...................
...................
NALÇİK SALDIRILARINI KINAMA   -1
Kayseri Kafkas Derneği
19 Ekim 2005
                         
...................
...................
KAMUOYUNA DUYURU

KABARDEY-BALKAR CUMHURİYETİ’NİN BAŞKENTİ NALÇİK’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN TERÖRİST SALDIRIYI KINIYORUZ.Konu hakkında yazan katılımcılarımız:
 (Alfabetik sıra ile)

Abaza Kenan, Abdurrahim Atçı, Abrek-2, Baykaldı A., Baykaldı H., Bir Adige, Elbruz, Ergün Şahin, Erkan Batır, Fuat Aydemir, Gupse, Gürbüz Yalçınkaya, Hatice Ünal, Hatko Vural, İron, Kabardey Jcale, Kaya Şenvar, Kayseri'den Bir Adige, Lezgi Ömer, Mamish, Mecit Tav, Mehmet Can, Metin Çelik, Mırza, Musost, Müzeyyen Kip, Özgür Albayrak, Qaberdey, Semra Ademey, Shogen Mahmut, Soht Habibe, Soht Habibe, Şhalaxho, Tsey Volkan, Wıdpane, Xabat, Yegerey, Yılmaz Beştepe, Zeki Beshnibe.
Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardey-Balkar Özerk Cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te son günlerde yaşanan terörist saldırılarla ilgili olarak , diaspora Adige-Abhaz toplumunun önemli bir bölümünü ve derneğimizin hedef kitlesini oluşturan Kayseri Adige-Abhaz toplumu olarak son gelişmeler ışığında kamuoyunu bilgilendirme ve derneğimizin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk.

Tarihi Kuzey Kafkasya coğrafyasında yaşanan son olaylar; Rusya Federasyonu'nun Sovyetler Birliği'nin dağılmasını müteakip ekonomik ve siyasi stabilizasyon sürecini tamamlayamamasının da etkisiyle ve fakat bu durumun sağladığı kolaylıklardan istifade edilerek ve bölge dışı siyasi ve ekonomik aktörlerin de yardımı ile Çeçenistan coğrafyası kaynaklı terörist faaliyetler ile siyasi istikrarsızlığın tüm bölgeye ihracına dönük faaliyetlerin bir parçası olarak okunmalıdır. Nalçik saldırılarını müteakip aralarında Çeçenistan Başbakan Yardımcısı Ahmet Zakayev'in de bulunduğu Çeçen siyasi otoritelerinin bahse konu saldırıları 'Çeçen yönetiminin başarısı' olarak kabul etmeleri de bu değerlendirmeyi doğrulamaktadır.

Öncelikle önemle vurgulanması gereken husus şudur ki; yaşanan terörist saldırılarla ilgili yapılacak değerlendirmede düşülecek en önemli hata, terörist grupların etnik bileşimi ya da ölü sayılarından hareketle analiz yapmaktır.

Kabardey-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nin de içinde bulunduğu Kuzey Kafkasya'da tarihin hiçbir döneminde din savaşları olmadığı gibi, siyasal İslam referanslı terörist hareketler dün olduğu gibi bugün de Adige-Abhaz toplumundan destek görmeyecektir. Hedefi çocuklar, kadınlar ve siviller olan hiçbir hareket hiç kimse ve özellikle Adige-Abhaz toplumu tarafından herhangi bir gerekçe ile meşru kabul edilemez.

Nalçik saldırıları, Türkiye'de de yandaşları olan kimi grupların ifade ettiği gibi bir özgürlük ya da bağımsızlık savaşının parçası olmadığı gibi, ideolojik referansı İslam olan terörist bir harekettir. Bahse konu hareketin hedefi ve mağdurları Türkiye'de ve özellikle Kayseri bölgesinde yüz binlerce akrabası olan Adige-Abhazlardır. Saldırılarda ölen gerek kamu görevlisi gerekse sivil Rusya Federasyonu vatandaşlarının çoğu da Adige-Abhaz'dır.

Çeçenistan kaynaklı terör hareketi ile bağlantısı olduğu bilinen yayın organları saldırıları, 'Kafkas cephe birlikleri kafir ve münafık birliklerle çatışmaya devam etmektedir. Operasyonun başlangıcında kafirler ve münafıkların yerleşim birimlerine saldırı düzenlenmiştir. Operasyon sırasında 110 kafir ve münafık yok edilmiştir.' şeklinde kamuoyuna duyurmuştur. Nalçik saldırıları ile karşı karşıya kaldığımız gerçek; dünyada Adige-Abhazların çoğunlukta olduğu nadir yerleşim birimlerinden biri olan Nalçik kentini 'kafir ve münafıklarının yerleşim birimi' olarak, saldırıda öldürülen Adige-Abhaz akrabalarımızı 'kafir ve münafık' olarak kabul eden bir terör hareketiyle karşı karşıya olduğumuzdur. Haberin veriliş biçimi terör örgütü mensuplarının Adige-Abhaz kültürüne bakışını net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Siyasal İslam referanslı terörist hareket dünyanın her yerinde olduğu gibi Nalçik'te de Adige-Abhaz toplumunun yaşam biçimine, kendisini farklı kılan kültürel simgelere saldırmıştır. Siyasal İslam; birey anlayışını ümmet anlayışıyla ikame eden ve farklı kültürel kimlikleri yok eden yanını Nalçik saldırıları ile bir kez daha açığa vurmuştur. Diasporada da durum farklı değildir. Türkiye Adige-Abhazları da siyasal İslam’ın etkilerine maruz kaldıkça Adige-Abhaz kültürel kimliği erozyona uğramakta, anayurda dönüş düşüncesi de dahil olmak üzere anayurt ile aramızdaki güçlü bağlar zayıflamakta ve zarar görmektedir.

Kayseri Kafkas Derneği olarak, başta Rusya Federasyonu olmak üzere tüm bölge ülkelerini Çeçenistan kaynaklı terörizme son verme konusunda işbirliğine çağırıyor ve başta Türkiye olmak üzere tüm bölge ülkelerini siyasal İslam referanslı terörist hareketlerin Kuzey Kafkasya'ya ihracının önlenmesi konusunda samimi bir çaba harcamaya davet ediyoruz.

Kayseri Kafkas Derneği olarak; Nalçik saldırılarında ölen kardeşlerimize Tanrı’dan rahmet diliyor, olaylara karışan bütün teröristlerin en ağır biçimde cezalandırılacağına olan inancımızla; Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin yeni cumhurbaşkanı Arsen Kanokov'un şahsında Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin acısını paylaşıyoruz.

Kayseri Kafkas Derneği
Yönetim Kurulu


Abrek-2
19.10.2005

Merhabalar,

Bu kınama metnini kaç kişiyle, kiminle, kimi temsilen aldınız ve yazıyı yazdıran zat kim? Merak ettim de. Acaba gerçekten Yönetim Kurulu’yla alınmış bir karar mı yoksa birilerinin tavsiyesi mi? Merak ettim de. Acaba hanginizin orada akrabası var sorabilir miyim? Merak ettim de. Olay bildiğim kadarıyla Kabardey’de geçiyor. Siz ikide bir Adige-Abhaz diyorsunuz; kim bu Adige-Abhaz nerde yaşıyorlar? Onlar sülaleyse neden iki tanesi var. Merak ettim de.

Şey sizi farklı kılan hangi kültüre saldırmışlar anlamadım da ayrıca saldırganlar Kabardey diyorlar, onlar farklı bir kültürden mi? Merak ettim de. Şimdi kafam karıştı siyasal İslam deyince Ürdün, Suriye, eski Osmanlı, Yahudileri de sayarsak İsrail din merkezli sanırım. Onlar niye okullar açtı, Çerkesce için. Ama Türkiye’ye de laik diyorlar ama okul açmak yasak. Hangi anlayış kültürel kimlikleri yok ediyor? Merak ettim de.

Şey başka bir soru: 70 yıl boyunca komünizm idaresindeyken kültürlerini çok mu iyi korumuşlar? O zamanlar insanlar su gibi akıyor muydu oralara? Şey Abhazya zaten Hıristiyan acaba onlarda siyasi Hıristiyanlığın etkisinde kalırlar mı? Çünkü Hıristiyan misyonerler cirit atıyormuş. Adigey’ de bir şey yok ki orası uzak. Kültürel erozyona yabancı evliliklerde giriyor mu? Kayseri’de pek çok ünlü Çerkes’in çocukları yabancılarla evleniyormuş. Pardon onlarda Müslüman'dı. Kabardey dedikleri yerde Müslümanmış onlara diyelim de dinlerinden çıksınlar, yoksa valla hiç birimiz gitmeyiz. Bu böyle biline.

Ya şey hani Rusya Federasyonu’ndan yardım ve işbirliği istiyorsunuz da Müslümanlara karşı Rus işgalcilerini mi çağırıyorsunuz? Bana kalırsa Amerika’ya da çağrıda bulunun hemencecik gelirler. Onlar alışkın bir gelirlerse valla çıkmazlar, sonra radikal İslamcıları da ararlar.

Ya birde ölenlere hangi Tanrı’dan rahmet dilediniz. Merak ettim de. Hem o teröristler zaten ölmüş gitmişler daha ne cezası vereceksiniz, bırakın rahat yatsınlar.

Çok sayın Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu gerçekten kim yazdı bu yazıyı?

HİİDž MERAK ETTİM DE.


Zeki Beshnibe
19.10.2005

Sayın Abrek kardeşim,

Ağzına sağlık. Çok güzel ifade ettin, sadece adı Müslüman olanların Kafkasya’ya bakışını.

Tüm dünyadaki Müslümanlara başlatılmış Haçlı seferlerini görmezden gelip kendilerinin de Müslüman olduğunu iddia ederek Müslümanlığı yok etmeye ant içmiş insanların oyunlarına sazan gibi atlayan sözde Çerkeslere ne demeli bilemiyorum.

İşte size en güzel örneği:
Önce Çeçenistan,
Sonra Osetya,
Daha sonra Kabardey,
Çerkes’i Çerkes’e düşürme operasyonu.

Tüm bunların Çerkeslerin birleşmesini önlemek adına yapıldığını nasıl göremez bir Çerkes, doğrusu anlamakta çok zorlanıyorum.

Nerede aydın geçinen Çerkes thamadeleri?
Nerede vatansever Çerkes aydınları?
Nerede vatan diyenler?

Vatan elden gidiyor haberiniz ola.

Hem de Ruslarla işbirliği yapan Çerkesler sayesinde. Tarihte olduğu gibi aynen devam ediyor. (Kabardey beylerinin Ruslarla işbirliğini Çerkes tarihi yazıyor.) Ne din devletinden ne de modası geçmiş komünizmden yanayım bu da böyle biline. Tüm vatan sever hemşerilerime saygılar sunarım.

Sayın CC yöneticileri görüşünüz belli. Sizden ricam eğer Çerkes’seniz lütfen elinizi vicdanınıza koyunuz ve yazdıklarımı bir düşününüz. Çerkeslerin üzerinde oynanan oyunları görmeye çalışınız. Dini görüşünüz ne olursa olsun Çerkes’seniz Çerkes gibi düşününüz.


Mehmet Can
19.10.2005

Sayın Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu ve çok Sayın Üyeleri,

Hepinize merhaba,

Türk siyasetinde bazı partiler için söylenegelen "halktan kopuk" diye bir söyleyiş vardır. Sık sık vurgulanır. Bu partiler genelde halkın düşündükleriyle ve ihtiyaçlarıyla pek ilgilenmezler. Sadece kendi ideolojilerini tekrarlayıp dururlar. Hiç bir zamanda istedikleri oy oranına ulaşamazlar.

Derneğinizin ismini "Kafkas Derneği" olarak adlandırmışsınız. Sizin değiminizle hedef kitleniz olan Adige-Abhaz olarak adlandırmanız daha isabetli olurdu kanaatindeyim. Kafkas kelimesi çok geniş bir coğrafyayı akla getiriyor. İsmi "Kafkas" olan bir derneğin bir kısım insanlarımızı dışlayarak teröristlerle eşdeğer tutma çağrışımları çok düşündürücü. Sizin bu bakış açınız Kafkas halklarını birbirinden koparacağı gibi arada düşmanlık tohumları ekecek bir yaklaşım tarzıdır.

Sadece teröristleri kınama haricindeki diğer yaklaşımınızı da Adige-Abzegh bir Kuzey Kafkasyalı olarak kınıyorum. Siz Adige-Abhazlar haricindeki kardeş milletleri dışlayarak hem bu milletlerden olan kardeşlerimizden hem de benim gibi düşünen diğer Adigelerden kopuyorsunuz. Merak ediyorum sayın üyelerinizden kaç kişi Çeçenler için sizin gibi düşünüyorlar.

İsminizin çağrıştırdığı gibi tüm Kafkasyalıları kucaklamak yerine neden ayrımcılık yapıyorsunuz?

Yoksa "dernekçilik" denilen yıllardan beri şikayet edilen din aleyhtarlığı ve siyasi tercihleriniz mi sizi bir araya getiren etmenler?

Saygılar.


Hatko Vural
19.10.2005

Sayın Mehmet Can;

Bir kısım Çeçenler, komşu ve kardeş Dağıstan Özerk cumhuriyetine saldırıp ikinci savaşı baştamak için bize mi sordular?

Nalçik'e gelip de bir halkın başkentine saldırmanın çok kardeşçe bir havası mı vardır?

Beslan'da küçük çocukları katlettirmek kardeşçe bir eylem midir?

İnsanlıkla çürüme arasında gidip gelen bu Çeçen-Rus savaşını, dış destekli (Arap-Türk-Amerikan) terör olaylarının neresini haklı buluyorsunuz? Söyler misiniz?

Çeçenistan da savaşlar öncesi sadece 952 bin nüfusa sahip bu halkı yok olmanın eşiğine getiren, yüz binlerce insanın kaybına rağmen hala savaşı sürdürmeye "görünüşte" iten sebepler ne acaba?

Savaşı kimler kışkırtıyor ve barış diyenlerin katil emrini "her iki taraftan da" kimler veriyor?

Saygılarımla.


Mehmet Can
19.10.2005

Sayın Hatko Vural,

Günümüzde savaşlardan belki de daha etkili propaganda olabilmektedir. Irak savaşından önceki medya haberlerini hatırlayın. Aslı astarı olmayan bir çok haber vardı. Sonuç bir ülkeyi ele geçirmek için senaryonun nasıl uygulandığını hep birlikte gördük.

Türk basınının olayları veriş şekline de bakarsanız bakış açımı anlayacaksınız. Kaldı ki yazdığım yazıda sizin sorularınızın muhatabı olabileceğim konular olduğunu zannetmiyorum.

Sizin sorularınızdaki konular tartışılabilir. O yazımda terörü kınamalarına katıldığımı da dikkatli okursanız göreceksiniz. Kafkasya'daki mevcut statükoyu tasvip etmiyorum. Halkımızın kırılmasına üzülüyorum. Benim eleştirim ismi "Kafkas" olan derneğin Çeçenleri "halkımız" olarak görmemesi, Rus gözüyle olaylara bakmaları.

Saygılar.


Abrek-2
19.10.2005

Sayın Hatko Vural,

Merak ettim de acaba Çeçenler, Dağıstan'a saldırırken yanlarında mıydınız, eğer oradaysanız Rus tarafında mıydınız yoksa Çeçen tarafında mıydınız? Hiiiç merak ettim de.

Çeçenlerin saldırdı dediğiniz Dağıstan toprağı nere biliyor musunuz? Hasavyurt diye bir kasaba. Yüzde 99'u Çeçen olan bir kasaba ve eski bir Çeçen toprağı aynı Mozdok'un Kabardey toprağı olduğu gibi. Şimdi merak ettim de Kabardey savaşsaydı Mozdok'a saldırır mıydı acaba? Yok o zamanda Asetin kardeşler derdi ki orası Asetin toprağı neden saldırdılar?

Ayrıca telefon numaranı verirsen bir dahaki saldırıları nere olacağını eminim size söyleyeceklerdir. En azından danışacaklardır. Ha merak ettim de Nalçik'e saldırırlarken de orada mıydınız, hangi taraftaydınız? Terörist Kabardey tarafında mı yoksa Rus tarafında mı?

Ha birde Beslan var. Eminim sizin çocuğunuzda onlar arasındaydı. Ama ya siz teröristlerin yanında mıydınız yoksa çocuklara bomba atan silah sıkan Rus askerlerinin tarafında mı? Maşallah her tarafta bulunmuşunuz.

Merak ettim de sizin eve polisten kaçan bir insan girse polis sizin evi sarsa bana mısın demeden en ağır silahları gönderse evde çoluk çocuk ölse polisimi yoksa saklanan adamı mı suçlarsınız. Her halde git arkadaş benim evimden başka bulamadın mı dersiniz yoksa polis bile bile bir kişi için bütün ev halkını öldürdüğünü ve esir alınabileceğini bildiği halde suçlu suçsuz herkesi öldürdüğünü kabullenir misiniz?

Merak ettim de hiç düşündünüz mü ya Çeçenleri bu kadar suçladığım yeter biraz da Rusları suçlayayım darılırlar ama az bir şey eleştireyim. Benimkisi merak işte. Birazda siz merak edin güzel bir duygu.

Ama sizde anlayın artık başka seçenek bırakmamışlardır. Moskova'da yaprak düşse Çeçenler düşürdü diyorlar. Hani bu kadarı da olmaz ki.

Merak ediyorum merak edecek misiniz? Ha merak ettiğiniz bir konuya rastladım. Savaşın hala neden devam ettiği konusu. Gerçekten öğrenmek istiyorsan Rus komutanlara ve Putin'e sor onlar eminim söyleyeceklerdir.

Selametle ve merakla.


Hatko Vural
19.10.2005

Sayın Can,

Kaldı ki Çerkesler (Adige), açtıkları tüm derneklere Kuzey Kafkasya adını vererek bir bütünleşme ve toplanma çabası içinde olmuşlardır. Çerkeslerin açtığı hiç bir derneğin adı Çerkes derneği olmamıştır.

Ama kendilerini ayrı tutanlar kurdukları vakıf ve derneklerle diğer halklar olmuştur. Alan vakfı, Abhaz dernekleri, Karaçay-Balkar dernekleri, Çeçen dernekleri ve yardımlaşma komiteleri vb...

Siz önce Türkiye'de çoğunluğu oluşturan ve bir arada olmak için gayret sarf eden Çerkesleri kınayacağınıza; dönüp sadece kendi halkı adına dernek, vakıf kuranları kınayın ve ya sorgulayın.

Saygılarımla.


Mehmet Can
20.10.2005

Sayın Hatko Vural,

Son paragrafta dahil söylediğiniz yazınızın altına imzamı atıyorum.

"BİZ"i biz olmaktan çıkarıp daha kolay yutmak için küçük lokmalara ayırmaya çalışan (maalesef muvaffak olduklarını gördüğüm) tüm güçleri lanetliyorum. Bu oyunlara gelerek onların amaçlarına hizmet eden tüm ayrılan gurupları ve hepsini kucaklamaktan vazgeçtiğini gördüğüm marjinal dernek!!! ide kınıyorum.

Saygılarımla.


Shogen Mahmut
20.10.2005

Çok kıymetli arkadaşlar,

Siz zaten savaşa şimdiden kendi aranızda başlamışsınız bir tek elinizde silahlarınızı göremiyoruz. Hepinizin Kafkasların ve Kafkas insanının iyiliğini istediğinizden eminim ama bu bizim tarih boyunca yaptığımız ama hiç ders alamadığımız bir hatadır.

Bir anlık kızgınlıkla pire için yorganı yakma alışkanlığımız, bizden de beklenen zaten budur, oynanan büyük oyunlarda küçüklerin piyon olması her zaman istenen ve kaçınılması nerdeyse imkânsız bir durumdur. Şu anda da olan budur, buna engel olamamışsak ve ya olamayacaksak lütfen herkes bu olaylardan en az yarayla kurtulmamız için elinden geleni yapsın ve sağduyulu olsun.

Yaşayacağımız bir büyük felaketi daha kaldıracak kadar ne bedenlerimizde güç ne de gözlerimizde yaş kalmamıştır.

Her ne istiyorsak sabırlı olmayı öğrenmeliyiz.

Saygılarımla.


Qaberdey
20.10.2005

Merhaba,

Kayseri Kafkas derneğinin açıklaması var bu sitede. Açıklamalara katılıyorum. Ancak bir cümleyi tekrar tekrar kullanmış: "-Öldürülenler Adige ve Abhaz'dır" diye.

Bu yanlış. Her iki taraftan da, sivilden de, polisten de ölen ve öldürülenlerin tamamı Kabardey ve Balkar'dır. Ölen ve ya öldürülen Adige ve Abhaz yoktur.

Abrek-2 kardeşim,

Ağzına sağlık.

Saygılarımla.


Wıdpane
20.10.2005

Merhaba,

Çok önemli bir sorunumuza dikkatimizi çektiğiniz için teşekkür ediyorum.

Ne ilginç ki Adige sözcüğünü kullananlar mikro milliyetçilikle, bilmem ayrımcılıkla suçlanıyorlar. Genelde de Adigeler bu ön yargı suçlamalarından etkilenerek, susmaktalar ya da Kuzey Kafkasya demektedirler.

Abhaz, Çeçen vs. mikro milliyetçilik değil. Ne tezatlık değil mi?

Dostça selamlarla.


İron
20.10.2005

Sayın Abrek-2

Rusların çıkarı olması durumunda Kafkasya'da tek bir Çerkes'i sağ bırakmayacağı konusunda sanırım hem fikiriz, bu yüzden Beslan olayında adı geçenlerde Ruslar kadar suçludur.

Saygılar.


Şhalaxho
20.10.2005

Merhaba,

Çeçen savaşlarının Türkiye diasporasına yansımaları sancılı olmaktadır. Üst yapı kurumlarımız bir süredir vurgusu yapılan Adige Abhaz birliğini açıkça ilan etmektedirler. Kayseri derneği hedef kitlesi bölgesinde Çeçenlerde var ama onlar dikkate nedense alınmıyor. Çeçen savaşındaki en vurucu söylem savaş ateşini Kafkasya’ya yaymak şeklinde ifade ediliyordu. Bunun denemeleri de malum. Çeçenlerin büyük çoğunları kendi vatanlarında iken Adige-Abhazlar açısından durum tam tersinedir. Bu gerçek dikkate alınmadığı için bir ayrışma daha erken vuku bulmaktadır. Adige-Abhaz derneklerinin yönetici profilleri ve fikriyat yapısı Çeçen savaşını motive eden etkenlerden çok farklı göstergelere sahiptir. Sıkıntı bundan da kaynaklanmaktadır.

Adigey’in Krasnodar’a kaynaştırılması gündemde iken Kafkasya dışı tepkilerin olumsuz etki yapacağı açıkça vurgulanmaktadır. Vatana ilgi duymak kimleri rahatsız eder? Bunu da okuyucuya bırakıyorum. Dün öyle değildi Abhazya’da Gürcü eşkıya kuvvetlerine karşı
Çeçen savaşçılar efsane olmuşlardı. Dağ halkları deniyordu. Rusya en zayıf anındaydı.

HIRİSTİYAN ABHAZYA’YA DESTEĞE GELEN ÇEÇENLER O ZAMAN RADİKAL DEĞİL MİYDİ ki Gürcü kilisesi dindaşları olan Abhazların katline fetva vermişti. Çeçenler Gürcülere unutamayacakları bir ders verirken şimdi ne değişti?

Değişen şu; Abhazya başından beri Rusyasız değildir. Çeçenlerin bile gelmesine Rusya ses çıkarmamıştır. Çeçenlerin 2 savaş öncesi yaptığı hatalar ve Rusya’nın bilinçli kamuoyu yönlendirmeleri sonun başlangıcı oldu. Rusya artık güçleniyordu. Arka bahçesini ayıklayacaktı. Çeçenlere karşı her türlü savaş acımasızca uygulandı.bir ülke açık toplama kampına döndü. Budenovs baskın sonra dönüşte Kabardey’den geçen Çeçenler sevgi görürken 1. savaşta İnguşetya’da halk tankların önüne yatarken artık çok şey değişmişti. Rusya bastırıyordu. Savaş artık bir halkı toptan terörist ilan etme boyutundaydı. Diasporada insanlarımız çok farklı iki söyleme sıkıştırıldı.

ÇEÇENLERE DESTEK OLMAK DİNCİ ŞERİATÇI VAHHABİST OLMAK DEMEKTİR. DEMOKRAT ADİGE VE ABHAZ HALKLARI BUNU KABUL ETMEMELİ. Bu birinci yaklaşım ÇEÇENLERE DESTEK VERMEYEN CUMHURİYETLER RUS İŞBİRLİKÇİSİ YÖNETİCİLERİN ELİNDEDİR. BU CUMHURİYETLER KAFKASYA’NIN ÖZGÜR VE BİR OLMASININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR.

DOLAYISIYLA BU ANLAMDA DÇB VE Adigey ile diyalog Rusist olmaktır. Bu da ihanettir. Kısaca böyle iki görüşün arasına sıkışıp kaldık. Türkiye bu bağlamda da yapılanmalara sahip. Kafkasyalılar Türk, Rus diyalogu ve işbirliği ile de tarihi yalnızlıklarıyla bir daha yüzleşti. Beslan ve Nalçik daha çok tartışılacak. farklı bir platformda Basayew bile Rus elemanı diye tartışılıyor. Savaşın birde rantı var. Artık ne olur bilinmez.

Türkiye’de Adige-Abhaz birliği daha açık dile getirilecektir. Doğu Kafkasya artık dile gelmeyecek. Zaten sayıca da çok azlar. Bu bazı yapılarca böyle...

Geçmişte yıllarca Adige yokmuş bütün Kafkasyalılar Doğu Kafkasyalı imiş gibi düşünüldü. İnsanlar dinlenmedi. Bu da bir gerçek.

Adige-Abhaz birlikteliği sayın Bagapş’ın son temaslarıyla da açıkça ortaya çıkmıştır. Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde diaspora neyi tartıştı, sonuç ne oldu hatırlayalım. Türkiye micro-milliyet vurguların yapıldığı dernekler cennetidir. Üstelik bunlarında haklı gerekçeleri vardı. Artık gerekçe yok ama dernekler var. Türkiye’de tek bir dernek Adige adını tüzük değişikliği ile aldı. Onunda başına gelmeyen kalmadı. Kuzey ile başlayana da bölücü ajan yakıştırmaları yapılmıştı.

Adige-Abhaz birliğinin de sağlıklı yürüyeceği çokta belli değildir. Zaman gösterecek.

Nalçik’i savunanlar bellidir. Bu saldırıdan sonra Putin merkezi otoritenin yetkilerini daha da güçlendirmek isteyebilir. Örneği olduğu üzere Adigey’de Krasnodar’a kaynaştırılabilir. Tarihi topraklardan kalan parçada çok görülüyorsa ya da Adigey’in feshi çıkarsa o zaman dönüşçüleri göreceğiz.

Türkiye’de üst yapı kurumlarımızın eğilimleri açıktır. Dönelim diyenler olduğu gibi, Türkiye’deki diğer halklarla beraber daha çok demokrasi ve özgürlük mücadelesi yapalım diyenler vardır. Bu söylem bu sitede de bazen vurgulanmaktadır. Önemli olan halkın bakışıdır. Halk ile üst yapı kurumlarımız adeta alakasız gibidirler.

Önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği boyutu ile olacakları hep beraber göreceğiz.


Mecit Tav
20.10.2005

Merhabalar,

Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu’nu gerçekleri dile getiren bu bildirisinden dolayı tebrik ediyorum. Yarası olduğu için gocunup bildirinin sağını solunu eleştirenleri de bir tek kez olsun samimiyetle bu bildiriyi objektif olarak değerlendirmeye davet ediyorum.

Kayseri Kafkas Derneği'nin de kurucusu olduğu Kafkas Dernekleri Federasyonu Dünya Çerkes Birliği Üyesidir. DÇB genel kurulunda alınan karar doğrultusunda Adige-Abhaz Kültürü asıl iştigal konusu olarak belirlendiği için sanırım bildiride de bu şekilde geçmiştir. Adige ve Abhazların kardeşliği ve iç içe geçmişliği ve Kabardeylerin Adigeliği sanırım tartışmasızdır.

Bildirgenin kimin elinden çıktığı veya kimlerin katkıda bulunduğu hususundan çok, bu bildirgenin sorumluluğunu taşıyacak yönetim kurulunun bildirgeyi görüşüp yayınlayıp yayınlamama konusunda karar alıp almadığı sorgulanmalıdır ki, bildiğim kadarı ile bu bildirge yönetim kurulunun 18.10.2005 tarihinde yaptığı olağanüstü toplantıda görülüşüp yayınlanması konusunda karar alınmıştır.

Birilerinin yaşanmış ve yaşanan gerçekleri göz ardı edip "Birleşik Kafkasya" hayalinin etkisi ile yaptığı eleştirileri ise şahsen hiç ciddiye almıyor, cevap bile vermeye gerek görmüyorum.

Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu’nun benzeri olaylarda benzeri duyarlılık göstergelerinin devamını diliyorum.

Saygılarımla...


Kaya Şenvar
20.10.2005

Merhabalar,

Sayın Hatko Vural'ın yazdığı her iki yazıya da katılıyorum.

Özellikle en son yazdığı yazının altına özel olarak okkalı imzamı koyarak bu konuya ek olarak fikrimi beyan etmek istiyorum.

Acilen özellikle Türkiye'deki derneklerin, yani Adige yoğunluklu Kafkas Kültür Derneklerinin isimlerinin değiştirilmesini ve hemen Adige Derneği tanımlamasıyla tabelalarını yenilemelerini öneriyorum. Bu birinci önerimdir.

Eğer bu önerime ek olarak genel teamül kabul ediyorsa ve köken olarak da Abhazlarla amca çocukları olduğumuzu varsayarak, ikinci önerimde, "Adige-Abhaz Dernekleri" tanımlamasıdır.

Bu her iki önerimin sonucunu yanlış algılanmamasını diliyorum. Bu fikrimin sonucunda, "... Siz bizlerden değilsiniz..." mantığı ya da hedefi yoktur. Sadece son 12-13 yıldır süregelen savaşlarda ve kimin hangi saflarda durduğu ve kardeş mentalitesi ile kimlerin samimi olduğu ortaya çıksın mantığıdır.

Bu arada, Adige sorunuyla ne zaman ilgileneceğiz? Bu da önemli bir soru işaretidir. Kısaca fikrimi beyan ediyorum...

Herkese Selamlar...


Şhalaxho
20.10.2005

Sayın Qaberdey

Adige sözcüğü Kabardeyleri kapsamıyor mu? Ne demek ölenlerin içinde Adige yok. Bunlar farklı mı? Abhaz olmadığı doğrudur. Abhaz; Adige-Abhaz birliğine atfen kullanılmış olabilir.


Erkan Batır
20.10.2005

Sanırım terminolojik bir problemle karşı karşıyayız, Adige üst başlığı Kabardeylerin de içinde olduğu bir aidiyeti tanımlar. Sı Adiges denildiği zaman kastedilen budur. Sı Kabardeys diyen kaç kişi duydunuz?

Saygılarımla...

Dr. Nejdet HATAM'ın da sıkça dillendirdiği, sizin de katıldığınız ve diasporadaki Kafkas Derneklerinin adlarını biran önce Adige-Abhaz Dernekleri olarak değiştirmesi hayati bir gerekliliktir. Nalçik saldırıları vesilesiyle tekrar gündeme gelen ve pek platforma devam eden bu tartışmanın, kolektif aklı bulmamıza hizmet edecek üslup ve içerikle devam etmesini diliyorum.

Erkan BATIR/Hakaşe


Hatko Vural
20.10.2005

Sayın Abrek-2;

Merakınızı gidermek babında bildiklerimi izninizle arz edeyim: Daha öncede ifade ettiğim gibi şahsi görüşüm olarak Kafkasya'da kardeşlik falan iddiasında değilim.

Kabardey’e yapılan kahpece bir saldırıdır. Bu konudaki fikrim bu. Rus mentalitesini sorgularken; polisten kaçan adam filan derken dikkat edin. Adam gibi adam olsa o kaçan kişi; gidip de kendi canın derdine masum insanları kalkan yapmaz. Çıkar meydana çatışır, adam gibi ölmeyi becerir. Adam olmayı beceremeyenleri adam sıfatıyla burada savunmayın.

‘’Dağıstan neresi biliyor musunuz’’ diye sormuşsunuz evet biliyorum, ancak siz bilmiyorsunuz galiba! Çünkü Basayev komutasındaki Çeçenlerin Ekim 99' da saldırarak ikinci Çeçen-Rus savaşını başlattığı Dağıstan yerleşkeleri Hasavyurt değil, Karamaki, Çobanmaki ve Bothlik adlı kasabalardır. Ayrıca Dağıstan’da bu çevrelerde 56 bin Çeçen yaşmakta ve buranın bazı gençleri de birinci savaşta Çeçen ulusal muhafızlarına katılmışlardı. Çeçenlerin amacıda zaten buraları fiili müdahale ile Çeçenistan’a dahil etmekti. Bu söylemde yeni değil. Bunu başaramayınca da olayı İslam’i motiflerle süsleyerek -güya- oradaki vatandaşlar kasabalarında şer-i yönetim kurmak istemişler Ruslar buna izin vermeyince de aralarında silahlı çatışma çıkmış, Çeçen kardeşleri de onlara yardıma gitmiş vs..

Çeçen kardeşlerinize bir bakarsanız onların sizin zannettiğiniz gibi Kafkasçı olmaktan çok Çeçen milliyetçisi olduğunu göreceksiniz.

Mozdok (Mezdegu-Sağırorman) Kabardey bölgesidir. Doğru. Ama vaktiyle kardeşçe yardım ve genişleme adına Kabardey Milli lideri Betal Kalmık tarafından Osetlere verilmiştir.

Kabardeyler savaşsaydı Mozdok’a saldırır mıydı bilmiyorum.

Kabardeylerin savaşması, Kabardey etnik coğrafyası ile de sınırlı kalmaz bunu da belirteyim.Ama orası Mozdok, Adige toprağıdır.

Bu konuda yukarda yazdığıma katılıyorsunuz galiba? Çeçenler sadece Dağıstan saldırısının amacı ülkenin bu bölümünü Çeçenistan’a katmaktı.

Eğer Müslüman'ım diyorsanız. Allah'ın kitabında ‘’yaptığınız anlaşmalara titizlikle uyun’’ der. Bununda peygamber tarafından fiili uygulaması mevcuttur. Ama yapacak daha iyi bir işiniz yoksa ya da ülke yönetmeyi beceremeyip önce başbakanlıktan istifa edip sonra halkın seçtiği devlet başkanını hainlikle suçlayıp, iç savaş çıkartırsanız bu da yetmezmiş gibi yaptığınız anlaşmaları hiçe sayıp dış ülkelere emrinizdeki fedailerle saldırıp savaş çıkarırsanız, bunun vebalini de üzerinize alırsınız.

Ben savaş meraklısı değilim. Hayatında eline silah alıp da bir canlıya kurşun sıkmadım.

Mahluklarında savaş merakını anlamakta zorlanıyorum.

Akıllı insanlar sırf kendilerine ‘’korkak’’ denmesin diye aptalların peşinden gitmemeli, giderlerse sonuç Çeçen felaketi gibi olur. Bunu daha öncede söylemişiz. Sonuçta ortada Çeçen halkına Allah'tan sabır ve bu cani güruhtan bir an önce kurtulmayı nasip etmesini diliyorum.

Çeçen halkının daha fazla zayıflatılması önlenmelidir.

Savaşın neden devam ettiğini merak ediyorsanız 4 üncü karısını Ruslardan alan Şamil Basayev’e sorun o söyler size.

Başka merak ettikleriniz varsa çekinemeyin sorun lütfen.

Saygılarımla.Abrek-2
20.10.2005

Merhabalar,

Erkan Batır'a Biz aslında terminolojik problemden ziyade zihinsel bir problemle karşı karşıyayız. Merak ettim de neden Abazaları da Adigelere yakın buluyorsunuz ki? Eşiniz mi Abaza yoksa? Onlar değil mi?

Adapazarı'nda, İstanbul'da biz ayrıyız diye dernek kuran çatışma içine giren kim? Merak ettim de, ya hep ben merak ediyorum neden siz merak etmiyorsunuz? Ben onların dilini de anlamıyorum. Hem Asetinlerle komşuyuz. Neden Adige-Asetin derneği olmasın? Bunlarda A ile başlıyor nasılsa. Bir şey daha merak edeceğim Kabardeyler Adige değil ki onlar Kabardey neden Adigelerin ismini çalıyorlar? Hiç merak etmediniz mi? Adigey bayrağı marşı sınırları başka Kabardeylerin ki başka. İsmini koyacaksanız Kabardey-Abhaz derneği olsun. Güzel bir düşünce. Merak edeceğim olup olmayacağını. Meraklısına.

Saygılarımla

Sayın Hatko Vural,

Merakımı bırakın gidermeyi daha da körükledi yazdıklarınız. Nalçik Kahramanları saldırdığında herhalde ölen onlarca nateröristler oradaki sivil halkla çatışırken ölmedi. Savunduğunuz Ruslar vurdu.

Onlar kahramanca savaşırken öldüler. Saldırdıkları yerleri hiç mi merak etmediniz KGB-FSB binası, içişleri binası, çoğunlukla Rusların bulunduğu yerler. Merak edipte ölenlerin sayısına, ismine baksaydınız, nasıl öldüklerini merak etseydiniz ADAMLIĞIN tarih sayfasına orada yazıldığını idrak edebilirdiniz.

Tarihi merak etmeniz güzel ama hala eksik. Olay sınırdaki Hasavyurt kasabasında başlayıp daha sonra Botlik tarafına kaymıştır. Şimdi merak etsem 1. Çeçen-Rus savaşına gitsem orada bulunsam birkaç yıl yaşasam, halkı anlamaya çalışsam her şey yolunda giderken Ruslar birkaç hain Çeçen'i kandırsa para verse adı Rus-Çeçen savaşı değil de, Çeçenlerin kendi iç savaşı dese, yıllarca Rus asker ve silah destekli savaşsalar, savaş bitse sonra Ruslar yine ortalığı karıştırsa, oyuna getirse Çeçenistan'a saldırsa ne dersiniz bu hayal gücüne.

Ya merak ettim Mozdok'u Osetinler'e verdik Nalçik'i de Çeçenlere versek ne olur ki zaten Balkarlarda istiyor verelim onlar paylaşsın toprak çok nasılsa.

Kabardey savaşa girerse Kabardey bölgesiyle kalmaz diyorsunuz merak ettimde siz mi gideceksiniz yardıma yoksa 100 binlik Adıgey mi?

Kahretsin yine merak ettim bu bilgileri Rus istihbaratından mı aldınız? Onların söyledikleriyle örtüşüyor da. Bizim milletimizin hepsi akıllıdır, cesurdur, aptalların değil korkakların peşinden gitmez.

Şamil Basayev'in yerinde olsanız siz değil 4-14 tane Rus kızı alırdınız nüfusu artırması lazım. Üstelikte gerçekten güzeller boşuna Karadenizli Lazları baştan çıkarıp evliliklerini bozmadılar.

Hem ben Basayev'e merak edipte sordum zaten. Ya siz merak edipte Putin'e sordunuz mu?


Şhalaxho
21.10.2005

Adige tek başına yetmez mi? Eksiği mi var?


Erkan Batır
21.10.2005

ABREK-2'ye,

CC sitesi, senin hiçbir tarihi gerçekle örtüşmeyen ve hiçbir bilimsel veriye dayanmayan çapsızlığının zemini olmuşsa, sana söyleyeceğim tek şey kimliğini açıklayacak kadar medeni cesaret sahibi ol da istediğin platformda herkes eteğindeki taşı döksün?


Abaza Kenan
21.10.2005

Sayın Abrek-2

Merak ettim bu konuşma tarzını nerden öğrendiniz. Sadece merak ettim. Siz milletle dalga geçiyor gibi konuşarak ne yapmaya çalışıyorsunuz? Neden sadece Çerkes olarak kendi ailenizin kaldığını düşünüyorsunuz? Bir Çerkes toplumunda hele ki CC gibi çok kalabalık bir platformda böyle konuşma hakkını kimden alıyorsunuz?

Sadece merak ettim, bu şekilde konuşmayı sadece kendinizin mi bildiğini sanıyorsunuz? Kimliğinizi açıklayacak mısınız?

Saygılar
 
sayfa  1    2    3    4