...................
...................
AYRIMCILIK  -1
İlyas Bey
11 Mayıs 2006
                         
...................
...................
Konu hakkında yazan katılımcılarımız:            (Alfabetik sıra ile)
A. Esra Demiröz, A.ypşaşe, Ademey Ahmet, Akın Arslan, Altıd, Babug Güven, Bırine, Birant Safet, Civan Göksel, Dali, Dzibe Yahya Özen, F. E., Faruk Çerkes, Ferruh, Frag Nicht, Fuat Aydemir, Göktürk, Gubate, Guğoj Sami, Gupseuh, Ğış Mehmet Demircan, Hajkasım Erdoğan, K. Dokuz, Kafkaskartalı, Kara Emilyano, Mahmut Bağ, Marje, Mustafa Kaplan, Neg'uç, Özgür Yıldız, Özlem Alagöz, Ragıp Mete, Semra Ademey, Seras, Serdar Eren, Tremko, Vedat Merzey, Yusuf Arslan, Z. Yücel, Zeynep Emine Yılmaz
                     
CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.
                     

Çerkeslerle ilgili yazıları internet sayfalarında okuyorum. Bazı sözleriniz, bazı yazılarınız sanki ayrı insanlarmış gibi göstermeniz; ayrıcalık istiyormuş gibi. Bende böyle bir his doğdu.

Bu ayrımcılık değil midir?

Türkiye'nin bütünlüğünü korumak ve çocuklarımızı bu yönde yetiştirmek bence daha anlamlı olur. Türkiye'de bütün insanlar birbirine karıştı. Kız alıp, kız verdiler. Türkiye'nin PKK derdi varken; birde sizlerin böyle yazıların yazması, ayrımcılık kokan yazıların sözlerin söylenmesini hiç hoş karşılamıyorum.

Benim atalarım, Acaristan topraklarında gelme. Şimdi, bende mi sizin gibi ayrımcılık yapayım?

Bu hiç hoş değil. Tasvip etmiyorum.

Bence yanlış yoldasınız. Benim ailemde her türlü insan var. Hatta Çerkes var ama onlar sizin gibi ayrımcılık yapmıyorlar. Herkesle uyum sağlamış, vatan sever insanlar.

En dikkatimi çeken; Çerkes olan insanları çalıştırmak için iş bulmaya çalışmanızla ilgili olan yazınız. Çerkes olmayan insan nasıl iş bulsun? Bu size hiç yakışmıyor.

Lütfen ayrımcılık yapmayın.

Size son sözüm: Ne mutlu Türk'üm diyene.

Saygılarımla.


Gubate
11.05.2006

Sayın İlyas,

Önce şunu belirteyim. Çerkesler zaten etnik köken olarak Türk değillerdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdırlar.

"Türkiye'nin bütünlüğünü korumak daha anlamlı olur'' demişsiniz. Bizler emin olun en az sizin kadar, -muhtemeldir ki, sizden daha da fazla- ülkenin bütünlüğünü koruma taraftarıyız. Tarihi biraz incelerseniz bunu çok net görürsünüz. Bizleri PKK ile aynı kefeye koyma cüretinizi de hayretle karşıladım. Bu cesaretiniz beni şaşırttı.

Görüyorum ki; etnik grupların tarihini tam ayıramıyorsunuz.

Bizler, bu topraklara sürgün edilmiş insanlarız. Yani isteyerek gelmedik. Bu topraklardan ayrılıp, toprak almak gibi bir derdimiz olamaz. Ayrımcılık yapma lüksümüz yoktur. PKK dediğiniz örgütün yandaşları ise asırlardır bu topraklarda yaşamışlardır. Bu toprakların kendi toprakları olduğunu iddia ederler. Yani Türkiye'nin belli bir bölgesinin anavatanları olduğunu söylerler. Bizim ise anavatanımız Kuzey Kafkasya'dır. Bu farkı iyi tahlil etmenizde fayda var.

Kendileri hakkında fazla bilgiye sahip olmadığınız insanları, etnik gurupları, ayrımcılıkla suçlamak; öncelikle kanunen suç, ahlaken de çok yanlış bir davranıştır. Bizim derdimiz kültürel yok oluş sürecine girmemek veya girdik ise bunu önlemektir.

Sizin ayrımcılık diye nitelendirdiğiniz söylem ve eylemler, yaşadığı ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan, kültürünü yaşatmaya çalışan insanların doğal refleksleridir.

Son bir bilgi olarak size şunu söyleyeyim. Ankara'da, Atatürk ile birlikte vatan savunmasında gösterdikleri üstün gayretten dolayı onere edilen ve özel bir şehitlik hazırlanan, hepsi özenle seçilmiş yüz (100) kişiden bilin bakalım kaçı Çerkes'tir? Hepsi tümen ve üstü birliklere kumandanlık etmiş olan altmış üç (63) Çerkes yatmaktadır orada.

Vatanın kurtuluşunda en fazla gayret gösteren yüz (100) kişi seçiliyor ve onların altmış üçü (63) Çerkes!

Bu bile sizin yapmış olduğunuz ağır ve asılsız ithamın cevabı olmaya yeter kanısındayım...


Ğış Mehmet Demircan
15.05.2006

Kusura bakmayın ama aslında cevap yazmaya bile değmeyecek bir yazı olmuş.

Bir toplumun dilini, kültürünü yaşatmaya çalışması ne zamandır ayrımcılık oldu?

Çerkesleri hiç tanımadığınız apaçık ortada. Biz bu vatan için en çok can veren bir milletin torunlarıyız. Kurtuluş Savaşı önderlerinin kökenlerini incelemenizi tavsiye ediyorum. PKK adının burada geçmesi beni çok rahatsız etti. Forum yöneticilerinin böyle art niyetle ve bilgisizce yazılmış bu yazıyı yayınlamamalarını isterdim.

Ne mutlu Çerkes'im diyene.


A.ypşaşe
17.05.2006

Maf,

Bu ve benzeri yazılar daha önceki forum sayfalarımızda da yer aldı bu hepimizce bilinmekte. Daha önceki başlıklarda çok güzel cevaplarda verilmesine karşın, büyük bir azimle yeniden soruldu sormaktan usanmayanlara aynı sabırla cevaplar da verildi.

Birileri gelip kasıtlı mı sorar yoksa hakikaten mi böyle düşünülür orası da meçhul. :)

Kim ne derse desin, bu kültür yaşayacak ve biz bize ait olanı yaşarken; bugüne kadar kimseye zarar vermedik, vermeyeceğiz. Bu gayet açık ve net. Hiç kimse boşuna çabalamasın. Başkalarıyla karıştırıp aynı kefeye koymaya özellikle kalkışmasın bu çok büyük bir hata olur.

Saygılarımla.


Ferruh
17.05.2006

Sayın Gubate,

Önce şunu belirteyim. ''Çerkesler zaten etnik köken olarak Türk değillerdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdırlar. Türkiye'nin bütünlüğünü korumak daha anlamlı olur. Bizler emin olun en az sizin kadar, muhtemeldir ki, sizden daha da fazla ülkenin bütünlüğünü koruma taraftarıyız'' demişsiniz.

Yazık 100 yıldır bu topraklardasınız, hepimiz bir yerlerden sürülmüşüz, bizde 55 yıl önce sürülmüşüz, sürüldüğümüz ilk günden beri Türk'üz Türk olduk. 100 yılı aşkın bu topraklardasınız Türk değiliz diyenler nasıl Türk vatandaşı olurlar. Bir söylediğiniz diğerini tutmuyor.

''İsteyerek gelmedik. Bu topraklardan ayrılıp, toprak almak gibi bir derdimiz olamaz'' demişsiniz. İsteyerek gelmediyseniz, neden 100 yılı aşkın bir süredir Türkiye'desiniz?

Neden bu forumlarınızı okuyan insanlar hep aynı düşünceye kapılıyor?

Ayırımcılık yaptığınız ortada. Neden çuvaldızı kendinize batırma cüretini göstermiyorsunuz?

Yüksekten bakarken size de yüksekten bakan Allah'ın olduğunu unutmayınız.


Semra Ademey
17.05.2006

Fesapş Sayın Ferruh,

Bir önceki forum sayfalarında size defalarca bazı gerçekler anlatıldı. Çerkeslerin ayrı bir millet olduğu, Türk asıllı olmadığı vs ile ilgili. Yine Çerkeslerin kendi dili ve kültürü olduğu tekrar tekrar dile getirildi. O kadar şartlanmışsınız ki, size ne anlatılsa boş.

Sayın Ferruh, bir ülkenin vatandaşı olmak ayrı, hakim olan millete ait olmak ayrı. Bu gün Yunanistan'da yaşayan Türk asıllı insanlar neden biz Türk’üz derler, hiç düşündünüz mü? Sizin mantığınıza göre onlar Yunan olmalı. Yine Irak Türkmenleri sizce nedir?

Sayın Ferruh, siz sonsuza dek Türk olun size kimsenin bir şey dediği yok. Bizim Türklerle de bir sorunumuz yok. Fakat başlığı açan kişi ve sizin gibi düşünenler iyice bilsin ki, biz Çerkes'iz ve Türk değiliz. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız.

Türkiye de yaşıyorum diye Çerkesliğimi inkar mı edeyim? Bu gün dünyanın hiçbir yerinde Çerkesler kimliğini inkar etmedi. Neden bunu demokratik Türkiye vatandaşından istiyorsunuz? Sizin bu hakkınız var mı?

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerini düşünmek sizin tekelinizde de değildir. Bizler bu ülke için yaptıklarımızı söylerken de laf olsun diye 100 kişinin 63’ü Çerkes demiyoruz. Biz nasıl düşünüyor, yorumluyor ve ortaya gerçek koyuyorsak; sizde zahmet edip düşünün ve yorumlayın.

Lütfen mantıklı şeyler söyleyin.

İnanın, siz istediniz diye biz Türk'üz diyemeyeceğiz. Bir insanın aslını inkar etmesini nasıl beklersiniz? Bu ayıp ve günah. Kısaca bizim bir dilimiz ve kültürümüz var.

Biz yaşadığımız ülkelerde vatandaş olarak, ülkemiz menfaatine olan sorumluluklarımızın bilincini her zaman taşıdık, taşırız da. Sizlerden müsaade almak aklımıza dahi gelmez.

Bu konu konuşulmasın demem, tam tersine sonuna kadar konuşulsun. Diğer forum sayfalarında defalarca anlattık ve halen “neden” soruları geliyor ise bizim bunlara cevap vermemiz lazım. Bizler 120 yıl uyumuşuz demek ki. İçerisinde yaşadığımız toplumlar halen bilmiyor ise biz anlatamamışız ya da onlar anlamak istememiş. O halde bıkmadan anlatalım. Gerçi verilen cevaplar iyice algılanabilse sorun kalmayacak ama sağlık olsun.

Tham Figapsou.


Ademey Ahmet
17.05.2006

Sayın Ferruh ve Ilyas,

Çerkesler hakkında hiçbir şey bilmediğiniz yazılarınızı okuyan herkesin anlayabileceği kadar bariz. Lütfen bence siz önce biraz Çerkesleri araştırın, sonra bizim ne demek istediğimizi anlamaya çalışın ya da bu sitede bizim ne yaptığımızla ilgili yorumlar yapın .

Lütfen


Seras
17.05.2006

Bu konular Türkiye'de sadece kahvehane köşelerinde konuşuluyor sanıyordum, öyle değilmiş sanala da taşınmış.

Nedir yani bu tür söylemleri, bırakın bunları. Ayrımcılık falan yapan yok.

Bizler zaten çok ayrı farklı bir milletiz. Türkler içlerinde yaşayan etnik gurupları aynı kefeye koymaya devam ettikçe sorunlar çözülmeyecek. İşte sizin yaptığınız gibi hamasi nutuklar atılmaya devam edilecek, bu tür söylemlerle mutlu olmaya devam edin.

Saygılar.


Ferruh
18.05.2006

Denetim Kurulu Notu: Sayın Ferruh Bey. Yazınızın güncellenmesi uygun görülmedi.


Hajkasım Erdoğan
19.05.2006 09

Denetim Kurulu Notu: Sayın Hajkasım Erdoğan. Yazı içeriği salt kişileri hedef aldığı ve konu tamamen kişiselleştiği için yazınız uygun görülmemiştir.


Marje
28.05.2006

Ben kendimi bildim bileli Türklük Çerkeslik mevzusu sürüp gider.

İnsanların anlamakta ısrar ettikleri nedir, yola çıkış şekilleri o kadar garip ki bazen anlatmak zorunda mıyız diye de düşünmüyor değilim.

Arkadaşlar bu konu bir Türkmenlik, Çerkeslik konusudur. Yani şu benzetme umarım biz Adigeleri daha iyi anlamanızı sağlar.

Yıllar önce Türkiye'den şartlar bunu gerektirdiği için memleketini bırakıp, kalkıp Almanya'ya gidenler oldu. Orada günlük hayatın içinde olabilmek için Almanca öğrendiler. Tabi ki kendi dillerini yani Türkçe'yi de unutmadılar. Yine evliliklerini kendi içlerinden kendi memleketinden olan insanlarla yaptılar. Almanya'da Türk mahalleleri kurdular, onlar da kendi milletlerinden bir insanla karşılaşınca gözlerinin içi parladı. Bunları doğal karşılıyorum, çünkü onları anlıyorum.

Siz, ayrımcılık kavramına takılıp kalmışsınız. Evet biz genelde Türkmenlerden kız alıp, kız vermeyiz. Her gördüğümüz sarışın, yeşil gözlüye Çerkes olup olmadığını sorarız. Bu sitelerde bir araya geliriz. Bir paylaşım kendi öz değerlerini korumadır, bu kimseye zarar vermeden kimseyi rahatsız etmeden ama nedenini hiç anlayamadığım bir şekilde Çerkes olmayanların bu durumlardan bir şikayeti var.

Bir şeyi kimse unutmamalı. Bence bizim bu ülkeye gözardı edilemeyecek kadar çok yararlarımız oldu. Bırakın da kendi sitemizde kendi milletimizden olan insanlarla rahatça konuşabilelim. Bunun size bir zararı olmaz ama bize yararı çok olur. Çünkü ancak o zaman biz olabiliriz.

Konuyu benzetmeme bağlayarak bitirmek istiyorum. Sayın Ferruh  siz Almanya'ya yerleşen Türklerden olsaydınız Alman'ım mı diyecektiniz?

Saygılar.


Dali
30.05.2006

Ayrımcılıkla ilgili bende şunu söyleyeyim. Ayrımcılık insanlara bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir. Bende Bulgaristan göçmenlerindenim ve Çerkeslerin içinde yaşıyorum. Ayrımcılık ne kadar olmasa da var. Ancak bunlar olağan şeyler. Çünkü Çerkesler de kendi örf ve adetlerini korumak ve yaşatmak zorundalar. Başka türlü ayakta kalmaları mümkün değil, zaten yaşadığımız şu koşullarda herkes geçim derdine düşmüş, örf ve adetleri takan fazla insan kalmadı.

Bizlerde elimizden geldiği kadar kendi kimliğimizi korumak zorundayız. Bunun için Çerkeslere de fazla bir şey söylemek ayıp olur.

Saygılarımla.


A.pşaşe
31.05.2006

Maf,

Toplumun her kesimi ile uyum içersinde yaşıyoruz. Kendi içimizde kendi tarzımızda yaşamak da en doğal hakkımız. Buna söz söylemek haynape olur. :)

Saygılarımla.


Faruk Çerkes
12.07.2006

Ferruh ve İlyas beyler gibi kişilerin sanıyorum niyeti başka. Onlar galiba macera peşinde. Burada kimsenin ayırımcılık yaptığı yok. Hiç bir kimse kendini başka bir kimseden üstün tuttuğu yok.

Buraya gelip, ne güzel fikirlerinizi yazabiliyorsunuz, tartışıyorsunuz. Bundan güzel bir şey olamaz. Demokratik ortamda bunu da yanlış yönlere saptırmayınız ve burada tüm adilerin fikir ve düşüncelerine saygılı olunuz.

Burada iki satır yazı yazıp; başka maksatlar, niyetler aramayın.

Lütfen dikkatli olalım arkadaşlar. Bu gibi kişilerin amaç ve niyetleri başka.

Sizlere daha ağır bir dille ithamlarda bulunmak isterim ama lütfen böyle hatalar yapmayalım.

Teşekkür eder, herkese saygı ve selamlarımı sunarım.


A.pşaşe
12.07.2006

Maf,

Burada bu forumda böyle başlıklar çok oldu ve bu başlıklarda en güzel cevapları aldılar ama yılmadılar. :) Demek ki amaçlı olarak yazıyorlar. Bilerek isteyerek özellikle demek lazım ve hiç bakmamak lazım buraya.

Saygıyla.


Z. Yücel
12.07.2006

Çerkes'im, mutluyum.
Türkiye'de yaşıyorum, mutluyum.
Anavatanım Kafkasya'ya hasretim.


Akın Arslan
12.07.2006

Merhabalar,

Ben bu olayı bir türlü anlamıyorum. Biri çıkıyor; durduk yerde 'siz niye ayrımcılık yapıyorsunuz gardaş' tarzı şeyler yazıp kayboluyor. Gerçekten anlamıyorum. Birileri bizi sınamaya mı çalışıyor, oyun mu oynuyor?

Allah'tan, değerli katılımcılar sağduyulu davranıyor. Ayrımcılık yapıyor muşunuz, yaptırmaaam... :)

Saygılar.


Altıd
12.07.2006

Bakınız bu insanların kaygılarını anlayabiliyorum. Gerçekten ülke bütünlüğü gibi bir problemleri var. Kendilerinin değindikleri problemleri birer realite.

Ancak bizim bu tavırlarımız çok yanlış. Biz yarası olan insanlar değiliz. Biz bu topraklara ve bu bayrağa kimi Türklerden daha çok sahip çıktık. Ancak kimi oluşumlara kapılıyoruz ve bu konu başlığı altında söylemek uygun olur mu bilmiyorum, ancak kimi insanlarımız bizim bölücülükle suçlanmamıza ortam hazırlıyor. Bu bir tehlikedir. AB bir tehlikedir. Bunlar imajımız için tehlikeli oluşumlar. Birileri kendilerine gelecekte yer ayarlamakta.

İnanın milliyetçiliğimizin ve kültürümüze bağlılığımızın kurbanı olabiliriz. Bunları küçümsemeyelim. Bir anda her şey tersine dönebilir. Bir karikatür için insanlar ölmedi mi? Dünya inanın çok hızlı dönüyor ve bizim planladıklarımız tüm halkımızın ömrünü utançla tamamlamasına sebep olabilir!

Dikkate davet ediyorum...

Saygılar.


Bırine
12.07.2006

Sayın Altıd,

İnsanları bu kadar kaygılandıracak ne oldu? Hiç yoktan neden ortamı geriyorsunuz. Ekonomik kaynaklı veya diğer projelerde ne zarar göreceğinizi umuyorsunuz. Lütfen geleceğe bu kadar endişeyle bakmayınız. Dünya çok hızlı değişim içinde, neden gelişen teknolojiden yararlanmayalım?

Bugün dünyanın her yerinde yaşayan milletler, kendileri için dünyanın her yerine ulaşan yayın organları var. Bunlar ne yapıyor? Uluslararası yayın yapan kanalların kime ne zararı var, çok mu tehlikeli? Kültürümüz adına, asimilasyon adına, bir şeyler yapılıyorsa lütfen olaylara objektif bakalım. Olmadık yerde tehlike sinyalleri vererek bu topluma zarar vermeyelim, engel oluşturmayalım.

Saygılarımla.


Altıd
13.07.2006

Sayın Birine,

Fikirlerinize saygı duyuyorum ve aynısı bekliyorum sizden.

Benim ortamı germek gibi bir maksadım yok. Bunu belirtmek istedim. Elbette bir çok millet kendi yayın organlarını kullanarak teknolojiden faydalanıyorlar ancak onlar Anadolu'da ikamet eden milletler değiller. Anadolu'da kendi yayınlarını sergileyen gurupların amaçları kültürlerini yaşatmak değildir. Bunun farkındasınız eminim.

Biz Adigelerin bu guruplar içinde tertemiz ve apayrı bir yerimiz var. Ben bu imajın sarsılmasından endişeliyim. Bu konuyla ilgili sayfalar açmaya çalıştım bu forumda, ancak sanırım bundan tek kaygı duyan benim!

Biz elbette kültürümüze sahip çıkacağız. Ancak bunu yaparken dayanak noktamız Adigelik olmalı!

Bu noktada endişelerim başlıyor. Çünkü bize kültürümüzü yaşatmamız konusunda destek olanlar dünya kültürlerine savaş açmış, çıkar merkezleridir! Biz bu devlete asker veriyor, kazandırdıklarımızla övünmüyor muyuz? Kurtuluş mücadelesinden beri yaptıklarımızı sicilimizde bir onur, kimliğimizde bir artı olarak görmüyor muyuz? Eğer bu böyleyse çok dikkatli olmalı ve kimsenin oyununa alet olmamalıyız. Diğer sayfalarda da bu endişelerimi belli başlıklar altında somut olarak ve isim vererek belirttim. Umarım kaygılarımı anlarsınız.

Saygılar.


Bırine
14.07.2006

Sayın Altıd,

Ben de sizin fikirlerinize saygı gösteriyorum, bunun tersini algılamanızı istemem, niyetim de o değil.

Haklısınız bugüne kadar yaşadığımız ülkelerde olumsuz sicil almadık, ben inanıyorum ki bundan sonra da almayacağız. Ancak, böyle kendimizden korkarak yaşamanın anlamı da yok, faydası da.

Dün akşam bir düğündeydik, inanın bir daha kendimizden gurur duydum. Şehir merkezinde dışarıda gece geç vakitlere kadar düğün yapılıyor ve kimseden ses yok, hatta çevreden de ilgiyle izleniyor. Bunlar bizim için güzel şeyler, elbette kıymetini bilmek lazım.

Sayın Altıd, bu toplum bizi çok iyi tanıdı, bizlerden zarar gelmeyeceğine de bizden çok onlar inanıyor. Bizler diğer etnik kökenlerle mukayese bile kabul etmez. Onlarla aynı platformda olabiliriz ama aynı yöne bakmıyoruz, aynı yönde yol almıyoruz. Ama dilimiz için xhabzemiz için böyle kalmamalıyız, onu ileriye, gelecek nesillere taşımak için yerimiz de durmakla da olamayacak. Benim de endişem bunlar.

Sizin de bu bağlam da iyi niyetinizden hiç şüphem yok ama dilerim endişeleriniz de yanılırsınız.

Saygılar.


Altıd
14.07.2006

Sayın Birine,

Sizinle aynı fikirdeyim, umarım yanılırım ama gidişat hiç hoşuma gitmiyor. Birileri iyi niyetle kültürümüz için bir şeyler yapmaya çalışıyor ama bazı çıkar merkezleri bunu kullanıyor bence. Size tavsiyem tarih sayfasındaki ''Ne Esirdim Ne de Satıldım'' başlıklı yazıyı okumanız.

Türk milletinin idrakinden şüphem yok, ancak kimi aydınlar aleyhimizde propagandaya başladılar. Bu konuyu çok yakından takip ediyorum inanın ve bu millet çok kolay gaza gelir biliyorsunuz..

Saygılar


Özgür Yıldız
16.07.2006

Merhabalar;

Bu forum hakkında yazılan yazıları, düşüncelerinizi okuduktan sonra bir eklemede bulunma ihtiyacı duydum. Bu ülkede yaşayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı aynı haklara sahip, aynı olanaklara sahipken eğer bu devlette sizler gibi milletlere ayrı tavır takınmak isteseydi; şu millet için farklı bir okul açalım, şu millete iş olanakları sağlayalım, şu milletin kültürünü koruyalım gibi yaklaşımlarda bulunsaydı, bu yaklaşımdan en fazla getiri sağlayan Türkler en az fayda sağlayan Türk kökenli olmayan insanlar olacaktır. Fakat bu devlet bunu yapmıyor, vatandaşlarını ayırmıyor, sadece Türklere iş vermiyor, sadece Türkleri okutmuyor, sadece Türklerin kültürünü korumaya çalışmıyor.

Kültürünüzün korunmadığından yakınacak olursanız, bu ülkede Türk kültürü dahil hiç bir kültür korunmuyor, Kültür Bakanlığı, son müze soygunları bunun en büyük kanıtıdır.

Şöyle bir cümle kurulduğu anda, "yalnız Tükler, yalnız Çerkesler, yalnız Kürtler, vs. için şunu yapmalı ya da yapmalıyız" sadece ırkçılığı ifade eder...

sayfa  1    2    3    4