...................
...................
ÇERKESLE EVLENMEK   -1
Eşref Aktaş
03 Aralık 2006
                         
...................
...................
Konu hakkında yazan katılımcılarımız:  (Alfabetik sıra ile)
Albay, Alp Demir, Apsuwa, Beykul Duran, Bırine, Canset, Civan, Çerkes Kızı, Erhan Hapae, Frag Nicht, FuatAydemir, Hacimürit Ünal, Hajkasım Erdoğan, Hak'un Murat, Harzınas, Hatice Uludağıstan, Hatime Akyol, Ha'un Murat, Kafkaskartalı, Kara Emilyano, Karaoglanca, Kaşengoja, Kemal Sarak, Keytuko, Khuna, Kocba Can, Lonely Eagle, M.A,Mevlüt Yanar, Mustafa Kaplan, Nart Çetaw, Necdet Hatam, Nesli, Ömer, Ömer Öztürk, Qabardey, Shapsugh Refa, Sı'çoğejığ, Sinem Kuşdoğan Tekin, Thamez Aslı, Tolga Akay, Tremko, Tseyko İbrahim, Ufuk Güler, Yelkan, Yusuf, Zeynep Emine Yılmaz, Zighetsatl
 

CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.


Ben bir Türk’üm ve Çerkeslikle alakam yoktur. 3 yıldır bir Çerkes kızını seviyorum ama buradaki bazı yazıları görünce inanamadım. Sizlerin kendinize ve Türklere bakışınızı görünce gerçekten çok şaşırdım. Ben aileme sevdiğim kız Çerkes deyince, bana tam destek vererek ''onlar gerçekten iyi insanlardır'' diye sırtımı sıvazladılar.

Ancak, buradaki birtakım yazılarda faşizm dorukları zorlanmaktadır. Yaklaşık 150 yıldır aynı toprakları paylaşıyoruz ben sizlere karşı milliyetçi bir yaklaşım görmedim. Sizlerin asimile olmama isteğinizi gerçekten anlıyorum fakat Türklerle yaptığınız evliliklerde Türklerle evlenenlere ayrımcılık yapmanız düğününde oynamamanız gerçekten korkutucu bir tablo. Bu ülkenin insanları sizlere kucak açmış; toprağını, ekmeğini, paylaşmıştır. Bir Türk'ü bir Adige'den ayırmamıştır. Sizlerin bu evlenme olaylarında bu kadar milliyetçi davranmanız sizlere ne kazandırıyor merak ediyorum. Kızınızdan oğlunuzdan Çerkesle evlenmesini isteyebilirsiz fakat mutlu olabileceğin insanı Çerkes, Türk diye ayıramazsınız.

Sizin bu yazdıklarınızı okuduktan sonra, sevdiğim kişinin kendi memleketinde mahcup olacağını bilmek beni çok üzüyor.

Hepinize sevgiler...


Keytuko
04.12.2006

Yok öyle bir şey! Çok şükür bizim kızlarımız evlenir herkesle. Biz çok ılımlı, çok umursamaz, çoook hümanistiz!


Yusuf
04.12.2006

Arkadaşın dediği gibi Çerkes kızları hümanisttirler ve zaten genelde asimile olduklarında her önüne gelenle evlenirler. Çerkeslerin ayrımcılık, milliyetçilik yapmadığını Çerkesleri tanıyanlar gayet iyi bilirler tersini iddia eden zaten Çerkesleri hiç veya yeterince tanımamıştır.


Tseyko İbrahim
04.12.2006

Maf!

Büyüklerimden af dileyerek başlamak istiyorum yazıya. Bu konu bu sitede açılmalı mıydı? Bırakın ne olur artık böyle şeyleri tartışmayı. Bunları çoktan bitirmiş olmamız lazım, neden hala olduğumuz yerde sayıklama gereği duymaya çalışıyorsunuz? Böyle polemikler yaratmayın, lütfen! Bir Çerkes kızının kiminle evleneceği veya evlenmesi gerektiği kusura bakmayın ama kimseye düşmedi. Bizleri bekleyen nice önemli konular olduğu halde yıllardır sürdüğü gibi böyle boş şeylerin tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum ve bu konunun kapatılmasını istiyorum.

Saygılarımla


Hacimürit Ünal
04.12.2006

Ben bir Çerkes'im Türklükle de çok alakam var. Türkiye'de yaşayan her milleti senden daha çok seviyorum. Türk'ü Avşar'ı Kürt'ü Alevi'si Laz'ı hepsinin kendine göre kültürü var. Sen bunları yok sayıyorsun. Senin ailen, yani değerli babaanneniz ve ananeniz Çerkesleri çok iyi tanımış ama sen Çerkesleri maalesef tanıyamadın. Sen 3 yıldır bir Çerkes kızını sevdiğini söylüyorsun ama seninki sevgi değil. Sevgi emek ister sevdiğini gerçekten tanımak ister. Acıyorum sana 3 yıldır Çerkes kızını seviyorsun Çerkeslikle alakam yoktur diyorsun. Sana daha ne diyeyim Allah'a emanet ol. Biz Çerkesler ayrımcı değiliz, Çerkes kızlarıyla evlenmekte öyle kolay değil, sen Çerkesleri iyice tanı kardeşim, Eşref.

Saygılarımla


Alp Demir
04.12.2006

Selam,

Bende bir Türk'üm ve bir Çerkes kızını sevdim elimden gelen her şeyi yaptım ama olmadı izin vermediler. Hatta kızı Rusya'ya bile götürmeye kalktılar sırf bir Türk'e vermemek için... Siz şimdi diyeceksiniz laf bilmem ne saçmalıyorsunuz vs. söylemesi kolay ama yaşamak ayrı bir şey...

Haa istiyorsan gidin .....'a .....'ya Çerkeslerin kızlarına nasıl Türklerle evlenmeye kalktıklarında yaptıklarını görün. Bütün Çerkesler aynı değildir ama sizde aynı gibi göstermeyin.

Saygılarımla.


Necdet Hatam
05.12.2006

Değerli arkadaşlar,

Hiçbir halkın; her bireyinin, dahası hiçbir ailenin her bireyinin tornadan çıkmış gibi birbirine benzemediğini, benzeyemeyeceğini ne zaman görecek, böyle yarar getirmeyecek, kesinlikle sonuç alınamayacak polemiklerden ne zaman kurtulacağız.

Türkler Çerkesler, Ruslar, Araplar... diye toptancı başlayan hiçbir yargı cümlesi sağlıklı olamaz... Günümüzde evleneceği kişiyi seçmiş birinin evlenmesini engelleyebilecek ne gibi yasal bir güç var ki bu konular polemik konusu oluyor.

Dil bilmeyenlerimiz dili öğrenme, bilenlerimiz okuma yazma öğrenme, okuma yazma bilenlerimiz anadille yayımlanmış gazete kitapları okuma, izleme, derleme yapma, yazı denmeleri girişimlerinde bulunsak...

Günümüz koşullarında kültürümüzü yaşatmada en büyük imkan olabilecek olan Televizyonumu İstiyorum İmza Kampanyası'nı desteklesek, imza sayısını Türkiye'deki nüfusa yakışır yüz binler düzeyine çıkartsak, bu yüz bilerce kişinin imzalarını taşıyan dilekleri yetkililere ulaştırsak, sonuç alabilsek de her gün anadilde yayın izleyebilsek, anavatanı birilerinin anlatımı ile değil Tv'den izleyebilsek, merak etsek, imkanı olanlarımız bir de kendi gözlerimle de göreyim diyebilsek, görebilsek, akrabalarımızı bulsak, onlara konuk olsak, onları konuk etsek... Fena mı olur?

Bu gibi şeyler bu polemiklerden daha mı az yararlı acaba... Lütfen, engelleyemeyeceğimiz, katkıda bulunamayacağımız konulara ilişkin kendi öznel düşünce bildirimini bir yana bıraksak da ben ne yapabilirimi bir düşünmeye başlasak. İnanın sonuçsuz polemikler mutluluk da getirmeyecektir... Ben de işe yarar şu konuda şunu yapabildim, gücüm buna yeti ama gücümün yettiğini yapabildim diyebilmek...

Sanırım bu diyebildiğinde kişi mutlu olacaktır...

Sevgi ve saygılarımla...


Keytuko
05.12.2006

Tabi bizi ilgilendirmez Çerkes kızının kiminle evleneceği. Zaten bizde Çerkes değiliz! Uzaylıyız biz, Çerkes kızları da bizim kardeşimiz, annemiz, akrabamız, eşimiz, dostumuz, evladımız değil! Çerkes kızları da uzaylı niye umursayalım ki değil mi çok daha önemli meseleler varken! Umursamayalım boş verin! Zaten Çerkeslikte artık basit olan ve iradi tavır ve duruş gerektirmeyen bir olgu! Basit olanı seçelim gitsin nasılsa basit olan moda, çağdaşlık, evrensellik değil mi zaten! Ooo ya öyle ne sıkılıyoruz, düşünüyoruz, dertleniyoruz, mutlu olmaya bakacağız hayat çok kısa, yiyelim içelim, gülelim. Modernliğin, ayak uydurarak zevkle yaşamanın gereğini yapalım mantıklı olan da bu! Konuşmayalım da isterseniz hanımlar beyler ne dersiniz?

Heyrge...


Frag Nicht
05.12.2006

Yusuf beyin yazdıklarından sonra sanırım Çerkes kızlarının neden Çerkes gençleriyle evlenmediği anlaşılmıştır. Çerkes gençlerinin durumu bu olunca, geriye Türkler kalıyor işte. Normal koşullarda bu sözü söyleyen kişiden tüm Çerkes bayanlarından özür dilemesini rica ederdim ama şu durumda sanırım gereksiz bi-zahmet olur. Arkadaşın dediği gibi ''Çerkes kızları hümanisttirler ve zaten genelde asimile olduklarında her önüne gelenle evlenirler."


Bırine
05.12.2006

Yazılanlara göre evliliklerde Çerkes kızları potansiyel suçlu ilan edildi. Çerkes kızlarımızın ne hümanistliği kaldı ne de seçiciliğinin bir önemi kaldı. Form sayfasında bayan katılımcıların sayısının azlığından anlaşılıyor ki kendi seslerini duyuramıyorlar. İtiraz eden olmadıkça da Çerkes kızlarına haksızlık edildiği hissine kapıldım. Özeleştirimizi yapalım, herkes en yakınını örnek alsın, benim kendi çevremde kızlardan çok erkeklerin evlendiğini gözlemliyorum ve bu evliliklere en şiddetli itirazlarda bulunanlarda biz kız kardeşleri, arkadaşları artık her ne konumda oluyorsak. Buna ne dersiniz? Hemen o sizin çevreniz der gibi algıladım. Hayır, bence genel de öyle. Ama her ne sebepse kızlar göze çarpıyor. Evlenenlerin geneli, zamanla seçme şansları kalmıyor, dediğiniz gibi önlerine çıkanla evlenmek zorunda kalıyor. Onların yabancılarla evlenmeleri için son şansları konumunda kalmalarını ve neden yabancılarla evlendiklerini iyi anlamaya çalışalım. Herkes kendince yok oluşumuza, tükenişimize çareler arayalım. Her geçen gün dilimizin, kültürümüzün biraz daha eriyerek uğradığı dejenerasyondan kurtarmaya çalışalım.

Hep beraber…

Saygılar.


Yusuf
06.12.2006

Özür dilemiyorum. Sadece kelime tercihimin (her önüne gelenle) biraz talihsiz olduğunu düşünüyorum. Demek istediğim aslında asimile olduklarında genel anlamda zaten evleneceği sahsın Çerkes olup olmadığı fark etmeksizin her milletten insanlarla evlenebileceğini ifade etmekti. Ayrıca biraz açıklar mısınız Çerkes gençlerinin nesi varmış? Dahası Çerkes kızlarının Çerkes delikanlılarıyla evlenmediği gibi bir durumun olduğunu ilk defa sizden duyuyorum.

Ayrıca ''Çerkes gençlerinin durumu bu olunca geriye kalıyor Türkler'' dediniz. Bir Çerkes genci bir Türk veya başka milletlerin insanlarından daha değerli olamayacağı gibi, hiç bir milletin insanı da bir Çerkes gencinden daha değerli olamaz. Dolayısıyla asıl sizin bu cümlenizden dolayı tüm Çerkes delikanlılarından özür dilemeniz gerekiyor.


Frag Nicht
06.12.2006

Yusuf bey,

Hepimizin bildiği burada mevzu bahis olan kavram "değer" değil uygunluktur. Yani insanlar evlenirken karşısındakine değer (?) biçmez, kendisine uygun mudur onu düşünür. Uygunluk da normal koşullar altında kendisiyle aynı kültürü paylaşan insanlarda aranır, en azından Çerkeslerin bu konudaki kaygısı budur...

Çerkes gençlerini kimseden üstün yapmayacak, ancak belki Çerkes kızları için daha uygun yapacak özellik budur dolayısıyla.

Daha açık nasıl anlatılır bilemiyorum. Kısacası benim yazdığım yazıdan Türk veya Çerkes gençleri arasında "değer" kıyaslaması olmadığı gayet açık. Size yöneltilen eleştiriyi değerlendirmek/yanıtlamak (daha doğrusu ''evet yanlış bir ifadeydi'' demek) yerine çok yaygın olarak başvurulan başka bir yolu denemişsiniz. Çok daha pratik olmuş tabi, tebrikler.


Canset
06.12.2006

Büyüklerimden çok özür dileyerek söze başlıyorum. Tartıştığınız konu çok saçma arkadaş size yaşadıklarını dile getirmiş. Sonuçta bir insanı sevmiş ve seviyor ama çözüm yolu yok gibi. Arkadaşım; ırkların örf ve adetleri vardır. Bu sadece Adigelere mahsusu bir davranış değildir. Sen bir Alevi ya da Arnavut kızı da sevebilirdin ve aynı tepkiyle karşılaşabilirdin. Tabi ki yaşadıkların çok üzücü ama bu olayı bütün bir ırka mal edemezsin.

Umarım senin için hayırlısı olur. Ve tabi ki soydaşım için de. Bir de lafım Adige delikanlılarına kişilere hemen parlamak yerine onları dinlemeyi ve anlamayı artık öğrenseniz iyi olacak. Hep bu yüzden kaybettik ve sizler hep bu yüzden kaybediyorsunuz.


Frag Nicht
06.12.2006

Bu arada, hem Çerkes kızlarının asimle olduklarını dolayısıyla herhangi biriyle evlenebileceğini yazmışsınız, hem de Çerkes kızlarının Çerkes gençleriyle evlenmediğini sizden duyuyorum yazmışsınız. İlginç değil mi simdi bu?

Forumdaki eski başlıkları incelerseniz eminim başkalarından da duymuş olacaksınız. Asimile olmuşlardır evet ama bunun sadece bayanlara özgü olmadığı herhalde malumunuzdur ama Çerkes kızlarına özgü bir kusur gibi yansıtmışsınız. Gerçi bu "önüne gelenle evlenmek" yanında çok hafif kalıyor. Burada herkesin tepkisi toplayabilecek şeyler yazan arkadaşlar bile düşüncelerini daha ılımlı bir şekilde ifade edebilmişler. Ancak Çerkes delikanlılarının ise iste böyle konuşma üslupları ve agresif tavırları var vesselam. Yine de ifadenizdeki yanlışlığı gördüğünüz için teşekkür ederim, her ne kadar itham ettiğiniz insanları özür dilemeye "değer" görmeseniz de.

Saygılarımla
.

Kemal Sarak
06.12.2006

Bizi faşistlikle suçlayanlar, önce Türkçü sitelerde diğer halklarla ilgili yazanlara baksınlar sonra bizi suçlasınlar.


Erhan Hapae
06.12.2006

Merhaba,

Öncelikle hayretle ve üzüntüyle izlediğim bu yazılara cevap verip vermemekte baya bir düşündüm doğrusu.

Değerli arkadaşlarım; her ırkın, her milletin, her etnik grubun ya da her ulusun kendi öz kimliğini irdelemesi ve buna sahip çıkmak adına özelinde tedbirler alması kadar doğal bir tavır olamaz. Yani her halkın kendi öz kültürünü koruması adına seçici davranmasını, ırkçılık ya da bölücülük olarak nitelemeniz çok yanlıştır.

Bakınız ben öz Türk kültürünü, öz Alevi kültürünü, öz Kürt kültürünü, öz Ermeni, Azeri, Rum, Laz vb. kültürlerini hep merak ederim. Bu kültürlerin özünü hep irdelemiş ve merak etmişimdir. Neden bu kültürlerin özünü ve orijinine yakın olanını tanımayalım? Neden hep melez ve hangi kültüre dönük olduğu belli olmayan asimile olmuş yarım yamalak kültürlerle, tabirimi hoşgörün; ne olduğu belli olmayan kültürlerle karşılaşalım ki?

Bunların hepsinin cevabı; bütün kültürlerin kendi özünde, başkalarını incitmeden ve aşağılamadan, beraber ve dostça yaşatmaları ve hayatı paylaşabilmeleridir. Bundan daha doğal ve normal olanı var mıdır? Bir Çerkes olarak kendi öz kültürümü irdeliyorum, yaşaması içinde alimden geleni yapıyorum, yapacağım. Benim kültürümden başkası "Tu kaka.." mantığına şiddetle karşıyım. Ama kendi kültürümü yaşamam ve yaşatmam içinde bana aydın pencereden bakılmasını rica ediyorum. Çok sevdiğim, Bedevi, Kürt, Laz, Ermeni, Arap, Gürcü, Türk arkadaşlarımı da ölünceye kadar sevecek ve birlikte güzel şeyleri paylaşacağım.

Bilmem anlatabildim mi?


Tremko
06.12.2006

Daha öncesinde bu konuda biri bir başlık açmıştı. Bir Çerkes kızını seviyormuş evlenecekmiş vs. Ardından sayfalarca cevaplar tartışmalar oldu, yine o başa dönüldü. Konuyu başka mecraya çekeyim. Biz fellik fellik Çerkes kızı ararken bu arkadaşlar nereden bulup buluşturur ve topik konusu yaparlar bu Çerkes kızlarını anlamamışımdır. :)

Takdir-i İlahi olmalı...


Canset
06.12.2006

Bu tarz kaba tavırları devam ettiği sürece (Adige erkekleri için) toplumumuz her zaman kaybetmeye mahkum olur. Önce kendimize gelmeliyiz, özür dilememi gerektirecek bir davranışta bulunduğumu sanmıyorum.


Mustafa Kaplan
06.12.2006

Bu tartışmalar koca bir saçmalık. Neymiş efendim; Çerkes bir Türkle evlenemezmiş. Yok yaaa! Deme yahu! Siz kendinizi ne zannediyorsunuz? Gönül işi bu, gönül işinde ırk fark etmez. Yeter ki, sen sev, anlayışla karşıla, saygı göster; bir Yahudi ile bile evlenirsin, anlaşabilirsin. Bırakın bu saçmalıkları. Hiç bir ırk, diğerinden üstün değildir. Herkes bunu kafasına soksun.


Frag Nicht
26.12.2006

Sevgili Canset kardeşim,

Umarım benim yazdıklarımı üzerine alınmadınız. Çünkü bir tek benim yazdıklarımda birinden özür dilemesi rica ediliyor ama o kişi siz değilsiniz inanın. :) ve sevgili Tremko kardeşim, gerçekten de takdiri ilahi galiba, kimi bulamıyor kimi bilemiyor. :)

Sanırım sayımız az olduğu için, birçok azınlığa göre bu konuda (aile kurma) daha çok sorun yaşıyoruz. Bir yanda zamanla kültürün ölmesi, diğer yanda içinde yaşadığımız koşullar. Allah sonumuzu hayır etsin.

Sevgiler.


Yusuf
07.12.2006

Sayın Frag Nicht bey,

Ortalığı gereksiz yere gerdiğinizi düşünüyorum. Kullanmış olduğum talihsiz fakat bir o kadar da -Bırine hanımın da yazısında güzel ve nazik bir şekilde ifade ettiği gibi- doğruluk payları içerdiği apaçık olan bir sözcüğü düzeltmeme rağmen polemik konusu etmeye devam ediyorsunuz. İlla birilerinden özür bekliyorsunuz Çerkesliğin yok olmasına sebebiyet veren ve katkılar sağlayan hemşehrilerimizden böyle bir ricada bulunabilirsiniz.

Konuyu açan arkadaşlara Çerkeslerde zaten ayırmak gibi bir tutumun olmadığını ve bu işlerde genel anlamda pek bir engelle karşılaşmayacaklarını söylemeye çalıştım. Ama asıl amacım dolaylı yollardan Çerkeslerin Çerkes kültürüne yeterince sahip çıkmadığını, asimile olduklarını, bazı konularda daha dikkatli davranmaları gerektiğini ifade etmekti. Bu niyetimden dolayı da da kimseden özür dilemeyeceğim.

Bu arada Çerkeslere bazı ırkçı internet sayfalarında kin ve nefret besleyen şahıslara seslenmek istiyorum: Arkadaşlar bizler gördüğünüz gibi sizinde gereksiz yere zannettiğiniz gibi birlik ve beraberliği olan bir toplum değiliz. En basit konularda bile anlaşamayız, bir birimizi yeriz, hep birsinin hatasını gözlemleriz, birbirimize köstek olmaya, ortalığı gereksiz yere karıştırmaya, kendi insanlarımızı bir birimize düşürmeye çalışırız. Merak etmeyin şu ana kadar birlik olamadık bu gidişat böyle devam ettiği sürece -ki sonsuza dek devam edecek gibi görünüyor- hiçbir zaman bir araya gelemeyeceğiz. Zaten öyle bir birlik tek size ve diğer milletlere karşı değildi amacımız sadece kültürümüzü örf ve adetlerimizi korumaktı ama maalesef bu konuda dahi saydığım nedenlerden dolayı başarılı olamayacağız.


Frag Nicht
07.12.2006

Yusuf bey,

Size son kez yazıyorum, iki kişi arasında geçen tartışmayla forumu işgal etmek istemediğim için. Sizin özür filan beklemediğimi ilk yazımda söylemiştim ama bu davranışınızı eleştirmem içinde sebep değildi tabi ki... Canset hanım size yazdıklarımı üstüne alınmış olabilir diye özür konusunu tekrar yazdım. Sanırım herkes anlamıştır,siz anlamasanız da. Ortamı geren kişinin yersiz bir ifade kullanan kişi mi yoksa onu uyaran kişi mi olduğunu bence bir kez daha sorun kendinize.

Bir de özür filan dilemeyeceğim diye rahat bir tavır sergileyebiliyorsunuz, hatalı olduğunuzu kabul ettiğiniz halde. İlk kez rastlıyorum böylesine... Özrü Çerkesliği yok eden insanlardan bekleyin demişsiniz, kültürümüzün temelinde görgü ve nezaket vardır, hepimizin bildiği gibi. O yüzden de bence (illa bekleseydim) yine sizden beklemem gerekirdi özrü. Zaten bu bizim kronik sorunumuz. Büyük bir gururla Çerkes olmayanlarla evlenenleri filan eleştiririz ama Çerkesliğe yakışmayan devransılardan da geri kalmayız.

Bizzat bana yönelik eleştirileriniz varsa mail adresinizi bırakın lütfen. Dediğim gibi kişisel tartışmaya dönüşmüş bir konuyla insanları oyalamak istemem.


Ha'un Murat
07.12.2006

Herkese merhabalar,

Arkadaşlar, enerjimizi biraz boşuna tüketmiyor muyuz? Çok daha vahim konular her gün yanına yenisi katılırken biz düşünce üretme yeteneklerimizi köreltmiyor muyuz? İnsanoğlu eş seçiminde hürdür, kimseyi engelleyemeyiz ama aynı zamanda bunun toplumsal bir sorun olduğunu da görmezden gelmek kendi kandırmaya benzer. Yine de halkın nüfusuna oranla söylediğiniz evliliklerin oranı ve genel akışın (trend) istikameti önemli olan.

Kısacası demek istediğim, bunu bir sorun olarak gördünüz ve sorunu dile getirirken sorunu da tespit ettiniz ancak gördüğüm içinizden kimse çözüm önerisi getirmiyor, neden? Aynı eksen etrafında dönmektense problem tespit edildiksen sonra çözümü tartışmak daha iyi değil mi ?

Problem, problem tespiti ve çözüm.

Saygılarla.

sayfa  1    2    3    4