...................
...................
AYRIMCILIK  -2
İlyas Bey
11 Mayıs 2006
                         
...................
 
...................
CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.
                     

Marje
17.07.2006

Bu cümleleri kuran insanlar Çerkesleri hiç tanımıyor ve tanımaya da çalışmıyor. Çünkü at gözlüklerini çıkaramıyorlar. Bir türlü bizim çabamızı anlayamıyorlar.

Bize dair; yani bu siteler, şenlikler, dernekler her şey asimile olmamak, kendi kültürümüzü yaşatmak dilimizi unutmamak için. Hiç bir bölücülük amacı gütmeden, biri lütfen bana açıklasın artık hangi hareketimiz ayrımcılık ya da bölücülük içeriyor?

Ne yaptık biz bu ülke için, devletin hangi kademelerinde bulundu insanlarımız, ne çabalar harcadık? Türk kökenli insanlarla hangi savaşlarda omuz omuza bu ülkeyi savundu atalarımız? Biriniz eline bir kitap alsın bizimle ilgili ve okusun. Boş boş konuşmak herkesin kolayına gidiyor. Burada bizim sinirlerimizi germekte belli ki hoşlarına gidiyor insanların.

Ben Türk kökenli değilim, Kafkas kökenliyim. Bunu unutmamı inkar etmemi kim bekleyebilir benden? Ancak, Türkiye'yi çok seviyorum. Türkleri de seviyorum. Türkler bana Çerkes derken bu ayrımcılık olmuyor da ben onlara Türk deyince mi ayrımcılık, ırkçılık oluyor? Yapmayın Allah aşkına...


Dzibe Yahya Özen
08.08.2006

12 Ağustos 2006 tarihinden itibaren vatani görevimi yapmak amacıyla 6 ay süreyle aranızdan ayrılmak zorundayım. Burdur'dan inşallah yazılan yazıları takip etmeye çalışacağım. Tüm CircassianCanada katılımcılarına saygı ve sevgilerimi sunarım.

Hakkınızı helal edin.


Gupseuh
09.08.2006

Sevgili kardeşim,

Sana hayırlı teskereler diliyorum. Sen askerdesin diye biz artık geceleri rahat uyuyacağız. :))))

Saygılarımla.


F. E.
09.08.2006

Sayın Yahya Özen,

Eşimde orada kısa dönem askerliğini yapmıştı. Burdur güzel bir yer. Şanslısınız. Hayırlı Teskereler.


A. Esra Demiröz
09.08.2006

Hayırlı teskereler diliyor, saygılarımı sunuyorum.


Ragıp Mete
09.08.2006

Hayırlı teskereler.


Birant Safet
09.08.2006

Güle güle gidip, güle güle gelmeni diliyorum. Şimdiden hayırlı teskereler.


Semra Ademey
18.08.2006

Fesapşh,

Her zaman şansınız bol olsun. Hayırlısı ile askerden geldiğiniz günü de sevgi içinde paylaşmayı diliyorum. Hayırlı teskereler.

Tham Wigapsou.


Guğoj Sami
18.08.2006

Maf, Hayırlı teskereler dilerim.


Janset
20.09.2006

Bence Sayın Altıd'ın korktuğu şey Çerkeslik imajından öte kendi şahsi menfaatleri; yoksa burada bu kadar abartılacak bir mesele yok. Sonuç da her insan kendi örf ve adetleri gereğince yaşamak ve bunu yaşatmak ister.


Yusuf Arslan
23.09.2006

Biz Çerkesleri ayırımcılık yapmak veya buna kalkışma niyetiniz var, diye suçlamaya kalkanlar ya cahilliklerinden ya da yukarıdaki arkadaşların birinin söylediği gibi kasıtlı yapıyorlar...

Çok şükür insanlarımız aklı başında cevaplar veriyorlar, belki çileden çıkıp yorum yazanlar olsa da yayınlanmıyor sanırım.

Okul yıllarımı hatırlıyorum. Lisedeki arkadaşlar bunlar Çerkes, bunlar şöyle, böyle, dertleri başka diye niza çıkarır; ilk etapta kendileri bizi ayrı kabul ederlerdi. Çerkes olduğu için okul birincisi yapılmayan arkadaşım oldu maalesef.

Neyse bu konular sonu gelmez tartışmalar açar. Benim en can dostlarım içinde Kürt, Afşar, Türk, Rum asıllılar bile var...


Serdar Eren
23.11.2006

Bir devlet içinde farklı etnik kökenden gelen varsa ve o devlet kökeni farklı olanlara olması gereken haklarını sağlıyorsa; bu o devletin yüceliğini gösterir. Bu hakları kullananlarda o devleti daha çok severler ve kötü niyetli ya da cahilleri önce onlar engellerler. Devlet haklar konusunda cimri olursa vatandaşta vasat olur devletini sevmez. Bir arada yaşamı becermeli ve sevmeliyiz herkesle her şeye rağmen.


Frag Nicht
27.11.2006

Sayın Ferruh,

Avusturya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Fransa, İsveç vatandaşı olup, 60 yıldır o ülkelerde yaşayan, o ülkelerin ekmeklerini yiyen Türkler nasıl Alman vs olmuyor, Türk kalıyorsa, Türk'üm diyorsa, işte aynen o şekilde, Türkiye'deki Çerkesler de resmiyette Türk vatandaşı oluyor ancak Çerkes kalıyor. Emin olun, yaşadıkları ülkenin kendilerine getirdiklerine çok daha fazla layık oluyorlar, hakkını veriyorlar. (Kurtuluş Savaşı'yla ilgili ayrıntıları arkadaşlarımız anlatmış zaten.)

"İsteyerek gelmedik diyorsunuz o halde neden 100 yıldır buradasınız" şeklindeki cümleniz ise bugüne kadar okuduğum en ilginç yorumlardan biri. İstemeyerek gelen, ülkesinden sürülmüş,ve başka bir ülkede düzenini kurmak zorunda kalmış insanların neden o ülkede yaşadığını sormuşsunuz, farkında mısınız? Şaka gibi bir şey.

İlla da bu cümlenin cevabını başkasından duymak isterseniz, ülkesinde SÜRGÜN olmadığı halde halde Avrupa'yı, Amerika'yı, Avustralya'yı kaplamış olan Türk kardeşlerimize bakınız belki anlarsınız derim. Bizimkisi de Çerkes versiyonu bir nevi ama çok daha vahim koşullar söz konusuymuş, farkımız bu.


Civan Göksel
28.11.2006

Şimdi bir yurttaş olarak Kafkas kökenli yurttaşlarımız genel itibariyle ülkemizin en sevilen kesimlerinden. Bana Türk milliyetçiliğini aşılayan da bir Adige olan Ziver öğretmen. Aman bu tür tartışmalarla bu duruma zarar vermeyelim. Benim anavatanım da Ortaasya ama oraya koysalar 15 gün sonra Kayseri Kayseri diye ağlarım. Memlekette kalıtım çok değildir çünkü. İnsan gördüğünü bildiğini arar. Hangi Adige'yi de koysanız Kuzey Kafkasya'ya; ya marş diyecek 15 gün sonra, ya Emirdağ, ya Uzunyayla.


Babug Güven
28.11.2006

Sayın İlyas,

Öncelikle PKK benzetmenizden dolayı sizi kınıyorum!

Bizler sürgün bir halkın çocuklarıyız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve bu vatan için sizler gibi lafla değil, canla başla çalışıp, çabalarız ama bu bizim etnik gerçeklerimizi değiştirmez sanırım ne dersiniz?

Size tavsiyem; birileri hakkında konuşmadan önce onları tanıma ve anlama zahmetine katlanın. Bizlerin neler yazdığı değil ama sanırım siz ve sizin gibilerin ne anladığınızı sorgulamak gerekiyor.

Kendimizi ifade edemiyoruz ya da sizlerin anlama yetinizde bir sorun var.

Saygılarımla.


Hajkasım Erdoğan
02.12.2006

Sayın İlyas,

Bu memlekette, yüzlerce Çerkes köyü var. Çok şükür hiçbir köyün mezarlığında, vatan haini ve PKK'lı hain mezarı yoktur. Tam tersine vatanı ve bayrağı için şehit olan yiğitlerin mezarı bolca göze çarpar.

Herkes kendi kapısının önünü süpürsün.


Fuat Aydemir
02.12.2006

Merhaba,

Sayın İlyas, sen hiç "İstanbul'a sürülen, İzmir'e sürülen, Bursa'ya sürülen" devlet memuru gördün mü?

Türkiye'yi öncelikle Osmanlı-aşırı milliyetçi zihniyet bölmektedir. PKK'yı yaratan, gelişmesine neden olan bu zihniyetin politikalarıdır. Çerkeslere gelince; hiç derdin olmasın.

Biz, birbirimizi yemekten zaten kafamızı kaldırıp ne olup bittiğine bile bakamıyoruz etrafımızda. İçin rahat olsun.

Saygı ve sevgiler.


Mustafa Kaplan
06.12.2006

Vatanın bütünlüğünü bozacak herkes benim düşmanımdır. Etnik köken fark etmez, bu kişi Türk olsa bile...


K. Dokuz
08.12.2006

Sayın Kaplan,

Bu vatanı bölmeye kalkışanların içinde, etnik kökenli vatandaşlarımızı ve değişik kültürlere ait toplumlardan insanları arama. Sana sadece bu ülkede değil, dünyanın tüm bölgelerinde bu işi becerebilecek tek bir devlet var. Onlarda ara. Diğer tüm unsurlar ise birer oyuncak ve bak bizi ne kadar devletini seven bir insan yapıyor bir çırpıda bu devlet.

Saygılar, sevgiler.


Mahmut Bağ
24.12.2006

Selamlar!

Burada kendi benliğini korumak isteyen biz Çerkeslere yöneltilen ayrımcılık suçlamasının haklı olmadığı bir çok örneklerle gösterildi. Bazı katılımcılarda bu vatana sadakatlerini birilerine ispatlama çabalarına bile girdiler.

TC'de ayırımcılığın olduğu bir gerçektir. Bir tarafta kendi anadilini her şekilde kullanabilen, kimliğiyle övünebilen, her türlü hakki bulunan ayrıcalıklı Türkler ve diğer tarafta benliğini ifade etmesi bile yasaklanan diğer halklar. Eleştirilmesi, düzeltilmesi gereken bu durumdur. Böyle bir sisteme kendini feda etmeye hazır, benliğini kaybetmiş unsurlar Çerkesler için asla örnek teşkil edemezler.

Başkalarına kendilerinin sahip olduğu hakları çok görenler böyle bir fedakarlığı ve sadakati asla hak etmemektedirler. Biz Çerkeslerin, aleyhimize yapılan bir ayırımcılığın mevcut olduğu bir sisteme kendimizi feda etme ya da birilerine sadakatimizi ispatlama gibi bir kaygımız asla olamaz. Birilerinden yiyeceğimiz damgalara hiç aldırmadan haklarımıza ve benliğimize her koşulda sahip çıkacağız.

Sevgi ve saygılarımla.


Kafkaskartalı
25.12.2006

Sayın Bağ,

Aynen katılıyorum. Çok güzel bir yazı yazmışınız. Fakat benim anlamadığım; zaman zaman aramızdan bazi Çerkeslerinde Çerkesler açısından olumlu düşüncelerde içeriksiz kelimelerle muhalefet etmeye, köstek olmaya çalışması. Herhalde aşırı derece asimile olmuş olmak veya devlet tarafından takibe uğramak korkusu bir neden olabilir.


K. Dokuz
25.12.2006

Sayın Civan, sordunuz da söylüyorum; sen şöyle bir aşağılara Güney'e bir inde gör bakalım Çerkes ve Arap düğünleri nasıl basılıp, dağıtıldığını. Şu günlerde olmuyor. Allah'tan olsa gerek.

Sevgi ve saygıyla kalın.


Zeynep Emine Yılmaz
25.12.2006

Çok yanlış bir tutum içindesiniz. Ayrımcılık konusunu tartışabilmek için doğru yerdesiniz. Çerkesler, Abazalar yani Kafkasya'dan göç eden bir milletiz. Fakat Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyoruz.

Bizim amacımız Kafkasya'dan göç eden atalarımızın yaşadıkları kültürü devam ettirmek ve bu yolda tüm Çerkes, Abaza ve Kafkasya'dan göç eden insanlarla bu sitelerde bir araya gelebilmek. Bu ayrımcılık değil; adet, gelenek, göreneklerimizin devamlılığını sağlamaktır. Özür dileyerek sizi bu tutumunuzdan ötürü ayıpladım. Çerkes, Abaza olan her bireyin Türk, Laz, Arnavut vs milletlere mensup kişilerle diyalogu vardır.

Rica ediyorum bazı ibareleri kullanırken dikkatli olun.


Civan
25.12.2006

Sayın K.Dokuz,

Faşizmin ne olduğunu gör ve insanların ayrışmasının ne denli tehlikeli olduğu dersini çıkar o düğün basmalardan. Ancak, benim sorularımın yanıtı bu değil. Onlar da gaza gelenin önde gideni demek ki, düğün basıyorlar. Onların geçerli sebepleri sana nasıl görünüyorsa, sorumun cevabına muhatap düşüncenin geçerli cevabı da bana öyle görünüyor.

Bizi bize bırakın lafını her grup söylüyor ve bu laflar, bazılarının, hem de 15-16 yaşlarındaki çocukların kin ve nefretle büyümelerine, ülkelerine katkı yapmaz ya da yapsa da içi atmayarak yapar haline getirilmelerine yol açıyor.

Ben diyorum ki, bu taze beyinleri idealler göstererek sömürenlerin karşısında her yurttaş gereken mücadeleyi vermelidir. Kimseyi bu beyin avcılarının eline bırakmamalıdır. Aksi takdir de kimi düğün basar, kimi Allahu Ekber der boğaz keser, kimi de ülkesinin kaderinden elini eteğini çeker.

Biz nasıl Ortaasya'ya gitmeyeceksek, sizde Kafkasya'ya gitmeyeceksiniz. Belki ilkel vasıtalarla geldi, belki yalınayak atalarınız. Ama şimdi 3-5 saatlik yol orası ve giden hani? Bilet mi alamıyor gitmek isteyen?

Gitmeyecek büyük çoğunluk belli. O zaman bunu bahane edip, yurttaşlıktan kaytarırsanız, gerçek azınlık olursunuz ve bazı topluluklar gibi sevilmez konuma geçersiniz. Bu kaçınılmaz.

Lütfen sizi organize edenleri mantık çerçevesinde sorgulayın. Tesadüf müdürler, duygusal mıdırlar? İçten görüşlerimin samimiyetine inanın.

Saygılarımla.


Kafkaskartalı
26.12.2006

Sayın Civan,

Çerkesleri kim organize ediyormuş? Gerçekten merak ettim. Ayrıca; sizce, biz Çerkesler nasıl olmalıyız?


Civan
26.12.2006

Sayın Kafkaskartalı,

Öncelikle fikirlerimi beğenmediğiniz halde (ya da bana öyle geldi), fikirlerimi açmamı nezaket sınırları içerisinde istediğiniz için memnuniyetimi bildirmek isterim.

İkinci sorunuzun cevabı, aslında soruyu sorarken başlamış durumda. Çerkesler nasıl olmalı sorusunu, sizin sorunuzun akışında cevaplarsam, kendimle çelişirim, ayrımı kabul etmiş olur. Zaten iddiam olan da bu değil mi? İddia ettiğim ve ikna edemeyeceğimi de tahmin ettiğim organizatör güçler de herkese bir rol, misyon vermiyor mu? Şimdi ben de Çerkesler şu şekilde davranmalı desem, aynı çanağa çalışmaya devam etmiş olmaz mıyım?

Benim düşünceme göre bu coğrafya, bu kadar farklı misyonu ya da ayrımcı iş bölümlerini kaldırmaz. Bizi Irak'tan, Kafkasya'dan, Yugoslavya'dan şanslı kılan da bu değil midir? Ben size, ülkenin sahipliğindeki payınızı başkalarına bırakmamanızı öneririm. Ben nasıl, dindarlığı cemaatçilere bırakmıyorsam, onları kendimden daha Müslüman görmüyorsam, aynı mekanizmayla. Belki de ya da büyük olasılıkla öleceğiniz yer burası.

Bir kişinin gelip de size kendince ev sahibi triplerinde hoşgörüyle yaklaşmasını, küstahlık olarak kabul etmen bana normal gelir ama tatilin son günü gibi... Kabul edeceğinize, tatilin son günü de tatil köyünden ayrılacak havasında, ne hakkınız varsa bırakıyorsunuz. Bu haklar bir gün elden gidince, o zaman görün sıkıntıyı. Anlatabiliyor muyum bilmiyorum ya da bana niye dert oluyor diyorsunuzdur ama bana gerçekten dert oluyor.

Kim bu organizatörler? İnanın bilmiyorum. Bilen de çok yaşamıyor zaten. Ancak varlıkları kesin, organizasyonlar ortada. Bugün Türkiye'ye Sevr'i hoş gösteren, Kıbrıs'ın gitmesini olağanlaştıran, Amerika'nın BOP'unu halka enjekte eden, teröristleri besleyip yetiştiren, din organizasyonlarıyla ipleri elinde tutan, Türk büyüklerini gerici ve dogma gösteren organizasyonlar var. Ama var. Amaç aynı. Türkiye bize kalmayacak kadar güzel diyor bu adamlar.

Tek şansımızı çoktan kaybettik gibi düşünüyorum. Yani amaç ve duygu birlikteliğimizi. Bir örnek vereyim; sizce Karadeniz'deki misyonerlerin derdi nedir? Tüm Hıristiyan alemi kurtuldu da, bizim Rizelilere, Trabzonlulara mı geldi sıra? ''Siz Rumsunuz, asimile oldunuz'' diye niye geziyorlar? Sizce Ermeniler niye uğraşıyorlar? Bence atalarının kanını toprağa çevirmeye çalışıyorlar. Sizce bu Türkiye'den gelen kaçak mallarla yaşayabilen ülke bunu tek başına mı başarma derdinde. Ekumenlik, PKK ve hatta Yezidilere kadar karşımıza dikiyorlar. Derdim bu. Yoksa giden gitsin, gelen gelsin. Kültürünüzü yaşatmanız harika bir şey. Çünkü o artık hepimizin ortak değeri ve saf olarak, katışıksız yaşatılmalı. Benim kendi kültürüm de güzel. Ama benim icat etmediğim o kadar zenginliğim var ki. Sizde bunun tadına varın.

Saygılarımla.

Not: Lütfen, "Hakarete Göz mü Yumacağız?" konulu foruma girip, NEG'UÇ imzalı yazıları okuyun. Benim mantık zorlayarak yazmaya çalıştıklarımı, o yaşayarak yazmış


Mahmut Bağ
27.12.2006

Sayın Civan gibi bir takım katılımcıların söz kalabalıklarıyla konuyu başka noktalara çekmeye çalışarak Türk olmayan insanlara yapılan haksızlıkları örtbas etmeye çalışmaları, bu haksızlıkları haklı gösterme çabaları, asla zihinlerimizi bulandırmamalı. Biz kendi benliğimizi her koşulda korumaya çalışacağız ve bunu yaparken de haklarımızın Türklerden daha az olmasını hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.

Bugüne kadar yapılan haksızlıklar sonucu uğradığımız asimilasyonun maddi ve manevi telafisini de talep etme hakkımızda insanlığın bir gereğidir.

Sevgi ve saygılarımla.


Kafkaskartalı
28.12.2006

Sayın Civan,

Öncellikle sorumu cevaplandırdığınız için bende size teşekkür ederim.

Sorumun amacı; ''acaba biz Çerkesler yanlış bir şeyler mi yapıyoruz veya yaptıkta sizin hakkımızda endişelere kapılmanıza sebebiyet veriyoruz'' sorularının yanıtlarını öğrenmekti.

Yazınızda çok geniş konulara girmişiniz. Fakat açıklamalarınızla Çerkesler için en büyük hedef olabilecek kültür koruma faaliyetleri arasında bir bağlantı kuramadım. Organizatörlerden vs, bahsettiniz, çok şaşırdım. Elbette dünyada bir sürü çıkar oluşumları var ama Çerkeslere böyle oluşumlar tarafından bir rol verildiği düşüncesi gerçeklerle kesinlikle bağdaşmıyor. Zaten o organizatörlerin böyle bir niyeti olsa bile sadık Çerkes milleti Türkiye aleyhtarı bir oluşumda kimsenin oyununa gelmez.

Dolayısıyla bu konu doğrultusunda kimse içinde gereksiz kuruntuların oluşmasına izin vermemeli.

Çerkeslerin haklarını kaybedebileceğine dair bir açıklamada bulundunuz. Hangi halklardan bahsettiğinizi tam olarak çözemedim. Olmayan azınlık haklarından mı bahsettiniz, yoksa vatandaşlık haklarını mı kastettiniz? Sanırım vatandaşlık haklarından bahsettiniz, sizce yapmak istediğimiz tek faaliyet olan kültür, dil koruma çalışmalarını tatbik edersek mi kaybederiz o hakları?

Saygılarımla.

sayfa  1    2    3    4