...................
...................
CİRCASSİANCANADA'NIN (CircassianCenter) MAKSADINI ANLAYAMADIM  -1
Figen Hanım
23 Ağustos 2006
                         
...................
...................

Konu hakkında yazan katılımcılarımız:  (Alfabetik sıra ile)
A.ypşaşe, Abreg Julat, Adige, Adige Cale, Akın Arslan, Almesti, Aygün Özgür, Baduh, Baykaldı.H, Bekaldı, Berslan, Bırine, Cengiz, Dığenef, Guğoj Sami, Gupseuh, Gül, Harun Hajukua, Janberk, Jeştewa, Kabardey, Kemal Sarak, Kip Fuat, Lesepşın Cegu, Lheperuj, M. Emin Yaşar, Mamish, Misafir, Müzeyyen Kip, Nef, Ömer, Pervin, Sigusipse, Soht Habibe, Tlepş, Tles, Uzunyayla, Yılal Öz, Yinal.

Önemli Not:
İlk dönem forum kurallarına göre isteyen katılımcı yazısını sildirebiliyordu. Bu nedenle bazı katılımcılarımız yazılarını o zaman sildirmişlerdi. Aşağıda okuyacağınız bölümlerdeki bazı kopukluklar bu nedenledir.
Sayın CircassianCanada Bu mesajı yazıp yazmamakta inanın çok düşündüm. Sayfanızın bir kısmını tebrik edeceğim, fakat bazı konulardan dolayı bu tebriğimi geri alacağım veya hiç tebrik etmeyeceğim. Sayfanızın maksadını anlamakta çok zorluk çekiyorum gerçekten. Sayfanızda yer vermiş olduğunuz...

CircassianCanada’nın Notu: Figen hanımın mesajı yalnız bu kadardı. Eğer devamını yollarsa yazısının devamına ekleriz.


Circassian Canada
16.01.2005

Sayın Cantek Çetin,

''Xhabzenin temel taşları'' nelerdir? Bu konuda bizi ve okuyucularımızı aydınlatır mısınız? Saygılarımızla.


Cantek Çetin Abzah Ğış
16.01.2005

Seve seve elimden geldiğince söyleyeyim... Öncelikle saygı (yaş gözetmeksizin), ardından terbiye (yer ve mekan gözetmeksizin), daha sonra ahlak (kişiye göre değişmeksizin). Bana bulunduğunuz ülkenin Hıristiyan geleneklerinden etkilenmediğinizi söyleyebilir misiniz?

Saygılarımla.


CircassianCanada
16.01.2005

Sayın Cantek Çetin,

Öncelikle saygı: Bu ülkede insanlar kırmızı ışıkta duran insanı (yaş gözetmeksizin) korna çalıp rahatsız etmeyerek saygılarını gösterirler.

Ardından terbiye: Bu ülkede insanlar (yer ve mekan gözetmeksizin) yılbaşı kutlamalarını fırsat bilip, kalabalık ortamdan yararlanıp yabancı kadınlara aleni tacizde bulunmazlar.

Daha sonra ahlak: Bu ülkede insanlar (kişiye göre değişmeksizin) ‘’Çerkesler zegex gecelerinde (genç kızlar ile genç erkekler) sabaha kadar bir arada eğleniyorlar. Ateşle barut yan yana durur mu? Mutlaka ahlaksız şeyler yapıyorlardır’’ demezler.

Saygılarımızla.


Cantek Çetin Abzah Ğış
16.01.2005

Cevabınız sizi tatmin ettiyse benim söyleyecek bir sözüm yok. Bulunduğumuz ülkenin insanlarının gençlerin bir araya gelerek muhabbet etmesinin altında başka şeyler araması ne kadar yanlışsa sizin bulunduğunuz ülkenin insanlarının da bu olayı gerçek sebebini bilmeksizin sadece kendi örf ananelerine ters olmadığı için kabullenmesi o kadar yanlıştır.

Bana sadece kötü yönlerini söylediniz ancak sizin bulunduğunuz ilkenin hiç mi kötü yönü yok? Ateş ve barut bir arada durmaz diyen zihniyet insanı nasıl sadece cinsel obje olarak görüyorsa insanın iradesini ve kendi içindeki saygıyı insan sevgisini göz ardı ederek tabi ki bir arada durur diyenlerde insanı sadece cinsel obje olarak görmektedirler. Benim gözümde her iki türünde farkı yok!

Adigabze insanın bir parçası değildir. Nasıl ki, atom bulunduğu maddenin bütün özelliklerini içinde barından en küçük yapı taşıysa Adigey’de Adigabze’nin bütün özelliklerini içinde barındıran, yaşayan ve yaşatan en küçük yapı taşıdır.

Umarım söylediklerimin ne anlama geldiğini anlarsınız (biliyorum ki anlarsınız). İlgilendiğiniz ve cevapladığınız için teşekkür ederim. Umarım söylediklerimin art niyet olmadan söylenmiş sözler olduklarının farkındasınızdır.

Bitirmek istiyorum ancak söylemeden geçemeyeceğim bir iki şey daha var.

Öncelikle ben sizlere yaşadığınız ülkenin insanlarının değil sizlerin Adigabze’den kadar haberdar olduğunuzu sordum. Yaşadığınız ülkenin örf ananesinden hiç etkilenmediniz ve hala da etkilenmiyor musunuz diye sordum. Sizin içinizde Adige kanı taşıyan ama bir haber olan kimse yok mu? Davranışları nedeniyle toplumumuzun sorumluluğu altına alınamayacak, bizi her yerde ve her koşulda en iyi şekilde temsil edemeyecek hiç mi insan yok sizin oralarda? Aklınıza bir kaç kişiyi takmışsınız sanırım ve bunları genelleme yaparak bizi de içine alan bazı yanlış düşünceler içine girmişsiniz. Ancak bilmenizi isterim ki kötüleri görmek insanı yüceltmez insanı yücelten gerçekten iyi olmaktır. Umarım aradaki farkı ve kastetmek istediklerimi anlarsınız.

Herhangi birine kastım yok, sadece daha dikkatli olursanız sevinirim. Yeterince düşmanımız var en azından içimizde birbirimize düşmeyelim. Sabrınız ve cevaplarınız için teşekkürler.

Saygılarımla


CircassianCanada
17.01.2005

Sayın Cantek Çetin,

Yukarda yazdıklarınız daha akla yatkın oldu. Önyargılı olmanın elbette kimseye yararı yoktur.

Sizin de belirttiğiniz gibi; her toplumun iyi ve kötü yönleri var. Ancak neye göre iyi ve kötü? Çerkeslik açısından baktığınızda önemli olan bu toplumlardaki konumumuzdur ve serbestliliğimizdir. Yine örnek verelim. Siz yaşadığınız ülkede (en basitinden) adınızı soyadınızı Çerkesce olarak kullanamıyorsanız, çocuğunuzu kendi dilinizde eğitim veren ilkokula, ortaokula, liseye daha da ötesi üniversiteye yollayamıyorsanız asıl sorun budur. 24 saat Çerkesce yayın yapan radyo-tv kuramıyor, yine Çerkesce gazete basamıyorsanız sorun budur.

‘’Öncelikle ben sizlere yaşadığınız ülkenin insanlarının değil sizlerin Adigabze’den kadar haberdar olduğunuzu sordum.’’ diyorsunuz . Yanıt verelim. Burada yaşayan ve tanıdığımız Çerkeslerin hemen hemen hepsi Çerkes isimlerini ve sülale isimlerini nüfus cüzdanlarında taşıyorlar. Yani burada olsaydınız, nüfus cüzdanınızda ‘’Janteg ĞIŞ’’ yazdırabilirdiniz. Yani Janberg’i Canberk; Janset’i Canset diye kullanmak zorunda kalmazdınız. Sizde bilirsiniz ki, geleneklerden haberdar olmanın ilk adımı; adını ve sülale adını kullanmaktır. Bizler xhabzeden haberdar olduğumuz için hem kendimiz Çerkesce adlarımızı, soyadlarımızı RESMİ olarak kullanıyoruz, hem çoluk-çocuğumuzun adını Çerkesce RESMİ olarak kayıt ettiriyoruz. Bu bilinç xhabzeden haberdar olduğumuzun sizce göstergesi değil midir?

Yaşadığımız ülkelerde elbette etkilenmeler oluyor. Ürdün’de yaşayan Arap geleneklerinden, Türkiye’de yaşayan Türk geleneklerinden, Kanada’da yaşayan da Kanada geleneklerinden etkileniyor. Azınlık olduğunuz her yerde etkilenme kaçınılmaz. Mesela siz; büyük olasılıkla bir arkadaşınızla karşılaştığınızda yanak yanağa öpüşüyorsunuzdur. Hatta babanızın annenizin ya da diğer büyüklerinizin ellerinden öpüyorsunuzdur. Sizde biliyorsunuz ki xhabzede erkek erkekle yanak yanağa öpüşmez. Yine biliyorsunuzdur ki, xhabzede büyüklerin elleri öpülmez.

Sonuç olarak etkilenmeler kaçınılmaz. Bunun dozu önemli. ‘’Yeterince düşmanımız var’’ cümlesi de doğru bir tanımlama değil. Çerkesler barışsever insanlardır. Yaşadıkları hiçbir toprakta ayrılıkçı bir yapıya girmemişlerdir. Bizim tek düşmanımız var. O da cehalet. Biz Çerkesliği bir yaşam biçimi olarak değerlendiriyoruz. İster Uganda’da yaşayın, ister Kanada’da, ister İran’da, ister Türkiye’de. Xhabzeye göre yaşamak isteyen de olur istemeyen de. Bu tümüyle kişisel bir tercihtir. İkisine de saygı duymak gerek.

Sizin ayırımına varmanız gereken Çerkes gibi yaşamak isteyenlere yaşadığı ülkelerde verilen haklardır. Misafir olduğumuz ülkelerdeki yaşam biçimleri o toprakların sahiplerinin tercihidir. Bize saygı duymak düşer. Düzeyli düşünce alışverişiniz için bizler teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.


Cantek Çetin Abzah Ğış
17.01.2005

İzninizle muhatap olduğum kişinin adını, soyadını sülale adını öğrenebilir miyim?


CircassianCanada
17.01.2005

Sayın Cantek Çetin,

Size yanıt yazan arkadaşımızın adı: Kuban soyadı: Seauhmann sülale adı: Seauh'tur. Kendisi Abzegh kavmindendir.

Saygılarımızla.


Cantek Çetin Abzah Ğış
17.01.2005

Kendisine ayrıca teşekkürleri mi iletin lütfen.

Saygılarımla.


Semra Ademey
31.01.2005 19

Sn. Seauhmann

Yazılarınızı her fırsatta okuyorum ve inanılmaz derecede keyif alıyorum. Siteye yazılan bir yazıya tam karşılık verecek oluyorum ki, altta sizin yazınız var ve okuduğum an tamam içimdekiler söylendi diyorum yazmaktan vazgeçiyorum.

Eleştiriler her zaman olacak ve eğer eleştiri olmazsa bir eksiklik var demektir. Bu kadar çok konuda sorgulanmanız sizin çok ciddiye alındığınızı gösterir ki, bu da çok sevindirici. Ben şahsım adına her şeyinizle sizleri çok seviyorum ve her zaman, her konuda yanınızdayım. Benim gibi düşünen daha bir çok Adige var, bizler belki yazılarımızla ifade edemiyoruz ama siz o kadar güzel şeyler yazıyorsunuz ki bize çok söz söylemek kalmıyor ve mutlu oluyoruz. Tüm iş arkadaşlarınıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Abdullah Bekaldı
01.05.2005 15

M. Emin Yaşar bey,

Size yazılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Siz sevgili site yöneticileri;

Size bir kaç sualim olacak cevaplarsanız sevinirim. Anladığım kadarı ile Türkiye'de yaşamış ve daha sonra Kanada'ya yerleşmişsiniz. Peki size sorarım kaç defa kırmızı ışıkta dururken yayalara korna çaldınız Türkiye'de? Cevabınız hiç olacaktır herhalde! Evet bende korna çalmadım. Siz bizim yaşadığımız ülkeden bahsederken neden yaşam tarzlarını benimsediğimizi düşünüyorsunuz?

Elinize fırsat geçmiş Kanada'ya yerleşmişsiniz ya da sizden önceki nesilleriniz gitmişler. Peki sorarım sizlere benim Uzunyayla'mda yaşayan insanlarımın sizin gibi Kanada'da yaşamadıkları için mi onları hor görmeniz? Biz değil bizim atalarımız gelmiş bu vatan'a! Ki, bizlerde vatan bildik sahiplendik bu toprakları. Siz madem o kadar iyi Adige'siniz buyurun Kafkasya'da yaşamaya davet ediyorum sizi. Atalarınızın topraklarına ne zaman döneceksiniz Ata Vatanı'nıza?

Ağır gelir dimi rahatınız bozulmasın! Siz oradan atıp tutun güzel arkadaşlarım...!

Evet gelelim hak ve özgürlükler konusuna; kimliğinde değil Çerkesce sülale adı, Adige alfabesi ile kazısalar da adını ve de soyadını adamın, içinde olmadıktan sonra hikaye güzel kardeşim. Şekilciliği bırakalım Lütfen. Şimdi siz Kanada'da yaşıyoruz diye sanmayın ki; biz Türkiye, Ürdün, İsrail, Suriye ve de Kafkasya'da yaşayan soydaşlarınızdan bir numara daha üsttesiniz! Bence değilsiniz! Sebebine gelince bizler yaşadığımız yer ile değil yaşadığımız hayat ile gurur duyarız.

Şunu söylemeden yapamayacağım mazur görün! Sizin yaşadığınız hayat eğer Adige yaşantısı ise ben almayayım...

NOT: Oğlumun adı Nartkan, yeğenlerim ise Janberg ve Abrek. Gün gelecek soyadlarımızı da kazıyacağız ama vatana ihanet etmeden! Bu vatan bizim, ta ki biz Kafkasya'ya dönene değin.

Esenkalın.


Çerkof
01.05.2005

Merak ettim gerçekten Çerkes misiniz?


CircassianCanada
01.05.2005

Sayın Çerkof,

Sorunuz kime pek anlaşılmıyor. Eğer siteyi soruyorsanız; evet, bu site Çerkeslerin hazırladığı bir sitedir.

Saygılarımızla.


Abdullah Bekaldı
02.05.2005

Fımahour Fıuwe;

Öncelikle Emin beye teşekkür ediyorum, sesime yankı olduğu için. Ancak yazdıklarım sizinle alakalı değildi. Sanırım anlaşılamadım.

Emin bey, sizin gibi insanlara ulusumuzun ihtiyacı var. İkincisi; siz site yönetimine teşekkür etmek istiyorum. Bilmiyorum sitenin veri girişinde kaç kişi çalışmaktasınız? Ancak anlayabildiğim kadarı ile mükemmel bir kapasiteniz var. İsterim ki, köyümüz için açmış olduğumuz sitede sizlerin de yardımı olsun ama çok uzaklardasınız. Çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını temenni ediyorum.

Esenkalın.


Çerkof
03.05.2005

Canım kardeşim sorum Figen hanıma idi. Saygılarımla. Allah'a emanet olun.


CircassianCanada
03.05.2005

Sayın Bekaldı,

Köyümüzün sitesi için elimizden gelen yardımı yapabiliriz. Siz hangi konularda destek istiyorsanız lütfen bildiriniz.

Saygılarımızla.


Abdullah Bekaldı
11.05.2005

Köyümüzün site adresi: www.cerkezkarabogaz.gen.tr.  Bu adres Çerkez Karaboğaz Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına tarafımdan açılmış bir sitedir. Kafkasyalı olmak olgusu dışında hiç bir görüşe tabii değildir. Sitemizi ziyaret ederek eksiklikleri kendi gözünüzle görmeniz ve bize nasıl yardımcı hangi konularda olabileceğinizi söylerseniz seviniriz!

Esenkalın.Perihan Özkurt
01.08.2005

Merhaba,

Siteye ve form sayfasına söyle bir göz attım; sitenin kurulma maksadını tam anlayamadım veya doğru anladım. ÇERKEZLİK VE DİN. Neden bunu bağdaştırmaya çalışıyorsunuz ki? Hıristiyanlık ön plana çıkartılmış. Arkadaşlardan bir tanesi soruyor: Neden "Hala Müslümansınız?" Peki size soran oldu mu neden Hıristiyansınız diye? İnanışla, örf ve adetlerimizi bağdaştırmaya çalışmak; Hıristiyanlığın biz Çerkeslere daha çok olduğunu kanıtlamaya çalışmak ve örnekler vermek, kafamda kocaman soru işaretleri oluşturuyor. Maksat Çerkesliği tartışmak değil de, Hıristiyanlığı benimsetmek gibi bir amaç göze çarpıyor. Türkiye'de başörtüsünü kullanarak başa gelen partiler gibi. İbadet Allah'la kul arasındadır. Bırakın ibadetimi yaparken kocam, kardeşim veya kaşenim yanımda olmasın. Bu konuyla ilgili yazılacak çok şey var aslında ama ben kısa kesiyorum. Ancak sizde Çerkesliği kullanarak Hıristiyanlığı aşılamaya çalışmayın. Kimse size zorla din değiştirin demiyor veya neden Hıristiyansınız diye de sorgulamıyor.

Saygılarımla.


Semra Ademey
01.08.2005

Sayın Özpolat,

Yazıları okumuş ama kimlerin yazdığına sanırım hiç bakmamışsınız.

Bu siteyi hazırlayan arkadaşların büyük bir çoğunluğu Hıristiyan Çerkeslerden oluşuyor. Benim, sizin gibi katılımcılar din konusunu açıyor. “Neden Hala Müslümansınız” yazısını da yine Müslüman bir arkadaşımız tepki vererek yazdı. Diğer taraftan bu sitede kullanılan logo dışında, Hıristiyanlık ile ilgili site yöneticilerinin bir yazısını dahi (propaganda cinsinden) ben okumadım. “İnsan taş olsa çatlar” derler ya, bu kadar sitedeki Hıristiyan arkadaşlarımız için söylenen laflara ve sataşmalara nasıl cevap vermiyorlar ben şaşırıyorum.

Değerli arkadaşlar bizim başka dinlere de mensup soydaşlarımız var. Neden bunu kabul edemiyoruz? Diğer Çerkes sitelerinin hepsi ama hepsi “din” bölümünü işlemiyor mu? Tabi ki işliyor. Siteyi kuranlar Müslüman olduğu için Müslümanlık işleniyor. Buna kimsenin de itirazı yok. Fakat aynı sabır ve hassasiyet neden bu siteye gösterilmiyor? Bu sitede inançlar ile kültür arasındaki bazı soruları ve cevapları dile getiren bizleriz. Yani katılımcılar. Bizlerde Müslümansız neden bir şeyler sormayalım, neden konuşmayalım anlayamıyorum.

Saygılarımla.


Perihan Özkurt
02.08.2005

Değerli ağabeycim veya arkadaşım yaşınızı bilemiyorum.

Sizi, beni ilgilendiren ve bizi bağdaştıran tek nokta sanırım Çerkeslik, benim de karşı çıkmaya çalıştığım noktalardan biride diğer kurulan Adige sitelerinde din konusu işlenmemiş demişsiniz evet çünkü onların maksadı dini görüşleri tartışmak değil de, Çerkesliği tartışmak ve bununla alakalı bilgilendirmek olduğu için. Ama bir Çerkes sitesinde kurucusu Hıristiyan olsun veya Müslüman olsun her konu başlığının altında hafif ölçüde de olsa Hıristiyanlıkla Çerkesliği bağdaştırmaya kalkıyorsa, müsaade edin, maksadınız nedir diye sorayım?


Perihan Özkurt
02.08.2005

Hitap da sanırım hata yaptım, pardon Semra hanım...


Semra Ademey
02.08.2005

Sayın Özpolat,

İnanın aynı şekilde bende neden bu arkadaşlarımıza bu kadar tepki veriliyor anlamıyorum. Bakın, lütfen iyi tahlil edin. Müslüman arkadaşlarımızdan sitedeki logodan dolayı sürekli itirazlar var. Konu başlıklarını katılımcılar açıyor site değil. Tıpkı sizin yaptığınız gibi. Sanırım benim yazımı yanlış anladınız. Ben aynen şöyle yazdım. "Diğer Çerkes sitelerinin hepsi ama hepsi “din” bölümünü işlemiyor mu? Tabi ki işliyor. Siteyi kuranlar Müslüman olduğu için Müslümanlık işleniyor. Buna kimsenin de itirazı yok. Fakat aynı sabır ve hassasiyet neden bu siteye gösterilmiyor? Yazıda soru sormuşum ve cevabını da vermişim. Sonrasında da düşüncemi aktarmışım. Umarım anlaşabildik.

Sevgilerimle.


Hatice Acar
02.08.2005 22

Merhaba,

Kendilerince bir yorum yapılmış din konusunda. Hıristiyanlık ve Adige geleneklerinin örtüştüğünden uyumundan bahsedilmiş. Sonuçta herkes fikrini beyan etmekte hür. Tabi biz Müslümansız öylede kalacağız. Biz diğer aleme bu kimlikle gideceğiz. Din Allah ile kul arasındaki köprüdür arkadaşlar. Ben Hıristiyan, Müslüman hiç ayırmadan bütün Çerkes halklarını kucaklıyorum.

Saygılarımla.


Bahadır Tunç

03.08.2005

Merhaba,

İlk bakışta içerik olarak oldukça beğenmiştim siteyi ama din konusunda hakikatten rahatsız edici bir üslup kullanılmış. İlk aklıma gelen, muhtelif Hıristiyanlık propagandalarından birinin yapılıyor olduğudur.

Ha, sakın diğer sitelerde de İslamiyet ön plana çıkartılıyor demesin kimse. Çünkü böyle bir şey yok. Varsa hangi sitede? Nasıl? Ne zaman? Örnek verin.

Yoksa Çerkeslerin son yıllarda -olmadığı kadar- fazlaca ön plana çıkması, Türkiye'deki hatırı sayılır varlıklarını hissettirmesi bazı gurupların dikkatini mi çekti? Ancak şunu söylemek istiyorum ki; sakın ama sakın hiç kimse Çerkesler üzerinden böylesi hassas konularda yanlış hesaplar yapmaya kalkmasın. Kimse bizi üzmesin, kimse bizi karşısına almasın derim. Her

Çerkes Müslüman olacak diye bir şartımız tabi ki yok. Ancak genel üslup şunu gösteriyor ki, Hıristiyanlık dinine bir sempati yaratılmaya çalışılıyor ve hatta sanki Hıristiyanlığın Çerkesler için daha uygun bir din olduğu mesajı veriliyor.

Aman ha!..

Saygılarımla.


P. Özkurt
03.08.2005

Semra hanım..

Öncelikle soyadım Özpolat değil, Özkurt. Benim rahatsızlığım sitede kullanılan logo değil onu belirteyim. Evet Hıristiyan olabilirsiniz saygı duyuyorum ve ben siz neden Hıristiyansınız diye de sorgulamıyorum.

Asıl tepki verdiğim konu başlıkları değil, "Din" konulu bölümünüz. Sanıyorum o bölüme herhangi bir şey ekleyemiyoruz. (Oradan yanıt vermeye çalıştım) form sayfasına göz attığımda da pek bir fark olmadığını gördüm. (Hala neden Müslümansınız gibi sorular). Benim tepki verdiğim noktayı da sanırım siz anlamadınız, Çerkeslik neden Hıristiyanlıkla veya başka bir dinle bağdaştırmaya çalışılıyor?

ÇERKES'İM ve gelenek ve göreneklerimi yerine getirirken herhangi bir zorluk çekmiyorum ve Çerkeslikle alakalı birçok siteyi ziyaret ediyorum bu sitelerin hiç birinde Çerkeslik bu dine daha uygundur, neden hala öylesiniz gibi yazılar yorumlar veya sizin eklemiş olduğunuz "Din" konulu başlık altında ağabeyinle babanla ve kaşeninle ibadet edebiliyor musun gibi (Hıristiyanlıkta bu var) neden yapmıyorsunuz gibi yorumları hiç görmedim. Kafkasya'da hiç cami yok mu? Bu nedenle tekrar soruyorum sitenin kuruluş amacı nedir? Bize vermek istediği nedir? Hedef?

CircassianCanada'nın Notu: Sayın Özkurt, bu sorularınız yüzlerce kez soruldu, yüzlerce kez de yanıtlandı. Forumlarımızda din konulu başlık olan yazıları lütfen okuyunuz. O zaman; vermek istediğimiz, hedefimiz ve sizin aklınıza gelmeyen birçok sorunun yanıtını bulacaksınız. Biz site yönetimi olarak duyuruların dışında forumlarımızda hiçbir başlık açmadık. Din ile ilgili başlıkların tümü Müslüman hemşehrilerimiz tarafından açmıştır. Bu konuda daha dikkatli olup, bizi yargılamamanızı rica ediyoruz.

Saygılarımızla.


Kabardey Semih
03.08.2005

CircassianCanada'nın Notu: Sayın Semih, Forumlarımızda yayınlanan yazıları işimize gelen ya da gelmeyen diye ayırmıyoruz. Daha da önemlisi okuyucularımızın bizi sempatik bulması gibi bir beklentimiz de yok. Düşüncelerini; kimseye hakaret etmeden, aşağılamadan yazan her katılımcının yazıları forumda yayınlanmaktadır. CircassianCanada her dilden, dinden, ırktan ve kültürden insana hitap etmektedir. Bu nedenle forumlarımızda böyle bir ayırım yapılmamaktadır. Düşüncelerinizi saygınlığınızı yitirmeden, diğer katılımcıları kırmadan istediğiniz uzunlukta yazabilirsiniz. Bizde yayınlamaktan büyük memnunluk duyarız.

Saygılarımızla.


Nart Bertan
03.08.2005

Bahadır Tunç bey merhaba,

Yazını okuyunca, tamam dedim; Bahadır kardeşim şimdi bilgisayarımdan çıkıp beni dövecek.
Bu ne hiddet. :)))

İslam progandasını yapan Çerkes site bulamamanda hayret verici. Çerkes siteleri konusunda adres vermek lüzumsuz. Kafkas Derneklerinin resmi sitelerinin dışında hangi siteye girsen görürsün. Dikkat buyurunuz. Birinde ikisinde demiyorum. Tümünde. Elinden sopanı bırakırsan birkaç adres de veririm. :))

 
sayfa  1    2    3    4