...................
...................
ÇERKESLE EVLENMEK   -3
Eşref Aktaş
03 Aralık 2006
                         
...................
 
...................

CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.


Hatime Akyol
22.12.2006

Aslında bir tartışma çıkarıp sözü uzatmak niyetinde değilim. Sadece bahsini ettiğim konunun dinle olan alakasını ifade etmek isterim. Bu durumun dinle mahremiyet açısından bir ilgisi var. Dinde belli durumlarda insanların yalnız kalamayacağı açıkça belirtilmiştir. Benim kastettiğim de buydu zaten. Yani bir insanın amcasının kızını görmesinde hiçbir mahsur yoktur. Önemli olan onu ne şekilde ziyaret ettiğidir ve eğer bu ziyaretler bahsedildiği gibi o kişi yalnızken yapılıyorsa hatta gece kalmak gibi bir mevzu da vaki olacaksa ben böylesi bir davranışı tasvip edemem doğrusu. Belirtmek istediğim ilişkilerin öncelikli olarak dine dayandırılarak sonrasında kültürle ilişkilendirilerek düzenlenmesidir.


Fuat Aydemir
22.12.2006

Merhaba,

Bende maalesef :) 2 sene önce Sinem hanım gibi kendi milletimden olan bir bayanla evlenme gafletinde bulundum. :) Oysa hayalimdeki evlilik kurumu çok farklıydı. Evde kocasını elinde havlu ve leğen ile bekleyen :) dayak yediği zaman "erkektir döver" diyen, bir eş hayallerken geleneklerine bağlı bir Adige bayanla evlenmek durumuna düşürüldüm. :) Beni bu durumum düşüren bilincimi, yüreğimi, kültürüme olan sevgimi hep suçlayacağım. :) Oysa hiç de bir avantajı yok aslında. Sadece ayni dili konuştuğunuz, aynı duyguları taşıdığınız bir arkadasınız, dostunuz ve eşiniz oluyor, şıps basta-psi haluveyi birlikte zevkle yiyorsunuz. Yeni bir aileniz daha oluyor ve unutmaya yüz tutan dilimizi 16 aylık bebekten tekrar öğrenmeye başlıyorsunuz. Yoksa başkada bir avantajı yok dediğim gibi. :)

Saygı sevgiler...


Nesli
22.12.2006

Saygıdeğer Sinem hanım,

"Kızlarımız isterlerse, eşlerini de Çerkes kültürüne çekebilirler. Bu, tamamen kültürümüzü sevdirip sevdirememizle alakalı" cümlenizi ütopik buldum.

Neden?

Biz kendi kültürümüzü kendimiz çok iyi biliyoruz hepsini uyguluyoruz da bir başkasına sevdirmek kaldıydı. Bırakın bu hümanistliği herkes bildiğini yapıyor, yaşıyor. Bence Kimse kimseyi dinlemiyor. Yaaa bizim için birde yarışma düzenlediklerini düşünsenize. :))) Yarışmanın da adı: Sizin Gibi Oabilir miyim.


Kara Emilyano
22.12.2006

Çerkesler anaerkil zannedersem. Bayramlarda babaannede değil anneannede toplanılır. Amca değil dayıya çok gidilir. Çoğumuzu anneanne daha çok büyütmüştür. Bayanların ağırlığı fazla gibi. Çerkes eş iyi de o işlerde mantık olur mu sandınız.


Sinem Kuşdoğan Tekin
22.12.2006

Size çok güzel bir cevap yazardım. Fakat burada bu durumda olan pek çok insan var ve onları kırmak istemem. Sadece şunu diyebilirim: Keşke gerçekten böyle bir yarışma olsa! Belki o zaman gerçekten bir şeyleri gönülden benimsersiniz!

Zaten böyle düşünüldüğü için birlerlere varamıyoruz. Neden her şeye hayal gözüyle bakıyorsunuz? En azından sizde bir adım atın. Çocuklarımıza saygı ve sevgi öğretmek, bir büyük geldiğinde ayağa kalkmayı öğretmek, su verince geri geri gelmek ya da büyükler soru sormadan cevap vermemeyi öğretmek vs. hayalse, sizin içinizdeki Çerkesliği oturup düşünmenizi tavsiye ederim.


Eşref Taş
23.12.2006

Erdoğan bey,

Bunun bence kültürle alakası yok. Ben kıskanırım ya da kıskanmam diyemem fakat fark şu; eğer aynı yerde yaşayıp bütün akrabalarımızı daha önceden de tanıyor olmak bu farkı doğuruyor. Başka bir şey değil bence. Ama sizin yaşınızın büyük olduğunu ve bir şeyler görüp geçirdiğinizi düşünüyorum. Kabul etmek gerekirse içimde bir soru işareti olurdu.


Nesli
23.12.2006

Saygıdeğer Sinem hanım,

Buyurun cevabınızı bekliyorum. Kırılan kırılsın. Ben sizin konuyu kişileştirmenize meydan vermemek için kişisel olarak üzerime alınmıyorum. Hiçbir kişisel yorumunuza cevap verme hakkımı kullanmıyorum. Ne yapalım, kapasitem bu kadar :) ama gerektiği yerde de hakkımı bırakmamışımdır!

Ancak, genel olarak söylüyorum; beni hiç kimse, asla ve asla Adigeliğinden ( Çerkesliğinden) şüphe etmediğim insanlar dışında, ben istemediğim sürece Adigeliğimi, içimi ve adımlarımı (Çerkesliğimi) sorgulayamaz. (Yanlış anlaşılmasın ben her şeyi biliyorum, yapıyorum demiyorum!)

Bu kısa hatırlatmadan sonra; her zaman üzerinde durduğum, aslında durulmasını istemediğim, (bir diğeri neymiş bir büyük geldiğinde ayağa kalkmayı abartmak, su verince geri geri gelmek, su bitinceye kadar beklemek, misafir ağırlamayı abartmak ya da büyükler soru sormadan cevap vermemeyi abartmak) biz bunları artık geçelim. Hala orda mısınız!

Çerkeslik üç beş kalıplaşmış cümleden ibaret değil artık. Başkalarının ilgisini kazanmaya onları kendimize çekmemize gerek yok. Biz sadece Adigelere ilgi gösterelim. O en büyük hazdır bence. Yinede hayal kurulmak isteniyorsa benim hayalim Kafkasya'm olsun. Diaspoarada kalıp hayal kurmayan var mı ki Allah aşkına nesli sende. :)

Saygılar.


Shapsugh Refa
23.12.2006

Sayın arkadaşlar,

Ben Çanakkale (Natkhuajer) Çerkeslerinden geliyorum. Şahsen Almanya’da doğdum ve Hamburg kentinde yaşıyor, üniversitede İşletmecilik diplomamdan sonra Master yapıyorum.

Bugüne kadar önüme nNasibim çıkmış olsa bile ya görmedim ya da görmezlikten geldim. Herhalde her şeyin sebebi çoğumuzun bilinmeyen derdi olan ''Çerkesle evleneceğim“ olayı.

Bu ortamda izninizle sizlerden ricam, örf ve adetlerine uyan, inancına sahip çıkabilen bir genç Çerkes kızı ile tanışabilmemdir. Özel ilgim mecbur olmaksızın anavatandan gelebilecek cevaplaradır.


Civan
23.12.2006

Sayfalarda çok ipucu var. Şu göze çarpıyor mesela; Çerkesler, kendi dışındaki insanları, sadece köyü dışında, yani şehirlerde yaşamak durumunda ise görebiliyor. Bir Türkmen köyü hakkında bir şey bilmedikleri, tanışamadıkları göze çarpıyor. Bazı ananeleri sadece Çerkeslere ait olarak görüyorlar. Türkmen köylerinde de büyükler otururken, özellikle aile büyüğü, gençler ancak oda dışında durabilirmiş (artık terk edildi). Büyüğe saygı, misafirperverlik. Bu sayfalara bunları yazıyorsunuz kültürümüz diye. O zaman Eşref arkadaş demez mi, ''nedir farkı'' diye. Bugün herhangi bir Türk köyünde evin kapısını kilitli bulamazsınız. Akraba olması şart değil, kim gelse sizi direk oturduğunuz yerde selamlar. Kapı çalma şehirlere mahsus. İçeride ev sahibi olması şart değil. Oturup bekler gereğinde tek başına ve asla yok kadın var, yok erkek var kimsenin aklına gelmez. Ama şehirde gelir.

Cemaatlerin, tarikatların, ve şehrin içine kapattığı insanların oluşturduğu bir durum bu. Türk ya da Çerkes kültürüyle alakası yok. Köyler sobalıdır bizim yurdumuzda malum.

Gereğinde eve gelen köy dışı misafir, gereğinde o gece kalması icap eden seyyar satıcı bile aynı odada uyur evin hanımıyla. Ters bir durumu kimse aklına getirmez ve göze alamaz. Ama bu ananeleri sizden mi öğrendiler? Sanmıyorum. Sadece siz bunları tekelinizde sanıyorsunuz. Köyünüze gelen Türk gençleri dövmeye varıyorsunuz. Olay vakidir, isteyene tarih ve yer verebilirim.

Ben Çerkeslerin misafirini ne kadar önemsediğini biliyorum, bunu yeni nesil Çerkeslerin de tekrar kazanmalarını istiyorum.


Hak'un Murat
23.12.2006

Herkese merhaba,

Sayın Nesli hanım,

Nedir bu aşırı saldırgan tavrınızın sebebi? Hatime hanım size hakaret, küfür ya da bir terbiyesizlik mi yaptı? bir şeylerden dem vururken kendi gözünüzde ki çöpü de görebiliyor musunuz acaba?

Sanki karşınızda kan davalınız yada bir düşmanınız varmış gibi tepki gösteriyorsunuz. ''Siz hala orda mısınız, gecelim bunları artık''tan neyi kastediyorsunuz? Bazı şeylerden vazgeçmeyi hatta terk etmeyi teklif ediyorsunuz, peki o koparıp asimile etmek istediğinizin yerine hangi alternatifi koyuyorsunuz, yerini neyle dolduruyorsunuz?

Ayrıca sizin toplumsal asimilasyona karşı ya da beraberliğine ne gibi bir duruşunuz var? Hatime hanımın dediklerini bence bir daha ve iyice okuyun ve düşünün! Kimsenin dikkatini çekmeye çalıştığına inanmıyorum, gayet samimi ve doğru bildiklerini yazmış bir insan.

Peki sizin doğrunuz nedir?

Buyurun...

Artı, bir de ''Kafkasya'm'' diye tabir kullanıyorsunuz. Soruyorum Kafkasya bize mi ait? Orada başka cumhuriyetler yok mu? Başka halklar yok mu? Hatta hiç anlaşamadığımız devletler yok mu?

''Kafkasya'm...''

Kimin Kafkasya'sı? Bir daha araştırın ve lütfen tekrar düşünün. Bunlar eften püften konular değil, lütfen gerekli olan hassasiyeti gösterelim...

''Sorgulayamaz'' diye bir açıklamanız var. Sizi yukarıda yazdıklarınızdan dolayı samimi ve inandırıcı bulamıyorum!

Sayın Civan bey,

Yazdıklarınızın doğru tarafı var elbette ama yine de tekrar ve sıkıca bir araştırın ve üzerine düşünün. Adres vermekten bahsediyorsunuz, bu konuda ben de size yer, tarih ve olaylar anlatabilirim! Karakollarda zaptı tutulan, adam vurma, kan davaları ve yakın tarihte Uzunyayla'nın bir köyünde pusu kurup, vurulan insanlarımızı hatırladıkça kusura bakmayın istisnai kişi ve durumlar hariç (istisnalar kaideyi bozmaz) ninni gibi geliyor!

Bir daha araştırın, anlam karmaşasını önlemek için bir daha araştırın!

Şunu insanlarımızın dikkatle okumalarını rica ediyorum: Bizi bize bıraksınlar...

Tham figapso.


Eşref Taş
23.12.2006

Aynen öyle Civan arkadaşım.

Türk misafirperverliğini biz değil bizim dışımızdakiler kabul etmiş (Çerkesler misafirperver değil demiyorum). Çalışkanlık ve beceri olayına gelince; ben hatırlıyorum, köy yerindeki anneannemin babaannemin hallerini.

Bu foruma açtığım bu konu gerçekten boşuna yazılmış oldu. Ben bu sitedeki BAZI yazılara içerlendiğim için bu konuyu açtım. Fakat 2-3 yazı hariç yapıcı bir açıklama gelmedi bana.

Civan arkadaşımın dediği gibi, sizin bütün güzellikleri tekelde topladığınızı görüyorum ama bu güzellikler Çerkes, Türk fark etmeden gelişmişlik derecesine göre kayboluyor. Sizler Türklerle büyük şehirlerde tanışıyorsunuz ve bu yüzden Türk köylerindeki güzellikleri de görememişsiniz. Asıl siz 150 yıldır yaşadığınız topraklardaki güzellikleri araştırmamışsınız (bu laflarım bana yapıcı açıklama yapan kişilere değildir onlar kusura bakmasınlar).

Benim açtığım konu çok dağıldı. Bu nedenle konunun bir anlamı kalmadı diye düşünüyorum...


Yusuf
24.12.2006

Sinem hanım,

Fikrinize saygı duymakla birlikte, gerçekleri yansıtmadığını ve fazlasıyla ütopik olduğunu düşünüyorum. Başka kültürden birsini tercih eden bayan, kültür seçimini Çerkeslikten yana kullanmamıştır. Dolayısıyla böyle bir tercih o bayanın Çerkes kültürüne olan samimiyetinin hangi derecede olduğunun bir göstergesidir. Büyük bir olasılıkla bu evlilik sürecinde bu nedenden dolayı Çerkes kültürünün yaşanılmayacağı gibi, yaşanılsa dahi bizim için bir getirisi yoktur. Çünkü o bayan artık Çerkesler için bir kayıptır.

Saygılarımla.


Hajkasım Erdoğan
25.12.2006

Hatime si şuph cuug,

Sana verebileceğim tek kelimelik bile bir cevabım yok. Sen öyle düşündükten sonra bizim söz hakkımız yoktur. Sadece bir soru, tarihte hiç duyulmuş mu, örneği var mı? Amcasının kızı ile evlenmiş bir Çerkes duyulmuş mu? Ben duymadım.


Zeynep Emine Yılmaz
25.12.2006

Arkadaşım, ben bir Çerkes kızı olarak gönlümü bir Türk'e verdim. Ailem ılıman yaklaştı bu duruma. Fakat Allah'ın takdiri nasip işte ayrıldık.

Mutlu muyum?

Değilim.

Bazı insanların kafa yapısı farklıdır. Allah'ın işine kimse karşı gelemez.

Nasip, kısmet işidir bu! Genelleme yapmayalım lütfen!


Sinem Kuşdoğan Tekin
26.12.2006

Sevgili kardeşim Nesli hanım,

Bana karşı saygılı tutumunuzdan dolayı size teşekkür ederim. Gerçektende benim vereceğim cevap ne olursa olsun dikkate almayıp kişiselleştirmek istemediğinizden (kısaca bana saygısızlık etmek istemediğinizden cevaplamayacağınızı bilerek) cevaplamama isteğinizi takdir ediyorum.

İşte gerçek bir Çerkes kızı böyle olur. Büyükleri ne derse saygı ve sevgiyle, hoşgörüyle karşılar ve herhangi bir şekilde tartışmaya ortam oluşturmaz. Gördüğünüz gibi, her ne kadar "geçelim bu konuları!" deseniz de içinizde bir yerlerde, bunları istemsiz uygulama şekliniz sizinde dikkatinizi çekmiştir umarım.

İşte kanımızda ki Çerkeslik derken sanırım bu kastediliyor. İster inkar edelim ister etmeyelim ya da ister kabul ettirelim (başkalarına) ya da ettirmeyelim, bizim yaradılışımızda bu kültür içimize işlemiş. Ve sevgili nesli kardeşimizin tutumu da fikrimce buna güzel bir örnektir. Ben tercihimi bir Çerkes'ten yana kullandım. Kısmetim buydu ve iyi ki de böyle oldu.

Allah herkese hakkında hayırlısı ne ise onu versin. Kısmetin önüne de kimse geçemez bunu da biliyorum. Bana ütopik konuştuğumu iddia eden arkadaşlarıma da sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Cevap hakkımı iyi yönde kullanmayı tercih ediyorum (benden büyük olabilme ihtimallerini göz önünde tutarak saygısızlık etmek istemediğimden!).

Eşref kardeşimize de hakkında hayırlısı ne ise onun olması için dua etmesini tavsiye ederim. Allah gönlüne göre versin inşallah. Ve ayrıca teşekkür etmek istediğim bir büyüğümde, saygıdeğer Hak'un Murat ağabeyimizdir. Beni Hatime hanım zannederek yaptığınız, savunma konuşması için çok teşekkür ederim.

Birde bir sorum olacaktı. Burada başka Asetin kardeşlerimiz yok mu acaba (ayrımcılık yaptığımı düşünmeyin sadece meraktan soruyorum)?


Tremko
26.12.2006

Denetim Kurulu Notu: Sayın Tremko, Lütfen harf hatalarına bu kadar takılmayalım. Denetim olarak biz de yapmış olabiliriz. T büyük ç küçük olmuş bu kadar irdelenmesine gerek yok, çünkü bir kasıt yok. Saygılarımızla.


Nesli
26.12.2006

Sayın Sinem hanım,

İlginiz ve tavrınız için teşekkür ediyorum.


Sinem Kuşdoğan Tekin
26.12.2006

Bir şey sormak istiyorum. Diyelim ki yazarken hata oldu düzeltebileceğimiz bir özellik neden yok acaba forum da merak ettim. Mesela bu yazımı düzelt diye bir menü olabilir!

Denetim Kurulu Notu: Sayın Sinem Kuşdoğan, Katılımcı olarak yazıyı gönderdikten sonra düzeltmek amacıyla yazınıza dönmeniz format gereğince mümkün olmuyor. Teknik olanaksızlıklar nedeniyle sizden ve katılımcılarımızdan özür diliyoruz. Saygılarımızla.


Yusuf
26.12.2006

O harf hatası benimde dikkatimi çekmişti; dediğiniz gibi kasıtlı olmayabilir. Yalnız yazıyı yazan bayan acaba gerçekten Çerkes mi yoksa Çerkes kılığına giren bir şahıs mı şüphesini oluşturuyor.

Saygılarımla.


Tremko
26.12.2006

Kimin kimle evleneceği mevzusu herkesin özel hayatı kimseyi bağlamaz. Konu çok da konuşuldu. Sıktı ama doğrular açık ve netken hala göz göre göre aynı yanlışın savunulması yüzünden tekrar edip duruluyor. Ben şunla evlendim, mutluyum, Allah'ın takdiri, iyi de konu bu değil.

Mutlu olabilirsiniz tabi, aynı coğrafyada yaşayan iki insansınız ya da sadece iki insansınız. Bir Japonla da mutlu olabilirsiniz sonuçta. Adige cumhuriyetinde Adige nüfusu azınlık konumuna düşmüş haldeyken, Türkiye'de dış evlilikler ve çeşitli sebeplerle nüfus hızla eriyip, başta dil olmak üzere pek çok hazine yitirilirken çıkıp burada kendi yaptıklarımızı genel doğru olarak sunmak mantıklı değil. Ha ben de büyük bir ihtimalle Çerkes olmayan biriyle evleneceğim belki ama asla bunu bu platformlarda genel kabul olarak sunamam. Kişisel doğrularımızla, tercihlerimizle başka şeyleri karıştırmayalım.

Tabi Çerkeslik adına bir şeyleri savunuyor ve kaygılanıyorsak.


Sinem Kuşdoğan Tekin
26.12.2006

Ben Asetin'im. Has be has Asetin'im hem de. Hem annem hem babam hem de eşim İron. Herhangi bir şüpheniz olmasın!

BEN BİR KUSHATE-VRIJMEG KIZI VE BİR BAKARATE GELİNİYİM!


Hatime Akyol
26.12.2006

Merhabalar,

Konu başlığının anlamı farklı boyutlara saptığı için üzülerek okuyorum yazılanları. Sözlerimin yanlış yorumlandığını düşünüyorum. Bu yazıları yazarken hiçbir insanı yargılamak değildi amacım. Böyle bir şey benim haddime değil. Görüyorum ki, buradan elde edilebilecek bir sonuç yok. Çünkü Çerkesliği herkes algılamak istediği gibi algılıyor. Bu da bizleri ayrı konumlara sürüklüyor. İsterdim ki burada bunlar konuşulacağına kültürün doğru bir tarifi yapılabilse ve dil unsurunun kültürle eş anlamlı vazife üstlendiği anlaşılabilseydi.

Sürç-ü lisan ettiysem affola.


Yusuf
26.12.2006

Sinem hanım size kısaca şunu söylemek istiyorum; sizi kastetmemiştim, üzerinize alınmanıza gerek yok. Gereksiz polemiklerin oluşmaması için olayın ayrıntısına girmek istemiyorum. Yoksa tabi ki insanlar yapılışı gereği başka bir milletin bireyini sevebilir. Bu durumun Çerkesler için hayati önem taşıyan bir konuda argüman olarak sunulması çok basit ve konunun Çerkesler için ne kadar hayati önem taşıdığını anlamamaktan kaynaklanıyor. Biz Adigeler gerçekten sayıları az olan bir milletiz ve bu konularda biraz daha özverili davranmasak önümüzdeki 150 yıl zarfında başka milletlerin arasında eriyeceğimiz apaçık.

Saygılarımla.

Tremko beye katılıyorum konu mutlu olmak sevmek vs. değil...


Kara Emilyano
27.12.2006

Mantık dışı bir işe mantık yardımıyla el atmaya çalışacağım müsaadenizle.

Sevgi evliliği güzeldir sevgiyi hakketmemiş kimse de yoktur yeryüzünde istisnalar hariç. Ama evlenmek için aşk arayanlar. Çok moda oldu bu sıralar. İnsan çok iyi bildiği bir şeye aşık olur mu? Kendi elinizi ayağınızı sevmek gibi; belki abarttım.

Bilinmeyenin çekiciliği var benden söylemesi. O halde ne yapmalı birbirimizden farklı yönlerin artması. Edebiyat sinema yada mesela bilinmedik bir iş yapma gibi karşındaki için bilmediği bir bilgi saygı duyulacak bir nitelik. Mesela ben astronomiyi iyi bilirim. Astronomiye meraklılara ilgi duyarım. Astronomiye meraklı Çerkeslere herhalde daha çok ilgi duyarım.

Umarım anlatabildim. En azından mantığımı zorladım.

Selamlar, saygılar.


Khuna
28.12.2006

Arkadaşlar,

Bu konu açılalı oldukça zaman oldu ama birkaç arkadasın da ifade ettiği gibi konu sürekli ''ben şununla evlendim, mutluyum'' muhabbetinde döndü. Ötesine gidemedi, bence de başka milletlerle yapılan evliliklerin mutlu yürüyor olması ya da olmaması, konuşulması gereken şey değil burada.

Yani Çerkesle evlenmek konusunda ısrarcı olan insanların büyük kısmı ya da en azından bir kısmı Çerkes dilinin hatta bu milletin üç nesil sonra yok olacağı gerçeği kaygısından dolayı da böyle düşünüyor olabilir.

Eğer sizlerinde böyle kaygıları varsa başka öneriler getirelim diyorum; neden böyle oluyor, ne yapılabilir? Yusuf bey derneklerde yapılacak birkaç çalışma önerisi getirmişti, derneklerde bu konunun öneminin vurgulanması adına. Bu tabi ki güzel bir seçenek, bunun yanında belirtmek istediğim şey şu ki: Konunun öneminin kavranmaması elzem tabi ki, ancak bu konuya önem veren gençlerin de kendilerine uygun adaylarla tanışma imkanlarının olmaması gibi bir durum var.

Sayımızın az olması en büyük etken, bugün zor olan, yarın imkansıza yakın bir şey olacak korkarım. Refa isimli arkadaşın yazısını gördüğüm zaman aklıma naçizane, belki birçoğunuza saçma gelecek :) bir fikir geldi.

Mesela bu arkadaşımız Almanya'da yaşıyormuş ve Türkiye'de bile istediği özellikleri taşıyan Çerkes kızı bulamayan gençlerimiz varken bu gencin durumunu anlamak zor değil. O yüzden diyorum ki, var olan bazı "tanıştırma " kurumlarının Çerkes versiyonları da olamaz mı?

Belki size saçma gelecek neden insanlar kendi çevrelerinden birileriyle tanışıp evlenmek dururken böyle yapsınlar, zaten Çerkes gençleri düğünlerde vs bir araya geliyor diye düşüneceksiniz. Ancak herkesin durumu bu degil ki. Ailesi ve çevresi tarafından bu hassasiyetleri anlaşılamayacak birçok genç var ya da Refa kardeşimiz gibi sadece ortamı olmayan gençler var. İnternette siteleri olan bazı kurumlar var, adlarını söylememe gerek yok sanırım, tanıştırıp evlenmelerine vesile oldukları çiftlerin sayısını on binlerle ifade ediyorlar.

Nasıl ki CC forumda insanlar belli bir denetim altında seviyeli bir ortamda fikir alışverişi yapıyor, tartışıp, konuşuyor, hatta birçok konuda yardımlaşıyor; buna benzer, gençleri tanıştırmak için seviyeli ve tabi ki denetimli bir yapı da oluşturabilir belki diyorum, gençlerin belli bir komisyona evlenmek isteyecekleri insanla ilgili kriterlerini sunup, yine kendileri gibi bu kuruma başvuran diğer gençlerle tanıştırılması, tabi ki yine bu komisyon tarafından, kriterler karsılaştırılmak ve uygun görüldüğü takdirde gençlerin iletişiminin sağlanması söz konusu olabilir.

Komisyonun da tabi ki kişilik haklarına saygılı, kişisel bilgilerin saklı tutulması gibi ilkeleri olması koşuluyla. Hepimizin internet aracılığıyla tanışıp güzel evlilikler yapan tanıdıkları vardır. Zzaten Çerkes gençlerinin de katıldığı birçok ortamda da durum bu. Chat odaları var veya insanlar Çerkes sitelerindeki üye listelerinden aldıkları bayan adreslerini msn listelerine ekliyorlar vs vs.

Ben diyorum ki bunun biraz daha kestirme ve "ciddi" bir formu oluşturulamaz mı? Sonuçta bence esas olan isin güzel şekilde sonuçlanma ihtimalinin var olduğudur. İnsanlar her yerde, her şekilde tanışıyorlar; sokakta, postanede, internette bir chat ortamında. Ben diyorum ki bunlardan daha güvenilir, daha nezih koşullar yaratılamaz mı?

Zaten diğer halkları küçümsemek gibi bir niyetim asla yok. Bazı ortamlarda korunamayan seviyenin Çerkes gençleri söz konusu olduğunda korunacağından hiç şüphem yok. Karşılıklı muhatap olan iki gencin birbirinin kimin nesi olduğunu, sülale adını biliyor olması bile başlıca bir sebeptir seviyeyi koruyacak, diye düşünüyorum. Çevresi çok geniş olan, Çerkes birçok arkadaşı olan, bulundukları yerde Çerkes derneği bulunan arkadaşlara gereksiz bir zahmet gibi gelecek olan bu önerinin en azından foruma "ben Çerkes kızıyla evlenmek isterim, mail adresimi bırakıyorum, lütfen bana yardımcı olun" diye yazan gençlerimizin gözüyle olayı anlamaya çalışmasını rica ediyorum.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.


Sinem Kuşdoğan Tekin
28.12.2006

Güzel fikir. Fakat bu konuda kızlarımız biraz hassas davranabilir fikrimce. "Evlenemedi gitti çöpçatan hattına başvurdu" derler, dalga geçerler diye çekinebilirler. Amaaan insanların ağzı torba değil ki büzesiniz. Bence bunlara çokta aldırmamak lazım. Gizlilik ilkesi mutlaka olmalı tabi.

sayfa  1    2    3    4