...................
...................
KABARDEYLER VE SAYIN ZEMSKY SABOR  -4
Badinokue Bey
08 Ocak 2009
                         
...................
 
...................
CircassianCanada Notu: Aşağıda yayınlanan metinler Denetim Kurulu Üyelerimizce denetlenip yayına verilmiştir.
                     

Turgut Janxot

27.01.2009

 

Badınokue,

Hay eline, ağzına sağlık nıbjoğ.

Ne kadar da güzel anlattın.

Her bir satırının altına ben de imzamı atıyorum. Özelliklede şartlar oluştuğunda toplu göç istememin aksi halde boğuluruz, dememin tek nedeni sayın Badinokue işte bu yazdıklarınız. Yoksa göçü masal gibi anlatıp karşı çıkanları hain tu kaka ilan ederek insanlarımızı sınıflara bölmek değil.


Bunlar açıkça konuşulmalı ama nedense konuşulan anlatılan üstü kapalı sadece anavatana dönüş. Nasıl bir anavatan bahseden yok.

Konuşanlar dönmüş olsa gene bir nebze gam yemeyeceğim.

Selam ve saygılarımla.

 

 

KUŞHA Faruk Özden

28.01.2009

 

Sayın Badınokue,

Bir taraftan Adige birliğinden söz ediyorsun, öte yandan kimin kime ne yaptığının kaygısında olmadığını söylüyorsun. Nihayetinde de "(...) Natxoaylar, Janeyler, Mexoshlar, Yecerkuaylar hatta Hatukuaylar Rus saldırıları altında inlerken, neredeydi süper demokrat Abzegh ve Shapsughlar?’’ diyorsun. Bu mu kardeşliği birlik ve beraberliği savunmak?

Yaptığın ayırımcılığın daniskasıdır!

Bir veya birkaç Abzegh veya Shapsugh, Kabardeylere karşı tavır koyuyor derken, şahısları karşına alacağına bu kabileleri karşına alıyorsun. Natukuay, Janey, Mexosh, Yecerkuay sülale olarak diğer kabilelerin içinde kaldıysa bilmem, ben bu kabilelerin köylerinin Türkiye’nin herhangi bir yöresinde olduğunu duymadım, duyan varsa söylesin. Büyük ihtimalle de Abzegh ve Shapsughların arasında erimişlerdir. Her neyse...


Yine soruyorum: Bu mu Adige Birliğini savunmak?


Yine esmeye ve gürlemeye devam... Yöneticileri masa başında, kapalı kapılar ardında belirlenmiş değil de... diye devam eden hikayeler.

Size Uzunyayla'da anlatılan bir darbımeselle yanıt vereyim. "Evinde halame yapamayan komşuya meramıse veya haluve yapmaya gidiyor."

 

Önce kendi kapının önünü temizle ondan sonra başkalarını düzeltmeye çalış. Hiç kimseyi beğenmezsin, herkese bir kulp takıyorsun. Yuvarlak ve büyük laflar ediyorsun, fakat somut hiçbir öneride de bulunmuyorsun. Miadını doldurmuş pşıları savunurken feodaliteye karşı çıkanları topa tutuyorsun. Ki, baştan ayırımcılığı savunan sensin. Somut öneriler getir. Türkiye’deki Adigeler için Adige olarak kalabilmeleri için her şeyden önce ne yapmak gerekir?

Stratejin veya önerilerin varsa ortaya koy. Ondan öncede adını bilmek isterim?

Sayın Janxot,

Özellikle şartlar oluştuğunda... diyorsun. Hangi şartlar: Önce adını koyalım.

Adigey, Şerces ve Kabardey’in birleştiği bir devlet mi?

Yöneticilerinin kendi halkı tarafından seçildiğini mi tercih ediyorsunuz?

Okullarında tamamıyla Adigebze’nin okutulduğu, sokak isimlerinin Adigebze yazıldığı, sokaklarında Adigebze’nin konuşulduğu bir Birleşik Adige Devleti mi istiyorsunuz?

Badinokue’den aktardığınız alıntıdan söze başlayayım: "Parası olanın kabul edildiği Cumhuriyet".

Evet öncelikle parası olanların gitmesi gerekir. Giden sermaye ile iş yerleri açılır, hem anavatandaki Adigelere iş verilir, hem de gidecek olanlara daha iyi ekonomik imkanlar sağlanır. Bu kadar basit bir değerlendirmeyi yapamıyorsanız Allah rızası için konuşmayın. Hiç olmazsa susarsanız zarar vermemiş olursunuz. Sizin bu tavırlarınız Adigeliğe hizmet değil esas kafa bulandıran, moral bozan bozguncu tavırdır.

Asıl anavatandan önce Türkiye’de Adige kalmıyor. Önce onun önlem ve çarelerini tartışalım. Acil olan o.


Anavatanı yönlendirecek olanlar öncelikle oradaki kardeşlerimiz, sonra dönenler. Söz sırasını bize yani diasporadakilerine verirlerse ancak o zaman biz konuşuruz.


Uzaktan kumanda ile devlette kurulmaz ve de yönetilmez.

Saygılarımla

 

 

Turgut Janxot

28.01.2009

 

Faruk ağabey,

Kusura bakma sürekli ağabey diye hitap ettiğim bir insana şimdi resmi bir dille seslenmek istemedim.

CC’ya da hoş geldin. Sayenizde forum canlandı. Kişiler bugüne kadar değinilen ve değinilmekte olan pek çok konuda daha bir fikir sahibi olmaya da başladı.

Yeni katıldığından dolayı geçmişte benim ve bazı arkadaşların dile getirdiği konuları sen farkında olmadan aynı bizler söylemişiz gibi de dile getirdin.

Yani bu kadar basit bir değerlendirmeyi bile yapamıyorsan dediğin çağrını biz aylar önce hem de defalarca yaptık.

’’Şu an insanlarımızı orada düşünmeden yalan yanlış bilgilerle bataklığa çekmeyin. Öncelikle elinde imkanı olan, maddi kaynakları olan, burada insanlarımıza iş sahası açabilecek onlara iş ve aş verebilecek insanlar gelsin, ekonomiyi öncelikle canlandıralım.’’ diyerek onlarca kez çağrı yaptım.

CC arşivlerinden de bu yorumları ve çağrılarımı isteyebilirsin.

Yanlışımız nerede Faruk ağabey.

Sen bizler dönmek istemiyoruz, buna karşıyız mı zannediyorsun?


Biz çocukluğumuzdan beri bu dönüş masalını hepiniz sayesinde dinliyoruz. Ne yaptınız bugüne kadar?

Koskoca bir hiç.


Bir şey yapamamanızın en baştaki nedeni ne biliyor musunuz Faruk ağabey…

Hiçbir zaman buraların gerçeğini konuşmadınız siz. Size aralarınızda konuşmuş olabilirsiniz. Olumsuzlukları yüksek sesle değerlendirme ve Adige toplumunu gerçekleri anlatarak bilgilendirme yapmadınız.

Sonuçta bir sen kalmıştın. Senin gözünde de biz bozguncu, kafa bulandırıcı olduk. Eskiden böyle değildin Faruk ağabey,
 

Gerçekleri konuşmak, bildiğimiz doğruları anlatmak ne zaman suç oldu?


İki köyümüz var Kafkasya’da, Kabardey-Balkarya’da. Bir tek kişi kalmadı sülalemden. Hepsi çoluk çocuk demeden katledildi.


Bir anlatır mısınız bana, ben dönmek istemeyeceğim de sen mi isteyeceksin?

 

 

Yesxot

28.01.2009

 

Değerli katılımcılar konuyu karmaşık hale getirmeden yazmaya çalışalım. Hangi kabile hangi tarihte Ruslara boyun eğmiş kısaca yazar mısınız?

Ayrıca sevgili dönüşçü büyüklerimize soruyorum Adigey’de bugün neden Bjedughlar çoğunluk. Çok mu teşkilatlı, ileri görüşlü idiler.

 
 

B. Atcı

28.01.2009

 

Sayın Janxot ve Badınokue

Xeku zıpıkhare, lepk zıbyıruhamre zı şıjın. En kısa tanımlaması olan Çerkes (Adige) sorunu. Çözüm dediğimiz noktada ise akla gelen insan ve dönüşçülük her kesimden her cinsten (kadın, erkek) insan, bu sorunu kendine sorun eden her Adige insanı dönüşçüdür. Sanırım bunda mutabıkızdır.

Sizler özellikle Turgut arkadaş öyle bir tarifli vatan çiziyorsunuz ki, o dediğiniz şeylerin olduğu bir vatanda ulusal sorun zaten olmaz. Aksine diasporası olsun ister. Peki o ideal olarak çizdiğiniz cumhuriyetin oluşmasına diaspora olarak katkınız olmayacak mı? Katkı vermediğiniz o düzene o ideale gitmeyi nasıl kendinize hak göreceksiniz?

Sanatına,demokrasisine ,ekonomisine,dil edebiyatına velhasıl her şeyin mükemmel ve müreffeh olduğu bir Xeku tarifine ulaşmak için hemen her Adige’nin dünyanın neresinde olursa olsun katkısı olmalı değil mi? Kimi gider gelecek kuşakları için şu anki sizin eleştirdiğiniz duruma rağmen, kimi parasını yani ekonomik kaynaklarının bir kısmını bu uğurda feda eder kimileride gitmez ama gidene ve gidecek olanlara köstek olmayarak katkı sağlayabilir? Bunlar hep yazıldı da sizin talebiniz bana -kusura bakmayın- samimi gelmedi. Siz adeta ‘’İsviçre olursa ancak’’ diyorsunuz gibime geldi. Ben mi yanlış anladım acep?

Doğru anladımsa İsviçre batıda sikoşler. :))))

Birde şu Abzegh, Kabardey, Shapsugh didişmesini de bıraksak diyorum. Yok aslında bir birimizden farkımız. Çünkü hepimiz yok oluşun eşiğinde Adigeleriz.

Selamlar

 

 

Turgut Janxot

28.01.2009

 

Sayın atçı,

Ben o faaliyetlerin içindeyim. Hem diaspora olarak, hem dönüşçü olarak. merak etmeyin efendim.

Selam ve saygılarımla.

 

 

ZemskySabor

28.01.2009

 

İsmi güzel diye beni kastediyorsun galiba?
Bu nickin bu kadar güzel sanılacağını zannetmezdim. :))
Teşekkürler sıkoş.

Sizi aramıyoruz bunu da nerenden uydurduysan artık.

Psişik güçlerle irtibatınız sürüyor, sırlar malum olmaya devam ediyor galiba. :)) Sizi bulup da ne yapacağız ki?

 

Ne yapacağımıza karar verirsek, elimizle koymuş gibide buluruz. Armut dalında sallanır, sallandıkça ballanır derler merak etme.

Birde; Bu halk için kimsenin hiçbir halt yaptığı yok.
Pis-işi olan güçler hariç tutmak kaydıyla.

Birde; Sizin neyi ne şekilde tanımladığınıza karşı ilgimiz yok.


Çerkes tabi ki Adige demektir. Başkaları bu tanıma kasıtlı olarak bulaştırıldı, bu da diasporada yüksek oranda kimlik erozyonuna sebep oldu. Dış dünya, Adigeleri Çerkes olarak nitelendiriyor, bunun için bu isimlendirilmeye Adigeler olarak sahip çıkılmalıdır. Çünkü bu ulus kimliğinin korunmasında bir mevzi kaybıdır, dedik.

Eğer dış dünya ve onunla iletişim, tarih-siyaset-gelecek ekseninde ulusal kimliği tanıtma ve Adigelerin tarihi sorunlarını kabul ettirmede gereksiz diyorsanız, bu dünya sadece bizden ibaret değildir. Mutlaka bir şekilde dış dünya ile irtibat kurmalısınız. Bunu Adige kelimesi ile yaparsanız , sıfırdan başlamanız gerekir. Kolay gelsin.

Yok eğer sanal bir dünya ve sanal bir Adige ülkesinde yaşamaksa dileğiniz, yastığınıza başınızı koymanız yeter. Gerçi pek yastıktan başınızı kaldırdığınız da yok ya neyse. Arada başınızı kaldırıp sağa sola hırlıyorsunuz o kadar. Gelsin tatlı rüyalar...

Birde; ne güzel konuşuyorsunuz yahu...


Hayranım böyle nutuk çekenlere, ''teslimiyetçi'' diyor arkadaş! İçinden geldiği gibi, özgürce, pervasızca, kahramanca ve aptalca aynı zamanda.


Sanki zati alileri bir mücadelenin içerisindeymiş gibi, hani o zor geçen gecenin sabahında, birileri mevziden kaçıp teslim olmuşta düşmana, sanki alnında yıldızlı bere, sırtında mavzeriyle bir başına o sancağı kucaklamış sallıyor paşam dağ zirvesinden Kafkas ovalarına...

Duvar yazısı gibi, Ökkeşlinin zor anları... :))

Birde ; Mücadele edebilmek için paşam, orda olmak gerek değil mi? Neyin mücadelesini veriyorsunuz bakalım, lafa limon sıkmadan bir kaç kelime olsa da anlatsan?

 

Yoksa zulada ABD gibi devasa uçak gemileriniz filan varda bizim mi haberimiz yok? Under stood me.


Çalışıyoruz... Yapıyoruz... Ediyoruz... Filan falan...

 

Birde; bakın benim düşüncem olarak yazdıklarımı, CC’nın gelenine mal etmeyin. Burada herkesin değişik konularda değişik fikirleri var. Kimse kimseye karışmıyor.


Oysa kendiniz yazdığında, fikri mümkün mertebe genelleştirmeye, birbirinize yağ çekmeye çabalıyorsunuz.


Tuhafsınız velhasıl.

 

Birde; şu sizin bildiğiniz Abzeghler nasıllarmış merak ettim. Bir kaç numune gösterinde bakalım. :))

Birde; varsa alternatif (dönüş harici) Adige Ulusal Projeniz varsa yapıcı olarak paylaşalım demişsinizi :))
 

Azizim bu işin alternatifi yok. Anlayamadın mı hala? Kalmadı.


Dalından düştü, toprak oldu çürüdü.

Bununla ne demek istediğini iyi anladım.


Dönüşü konuşmayın da neden bahsederseniz bahsedin, değil mi?


Haklısınız. Adigeler için sonuca giden tek doğru projenin dönüş olduğu, aşikar ortada. Bu umudu söndürmek için elinizden gelini yaparsınız.


İnsanları bas git hadi diye kovmaya çalışmak gibi.


Buyurmuşsunuz ya, siz ve hocalarınız çekip gidin diye!

Gidelim tabi meydan size kalsın. :))
 

Boş sözlerle, saygın pşilerinizin Hazar’dan-Karadeniz’e kuracağı devleti anlatıp durursunuz gariban halka, dostlar alışverişte görsün misali. :)) Aman ha değerli dudaklarınızı şimdiki saygın pşilerinizin eteğinden eksik etmeyin, sonra alimallah size kızarlar da  sizin deyiminizle kimin eli, kimin cebinde olduğu bilinmeyen Abzegh-Shapsughlar gibi, kızlarını siz değerli etek öpücülere değil de hanlara sultanlara verirler, yoksa Çarlara mı demeliydim. :)))
 

Devletlü Pşileriniz kızmasın bize, kızlarını verdiklerine kızsınlar, öyle söyle bir çuvalda Abzegh selamı söyle. :))

Birde bu moda çıktı şimdilerde.


Kendine kendinden menkul değer biçenlerde. Bir afra tafra içerisinde, şöyle diyorlar; ‘’Ben giderim ama, gitmem için orasının şöyle endamlı, böyle güzel, iyi geçimli, güzel kızların bollaşması, devletin güçlü olması, bağımsız olması, yolların kadife, gökyüzünün atlastan olması, ağaçlarda coccacola yetişmesi falan filan…’’


Kaç kuruşluk değeriniz var be? Ne sanıyorsunuz kendinizi?
 

Bir türün nesli tükendi kurtulduk derken, birde bu şartlı vatanseverler çıktı piyasaya. Armut piş ağzıma düş. Oh ne rahat lüks hayat. Bizim armutlar bile akıllı vallahi.
 

Sizi gidi şartlı vatanseverler siziiiii..

Ha sizin dediğiniz gibi Kafkasya Adigeleri bağımsız bir devlet kurar, mektebi terbiyesi maliyesi ıvırı zıvırıyla, o zaman gidersiniz değil mi?


Hah o zamanda onlar da sizi nah alır.
 

Yok öyle Şark kurnazı, 3 kuruşa 5 köfte, istiyorsan gidip kurulmasına yardım edeceksin. Yaşayacaksın yaşatacaksın.


Ağaya beleş yok...

Dünyanın en enteresan milleti Çerkesler vallahi de billahi de. Elindekinin kıymetini bilmez, hem taş üstüne taş koymayı bilmez, hem de her şeyin en güzelini kendine layık görür. Ayranı yok içmeye fayton ister tuvalete gitmeye. Allah buralara sürüklediyse bizi, başımıza Rus gibi bir bela sardıysa vardır bir bildiği...


Son olarak; ister gidin, ister kalın.
 

Kafkasya’nın size, bize o kadar da ihtiyacı yok.
Onlar bugünlere kadar diasporanın en ufak bir yararı olmadan yaşayabildilerse, bugünden sonrada yaşayabilirler demektir. İhtiyacı olan sensin zavallım.
Boş yere sahte yapınmalara, tapınmalara triplere girme.
İhtiyacı olan ve ben Adige olarak yaşamak ve gelecek nesillerimi yaşatmak istiyorum diyebilen gider...

Şartlı vatanseverlik yok!

Kalın sağlıcakla.

 

 

Berslan

28.01.2009

 

Turgut bey ve Badinoko siz Çerkes misiniz?

Yazıklar olsun. Allah Adigeliği sizlere muhtaç etmesin. Siz kim, kötülediğin Adigey kim, Abzegh-Shapsugh kim.
 

 

Turgut Janxot

28.01.2009

 

Berslan yazıklar olsun sana ki, okuma yazma bilmeden forumu meşgul ediyorsun ya da yazılanları anlamıyorsun.

 

 

KUŞHA Faruk Özden

29.01.2009

 

Değerli Kardeşim Janxot Turgut,

Öncelikle söyleyeyim, her ne kadar yeni yazmaya başladıysam da eski forum sayfaların hemen hepsini demesem de uzun tartışmaların hepsini okudum. Başta H. Erhan ve Necdet Hatam'ın yazıları olmak üzere bütün arşiv yazılarını da okudum. Siteyi de 1 yıl kadardır takip ediyorum.

Yani tartışma konularına pek de yabancı değilim.

Yalnız bir şeyin altını özellikle çizeyim: 70’li yıllarda dönüş fikrini savunmuyordum.Öncelikle konumuz Türkiye idi. Kurtuluşu Türkiye’de arıyorduk.

1917 Ekim Devrimi’nin yanlışlarından biriside sizin sülaleniz gibi köyü olan pşı, lekueleş ve verk sülalelerine uygulanan kıyım. Yalnız kıstan köle sahibi olmaktı.

Bunun yanında Ekim Devrimi ile halkların kültürlerini yaşatmaları için sunulan imkanlar, bu gün anavatan'da ayakta kalan Adige varlığının nedenidir.

Bozguncu kafa karıştırıcı tabiri biraz ağır kaçtı senden özür dilerim.

Zaten gönlünde Adige ateşi yanmasa yüreğin Adigelik için atmasa alınmazdın.

Yalnız her şey günlük güneşlik değildir. Zahmetsiz, zorlukları olmadan çabalamadan hiçbir şeyde kolaylıkla elde edilemez.

Saygılarımla

 
 

Turgut Janxot

29.01.2009

 

Faruk ağabey teşekkür ederim anlayışın için.

Aslında aynı davanın neferiyiz hepimiz ama birbirimize dahi kendimizi anlatmaktan da aciziz.

Kırdıysam affola.

Selam ve saygılarımla.

 

 

Yamtar

29.01.2009

 

Bu başlıkta bir şeylerin üstü örtülüyor. Nasılsa sonuç çıkmayacak birbirinizi kandırın.

 

 

KUŞHA Faruk Özden

30.01.2009

 

Yamtar,
Yanlış hatırlamıyorsam Nihal Atsız'ın romanının kahramanı. En büyük ideologunuz Nihal Atsız da beğenmediğiniz Çerkeslerden kaynak oğlu Yağmur Atsız.

 

 

Kayra Kağan

30.01.2009

 

Türk tarihinde ve Türkçülük akımlarında Ahmet Mithat, Ömer Seyfettin gibi pek çok değer vardır. Bu Türk kültürünün gücünü gösterir.
 

Özelliklede Ömer Seyfettinin Türk milletine ve Türklüğe hizmetleri unutulmaz. Çerkesler kendi Ömer Seyfettinlerini umarım yetiştirebilirler.


Hatırlarım ‘’Bir Kayışın Tesiri’’ hikayesini ve de ‘’Pembe İncili Kaftan’’ı ve de ‘’Başını Vermeyen Şehid’’i, ‘’Forsa’’yı...


Kafkasya’dakiler Rusya’ya hizmet eden Çerkesleri ön plana çıkartıyorlar.


Türkiye’dekiler ise bunu yadırgıyorlar. Siz isteseniz de istemeseniz de gerçekler ortada hatta bugün Çerkeslerin en sadık teba olmasını da bir kaç marjinal değiştiremez.


Kabilecik paranoyası bir yanda büyük Türk milletinin bir ferdi olmak bir yanda.
 

Çerkesler orta Asya’daki Türklerden Anadolu Türklüğüne çok daha yakındırlar.


Kürtler için söylenen bir söz var ya etle tırnak gibiyiz. Bunu Çerkesler için söylemek gerekirse kan ve damar gibiyiz.


Çerkes duruşu Türk aydınlarının yaptığı yanlışlara rağmen değişmemiştir.


Tanrı size kut versin.

 

 

Aytek Sey

31.01.2009

 

Ne yazıktır ki Ahmet Mithat ve Ömer Seyfettin Türk değil. :) Ziya Gökalp'in de Türk olmadığı gibi. Ne oldukları ise malumunuz.

Osmanlı devrinin aydınları, askerleri v.s. arasında Türk ırkından çok kişi bulamazsınız. Zaten Atatürk bu nedenle Osmanlı'nın yıkılışına göz yummuş ve Türklüğü ortaya koymuştur. Osmanoğullarının Türklüğü yok ettiğini açıkça söylemiştir. Osmanlı Türk olsa idi onun yıkılışına göz yumulur muydu ya da adı değiştirilip yeni kurulan devlete Türkiye denilir miydi? Osmanlı’yı yıkan dış kuvvetler değil sadece, Osmanlı asıl yıkımı içerden almıştır. Vahdettin'i kaçırtan, "kanıtsız" hain ilan eden etken Türk milliyetçiliği idi. Bunu inkar etmek saçma olur.

Her şey ortada ama görmek istemeyenler çoğunlukta tabi ki.

 

 

Adigeeale

01.02.2009

 

Teşekkürler CC forum denetleyicileri;

Siz aslında yukarıda "Han, Kağan" uzantılıların tüm hakaretlerini gerçekten hak ediyorsunuz. Bir Adige'nin cevabı sizi rahatsız ediyor ama bunlarınki etmiyor. Allah hepinize akıl-fikir versin, tez zamanda.

Adigeeale

 
sayfa  1     2     3     4     5