...................
...................
CİRCASSİANCANADA'NIN (CircassianCenter) MAKSADINI ANLAYAMADIM  -3
Figen Hanım
23 Ağustos 2006
                         
...................
 
...................

ShuZago
22.09.2005

Selamlar,

Büyüklerimizden örnek olmalarını bekleriz. Lütfen gererek, gerilerek onca fikrinizi, faydalı olacak önerinizi heba etmeyin.

Bu nickim: ShuZago.

Bu adım: Tok Oğuzhan (Oğuz'u tercih ederim ama kimlikte Oğuzhan yazıyor.)

Daha fazla bilgi için; söylenecek şeyler tükenince kullanılan "yaran var ki gocunuyorsun" cümlesini veya benzer muhteviyatta bir cümle kurunuz, incitiniz, tetikleyiniz. :)

Artık bende cesaretli bir insanım (!) ya da olsa olsa deli cesaretidir mi diyelim. Çünkü saat 04:30. Olsun artık cesaretliyim diğer Nick kullanan cesaretsiz (!) arkadaşlara buradan sesleniyorum; gelin teslim olun ne düşündüğünüz ne söyleyeceğiniz fazla önemli değil, pişmanlık yasasından faydalanın.

Selametle Wuzınsheuw


Bülent Atcı
22.09.2005

Sayın Tok (Shuzako),

Seni zaten tanıyorum biraz dayızadem olursunuz, genç ve duyarlı olmana çok sevindim seni tebrik ediyorum. Son yazımda biraz da "kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" esprisi vardı. Şu nick işini böyle bir forumda hep yadırgadım.

Sevgiler hepinize.


Ediz Hun
22.09.2005

Değerli Büyüğüm Sayın Yağan,

Amacım sizden özür dilemenizi istemek değildi, haddimizde değil kesinlikle. Sadece halkımızın kullanmaması gereken kelimeler olduğunu düşündüğümden, sizden böyle bir yazı gelince şaşırdım doğrusu. Ne kadar kızgın olsak da bu siteyi küçük büyük günde 1300 kişinin izlediğini düşünürsek bir büyüğüm olarak sizin yanlış anlaşılmanız bizleri de üzeceğinden hiç bir büyüğümüzün bu şekilde anlaşılmasını istememekteyiz. Sizler varsanız biz varız. Umarım bizleri yanlış anlamamışısınızdır.

Sevgi ve saygılarımla
.


Abregeyapşaşe
22.09.2005

Sayın katılımcılar ve de sayın C.C. yetkilileri,

Bir büyüğümüz bir şeylere üzülmüş o anki öfkesini sıkıntısını dile getirmiş bize veya site yöneticilerine öfkesinin dozu kaçmış olabilir ama ben bizim adetlerimizde bir büyüğe ''sizde kimsiniz, bize bir anlatın, sizden korkmadık ya da aaaa ne ayıp, şşşşt kimse duymasın, sesinizi kısın'' gibi bir şey hiç hatırlamıyorum. Biz burada biz bizeyiz yoksa yanılıyor muyum?


ShuZago
23.09.2005

Değerli Büyüğüm Bülent Atçı,

Değerli büyüğüm, Nickname ile burada yazmak uygun görülmeyebilir, tartışılabilir ama bunu başlı başına tartışmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Büyüklerimiz ve hemşerimiz olan diğer katılımcılar bundan rahatsız ise tavsiyem şudur; Birebir bu konuyla ilgili bir forum açılır, büyüklerimiz konuyla ilgili gördükleri sakıncaları yanlışları dile getirirler, tavsiyelerini bildirirler, nickname kullanan katılımcılarda kendilerince açıklamaları yaparlar. Herhangi bir konuda tartışılırken veya fikir alışverişinde bulunulurken en ufak ayrılıkta bunun öne sürülmesi hem gerginliğe hem de konunun seyrine zarar veriyor.

Örneğin "Tufan mı Geliyor" forumunda sayın Muratt, son derece normal bir tarzda fikrini beyan ederken bu konu önüne sürüldü (Sayın Hatice Ünal tarafından, gönderme yapıyormuşum gibi olmasın). Bu, sayın Muratt'ın sağlıklı bir şekilde fikrini ifade etmesine engel olmadı mı? Tabi ki oldu sonuçta sayın Hatice Ünal'ında sayın Muratt'ında istemeyeceği bir seyir aldı ve tartışılan konu yine unutuldu. Kendisiyle önceden hiçte iç açıcı olmayan bir diyaloga girdiğimiz sayın Muratt'ın sırf nick kullandığı için fikir beyan edemeyeceği sonucu çıkmasına, bir çok defa benzeri bir şekilde öne sürülen bu sebebe kendim içerlediğim kadar içerledim.

Her dernekte, her köyde, her mahallede, her sülalede, her ailede "küskün genç" manzaraları hepimizin aşina olduğu genel şikayetimizdir, peki bunda gençlerin hiç suçu yok mu? Elbette var ancak sırtlandığımız mirasa bir nesil ya da bir kaç yaş daha yakın ve daha tecrübeliler. Aramızdaki klasik Çerkes iletişimsizliğini aşmak için yol gösteren düzelten ikaz eden büyüklerimizin nasihatleri bize onur verir.

Değerli büyüğüm,

Sizinle yüz yüze tanışma fırsatım olmamışsa da sizi tanıyan ve saygıyla bahseden insanlardan tanıyorum ve kimliğimiz adına yaptığınız çalışmalara kardeşiniz, akrabanız ve hemşeriniz olarak teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Ayrıca bir haftadır katılamadığım forumda, konunun keskinliği dolayısıyla aceleci davranıp dolaylı yoldan diyalog kurmamıza sebep olduğum için üzgünüm. Kusura bakmayın diyorum. Nickname ilgili sizin, diğer büyüklerimin ve katılımcıların sakıncalı gördüğü noktaları belirtmesini isterim, bu konu başlı başına tartışılmalı bence.

Selametle Wuzınsheuw


Bülent Atcı
24.09.2005

Sayın TOK,

Şu nickname hakikaten böyle sık sık halkımızı ilgilendiren bir çok konuda ciddi manada tartışmalar ve görüşlerin gündeme geldiği bir forumda şık durmuyor. Kişi illa nick kullanacaksa yazısının altına ismini yazsın. Çünkü fikirler kadar fikrin sahibi de bence önemlidir. Bir önceki yazınızda beni taşlamanızı görmezlikten gelmemin sebebi; senin hatanı anlayabilecek bir xhabze alt yapın olduğunu bilmemdir. O nedenledir nick ile ilgili yazımı YAĞAN’ın yazısına istinaden gündeme getirdim. Çünkü o da nick kullanmıyordu.

Sevgiyle kalın.


ShuZago
24.09.2005

Değerli Büyüğüm Adeje Bülent Atcı,

Hatamı anladım elbette, zaten bir önceki yazıda bu konuya da değindim. Ancak bunu bir taşlama değil de, önceden belirttiğim büyüklerimizle yaşadığımız iletişim eksikliğinin sonucu olarak gençlerin direk konuşamaması ve Adigece tabiriyle "ghume-dıme" yani homurdanmayla ancak dikkat çekebilme ve kendilerini bu şekilde ifade etmek zorunda bırakılmaları dersek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Konunun kendisine dikkat çekmek ve defalarca dile getirilen ama satır aralarında kontr-cümle olmaktan öteye gitmeyen bu konunun başlı başına tartışılmasını istedim.(Eğer gerçekten önemliyse) Taşlama gibi bir tarz "kesinlikle" düşünmedim.

Saygılarımla Wuzınsheuw


ShuZago
24.09.2005

Tırkubiy,

"Tabasbus" kelimesi yüzünden özür dilemeyi edep sınırlarınızı tekrar gözden geçireceğiniz, insaniyet, delikanlılık, Çerkeslik, görgü, v.s gibi kavramların en fazla ihtiyaç duyduğunuz hangisiyse tespit edeceğiniz iç muhasebenize bırakıyorum.

Burada fikir beyan edersiniz, yuttuğunuz sözlükten sonra geğirir gibi çaçaron kelimelerle süslenmiş yazılarla hakaret edemezsiniz. Saygı duyulacak insanlar vardır, ama sizin yaşınız her ne olursa olsun hiçbir şekilde buna müsait değil. Ben kime ne kadar saygı duyacağımı bilirim "söyleyen gitti" kolaycılığı bu kadar basit mi? Hayır söyleyen gitmeyecek Çerkes ise; Çerkes gibi, her neyse o şey gibi burada kalacak ve kimseyi beğenmeyen burnu havalarda sofistike posası yazılarıyla aynen duracak.

Tavrınızı bekliyorum "her söyleyenin gittiği" yerde değilsinizdir umarım. (3 günlük bir süre için katılamıyorum, ondan sonra neyi ne şekilde tartışmak istiyorsanız "özür diledikten sonra" eşit şartlarda başlamaya hazırım).


Hatice Ünal
24.09.2005

"Örneğin "Tufan mı Geliyor" forumunda sayın Muratt, son derece normal bir tarzda fikrini beyan ederken bu konu önüne sürüldü (Sayın Hatice Ünal tarafından, gönderme yapıyormuşum gibi olmasın). Bu, sayın Muratt'ın sağlıklı bir şekilde fikrini ifade etmesine engel olmadı mı? Tabi ki oldu. Sonuçta sayın Hatice Ünal'ın da sayın Muratt'ın da istemeyeceği bir seyir aldı ve tartışılan konu yine unutuldu." Bu ifade size ait Sayın Shuzago. :)

O yazıları bir kez daha okuyunuz rica ediyorum. Orada tartışılan konu unutulmadı. En başta çok masum kaygıyla kaleme alınmış yazı çok farklı boyutlara getirildi. Nick'ten öte 'bir dost' imzası kullanıldı. O gün bizzat Sayın Cumhurbaşkanı açıklama yaptılar. Buna rağmen hala burada o konu neden uzatıldı sizce? Yazılabilecek çok şey var, verilecek çok cevap var ama gerek yok. Nick, her zaman masum amaçla kullanılmaz. Sizin nick kullanmanıza hiç itiraz ettim mi?

Saygıyla.


ShuZago
24.09.2005

Sayın Hatice Ünal,

Emin olun son yazınızı 2-3 kere tekrar okudum, bu sizin anlatımınızla ilgili bir sorun değil. Cevap vermek zorunda kaldığım ve aynı zorunluluğu hoşuma gitmese de devam ettireceğim kullanılan malum kelimenin siniri anlamama engel oluyor. Şu an tekrar okumamı istediğiniz yazıları da okusam (anlamamışsam) sonuç değişmeyecektir. "Söyleyen gitti Tufanı" gündemde ayrı bir yer ettiği için "Tufan mı Geliyor" forumuna haksızlık etmiş olmayayım ama tekrar anlamaya gayret edeceğime emin olabilirsiniz. "Cevap verilecek şey çok, ama gerek yok" demişsiniz keşke cevap vereceğiniz her şeye cevap verseniz de çaçaron kelimelerle insanlara hakaret etmeyi ve insanları da kendi tarzlarına mecbur kılmayı tartışmak ve cevaplamak zannedenlere en azından nasıl tartışılıp nasıl cevap verileceğini gösterseydiniz.

Kendi adıma her kelimemi çürütmüş ve beni haksız çıkarmış olmanız halinde bile en azından tartışmayı cevaplamayı öğrenmesi gerekenlere göstereceğim bir örnek daha olurdu. Cevaplayabilecek ve tartışabilecek insanlar bu şekilde sizin gibi kesip attıkça kimseleri beğenmeyen bulutların üstünden rahmet saçtığını zanneden insanlar her türlü konuya "çıkabilecek malzemeler" samimiyetiyle yaklaşıp, hali hazırda ortaya koyulmuş, tartışılmış konuların üstüne konup egolarını sadece beğenmezlikle beslemek isteyecekler. Dikkatinizi çektiyse her marjinal beyan tartışılan konunun üzerine bir çok şey dile getirildiğinde belli bir birikim oluştuğunda oluyor. Çünkü herkes yazmış, fikir beyan etmiş ortaya çeşitli şeyler atılmış işte o zaman av mevsimi başlamış içinden seçim yapacağı bir birikim oluşmuştur. Gözüne kestirdiği, iştah kabartan ve kendisini marjinal İstanbul beyefendisi, saray eşrafı Çerkes, olarak gösterecek kelimeleri de hazırdır "ne bekliyoruz yazımızı yazabiliriz artık". En hislerime mağlup olmuş halimle buna; "Ortalığı boş bulma" diyorum.

Saygılarımla Selametle Wuzınsheuw


ShuZago
24.09.2005

Sayın Tırkubiy,

Henüz ayrılmış değilim, sizi fazla bekletmem umarım en azından otobüs bilet saatini bir saat erteleteceğim kadar dolu bir yazı yazmışsınız. "Evet, içeriksiz ve mentalitesiz tavırlara karşı üzülenlere kullandığım kelime sizi niye rahatsız etti. Bir sıkıntınız mı var?" demişsiniz. Taktik anlamda daha çok mahalle kavgalarında kullanılan "bir sıkıntınız mı var’’ şeklindeki, eli belinde bir tarzınız varken, "Tarzı olmayan, niteliksiz, içeriksiz" kelimelerini kullanabiliyor olmanıza şaşırdım. Yine her zaman ki gibi direk bana hitap etmeden resmi ve "seçkin (!)" bir dil kullanmanız, sizin tartışılan konuların niteliği ve içeriği ile ilgili değil de kendi yazınızı taktiksel anlamda ortaya koyup daha çok "paketleme" kaygısı içinde olduğunuzu gösteriyor.

Fikirsel içerik taşımayan ifadeler ve sizi hedef almaya çalıştığım ve "bunun beni aşacağı" beyanınız var ki; tek kelimeyle az sonra çalacak Sulukule müziğini beklemeye başladım artık.

Ben sizi hedef almaya çalışmadım, sizi hedef aldım ve diyeceğimi dedim. Ama sizin içinde bulunduğunuz, müsabaka psikolojisiyle birilerini aşmaya çalışmam veya birileri beni aşar mı acaba diye düşünmem. Tartışılan konuya fikrimi katarım fikir alırım, sizi aşmak gibi bir niyetim yok merak etmeyin. Hakaret kısmına gelince; siz saygıdan bahseden ağabey diyen, sayın büyüğüm diyen insanlara o lafları ettiniz buradaki insanların çoğu bunu söylüyor. Sizin için gereksiz olabilir söylemezsiniz olur biter. Nezaketen veya samimiyetle söylenen bu sözleri kullanan her insanı yaltakçı olarak nitelendirdiniz. "Tavrınız tabasbusu da aştı" diyerek hala saygısızlığınız da ısrar ediyorsunuz. Yapabileceğim hiçbir şey yok, karşıdan sizde "falanca" oldunuz diye daha ağır bir kelime kullansam içim rahatlayacak mı? Hayır. Sadece buradaki insanlara yapılan ve beni bir bölümüne ortak ettiğiniz saygısızlığın gönülsüz emekçisi olacağım. O kelimeyi üzerime alındım (yalan yok) alınmamış olsam dahi, siz kabadayı edasıyla hiçbir cemiyetin içine girip bu kelimeyi kullanamazsınız.

Ha kullanırsınız! Ama kendinize edersiniz. Benim niteliksiz, içeriksiz bulduğunuz laflarımı etrafa yönlendirmeyin bunlar tamamen sizin için düşündüğüm şeylerdir. Madem niteliksiz ve içeriksiz buluyorsunuz neden mesaj vermek istediğiniz insanlara bu niteliksiz ve içeriksiz lafları atfediyorsunuz ki? Siz çok daha güzellerini çok daha alaturkalarını çok daha "geçmiş zaman olur ki"lerini çok daha niteliklilerini bulursunuz.

Bana saygı duymanıza saygı duymuyorum ve kesinlikle benim için önemli değil. Benim için önemli olan bana benzeyen, benden olan, benim değer verdiğim şeyler için kaygı duyan, saygı duyduğum insanlar. Siz duyduğum saygıyı tabasbub olarak nitelendirebilirsiniz. Düşünüyorum da sizi 3 gün bekletmeye gerek yok. Ama en azından "söyleyen gitti" olmadığınıza emin olayım yeter. Daha fazla kalamayacağım (tabasbub olarak değerlendirilebilir olmasına rağmen herkesten özür diliyorum).

Olmak istediğiniz şey olun.


Bülent Atcı
24.09.2005

Sayın TIRKUBIY,

Eğer kastınız sayın Yağan'ın tavrı ise o da size gereken cevabı verir bence o kadar abartmayın. Arkadaş yazısından dolayı eleştirilince CC'ye kaldırılmasını istedi ve özrünü de diledi, eleştirileri de kabul etti. Yok benim nickname ile ilgili beyanımsa, o da benim görüşüm. İsimle yazılan yazılar daha samimi olduğuna inanıyorum, ancak her kesin nickle veya isimle de olsa fikrini önemsiyorum öyle olmazsa senin gibi nickle yazan hem de zücaciyeci dükkanına dalan fil gibi birine cevap yazmazdım.


Hatice Ünal
25.09.2005

Sayın Cemalettin Yağan;

Bir konuyu acilen netleştirmenizi talep ediyorum. Yazınızı sildirmiş olmanız 'yataklık' kelimenizi unutturmamıştır. C.C. sitesi TSK’ya yataklık mı yapmaktadır veya son yazdığınız yazıda belirttiğiniz gibi TSK yazı gönderdiğinde, Kanada'dan yayın yapan ve yurt dışında yaşayan kişilere ait bir site TSK tarafından baskı altında mi tutulmaktadır? İkilemden kurtulabilmemiz için açıklamanızı rica ediyorum.

Saygılarımla.


Semra Ademey
25.09.2005

Değerli Katılımcılar,

Ben CC’yi uzun zamandır takip ediyorum. Bir çok defalar yazı yazdım, yazıyorum da. Bende daha sonra okuduğumda “keşke şu lafı kullanmasaydım” dediğim yazılarıma rastladım. Fakat bazen anlık öfke ve dar bir pencereden bakarak yazdığımız yazılar oluyor bunu hepimiz kabul edelim. Hata yapacağız ve bu şekilde doğruyu bulacağız.

CC neden yazımı engelledi diyoruz. Bunu bende zamanında söyledim. Fakat şimdi baktığımda haksız olan bendim. CC prensiplerde bize bir şey söylüyor. “Çerkes gibi” düşünüp yazacağımıza olan inancını dile getiriyor.

İşte bu noktada bizlerde dikkat etmek durumundayız. Herhangi bir sokak tartışmasında değiliz. Bu sayfalarda Çerkes toplumu için çok güzel konular konuşuluyor, çok güzel dilekler ortaya çıkıyor. Tabi ki zıt düşüncelerde olacak bırakın olsun. İnsanların düşüncelerini engellemek niye? Bırakın tartışalım, konuşalım ama Çerkes gibi.

Sayın Yağan’ı tanımıyorum birkaç yazısını CC'de okudum. İlk başlarda medeni cesareti olan kişi olarak gördüm ve daha bir özenle baktım. Sonrasında anlam veremediğim bir “"Dikkat edin sizi uyarıyorum. Cemalettin Yağan'la konuştuğunuzu da unutmamanızı tavsiye ederim." yazısını gördüm ve sayın Yağan ile ilgili en bariz aklımda kalan bu lafı oldu.

Sayın Yağan tepki veriyor CC'deki bazı yazıları öne çıkarıyor ve CC’yi yerden yere vuruyor. Neden bazı yazılara yer veriyor diye ve bunu yaparken de yine CC’yi kullanıyor.

İşin garibi CC’yi CC’de kötülüyor ve CC’ye yazmayın diyor.

Bu mantığı anlamak mümkün mü?

Sayın Yağan CC’yi sitedeki bazı yazılardan dolayı eleştiriyor. Peki sorarım size sayın Yağan, CC bu yazıyı yayına koymamış olsaydı bu sözler Çerkeslere söylenmeyecek miydi? Bu sözlerin çok daha kötüleri söyleniyor. Diğer taraftan dünya Türkiye’den ibaret değil iyi veya kötü, doğru veya yanlış dünya denen bir gerçek var ve bizler onun dışında değiliz.

Tüm dünya yeni yapılanmaya giderken kendimizi daracık bir alanda kısır düşüncelere bırakamayız. Bizim hoşumuza gitmeyen, bizim toplum için söylenecek sözler olacak ya da etrafımızdaki kültürler ile ilgili tartışmalar düşünceler olacak. Bunları bilmemiz gayet doğal değil mi? Söylenen ne varsa bilmek, öğrenmek hakkımız.

CC bir çok defa bizim toplumu az çok ilgilendiren konuları tek bir satırına dahi dokunmadan yayınlıyoruz diyor. Böyle de olması gerekmiyor mu? Yine misyonerlik deniyor. Ben açıldığı günden beri yazıyorum ve izliyorum. Hatta siteyi; projeleri (Gubsege) hayata geçirecek kadar da destek veriyorum. Peki neden bana halen Hıristiyanlık ile ilgili bir tek satır yazı gelmedi ya da en ufak bir hareket olmadı? Ben biliyorum ki, hiç kimseye gitmedi o halde nasıl bir misyonerlik çalışmasıdır bu, sorarım?

Kabul edeceğimiz tek gerçek site kurucularının büyük çoğunluğunun Hıristiyan olduğudur. O konuda beni hiç ilgilendirmez. Sonuçta pamuk ipliğine mi bağlı benim inancım. Ben en azından dinler arasındaki farklılıklara rağmen bizim Kafkas insanları olarak aynı duygular ile birlikte yaşayacağımızı görüyor ve her birine (Müslüman-Hıristiyan) saygı ve sevgi duyuyorum. Ortak kültür adına yaşamayı, düşünmeyi hedeflediğimiz günlerin en kısa sürede gelmesi dileği ile.

Son olarak “BEN BÖYLE BİR SİTEDE YAZMAK İSTERİM” Saygılarımızla,

CC'YE NOT: Bu yazımı yayınlayın lütfen. Bizlerde bir şeyler söyleyelim.


Ethem Pigari
25.09.2005

Sayın Tirkubiy ile ShuZago arasındaki tartışma bir soruyu aklıma getirdi.

Xhabzemizde gerçektende ağabey, abla, büyüğüm gibi hitaplar var m? Ben bunların eşiti deneceklerin olduğunu düşünsem de bunların Türkçe kullanılmaması düşüncesindeyim.

Nibjogh, thamade lhap'e, çinahiç' , ziwushan ya da wo daxe gibi Adigece hitaplarla yazılarımızı süsleyelim. Bu abicim bana ağacım muhabbetini hatırlatıyor ya da doğrusu neyse bilen yazsın. Bu kadar Türkçe’ye başta ve sonda biraz Çerkesce katalım.

Sayın Yağan reisul muhaberat tarzı ifadeler kullanıyor. Kendi bilir.

Sayın Ademey,

''Kabul edeceğimiz tek gerçek site kurucularının büyük çoğunluğunun Hıristiyan olduğudur'' ifadenizde her halde Çerkes kelimesini unuttunuz. Düz Hıristiyanlar konumuz dışında zannederim. Sayın Ademey yazabileceğiniz bir başka site zaten yok, sadece hatırlatırım.

Saygılar...


Hatice Ünal
25.09.2005

Sevgili Semra Ademey,

Şu yaşıma geldim, hayatta hiç bir şeyin gizli kaldığını görmedim. Maskeler her zaman düşmeye mahkumdur. İş, hangi yüzde gerçekten maske olduğunu saptayabilmektir. Bir süre daha bir şeyler görecek gibiyiz.

Hayırlısı. :)


Blimipsejjqo
25.09.2005

Sayın Ünal korkutmayın bizi. Biri gizemli laflar eder. Siz maske, göreceğiz falan diyorsunuz. Korktum cidden ya...


Hatice Ünal
25.09.2005

Rica ederim. İnanın hiç öyle bir amacım yok. Sadece bir kaç gündür gördüğüm olaylar,mmail kutuma gelenler nedeniyle yazdım o sözleri.

Burada insanları kategorize etmeye hiç kimsenin hakkı yok. Yemin ediyorum, hasta halimle sinirlendiğim için yazıyorum. Ne CC’ye, ne TSK’ya laf ettirmemiz gerek. Benim ailemde kaç tane subay var.

CC’de hepimiz yazıyoruz ama bazı sitelerde TSK’ya da yönelik karalamalar var. Bunları getirip Çerkeslere ait sitelere de sokmalarına izin vermemek gerek. CC, Hıristiyan Çerkeslere ait bir sitedir. Dinleri bizi ilgilendirmemekte ama Çerkeslik boyutunda burada yer almaktayız. Ama (Sayın CC yetkilileri bunları dininizi eleştirmek adına yazmadığıma lütfen emin olunuz) halkının yüzde doksanının Müslüman olduğu bir ülkede TSK’nin adını bu siteyle ilişkilendirmenin mantığı nedir? Maskelerden söz etme nedenim budur.

Bilmem açık olabildim mi?

Saygılarımla.


Blimipsejjqo
25.09.2005

Sayın Ünal,

Sizi üzdüysem özür dilerim. Aslında basit bir espriydi. Sizi tekrar sinirlendirmek istemiyorum ama yüksek affınıza sığınarak yazacağım. Bu site Hıristiyan Çerkeslerinse buyurun onlar yazsın, onlar okusun diyeceğimde sinirlenirseniz diyorum. Zaten diyeceğimi de dedim.

Sayın Ünal ben fiziki bir sahiplikten bahsetmiyorum. Burası yazıyla buraya katılan herkesin. Yoksa sizleri nasıl tanırdık? Sağlık problemine nasıl üzülürdük? Sayın C.C. burası bizim demekle tapu falanda istemiyoruz. Mevcut çizgiyi önce muhafaza sonrada geliştirme de bizlere katkılarınızı devam ettirin lütfen.

Sayın Ünal tekrar geçmiş olsun efendim.

Esenlikle var olun.


CircassianCanada
25.09.2005

Değerli katılımcılarımız,

Genel olarak farklı yayın politikamız nedeniyle sitemiz ile ilgili değerlendirme farklılıkları olabiliyor. Bu güne değin bunları çok yaşadık. İnsanların içinde bir kuşku kalmasın diye de bu tür suçlamaları çekinmeden 3 yıldır yayınlıyoruz. Genellikle de –daha öncede yaşadığımız gibi- prensiplerimiz konusunda sorun yaşayan değerli hemşehrilerimizin soğukkanlılıklarını yitirmeleri nedeniyle bu tür suçlama ve ithamlara yönelmektedir.

Ancak forumda her sorun yaşayanın sitemize olmadık ithamlarda bulunması da adil değil. Sitemizin kimliği ve prensiplerini Forum ana sayfada açıklamamıza karşın bu tartışmayı açmayı pek iyi niyetli görmüyoruz. Forum sayfası kültürümüzü geliştirmek, dünya da olup bitenleri Çerkeslerle ilintilendirmek için açılmıştır. Bu nedenle bu günden başlayarak CC ile ilgili olumlu-olumsuz hiçbir yazı foruma konulmayacaktır.

Saygılarımızla.


Şomauha
25.09.2005

Sayın A,B,C,D, vs. Keşke, keşkeler olmasaydı. Herkesin mutlak bir doğru yanı vardır ama keşkeler bizi engellemesin. Açıklık her zaman doğrudur. Açık ve net olalım.


Obarg
26.09.2005

Sayın Şomouha,

Keşke yazınıza, Sayın A,B,C,D, vs. şeklinde başlamasaydınız. Saygılar.


Hatice Ünal
26.09.2005

Sayın Blimipsejjqo;

Orada yazımda asıl belirtmek istediğim noktayı çok net açıkladığımı sanıyorum. Bizim bu siteyle ortak paydamız vardır. Bu Çerkesliktir. Bir takım çevrelerin ağzını kapatmak için bunu vurgulamak zorunda kalıyoruz. Ben sadece burada değil, başka Çerkes sayfalarında da güzel tartışmalar olduğunda katılıyorum şahsen. Bu iletişim kurmaktır, fikirlerin paylaşılmasıdır. Herkesten öğrenecek bir şeyler vardır. Bunları almak isteriz. Hiçbir şeyi tek kaynaktan dinlememek gerekir. Bu eleştirme yönünüzü geliştirir. Bu saplantısız olmanın olmazsa olmaz koşuludur. Şurada, her dinden, her görüşten, her kabileden insanlar bir arada tartışabiliyoruz. Bundan daha güzel bir tat var mı? Dünyayı tek tipleştirmeye çalışmak yerine, kendimizi geliştirmek daha yararlı olacaktır.

Saygılarımla.


Asetin
26.09.2005

Site yöneticileri tebrik ederim sizi, sitenin İngilizce kısmı çok güzel olmuş. Bende İngilizce materyalde çok, hem de Rusça'dan çevrilmiş başka sitelerde olmayan. İlgi gösterirseniz Osetya bölümü için gönderebilirim.

Saygılar.

CircasianCanada Notu: Sayın Asetin, bizlere verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz. Dosyaları bize gönderirseniz seve seve yayınlarız.


ShuZago
28.09.2005

Sayın Tırkubiy,

Sanırım ortalığı boş bırakmama cümlesini yanlış anladınız. Benim ortalığı boş bırakmama gibi bir iddiam yok, ortalığı boş bırakmaması gerekenlerden ricam vardı. Ayrıca “xhabze derleme” çalışmasına başlarken hissettiğim kaygılarımın maalesef doğru olduğunu gördüm, fikirlerimi paylaşırken bu konunun dolaylı olarak kinayeli cümlelerle önüme getirileceği, fikirlerimi paylaşırken bunun beni etkileyeceği kaygımın da gerçeğe dönüştüğünü üzülerek görüyorum.

Haklı çıkmak her zaman iyi olmuyor. Madem ortalığı boş bırakmamak çabası içinde olduğum görüntüsü ve kimsenin istemeyeceği bu gerginlik içinde adım geçti; yapabileceğim en iyi şey bu görüntünün huzursuzluğunu kendime ve paylaşımda bulunduğum insanlara yansıtmamaktır. Bu yazıdan sonra tamamen katılımımı noktalıyorum. Xhabze ile ilgili derlemeler konusunda; toplayabildiğim kadar veriyi toplayıp site yönetimine ilettikten sonra yerine getirilen bu sorumluluğunda tamamlanması sonrasında siteyi aynı sıklıkla takip edeceğim. Fakat katılım açısından bundan sonrası için faydalı olamayacağımı düşünüyorum.

Site yönetiminden ricam; Hazırlayan kısmındaki nickimin kaldırılıp bu bölüme veri aktarımını herkese açmaları ve duyurmalarıdır. Bu şekilde çok daha ayrıntılı bir bütün oluşturulabilir. Xhabze ile ilgili her türlü notunuzu “iletişim” bölümünden aktarabilirsiniz. Gerçek anlamda çaba sarf edip, ısrarla örnek almaktan kaçındığımız, üreten ve sırtlayan insanlara tekrar teşekkürler.

Selametle Wuzınsheuw

CircassianCanada Notu: Sayın ShuZago, siz bu toplum için bir şeyler üretiyorsunuz. Biz Haziran 2003'ten bu yana bu tür şeylerle o denli çok karşılaştık ki, eğer duygusal davransaydık şu anda birbirimizi tanıma şansına daha da önemlisi bu önemli bilgileri insanlarımıza ulaştıramayacaktık. Siz ''Xhabze Notları da Bu Hafta'' bölümünü hazırlayan kişisiniz. Orada özellikle HAZIRLAYAN yazdık. Dolayısıyla oraya yazılan tüm yazıların size ait olmadığı çok net görülüyor. Aynı şekilde sayın KEÇ Süleyman Yavuz beyefendi de SEMERKO bölümünü hazırlıyor. Sizler bu toplum için bir şeyler üretiyorsunuz ve bu site sizlerin ve diğer üreten büyüklerimiz/arkadaşlarımız/kardeşlerimiz sayesinde günde ortalama 1600 insana hizmet veriyor. Sizin sorumluluğunuz bu 1600 okuyucuya. Bu nedenle lütfen demoralize olmayınız.

Saygılarımızla.


Hatice Ünal
28.09.2005

Sevgili ShuZago;

Bir misyon üslendiyseniz yok öyle çekip gitmek. :) Sonra ben nerden öğreneceğim xhabzeyi. Kalemleri teker teker kıracaktınız da niye beni geri çağırdınız?

Saygılarımla.

 
sayfa  1    2    3    4