşık bir yıl oluyor. Gündemi de belirli bir sürede olsa işgal etmiş durumda idi. Fakat hemen her konuda keskin görüş ve önerileri olan insanlardan hiç bir tepki veyahut açık destek gelmedi...

Sözün özü sayın Hasan, hiç merak etmeyiniz ki bu olay, tam da istediğiniz gibi, yadırganmıyor aksine kanıksanmış. Hatta sesiz bir destek bile var. Yakında evlerin baş köşesinde bir davul ve zurna baş tacı edilecektir; dedemden yadigar denilerek!

Sayın Hasan, başta size ve bütün değerli katılımcılara saygılar sunuyorum...


Cankat
11.06.2007

Sayın Hasan Özüm Arzınba,

Siz yeni gelişmelerin dışındasınız her halde. Abaza düğünlerinde davul zurnaya alıştık Adige düğünlerine de mi bulaştırdınız? Hayırlı olsun.

Sevgi ve saygılar...


Kabardey
14.06.2007

Ağzınıza sağlık Gubate, ne güzel söyledin. İnsanlar neden korkup da yanlış olduğunu bildikleri şeyi söyleyemezler. İlginçtir bu. Herkes birbirine söylüyor ama yazamıyor neden acaba? Tartıştığımız çoğu şey, neden düzelmedi belli.


Tharko
14.06.2007

Anlamadım açıkçası. Siz şimdi kafeyi absuvayı davul zurnayla mı oynuyorsunuz?

Hayret! Çok şaşırdım.

Şu herkese bir kulp takan namı değer Alper Kahraman'ın memleketi Düzce'de mi oluyor bu işler?

Asimilasyonun bu kadarına da pes doğrusu. Cankat beyde aklı sıra biz hariç, demeye getiriyor.

Ey Düzceli gençler her yerde ahkam kesip duruyorsunuz. Her halde bu CC'de yazılan itirafları okumuyorsunuz, görmezlikten geliyorsunuz ya da asimilasyonun bu boyutunu kabullendiniz.

Ne diyelim; birazda yüzünüz anavatana dönük olsun.

Düzceli hemşerilerimize selam.


Abgaç Okan
15.06.2007

Maalesef, asimile olmaktayız. Çok kötü bu. Abaza düğününde ne işi var davulun, zurnanın? Kim çıkardı bunları?


Kabardey
17.06.2007

Abaza düğününde davulun, zurnanın ne işi olduğundan vazgeçtik, sorun bu sitede her şeyi bilip de yazan, kıran, döken, aydın arkadaşlarımız ve gerçekten iyi bir Adige ve aydın olanların dahi bir yıldır hiçbir tepki vermeyişleri. Açıkçası korkak oluşları.

Tepkisiz kalmak ne demektir? Onayladıkları anlamını taşır, korkak oldukları ya da umursamadıkları. Bu üçünden hangisiyse de fark etmez.

Artık sorunlara çözüm bulacağım diye saçmalamasınlar yeter.

Bu başlığa geçen 1 yılda kimlerin tepki verip, yazı yazdığı ortada. Bundan daha büyük sorunumuz var mı?

Selamlar.

sayfa  1    2    3